Piotr Kuczkowski BPPPiotr Kuczkowski BPP
RedakcjaPiotr Kuczkowski
Piotr Kuczkowski

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Podczas studiów pierwsze zawodowe kroki stawiał w „Wydarzeniach” Polsatu. Później pracował w redakcji sportowej Telewizji Puls i przez wiele lat w Polsacie Sport. W Bibliotece zajmuje się opracowywaniem meczów, edycją wideo i tworzeniem artykułów. Sprawuje także pieczę nad ogólnym wyglądem i przejrzystością strony.

Lista artykułów
Piotr Romke, Józef Młynarczyk, Krzysztof Surlit po meczu Liverpool FC - Widzew Łódź 3:2 (16.03.1983).Piotr Romke, Józef Młynarczyk, Krzysztof Surlit po meczu Liverpool FC - Widzew Łódź 3:2 (16.03.1983).

Atomowy znak firmowy

Twardy, zadziorny, nieustępliwy. Podręcznikowy przykład „widzewskiego charakteru”. Dziś jedna z niekwestionowanych legend łódzkiego klubu, którego występy kibice wspominają z nostalgią. Prywatnie ciepły, dobry i rodzinny człowiek. Ci, którzy go znali, wspominają jego żelazny uścisk dłoni. Niektórzy nawet żartobliwie twierdzą, że co wrażliwszych po przywitaniu z nim, czekała wizyta u ortopedy. Kiedy podchodził do piłki ustawionej 20, 30, 40 metrów od bramki, w zespole rywali próżno było szukać piłkarzy, którzy dobrowolnie chcieliby stanąć w murze. I to właśnie przede wszystkim atomowe strzały dały mu miejsce w historii. Nie tylko Widzewa, ale całego klubowego futbolu w Polsce, a sam Krzysztof Surlit zapisał się w piłkarskich kronikach takich europejskich potęg jak Manchester United i Juventus Turyn. Gdyby żył, 13 października świętowałby 66. urodziny.

Zobacz więcej
Marek Saganowski po strzeleniu gola.Marek Saganowski po strzeleniu gola.

40 do 2, czyli historia meczów z San Marino

Przeważnie przed meczami z rywalami takimi jak San Marino, kibice zastanawiają się nie czy, ale jak wysokie zwycięstwo odniosą biało-czerwoni. I choć powszechne zwykło się mawiać, że w Europie nie ma już słabych drużyn, ekipa złożona w dużej mierze z amatorów jest przykładem na to, że jednak są. Trudno bowiem oczekiwać, żeby reprezentacja przez lata okupująca ostatnie miejsce w rankingu FIFA była w stanie podjąć rywalizację choćby z zespołami aspirującymi do czołówki Starego Kontynentu. Dlatego również teraz mecz na PGE Narodowym będzie szansą dla selekcjonera Paulo Sousy sprawdzenia zmienników i przećwiczenia różnych wariantów, przed spotkaniami z silniejszymi rywalami. Trzy punkty są po prostu obowiązkiem, a za sensację należałoby uznać zdobycie przez gości w Warszawie choćby jednej bramki.

Zobacz więcej
Jerzy Engel i Michał ListkiewiczJerzy Engel i Michał Listkiewicz

6 października 1952

1 stycznia 2000 roku – ten Nowy Rok był szczególny nie tylko za sprawą wyjątkowej zmiany daty w kalendarzu. Oznaczał również przełom w historii piłkarskiej reprezentacji Polski. Na czele drużyny narodowej stanął wówczas nowy selekcjoner. Jerzy Engel nie był faworytem do objęcia stanowiska po Januszu Wójciku. Media najczęściej wskazywały Franciszka Smudę i Henryka Kasperczaka. Ostatecznie PZPN, na czele z prezesem Michałem Listkiewiczem postawił jednak na dyrektora sportowego, kroczącej do mistrzostwa Polski, Polonii Warszawa. I jak czas pokazał był to trafny wybór. To właśnie pierwszy od 16 lat awans na mistrzostwa świata biało-czerwonych jest największym sukcesem w karierze, obchodzącego właśnie 69. urodziny, szkoleniowca.

Zobacz więcej
Uradowany Robert Lewandowski pokazuje trzy palce. Kapitan reprezentacji ustrzelił hat-tricka w meczu z Gruzją.Uradowany Robert Lewandowski pokazuje trzy palce. Kapitan reprezentacji ustrzelił hat-tricka w meczu z Gruzją.

Grali jak z nut

Nie czy, ale jak wysoko zwycięży reprezentacja Polski? Ile razy do bramki znów trafi Robert Lewandowski? Takie pytania niemal w przededniu kolejnego starcia o punkty w eliminacjach katarskiego mundialu zadają sobie kibice nad Wisłą. I nie można się temu dziwić, bo San Marino jest tym rywalem, którego prawie zawsze doświadczaliśmy wyjątkowo dotkliwie. Jednak w ponad stuletniej historii polskiego futbolu nasza drużyna notowała efektowne wygrane i dokonywała niecodziennych wyczynów nie tylko z amatorami z tej niewielkiej republiki. My przypominamy kilka, które naszym zdaniem zasługują na szczególną uwagę. Maroko, Haiti, Korea Północna czy Gruzja… Między innymi fani reprezentacji tych państw mają podstawy do tego, aby słysząc hasło „Polska” poczuć dreszczyk, niekoniecznie pozytywnych, emocji.

Zobacz więcej
Józef Młynarczyk po wygranej z Belgią na rękach kolegów.Józef Młynarczyk po wygranej z Belgią na rękach kolegów.

20 września 1953

Dyskusja wśród kibiców o tym, kto jest najlepszym polskim bramkarzem w historii, przypomina nieco tę, dotyczącą celów wakacyjnych podróży. Czy lepiej jechać w góry, nad morze czy na Mazury... Jednak o ile o atrakcyjności różnych regionów kraju można debatować bez końca, to w przypadku porównania naszych golkiperów nie jest to tylko kwestia gustu. Bo wśród wielu wybitnych przedstawicieli bramkarskiego fachu jeden jest bez wątpienia najbardziej utytułowany. I w niczym nie ujmując konkurentom Józefa Młynarczyka, z pewnością dlatego obchodzący właśnie 68. urodziny zawodnik, znalazł się w składzie reprezentacji 100-lecia, wybranej przed rokiem przez kibiców i kapitułę z okazji jubileuszu futbolu nad Wisłą.

Zobacz więcej
Ludwik Sobolewski - 96. rocznica urodzinLudwik Sobolewski - 96. rocznica urodzin

„Dla mnie Widzew to cały świat”

Czy jakikolwiek kibic polskiego futbolu nie słyszał albo nie czytał o osiągnięciach Widzewa z lat 80.? O dwóch mistrzostwach kraju i pamiętnych bojach z Liverpoolem czy Juventusem Turyn? Oczywiście dziś z perspektywy wielu dekad eksperci i komentatorzy mogą debatować, jaki wpływ na ówczesny kształt niezapomnianego zespołu mieli trenerzy czy poszczególni piłkarze. Ale bezdyskusyjny pozostaje fakt, że gdyby nie on, sukcesów Wielkiego Widzewa w ogóle by nie było. To właśnie prezes-wizjoner Ludwik Sobolewski sprawił, że z nieznanego szerszej rzeszy fanów miejskiego klubu czerwono-biało-czerwoni stali się marką rozpoznawalną nie tylko w kraju, ale także w Europie. To w dużej mierze dzięki niemu w walczącej zawsze do końca, charakternej i nieustępliwej drużynie rozkochali się kibice w całej Polsce. Niesamowity zmysł organizacyjny i umiejętność dobierania właściwych ludzi do realizacji swoich wizji doprowadziły łódzki klub na sam szczyt, a jemu samemu zagwarantowały pamięć i szacunek kolejnych pokoleń piłkarskich kibiców.

Zobacz więcej
Robert Lewandowski podczas meczu Polska - Słowenia 3:2 (19.11.2019).Robert Lewandowski podczas meczu Polska - Słowenia 3:2 (19.11.2019).

Strzelec seryjny

69 bramek w 122 meczach. Trzynaście lat w narodowych barwach i miano najskuteczniejszego polskiego piłkarza w historii. Statystycznie gola dla reprezentacji strzela częściej niż w co drugim spotkaniu. My przypominamy pamiętne trafienia dla biało-czerwonych. Było z czego wybierać, bo od ponad dekady nie było roku, w którym „Lewy” nie ucieszyłby polskich kibiców.

Zobacz więcej
Wiesław Wraga - 58. URODZINYWiesław Wraga - 58. URODZINY

14 sierpnia 1963

Ten mecz i ten moment kojarzą niemal wszyscy fani polskiego futbolu. 80. minuta ćwierćfinałowego meczu Pucharu Europy. 2 marca 1983 roku w starciu z wielkim Liverpoolem Widzew sensacyjnie prowadzi z mistrzem Anglii 1:0 i wcale nie zamierza na tym poprzestać. Wysoką piłkę na 16 metr dostaje jeden z najniższych wówczas zawodników na boisku – Wiesław Wraga. Przebojowy skrzydłowy, który na murawie pojawił się niespełna 10 minut wcześniej, nie kalkuluje. Uderza głową i wprowadza w stan euforii ponad 40-tysięczną publiczność na stadionie przy Alei Unii w Łodzi. Drugi gol strzelony Bruce’owi Grobbelaarowi okazuje się później kluczowy w kontekście walki mistrzów Polski o awans do najlepszej czwórki Pucharu Europy, a szczęśliwemu zdobywcy bramki daje miejsce w historii. O tym momencie sam zainteresowany opowiadał później setki, jeśli nie tysiące razy, odpowiadając na pytania dziennikarzy, kibiców czy po prostu znajomych. Nie inaczej będzie z pewnością przy okazji jego 58. urodzin, które prezes Stowarzyszenia Byłych Piłkarzy Widzewa właśnie świętuje.

Zobacz więcej
Grzegorz Bronowicki podczas meczu Polska - Kazachstan 3:1 (13.10.2007).Grzegorz Bronowicki podczas meczu Polska - Kazachstan 3:1 (13.10.2007).

4 sierpnia 1980

Każdy ma swoje Wembley. Nawiązując do słynnego starcia kadry Kazimierza Górskiego z Anglią, można zauważyć, że niemal każdy reprezentant Polski, który regularnie występował w drużynie narodowej, ma na swoim koncie występ szczególny. Taki, który jeśli nawet nie przeszedł do historii polskiego futbolu, to złotymi zgłoskami zapisał się w piłkarskim życiorysie samego zawodnika. Nie inaczej jest w przypadku Grzegorza Bronowickiego. Bo jeśli spojrzymy na jego karierę, to pierwsze, co przychodzi na myśl, to zwycięski mecz z Portugalią w eliminacjach Euro 2008. I nie ma w tym stwierdzeniu za grosz przesady. Bo przecież ilu polskich piłkarzy może z czystym sumieniem powiedzieć: „to ja zatrzymałem Cristiano Ronaldo”? No właśnie, a on może. I jeśli w dniu 41. urodzin zdecyduje się na podsumowanie dotychczasowych dokonań, ten pamiętny mecz na Śląskim znajdzie się z pewnością wysoko na liście zatytułowanej „sukcesy”.

Zobacz więcej
Leo Beenhakker - 79. urodzinyLeo Beenhakker - 79. urodziny

2 sierpnia 1942

Nasz futbol chciał podnieść na wyższy poziom, a kibiców i dziennikarzy przeprowadzić na „jasną stronę księżyca”. Często nadąsany, ironiczny, wręcz złośliwy, bronił się jednak ogromną widzą i doświadczeniem. Kiedy w lipcu 2006 roku, po nieudanych mistrzostwach świata w Niemczech, prezes PZPN Michał Listkiewicz ogłosił, że miejsce Pawła Janasa zajmie właśnie on, stało się jasne, że dla polskiej piłki nożnej jest to moment historyczny. Świętujący właśnie 79. urodziny Holender Leo Beenhakker został bowiem pierwszym szkoleniowcem z zagranicy, któremu w pełni, samodzielnie powierzono losy naszej drużyny narodowej. Dla wszystkich była to więc sytuacja zupełnie nowa, a rzecz jasna nie brakowało również krytyków takiej decyzji. Nowy selekcjoner zrealizował jednak postawiony przed nim cel. Choć początki nie były łatwe, pierwszy raz w historii wprowadził biało-czerwonych do mistrzostw Europy.

Zobacz więcej
Tomasz Łapiński w barwach Widzewa Łódź (1996).Tomasz Łapiński w barwach Widzewa Łódź (1996).

1 sierpnia 1969

Srebrny medalista olimpijski z Barcelony. Blisko 40 meczów rozegranych w pierwszej reprezentacji Polski. Legendarny kapitan Widzewa, z którym sięgnął po dwa tytuły mistrzowskie i grał w Champions League. Bez wątpienia jeden z najlepszych obrońców w kraju lat 90. Tomasz Łapiński, bo o nim mowa, po zakończeniu kariery na boisku przygody z futbolem jednak nie zakończył. Od lat dzieli się swoim doświadczeniem jako ekspert telewizyjny. Media to jednak nie jedyna nie związana z piłką pasja obrońcy, który 1 sierpnia kończy 52 lata.

Zobacz więcej
Bartosz BereszyńskiBartosz Bereszyński

12 lipca 1992

Pięć tytułów mistrza Polski i trzy krajowe puchary. Więcej meczów we włoskiej Serie A niż w polskiej ekstraklasie. Występy w reprezentacji Polski w kolejnych kategoriach wiekowych i w końcu ponad 30 spotkań w kadrze A, w tym wyjazdy na mistrzostwa świata i mistrzostwa Europy. Taki dorobek, biorąc pod uwagę niespełna trzy dekady życia, musi budzić uznanie. Bartosz Bereszyński, który obchodzi właśnie 29. urodziny, ma się czym pochwalić. Choć z pewnością zakładał, że swój jubileusz w 2021 roku będzie świętował po znacznie lepszym występie biało-czerwonych na Euro, nie składa broni i liczy na wzbogacenie swojego piłkarskiego CV również o sukces w koszulce z orłem na piersi.

Zobacz więcej
Franciszek Smuda jako trener Widzewa Łódź (19.08.2017).Franciszek Smuda jako trener Widzewa Łódź (19.08.2017).

22 czerwca 1948

Powiedzieć o nim „osobowość” to zdecydowanie za mało. Z pewnością trudno znaleźć w polskim futbolu w ostatnich trzech dekadach postać równie barwną, a zarazem kontrowersyjną. Trenera, którego jedni uwielbiają, a inni kontestują jego warsztat i umiejętności. Który na krajowym podwórku osiągnął wszystko. Przeżywał chwile chwały, ale także wielkiego rozczarowania. I mimo że Franciszek Smuda obchodzi właśnie 72. urodziny, można być pewnym, że jeszcze nie raz o nim usłyszymy.

Zobacz więcej
Tomasz Łapiński (3) próbuje powstrzymać Luisa Enrique (8). Starciu przygląda się Dariusz Gęsior (6).Tomasz Łapiński (3) próbuje powstrzymać Luisa Enrique (8). Starciu przygląda się Dariusz Gęsior (6).

Jeden z dziesięciu. La Furia Roja na drodze biało-czerwonych

Statystyka nie gra. Jednak analizując historię polsko-hiszpańskich potyczek nie może ona wlać zbyt wiele optymizmu w serca kibiców nad Wisłą. Na dziesięć rozegranych spotkań pierwszych reprezentacji, Polska wygrała… tylko jedno. Jeśli dołożymy do tego przegrany finał olimpijski w Barcelonie, to chwil chwały naszego futbolu w rywalizacji z ekipą La Furia Roja nie było zbyt wiele. 19 czerwca na stadionie w Sewilli przeszłość nie będzie miała jednak znaczenia, a Robert Lewandowski i spółka będą chcieli napisać nowy rozdział tej opowieści. I mając świadomość faktu, że to gospodarze będą zdecydowanymi faworytami, biało-czerwoni nie są w tej konfrontacji bez szans. Chociażby dlatego, że tego dnia, inaczej niż to było w przeszłości, najlepszy piłkarz świata będzie biegał po murawie nie w czerwonej koszulce gospodarzy, a tej białej – z orłem na piersi. 

Zobacz więcej
Martin Škrtel fauluje Jakuba Błaszczykowskiego.Martin Škrtel fauluje Jakuba Błaszczykowskiego.

Wzloty i upadki - Polaków boje ze Słowacją

Kiedy 30 listopada 2019 roku w Bukareszcie poznaliśmy skład „polskiej” grupy, a później terminarz, wielu z pewnością ucieszyło się, że właśnie z drużyną wyłonioną w barażach zmierzymy się w pierwszym meczu mistrzostw Europy. W przypadku tego typu imprez zawsze podkreśla się bowiem wagę „wejścia” w turniej, a sukces na inaugurację przeważnie otwiera drogę do fazy pucharowej. W odczuciu komentatorów i kibiców zarówno trzykrotni mistrzowie Europy Hiszpanie (z którymi wygraliśmy tylko 1 na 10 spotkań), jak również Szwedzi (na zwycięstwo z którymi czekamy od 7 meczów i blisko 30 lat) powinni być bardziej wymagającymi rywalami. Ostatecznie po play-offach miejsce na Euro zapewnili sobie Słowacy, których jednak również, pod żadnym pozorem nie można lekceważyć. Choć to zespół pozbawiony gwiazd światowego formatu, znajdziemy w nim solidnych piłkarzy, którzy stanowią zgrany i dobrze funkcjonujący kolektyw. Nie brak im również wiedzy i doświadczenia zdobytego nad Wisłą. Takich zawodników jak Dušan Kuciak, Ľubomír Šatka czy Ondrej Duda kibicom naszej ekstraklasy nie trzeba przedstawiać.

Zobacz więcej
Roger Guerreiro - 39. urodzinyRoger Guerreiro - 39. urodziny

25 maja 1982

Takie „transfery” w światowym sporcie już wtedy nie były niczym nowym. Roger Guerreiro to nie pierwszy i nie ostatni zawodnik urodzony poza granicami naszego kraju, który reprezentował polskie barwy. W futbolu szlaki przetarł mu Emmanuel Olisadebe. Urodzony w Nigerii zawodnik błyszczał w koszulce z orłem na piersi w eliminacjach mistrzostw świata 2002 i pojechał z drużyną narodową na turniej do Korei Południowej i Japonii. Występujący od 2006 roku w warszawskiej Legii Brazylijczyk miał wzmocnić drużynę prowadzoną przez Leo Beenhakkera, która przygotowywała się do historycznego występu na Euro 2008. To właśnie holenderski selekcjoner był jednym z głównych orędowników przyznania Rogerowi polskiego paszportu. A, że ta koncepcja spotkała się z uznaniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, obchodzący właśnie 39. urodziny pomocnik, na austriacko-szwajcarskie mistrzostwa Europy pojechał. I jak się okazało był jedynym z biało-czerwonych, który podczas turnieju wpisał się na listę strzelców.

Zobacz więcej
Franciszek Smuda bije brawo.Franciszek Smuda bije brawo.

Euro 2012

Takiego turnieju jeszcze nie było. Po raz pierwszy w historii Polska została współgospodarzem piłkarskiej imprezy najwyższej rangi. I mimo że wielu wątpiło w powodzenie organizacyjne, wszystko przebiegło bez większych problemów. Zawiedli tylko polscy piłkarze.

Zobacz więcej
Waldemar Sobota - 34. urodzinyWaldemar Sobota - 34. urodziny

19 maja 1987

Jeśli ktoś uważa, że piłkarz może osiągać sukcesy tylko wtedy, gdy na najwyższy poziom wzniesie się w ekspresowym tempie, najlepiej jeszcze jako nastolatek, to jest w błędzie. I potwierdza to historia Waldemara Soboty. Piłkarska Polska usłyszała o nim w 2010 roku, kiedy w barwach Śląska zadebiutował w ekstraklasie. Przebojowy skrzydłowy miał wówczas już 23 lata, co dla wielu może być zbyt „dojrzałym” wiekiem jak na nowicjusza w najwyższej klasie rozgrywkowej. On jednak przełamał stereotypy i udowodnił, że talentem i zaangażowaniem można osiągnąć naprawdę wiele. Mistrzostwo Polski, gra w europejskich pucharach, blisko 20 występów w reprezentacji Polski i kariera za granicą – to wszystko sprawia, że patrząc na ostatnią dekadę, w dniu swoich 34. urodzin, Sobota może czuć satysfakcję. Tym bardziej, że przed kilkoma dniami znów mógł świętować z klubem z Dolnego Śląska zakończenie kolejnego udanego sezonu.

Zobacz więcej
Tomasz WałdochTomasz Wałdoch

10 maja 1971

4 czerwca 2002 roku – ten dzień przyniósł spełnienie jego sportowych marzeń. W południowokoreańskim Pusan, jako kapitan wyprowadził reprezentację Polski na murawę przed pierwszym meczem mistrzostw świata. Turnieju, na udział w którym kibice nad Wisłą czekali długich 16 lat. Także dla niego mundial do tej pory był on tylko młodzieńczym wspomnieniem. W końcu biało-czerwoni ostatni raz grali na imprezie tej rangi, kiedy on miał 15 lat. Po klęsce z Brazylią w meksykańskiej Guadalajarze nikt nie zakładał, że naszych piłkarzy nie zobaczymy wśród najlepszych ekip świata przez blisko dwie dekady. Urodzony w Gdańsku Tomasz Wałdoch, wówczas zawodnik miejscowego Stoczniowca, dopiero planował profesjonalną przygodę z futbolem. Dwa lata później rozpoczęła się ona na dobre...

Zobacz więcej
Thiago Cionek - 35. urodziny reprezentacja PolskiThiago Cionek - 35. urodziny reprezentacja Polski

21 kwietnia 1986

Jego historia nie jest oczywista. Choć piłkarzy urodzonych poza granicami naszego kraju, a reprezentującymi biało-czerwone barwy było już kilku, on nie jest przykładem ekspresowego przyznania polskiego paszportu. Choć urodził się w Brazylii, życie poniosło go do kraju nad Wisłą. To tu przez lata pracował na swoje nazwisko, podkreślając jednocześnie, że jest „u siebie”. Jego przodkowie wyemigrowali bowiem z Polski do Ameryki Południowej. Formalne nadanie Cionkowi obywatelstwa, nie oznaczało automatycznego powołania do reprezentacji. Musiał na nie trochę poczekać i zasłużyć występami na boisku. W koszulce z orłem na piersi wystąpił 21 razy, m.in. na mistrzostwach Europy we Francji i na mundialu w Rosji. W dniu 35. urodzin Thiago Cionek może z satysfakcją patrzeć na swoje dotychczasowe dokonania. Ale już z nieco dalszej perspektywy, bowiem od blisko dekady reprezentuje barwy klubów z Półwyspu Apenińskiego.

Zobacz więcej
Jan Bednarek - 25. urodzinyJan Bednarek - 25. urodziny

12 kwietnia 1996

Jeśli ćwierćwiecze życia to dobry moment na pierwsze podsumowania dotychczasowych osiągnięć, on może być zadowolony z miejsca, w którym znajduje się w dniu 25. urodzin. Mimo, że nie jest jeszcze w połowie seniorskiej kariery, na koncie ma już sporo dokonań. Blisko 30 spotkań w pierwszej reprezentacji, debiut i bramka na mundialu. Mistrzostwo Polski, transfer i regularne występy od kilku sezonów w jednej z najsilniejszych lig świata – angielskiej Premier League. To wszystko sprawia, że na kolejne występy Jana Bednarka polscy kibice mogą czekać z nadzieją i niecierpliwością. Utalentowany obrońca już wie, że rok 2021 będzie dla niego wyjątkowy. I to nie tylko za sprawą boiskowych dokonań. 

Zobacz więcej
Marek Pięta - 67. rocznica urodzinMarek Pięta - 67. rocznica urodzin

Rozdział niedokończony

Są w futbolu postaci legendarne. Piłkarze, którzy swoją postawą na boisku, zaangażowaniem, osiągnięciami, ale też działalnością po zakończeniu kariery, zapisali się w historii. Którzy na uznanie i sympatię trybun zasłużyli ciężką pracą, często wykonywaną długo po zawieszeniu piłkarskich korków na kołku. Dla Widzewa jedną z nich jest bez wątpienia Marek Pięta. Jeden z kluczowych zawodników „Wielkiego Widzewa” przełomu lat 70. i 80., który z klubem z Łodzi świętował  dwa pierwsze tytuły mistrza Polski i sprawił, że o drużynie z włókienniczego miasta usłyszeli fani w całej Europie. I mimo, że przy Alei Armii Czerwonej jako zawodnik spędził zaledwie cztery lata, jego przywiązanie do klubu trwało przez kolejne dziesięciolecia. Z całą pewnością do dziś byłby czynnym uczestnikiem odbudowy, wracającego z trudem po upadku do piłkarskiej elity, zespołu czerwono-biało-czerwonych. Nie pozwoliła na to jednak ciężka choroba. Gdyby żył, 29 marca 2021 roku Marek Pięta obchodziłby 67. urodziny. 

Zobacz więcej
Katarzyna KiedrzynekKatarzyna Kiedrzynek

19 marca 1991

Tym kim dla reprezentacji Polski mężczyzn jest Robert Lewandowski, dla drużyny narodowej w kobiecej odmianie futbolu jest ona. I choć zamiast strzelać gole, strzeże dostępu do bramki, jest bez wątpienia jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci polskiej piłki w Europie. Jako pierwsza Polka stanęła przed szansą zwycięstwa w Lidze Mistrzyń, jednak dotychczas (mimo trzech podejść) ten cel ma jeszcze do zrealizowania. Zaczynała na lubelszczyźnie, reprezentowała barwy Motoru i Górnika Łęczna, ale od blisko dekady podbija europejskie stadiony. Była ulubienicą trybun w Paryżu, teraz stoi między słupkami VfL Wolfsburg i wiele wskazuje na to, że w dniu „okrągłych” urodzin największe wyzwania wciąż jeszcze przed Katarzyną Kiedrzynek.

Zobacz więcej
Jan Furtok - 59. urodzinyJan Furtok - 59. urodziny

9 marca 1962

Choć stadion Widzewa w Łodzi to nie Estadio Azteca w Meksyku, eliminacje mistrzostw świata to nie ćwierćfinał mundialu, San Marino to nie Anglia, a Jan Furtok to nie Diego Maradona, jest coś co nierozerwalnie połączyło urodzonego w Katowicach napastnika z jednym z najlepszych zawodników w dziejach futbolu. Niewielu jest bowiem piłkarzy, którzy poza niewątpliwym talentem i dokonaniami w „sportowym” duchu rywalizacji, bramkarza rywali pokonali… ręką. „Ręka Boga” Argentyńczyka przyczyniła się do drugiego, największego sukcesu ekipy z Ameryki Południowej w historii (zdobycia Pucharu Świata na turnieju w 1986 roku). Ręka Polaka dała skromne eliminacyjne zwycięstwo, w niespodziewanie trudnym starciu z europejskim Kopciuszkiem. I choć sam Furtok wielokrotnie podkreślał, że nie ma już ochoty wspominać tego kwietniowego popołudnia 1993 roku, 28 lat później, w dniu jego 59. urodzin z pewnością znów o nim usłyszy. Bo to wydarzenie zapisało się w historii polskiego futbolu.

Zobacz więcej
Hero banner – Kazimierz GórskiHero banner – Kazimierz Górski

100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego

Są w historii Polski, polskiego sportu i polskiego futbolu postaci niezastąpione. Wybitne osobowości, które wyprzedzały swoje pokolenia i zmieniały oblicze naszego kraju. Takie, które sprawiały, że rzeczy dotąd niemożliwe, stawały się możliwe. Które inspirowały i prowadziły do wielkich sukcesów. Dla polskiej piłki nożnej taką postacią był Kazimierz Górski. Trener legenda, który poprowadził naszą drużynę narodową na sam szczyt. Mistrzostwo i wicemistrzostwo olimpijskie, trzecie miejsce na mundialu, niezapomniane mecze i triumfy w starciach z czołowymi drużynami świata. Z okazji przypadającej 2 marca 2021 roku setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego, oddajemy w Państwa ręce specjalną stronę Biblioteki PZPN, poświęconą właśnie Trenerowi Tysiąclecia.

Zobacz więcej
Arkadiusz MilikArkadiusz Milik

Z myślą o Euro

Katowice, Zabrze, Leverkusen, Augsburg, Amsterdam, Neapol i w końcu Marsylia. Piłkarska podróż Arkadiusza Milika jest już całkiem długa i bogata w doświadczenia, a przecież 28 lutego przypadają dopiero 27. urodziny pochodzącego z Tychów napastnika. Przez dekadę w seniorskim futbolu wychowanek Rozwoju osiągnął naprawdę wiele, mimo że nie oszczędzały go również kontuzje. Za nim jeden z trudniejszych okresów w karierze, w którym po próbie odejścia z Napoli został odsunięty od drużyny i nie miał okazji do regularnych występów. Postawił na przeprowadzkę do Francji, choć klubowych barw nie zmienił, bo zarówno ekipa spod Wezuwiusza, jak i Olympique Marsylia grają w błękitnych koszulkach. Wszystko z myślą o wyjeździe na mistrzostwa Europy. I choć po debiutanckiej bramce w Ligue 1 szybko nabawił się kontuzji uda, liczy, że zdoła zapracować na to, by znaleźć się w gronie wybrańców Paulo Sousy na Euro. Doświadczenie i osiągnięcia pokazują przecież, że od lat jest ważnym ogniwem reprezentacji Polski. 

Zobacz więcej
Czesław Michniewicz – 51. urodzinyCzesław Michniewicz – 51. urodziny

12 lutego 1970

Nie trzeba być wielkim sportowcem, by odnosić sukcesy w roli szkoleniowca. Ta teza idealnie sprawdza się w przypadku piłki nożnej, a jednym z najlepszych dowodów na jej prawdziwość jest historia Czesława Michniewicza. Choć wydaje się, że najlepsze lata i największe osiągnięcia wciąż jeszcze przed nim, dotychczasowego CV „polskiemu Mourinho” już teraz może pozazdrościć wielu trenerów nad Wisłą. Drugie półwiecze swojego życia rozpoczął od wielkiej zmiany, zaryzykował i postawił na, jak się wydaje, jedno z największych wyzwań w swojej karierze. Z jakim skutkiem? O tym przekonamy się w najbliższych miesiącach.

Zobacz więcej
Kamil Glik.Kamil Glik.

3 lutego 1988

Przed mistrzostwami świata 2018 za jego szybki powrót do zdrowia trzymała kciuki cała piłkarska Polska. Nie zdążył się wykurować i pojawił się na boisku dopiero pod koniec meczu z Kolumbią, gdy biało-czerwoni stracili w turnieju już pięć bramek. Dwa lata wcześniej podczas Euro to w dużej mierze dzięki niemu w fazie grupowej nasz zespół zagrał na zero z tyłu. 3 lutego urodziny obchodzi Kamil Glik – filar polskiej defensywy w drugiej dekadzie XXI wieku.

Zobacz więcej
Jacek Machciński – 73. rocznica urodzinJacek Machciński – 73. rocznica urodzin

Trener niepokorny

Jedni go uwielbiali, inni nienawidzili. Z całą pewnością nikogo nie pozostawiał wobec siebie obojętnym. Jego metody szkoleniowe można było uznać za co najmniej kontrowersyjne. Dziś pewnie nikt nie odważyłby się na taki sposób prowadzenia drużyny. Ale młodego trenera broniły wyniki. Doprowadził Widzew do pierwszego w historii mistrzostwa Polski. Co więcej dokonał tego w wieku zaledwie 33 lat! Gdyby żył, Jacek Machciński w tym roku świętowałby 40-lecie tamtego sukcesu. Byłoby co wspominać, bo przecież jeszcze przed triumfem na krajowym podwórku przyszły niezapomniane występy w europejskich pucharach, w których łodzianie wyeliminowali Manchester United i Juventus Turyn. Jedno jest pewne – to właśnie pod wodzą Jacka Machcińskiego ostatecznie narodził się „Wielki Widzew”, który rozkochał w sobie kibiców w całej Polsce i dał się poznać w najodleglejszych zakątkach Starego Kontynentu. 

Zobacz więcej
Jerzy Brzęczek przed meczem Holandia - Polska 1:0 (04.09.2020).Jerzy Brzęczek przed meczem Holandia - Polska 1:0 (04.09.2020).

Biało-czerwony rok 2020

Po zakończonym eliminacyjnym sukcesem roku 2019 i zapewnieniu sobie udziału w kolejnej wielkiej, międzynarodowej imprezie, na rok 2020 polscy kibice czekali z niecierpliwością. W końcu na czwartych z rzędu mistrzostwach Europy biało-czerwoni chcieli, tak jak cztery lata wcześniej we Francji, włączyć się do rywalizacji z najlepszymi. Mecze ze Szwecją i Hiszpanią gwarantowały wielkie emocje, a przecież baraże dopiero miały wyłonić trzeciego grupowego rywala ekipy Jerzego Brzęczka. Start bezpośrednich przygotowań do meczów w Dublinie i Bilbao był zaplanowany na koniec marca. To właśnie wtedy we Wrocławiu i w Chorzowie polskich piłkarzy czekały starcia z Finlandią i Ukrainą. Wszystko było dopięte na ostatni guzik, ale właśnie wtedy… wszystko się zmieniło. Nie tylko w planach reprezentacji Polski, ale przede wszystkim w życiu każdej i każdego z nas.

Zobacz więcej
Radosław MatusiakRadosław Matusiak

1 stycznia 1982

Jeśli ktoś chciałby wskazać wśród polskich piłkarzy tych, którzy w ostatnim dwudziestoleciu mogli osiągnąć więcej, z pewnością wymieniłby jego. Choć początki nie były spektakularne. W ekstraklasie zadebiutował jako 18-latek, ale jego kariera zaczęła nabierać tempa pięć lat później. Awans do ekstraklasy i efektowne występy w najwyższej klasie rozgrywkowej w barwach GKS-u Bełchatów, powołanie, debiut i od razu gol w reprezentacji Polski, transfer do jednej z najsilniejszych europejskich lig i... rozczarowanie. Radosław Matusiak, były piłkarz włoskiego Palermo i holenderskiego Heerenveen, w Nowy Rok świętuje także urodziny.

Zobacz więcej
Radość Jakuba Błaszczykowskiego po zdobyciu bramkiRadość Jakuba Błaszczykowskiego po zdobyciu bramki

14 grudnia 1985

35 lat (z czego blisko 14 w reprezentacji), ponad sto występów w narodowych barwach (wśród trzech innych rekordzistów: Roberta Lewandowskiego, Michała Żewłakowa i Grzegorza Laty), 21 bramek (i wciąż nadzieja na kolejne). Legenda Wisły Kraków i Borussii Dortmund. Były piłkarz Fiorentiny i VfL Wolfsburg. Jakub Błaszczykowski, jeden z najwybitniejszych polskich piłkarzy, 14 grudnia obchodzi urodziny.

Zobacz więcej
Losowanie eliminacji MŚ 2022 Puchar ŚwiataLosowanie eliminacji MŚ 2022 Puchar Świata

W drodze do Kataru

Takich eliminacji jeszcze nie było! Dość powiedzieć, że reprezentacja Polski trzy pierwsze spotkania w drodze do bliskowschodniego mundialu rozegra... jeszcze przed turniejem finałowym mistrzostw Europy. To wszystko oczywiście efekt pandemii koronawirusa, która całkowicie przeorganizowała sportowe kalendarze. Same mistrzostwa świata tym razem również będą wyjątkowe, bo po raz pierwszy, ze względu na wysokie temperatury w tym rejonie świata, zostaną rozegrane późną jesienią. Czy pojadą na nie biało-czerwoni przekonamy się najpóźniej w marcu 2022 roku. Wcześniej w kwalifikacjach naszych piłkarzy czekają potyczki ze starymi znajomymi. Czas na wyrównanie rachunków? Nie mamy nic przeciwko! Do turnieju finałowego awansują zwycięzcy każdej z 10 grup. Zespoły z drugich miejsc czeka rywalizacja w barażach.

Zobacz więcej
Krzysztof Warzycha w barwach reprezentacji Polski.Krzysztof Warzycha w barwach reprezentacji Polski.

17 listopada 1964

Być jak Gerard Cieślik. Dla wielu chłopców urodzonych na Śląsku to było największe marzenie dzieciństwa. Oczywiście tylko nielicznym udało się choćby w części je zrealizować, ale on miał wyjątkowe szczęście. Już jako czternastolatek mógł przez chwilę poczuć się niczym legenda chorzowskiego Ruchu. W 1978 roku to właśnie Krzysztof Warzycha wcielił się w postać młodego „Gienka” w wyreżyserowanym przez Andrzeja Kotkowskiego filmie „Gra o wszystko”. Wówczas z pewnością nie przypuszczał, że w przyszłości również stanie się ikoną nie tylko Niebieskich, ale także greckiego Panathinaikosu Ateny, a w reprezentacji Polski rozegra więcej spotkań od swojego idola. Dziś, obchodzący 56. urodziny Warzycha, z pewnością może czuć satysfakcję ze swoich boiskowych dokonań i być wzorem do naśladowania dla wielu młodych adeptów futbolu. Tym, kim dla niego był Gerard Cieślik.

Zobacz więcej
Stanisław Burzyński podczas treninguStanisław Burzyński podczas treningu

Burza, po której nie wyszło słońce

Niewiele jest w historii polskiego futbolu postaci tak tragicznych. Opowieści, które nie mają szczęśliwego zakończenia. W których nie ma pozytywnych zwrotów akcji i które ostatecznie puentuje dramat piłkarza, ale przede wszystkim człowieka. Stanisław Burzyński był jednym z czołowych bramkarzy kraju w latach 70. Robił systematyczne postępy, zdobywał uznanie i popularność. Zadebiutował w drużynie narodowej, a na horyzoncie pojawiał się zagraniczny transfer. Wszystkie plany legły jednak w gruzach w pewien zimowy, lutowy wieczór 1980 roku. Po nim już nic nie było takie samo.

Zobacz więcej
Tomasz Hajto podczas meczu Polska - Szwecja 0:2 (10.09.2003).Tomasz Hajto podczas meczu Polska - Szwecja 0:2 (10.09.2003).

16 października 1972

Bezkompromisowy, nieustępliwy, kontrowersyjny... Lista określeń, które charakteryzują tego piłkarza mogłaby być zdecydowanie dłuższa. Z całą pewnością kibicom zawsze dostarczał wiele emocji. Zarówno w trakcie kariery, jak i już po jej zakończeniu. Jedni go uwielbiają, inni nienawidzą. On jednak zdaje się tym nie przejmować i dalej robi swoje. Nie owija w bawełnę, zawsze mówi i robi to, co myśli. Tak było przez 48 i będzie z pewnością w kolejnych latach jego życia. Bo taki właśnie jest Tomasz Hajto.

Zobacz więcej
Szczęśliwi strzelcy goli Kamilowie Grosicki i Glik. Kolegom gratuluje Piotr Zieliński.Szczęśliwi strzelcy goli Kamilowie Grosicki i Glik. Kolegom gratuluje Piotr Zieliński.

Powtórzyć Zenicę, czyli historia meczów z Bośnią i Hercegowiną

Historia rywalizacji biało-czerwonych z reprezentacją Bośni i Hercegowiny nie należy co prawda do najdłuższych, ale z całą pewnością jest dość oryginalna. Przede wszystkim dlatego, że aż trzy razy mierzyliśmy się... przed świętami Bożego Narodzenia. A że grudzień to miesiąc, w którym do tradycji przykłada się szczególną wagę, za każdym razem spotkania odbywały się w tureckim Kundu. Doszło do trzech, z których dwa zakończyły się wygraną Polaków, a raz padł remis. Do pierwszego starcia o punkty doszło dopiero 7 września tego roku w Lidze Narodów. W Zenicy drużyna Jerzego Brzęczka wygrała 2:1 po golach Kamilów: Glika i Grosickiego.

Zobacz więcej
Sebastian Mila i Arkadiusz Milik podczas meczu Polska - Niemcy 2:0 (11.10.2014).Sebastian Mila i Arkadiusz Milik podczas meczu Polska - Niemcy 2:0 (11.10.2014).

Ten jeden raz na sto lat...

Czy to możliwe? Czy tym razem się uda? Jak nie dziś to kiedy? Te i setki innych, podobnych pytań od samego rana tej październikowej soboty towarzyszyło wszystkim polskim kibicom. To właśnie tego dnia marzenia wielu pokoleń fanów polskiego futbolu mogły się spełnić. Ale właśnie, czy mogły? Czy można było wierzyć w to, że ekipa Adama Nawałki zdoła nawiązać walkę ze świeżo upieczonymi mistrzami świata Niemcami?! Przez blisko rok pracy nowego selekcjonera gra biało-czerwonych nie powalała przecież na kolana. Efektowna wygrana na start eliminacji Euro 2016 ze słabiutkim Gibraltarem (7:0) nie mogła być przecież silnym argumentem przemawiającym za gospodarzami. Coś jednak sprawiło, że właśnie tego dnia, późnym wieczorem 11 października 2014 roku to co przez dziesięciolecia było niemożliwe, stało się możliwe.

Zobacz więcej
Michał PazdanMichał Pazdan

21 września 1987

33 lata, 5 klubów, 3 mistrzostwa Polski, dwa krajowe puchary, 38 meczów w reprezentacji i wyjazd na 3 wielkie imprezy mistrzowskie. Taki bilans z pewnością może być powodem do zadowolenia dla zawodowego piłkarza. W dniu kolejnych urodzin lista zrealizowanych sportowych marzeń Michała Pazdana jest już całkiem długa. Nie oznacza to jednak, że ostatecznie zamknięta. Na starcie kolejnego sezonu nowe wyzwania wciąż stoją przed piłkarzem, a ich finałem może być udział w przyszłorocznych mistrzostwach Europy.

Zobacz więcej
Maciej Rybus w barwach reprezentacji PolskiMaciej Rybus w barwach reprezentacji Polski

19 sierpnia 1989

Pokolenie wolności. Tak z reguły nazywa się osoby urodzone w roku pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce. On urodził się już po 4 czerwca i trzeba przyznać, że z nowej rzeczywistości z każdym rokiem korzystał pełniej. Jako nastolatek pewnie jeszcze nie przypuszczał, że będzie reprezentował kraj w najważniejszych piłkarskich imprezach globu. Dziś 31-letni Maciej Rybus ma na koncie 55 występów w drużynie narodowej i nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Zobacz więcej
Krzysztof Piątek po zdobyciu bramki dla reprezentacji Polski w meczu z Portugalią (11.10.2018).Krzysztof Piątek po zdobyciu bramki dla reprezentacji Polski w meczu z Portugalią (11.10.2018).

1 lipca 1995

Jego kariera jest bodaj najbardziej błyskotliwą wśród wszystkich polskich piłkarzy w ostatnich latach. W czasach, w których o sile ofensywnej reprezentacji Polski decydują przede wszystkim Robert Lewandowski i Arkadiusz Milik, dość niespodziewanie pojawił się ważny dla nich konkurent. Z polskiej ekstraklasy przebojem wdarł się do jednej z najsilniejszych lig świata. O jego wyczynach rozpisywały się sportowe media w całej Europie, a nazwisko Piątek w sezonie 2018/19 było bodaj najczęściej wymienianym nazwiskiem polskiego sportowca przez kibiców i dziennikarzy na świecie. I choć później jego kariera, jak się wydaje, nieco wyhamowała, wszystko wciąż jeszcze przed nim. 1 lipca Krzysztof Piątek świętuje bowiem dopiero 25. urodziny.

Zobacz więcej
Mateusz Klich po strzeleniu gola w meczu z Danią (14.08.2013).Mateusz Klich po strzeleniu gola w meczu z Danią (14.08.2013).

13 czerwca 1990

Siedem klubów w dziesięć lat. Można powiedzieć, że długo szukał swojego miejsca. Jednak ostatnie dwa sezony wskazują na to, że w końcu je znalazł. W dniu 30. urodzin może śmiało stwierdzić, że wiele sportowych planów udało mu się zrealizować. Niektóre marzenia, jak chociażby gra w lidze hiszpańskiej, wciąż czekają na urzeczywistnienie. Czasu nie powinno zabraknąć, bo przed Mateuszem Klichem jeszcze wiele lat kariery.

Zobacz więcej
Kamil Grosicki całuje godło podczas meczu reprezentacji Polski z Czarnogórą (08.10.2017).Kamil Grosicki całuje godło podczas meczu reprezentacji Polski z Czarnogórą (08.10.2017).

8 czerwca 1988

To nie jest prosta historia. To nie jest historia sportowca, który od samego początku kroczył właściwą drogą do celu. Historia kogoś, kto nie popełniał błędów i zawsze w pełni profesjonalnie podchodził do swoich obowiązków. To opowieść o człowieku „po przejściach”, który mimo trudności i wielu perturbacji był w stanie osiągnąć sukces. Grać na najwyższym poziomie w czołowych ligach świata i reprezentować Polskę na najważniejszych imprezach. Kamil Grosicki przez 32 lata swojego życia udowodnił, że dzięki determinacji i pracy nad samym sobą można spełnić marzenia. I z całą pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Zobacz więcej
Marek Koniarek podczas meczu Widzew Łódź - Motor Lubawa 2:0 (18.03.2017).Marek Koniarek podczas meczu Widzew Łódź - Motor Lubawa 2:0 (18.03.2017).

29 maja 1962

Mistrz Polski, król strzelców ekstraklasy, zdobywca Pucharu Polski, niespełniony w reprezentacji. Urodzony na Śląsku, uwielbiany również w Łodzi. Dla kibiców GKS-u Katowice i Widzewa po prostu legenda. O kim mowa? Oczywiście o Marku Koniarku, który obchodzi właśnie 58. urodziny.

Zobacz więcej
Piotr Zieliński po zdobyciu premierowej bramki w seniorskiej reprezentacji Polski w meczu z Danią 3:2 (14.08.2013).Piotr Zieliński po zdobyciu premierowej bramki w seniorskiej reprezentacji Polski w meczu z Danią 3:2 (14.08.2013).

20 maja 1994

Etatowy reprezentant Polski, kluczowy zawodnik jednej z czołowych drużyn Serie A. Od kilku lat w kręgu zainteresowań topowych klubów w Europie. A wszystko nawet nie na półmetku kariery. Piotr Zieliński, podpora drugiej linii kadry Jerzego Brzęczka i SSC Napoli, na brak ofert z pewnością nie narzeka i korzystając z niespodziewanej przerwy w rozgrywkach może rozważać różne warianty dotyczące swojej przyszłości. W tych niecodziennych okolicznościach, poza sprawami zawodowymi, będzie musiał też znaleźć sposób i czas na świętowanie. 20 maja obchodzi 26. urodziny.

Zobacz więcej
Walka o piłkę polskich i walijskich piłkarzy.Walka o piłkę polskich i walijskich piłkarzy.

8 maja 1971

„Jestem zadowolony ze swojej kariery i ze wszystkich decyzji, jakie w niej podjąłem. Choć niedosyt jest”. To stwierdzenie, które w dniu swojego pożegnalnego występu (21 czerwca 2009 roku w Tychach) wypowiedział Radosław Gilewicz, najtrafniej oddaje przygodę z piłką utalentowanego napastnika. Blisko dwie dekady z powodzeniem rywalizował na stadionach Polski, Szwajcarii, Niemiec i Austrii. Jeśli szukać powodów do niedosytu, należy z pewnością wskazać na drużynę narodową, z którą nie osiągnął wymarzonych sukcesów. Zawodnik, który biało-czerwone barwy reprezentował dziesięciokrotnie, obchodził właśnie 49. urodziny.

Zobacz więcej
Wojciech Szczęsny i Łukasz Fabiański na treningu reprezentacji Polski.Wojciech Szczęsny i Łukasz Fabiański na treningu reprezentacji Polski.

18 kwietnia 1985/1990

Nie ma w polskiej piłce dwóch ludzi, których łączyłoby więcej. Obaj są bramkarzami. Obaj światowej klasy. Do wielkiego futbolu obaj jechali tą samą drogą, a właściwie ulicą Łazienkowską w Warszawie. Później spotkali się na Ashburton Grove w Londynie. Przez lata na zmianę, z sukcesami, strzegli i strzegą reprezentacyjnej bramki. Wojciech Szczęsny i Łukasz Fabiański nawet urodziny świętują tego samego dnia – 18 kwietnia.

Zobacz więcej
Jerzy Brzęczek podczas finału igrzysk olimpijskich w 1992 roku w Barcelonie (2:3 z Hiszpanią).Jerzy Brzęczek podczas finału igrzysk olimpijskich w 1992 roku w Barcelonie (2:3 z Hiszpanią).

18 marca 1971

Od kapitana do selekcjonera. Nieczęsto zdarza się, żeby piłkarze, którzy na murawie osiągali reprezentacyjny poziom, również w karierze szkoleniowej odnosili znaczące sukcesy. On jest przykładem na to, że to możliwe. Srebrny medal igrzysk olimpijskich, ponad czterdzieści występów w pierwszej reprezentacji. W obu drużynach pełnił funkcję kapitana. Dał się poznać jako lider również w zespołach klubowych. Po zakończeniu gry w piłkę wspinał się na kolejne szczeble kariery trenerskiej i wreszcie otrzymał nominację na stanowisko selekcjonera. Z kadrą narodową wywalczył awans na mistrzostwa Europy. Dużo? Bez wątpienia, a należy dodać, że Jerzy Brzęczek osiągnął to wszystko w ciągu zaledwie 49 lat.

Zobacz więcej
Arkadiusz MilikArkadiusz Milik

28 lutego 1994

Ekstraklasa, Bundesliga, Eredivisie, Serie A. I przede wszystkim reprezentacja Polski. W większości kluczowa rola w silnych zespołach. Takim życiorysem nie powstydziłby się niejeden weteran futbolu. Zaczynał jako wielka nadzieja polskiej piłki, wiele już osiągnął, ale wydaje się, że największe wyzwania i sukcesy wciąż jeszcze przed nim. I choć Arkadiusza Milika zna pewnie każdy polski kibic, napastnik Napoli obchodził dopiero 26. urodziny.

Zobacz więcej
Michał Żewłakow w koszulce Chicago BullsMichał Żewłakow w koszulce Chicago Bulls

Afera samolotowa

Nie tak to się miało skończyć. Podczas kilkudniowego tournée reprezentacji Polski po Ameryce Północnej Michał Żewłakow miał przejść do historii jako piłkarz, który rozegrał najwięcej spotkań z orłem na piersi (wyprzedzając Grzegorza Latę). Tak też się stało, choć obrońca Ankaragücü pewnie nie przypuszczał, że po powrocie do kraju na dobre pożegna się z drużyną narodową. „Afera samolotowa” odbiła się szerokim echem, a w jej wyniku z kadry Franciszka Smudy został usunięty także inny kluczowy piłkarz – Artur Boruc.

Zobacz więcej
Grzegorz KrychowiakGrzegorz Krychowiak

29 stycznia 1990

Teolodzy, pisarze, politycy, matematyk, chemik, lekkoatleta, zawodnik sportów walki... i on. Wśród znanych osób urodzonych w Gryficach, niewielkiej miejscowości w północno-zachodniej Polsce, z całą pewnością to właśnie piłkarz osiągnął największą popularność. Sukcesy na boisku, gra w czołowych klubach Europy, blisko 70 meczów w reprezentacji Polski. Powiedzieć o nim jednak tylko „zawodnik” to nic nie powiedzieć. Koniec stycznia 2020 roku jest dla niego wyjątkowy, bo właśnie wtedy Grzegorz Krychowiak, jedna z najbarwniejszych postaci polskiego futbolu, obchodzi 30. urodziny.

Zobacz więcej
Adam Nawałka i Joachim LoewAdam Nawałka i Joachim Loew

Selekcjoner, który Niemców się nie bał

Mecze z Niemcami, delikatnie rzecz ujmując, rzadko układały się po myśli piłkarzy reprezentacji Polski. Nasi zachodni sąsiedzi byli zmorą nie tylko zawodników, ale też selekcjonerów, a do miana sukcesów urastały z trudem wywalczone remisy. Jedynym trenerem, który rywalizował z utytułowanym rywalem jak równy z równym, był dotychczas Adam Nawałka. W latach 2014-2016 poprowadził biało-czerwonych przeciwko Niemcom w sumie w 4 spotkaniach i bilans ma idealnie remisowy. W historii zapisał się jako ten, który jako pierwszy mógł cieszyć się ze zwycięstwa nad tym przeciwnikiem.

Zobacz więcej
Robert LewandowskiRobert Lewandowski

Snajper seryjny

Robert Lewandowski znów na ustach wszystkich. Kapitan reprezentacji Polski nie przestaje zadziwiać strzelecką formą. Tym razem swoje nieprzeciętne umiejętności i instynkt potwierdził w Lidze Mistrzów w barwach Bayernu Monachium. Cztery gole strzelone w Belgradzie Crvenej Zvezdzie w 14 minut i 31 sekund to rekord Champions League, ale nie pierwszy raz, kiedy Polak trafił do siatki co najmniej cztery razy.

Zobacz więcej
Marcin Robak - 37. urodzinyMarcin Robak - 37. urodziny

29 listopada 1982

Prawdziwe życie zaczyna się po trzydziestce. Jeśli ktoś wątpi w słuszność tego twierdzenia, powinien poznać historię Marcina Robaka. Dwukrotny król strzelców ekstraklasy i zdobywca 120 bramek w najwyższej klasie rozgrywkowej dokonał tego głównie w czwartej dekadzie życia. Napastnik nie zamierza jednak kończyć z futbolem, a wysoką formę potwierdza w roli kapitana drugoligowego obecnie Widzewa. I mimo że 29 listopada 2019 roku to dzień jego 37. urodzin, zamierza w barwach klubu z Łodzi zagrać jeszcze w elicie.

Zobacz więcej
Radość polskich piłkarzy.Radość polskich piłkarzy.

Od Engela do Brzęczka

Eliminacje Euro 2020 są już szóstymi, które w XXI wieku zakończyły się sukcesem biało-czerwonych. W ciągu blisko dwóch dekad do turniejów mistrzowskich reprezentację Polski wprowadziło 5 selekcjonerów. My postanowiliśmy statystycznie podsumować drogę do awansu zespołów Jerzego Engela, Pawła Janasa, Leo Beenhakkera, Adama Nawałki i Jerzego Brzęczka.

Zobacz więcej
Marek CitkoMarek Citko

Gol na Wembley i wybuch „Citkomanii”

Rok 1996 był dla niego wyjątkowy. Zaczęło się od pierwszego w karierze tytułu mistrza Polski z Widzewem. Później przyszły występy i gole w Lidze Mistrzów. Już wtedy o talencie 22-letniego napastnika mówiło się coraz głośniej. Prawdziwa „Citkomania” wybuchła jednak 9 października, kiedy to po jego strzale reprezentacja Polski objęła prowadzenie w eliminacyjnym meczu z Anglią na Wembley.

Zobacz więcej
Piłkarze i członkowie sztabu wokół Adama Nawałki.Piłkarze i członkowie sztabu wokół Adama Nawałki.

Mundial 2018

Do trzech razy sztuka. Po nieobecności w RPA i Brazylii polscy piłkarze zameldowali się na mistrzostwach świata w Rosji. Podbudowani udanym występem w 2016 roku na Euro we Francji, ruszali na wschód z nadziejami na dobry rezultat. Okazały się płonne, a 32 lata po mundialu w Meksyku wciąż czekamy na awans do fazy pucharowej.

Zobacz więcej
Robert Lewandowski pokazuje na palcach 3. Tyle goli strzelił w Erywaniu kapitan naszej reprezentacji.Robert Lewandowski pokazuje na palcach 3. Tyle goli strzelił w Erywaniu kapitan naszej reprezentacji.

5 października 2017

Włodzimierz Lubański, Grzegorz Lato i Kazimierz Deyna. Ta trójka od kilkudziesięciu lat otwierała listę najskuteczniejszych piłkarzy w historii reprezentacji Polski. Tylko im udało się przekroczyć barierę 40 goli w koszulce z orłem na piersi. Druga dekada XXI wieku przyniosła jednak napastnika, który samodzielnie przekracza kolejne granice – Roberta Lewandowskiego.

Zobacz więcej