Stadium 974Stadium 974
KronikiNa wyciągnięcie ręki
Na wyciągnięcie ręki
Autor: Piotr Kuczkowski
Data dodania: 21.11.2022
EAST NEWSEAST NEWS

Tysiąc kilometrów z bazy reprezentacji Polski w Soczi do Wołgogradu. Ponad półtora tysiąca do Moskwy i dwa tysiące do Kazania. Podczas poprzedniego mundialu w Rosji biało-czerwoni skazani byli na wielogodzinne przedmeczowe podróże samolotem. To jednak już przeszłość, bo – do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić – w Katarze wszystko będzie wyglądało inaczej. Trudno się dziwić, skoro organizatorem tym razem jest państwo o powierzchni blisko półtora tysiąca razy mniejszej niż poprzednio! Dlatego wszystko będzie dosłownie na wyciągnięcie ręki. Czas przyjrzeć się obiektom, które będą gościć drużynę prowadzoną przez Czesława Michniewicza podczas fazy grupowej. Oczywiście wierzymy, że podróż naszych piłkarzy po Półwyspie Arabskim w kolejnych tygodniach turnieju zyska nowe etapy. Na razie – nie zapeszając – zajmiemy się tymi, które z pewnością przed nami.

RZUT OKA NA BAZĘ

Hotel Ezdan Palace w Dausze – właśnie to miejsce będzie kluczowym dla polskiej ekipy podczas listopadowo-grudniowych mistrzostw świata. Biało-czerwoni zamieszkają w obiekcie reklamowanym jako jeden z najbardziej luksusowych nie tylko w samym Katarze, ale również na całym świecie. Dla naszej ekipy kluczowy jest jednak fakt, że naszym piłkarzom na miejscu niczego nie powinno zabraknąć. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja. Hotel od bazy treningowej zespołu Czesława Michniewicza dzielić będzie zaledwie osiem kilometrów. A na stadiony, na których będą rozgrywali swoje grupowe spotkania czeka ich odpowiednio siedemnasto i siedmiokilometrowa „wyprawa”. Różnica w porównaniu z poprzednimi mistrzostwami świata jest więc nad wyraz widoczna. Oby przełożyło się to również na korzystne rozstrzygnięcia spotkań z Meksykiem, Arabią Saudyjską i Argentyną.

Nasze mundialowe miejsca w Katarze

JAK NA STATKU

Tym razem, inaczej niż to było na trzech poprzednich mundialach w XXI wieku, polscy piłkarze w fazie grupowej odwiedzą nie trzy, a dwa stadiony. Dwukrotnie bowiem pojawią się na Stadium 974 w Dausze, gdzie najpierw w pierwszym występie na mundialu zmierzą się z ekipą z kraju Azteków, żeby osiem dni później o korzystny rezultat powalczyć z faworyzowanymi Albicelestes. Obiekt wybudowany we wschodniej części katarskiej stolicy, tuż obok lotniska, jest wyjątkowy z kilku powodów. Przede wszystkim ten 40-tysięcznik został przygotowany wyłącznie na potrzeby turnieju i niedługo po jego zakończeniu, zostanie całkowicie rozmontowany! To pierwszy taki przypadek w historii mistrzostw świata. Właściwa budowa rozpoczęła się w 2018 roku, żeby po mniej więcej 36 miesiącach, konstrukcja była gotowa na przyjęcie piłkarzy i kibiców. Roboczą nazwą był Ras Abu Aboud Stadium, ale ostatecznie została ona zmieniona na Stadium 974. Nawiązuje ona do niespotykanej dotąd konstrukcji, która powstała z modułowych elementów, wśród których znalazło się dokładnie 974 kolorowych kontenerów transportowych, przeważnie używanych na statkach. Liczba ta, to również międzynarodowy numer kierunkowy do Kataru, więc symboliki w tym przypadku jest aż nadto. Projektanci i wykonawcy stadionu podkreślają, że jest to najbardziej ekonomiczna i ekologiczna z mundialowych budowli, bowiem jej elementy były wykorzystywane zarówno przed, jak i będą w użyciu po turnieju. Zdaniem organizatorów z jej fragmentów będzie można w przyszłości stworzyć kilka mniejszych obiektów sportowych. Stadion nie jest klimatyzowany, jednak został zaprojektowany tak, żeby zapewnić naturalną wentylację i cyrkulację powietrza. Na uwagę zasługuje również wyjątkowe położenie Stadium 974 – tuż nad Zatoką Perską, a nad samym obiektem rozpościera się przepiękna panorama miasta. Łącznie z meczami biało-czerwonych w tym miejscu odbędzie się sześć spotkań fazy grupowej i jeden mecz 1/8 finału.

Stadium 974Stadium 974
FOT. EAST NEWS

Stadium 974 – Dauha

MECZE REPREZENTACJI POLSKI NA STADIUM 974: 
22 listopada 2022 roku, godzina 17:00 – Meksyk – Polska
30 listopada 2022 roku, godzina 20:00 – Polska – Argentyna

WŚRÓD STUDENTÓW

Atmosfera wiedzy i edukacji będzie unosiła się z kolei nad stadionem, na którym reprezentacja Polski rozegra drugie grupowe spotkanie z Arabią Saudyjską. Education City Stadium, bo o nim mowa, jak wskazuje sama jego nazwa, został zbudowany na terenie wielkiego, uniwersyteckiego kampusu, gdzie swoją siedzibę ma aż osiem międzynarodowych uczelni. I choć formalnie znajduje się on w miejscowości Ar-Rajjan, od centrum Dauhy dzieli go zaledwie około 15 kilometrów. Otwarcie stadionu w czerwcu 2020 roku miało niespotykaną formułę, bowiem podczas wirtualnego wydarzenia oddano wówczas cześć pracownikom służby zdrowia, walczącym na pierwszej linii frontu z pandemią COVID-19. Sam obiekt jest nieco większy od Stadium 974, ale podczas mundialu będzie mógł również przyjąć 40 tysięcy widzów. Po zakończeniu zmagań najlepszych drużyn globu górna część trybun zostanie jednak zdemontowana, co zmniejszy obecną pojemność o ponad 30 procent. Fasada Education City Stadium jest wykończona trójkątnymi elementami tworzącymi kształty przypominające diamenty, które po zmroku są specjalnie podświetlane, a w dzień zmieniają swoją barwę w zależności od kąta padania promieni słonecznych. W związku z zamkniętą bryłą, obiekt został wyposażony w najnowocześniejsze systemy wentylacji, co ma zwiększyć zarówno komfort rywalizacji, jak również obserwowania widowisk piłkarskich. Jak podczas osobistej inspekcji w Katarze zauważył sam selekcjoner Czesław Michniewicz, może to być pewnym problemem dla zawodników rezerwowych i sztabów zasiadających na ławkach, którym zwyczajnie może być zbyt zimno. Takie obawy potwierdził zresztą polski arbiter międzynarodowy Szymon Marciniak, który miał już okazję prowadzić spotkanie na tej arenie.
Na Education City Stadium zaplanowano sześć meczów fazy grupowej, jedno starcie w ramach 1/8 finału i jeden ćwierćfinał.

Education City StadiumEducation City Stadium
FOT. EAST NEWS

Education City Stadium – Ar-Rajjan

MECZE REPREZENTACJI POLSKI NA EDUCATION CITY STADIUM:
26 listopada 2022 roku, godzina 14:00 – Polska – Arabia Saudyjska

Ciekawostką jest fakt, że na obu obiektach nasi piłkarze (nie tylko za sprawą obecności kibiców znad Wisły) będą mogli się poczuć niemal jak w domu. Krzesełka na trybunach Stadium 974 i Education City Stadium zostały bowiem wyprodukowane na licencji polskiej firmy z Krosna.