Adam Nawałka i Joachim LoewAdam Nawałka i Joachim Loew
KronikiSelekcjoner, który Niemców się nie bał
Selekcjoner, który Niemców się nie bał
Autor: Piotr Kuczkowski
Data dodania: 29.11.2019
FOT. CYFRASPORTFOT. CYFRASPORT

Mecze z Niemcami, delikatnie rzecz ujmując, rzadko układały się po myśli piłkarzy reprezentacji Polski. Nasi zachodni sąsiedzi byli zmorą nie tylko zawodników, ale też selekcjonerów, a do miana sukcesów urastały z trudem wywalczone remisy. Jedynym trenerem, który rywalizował z utytułowanym rywalem jak równy z równym, był dotychczas Adam Nawałka. W latach 2014-2016 poprowadził biało-czerwonych przeciwko Niemcom w sumie w 4 spotkaniach i bilans ma idealnie remisowy. W historii zapisał się jako ten, który jako pierwszy mógł cieszyć się ze zwycięstwa nad tym przeciwnikiem.

NIEMCY – POLSKA 0:0, 13.05.2014 ROKU (MECZ TOWARZYSKI)

Piłkarze Polski i Niemiec po meczuPiłkarze Polski i Niemiec po meczu
FOT. PAP

0:0 to szósty remis w meczach pomiędzy Polską a Niemcami. Biało-czerwoni wciąż musieli czekać na historyczną wygraną z zachodnim sąsiadem.

Mecz w Hamburgu był dla obu selekcjonerów poligonem doświadczalnym. Dla Adama Nawałki przed zbliżającymi się eliminacjami Euro 2016. Dla Joachima Löwa przed mundialem w Brazylii. Dlatego obaj dali szansę 17 zawodnikom. Spotkanie nie obfitowało w sytuacje bramkowe i mimo optycznej przewagi gospodarzy zakończyło się bezbramkowym remisem.

ZOBACZ STRONĘ MECZU

POLSKA – NIEMCY 2:0, 11.10.2014 ROKU (ELIMINACJE ME 2016)

Szalona radość Sebastiana Mili (strzelca gola na 2:0), piłkarzy i sztabu trenerskiego. Mila ląduje w ramionach selekcjonera Adama Nawałki.Szalona radość Sebastiana Mili (strzelca gola na 2:0), piłkarzy i sztabu trenerskiego. Mila ląduje w ramionach selekcjonera Adama Nawałki.
FOT. CYFRASPORT

Ogromna radość w polskim zespole. Sebastian Mila (strzelec gola na 2:0) tonie w objęciach selekcjonera Adama Nawałki.

Ten dzień i ten mecz przeszły do historii polskiego futbolu. Niespełna pół roku po pierwszej konfrontacji z Niemcami selekcjoner Adam Nawałka poprowadził biało-czerwonych w kolejnym starciu z odwiecznym rywalem, tym razem już o punkty. Wieczór na Stadionie Narodowym wykreował wielu bohaterów: rewelacyjnego w bramce Wojciecha Szczęsnego, zdobywcę pierwszej bramki Arkadiusza Milika czy superrezerwowego Sebastiana Milę, który przypieczętował wyczekiwany od dawna triumf. No i przede wszystkim architekta sukcesu – Nawałkę.

ZOBACZ STRONĘ MECZU

NIEMCY – POLSKA 3:1, 04.09.2015 ROKU (ELIMINACJE ME 2016)

Niemcy - Polska 3:1 (04.09.2015)Niemcy - Polska 3:1 (04.09.2015)
FOT. CYFRASPORT

Adam Nawałka doznał pierwszej i zarazem jedynej porażki w eliminacjach Euro 2016. Kosztowała nas ona utratę pierwszego miejsca w grupie D.

Sukcesu sprzed blisko roku nie udało się powtórzyć we Frankfurcie nad Menem. Stawką było pierwsze miejsce w eliminacyjnej grupie D, które ostatecznie przypadło Niemcom. Wygrali zasłużenie, choć biało-czerwoni nie oddali meczu bez walki. Przy odrobinie szczęścia mogli pokusić się o znacznie lepszy rezultat.

ZOBACZ STRONĘ MECZU

NIEMCY – POLSKA 0:0, 16.06.2016 ROKU (MISTRZOSTWA EUROPY 2016)

Dla Adama Nawałki jako selekcjonera była to już czwarta konfrontacja z naszymi zachodnimi sąsiadami i drugi remis.Dla Adama Nawałki jako selekcjonera była to już czwarta konfrontacja z naszymi zachodnimi sąsiadami i drugi remis.
FOT. CYFRASPORT

Dla Adama Nawałki jako selekcjonera była to już czwarta konfrontacja z naszymi zachodnimi sąsiadami i drugi remis.

Ostatnie z czterech spotkań z Niemcami pod wodzą Adama Nawałki. Tym razem los skojarzył obie drużyny w drugiej kolejce fazy grupowej Euro 2016. Po pierwszej serii gier było niemal pewne, że mecz w podparyskim Saint-Denis znów zadecyduje o tym, kto zakończy zmagania na pierwszym miejscu. Bezbramkowy remis sprawił, że lepszą różnicą bramek przypadło ono podopiecznym Joachima Löwa. Biało-czerwoni ostatecznie zakończyli turniej na historycznym ćwierćfinale, Niemcy zajęli miejsce w czołowej czwórce.

ZOBACZ STRONĘ MECZU  

BILANS SELEKCJONERA ADAMA NAWAŁKI Z NIEMCAMI

Mecze: 4

Zwycięstwa: 1

Remisy: 2

Porażki: 1

Bramki: 3-3