Bestsellery Biblioteki52
Był taki mecz31
Futbolowe abecadło43
Gramy dla Polski7
Historia jednego zdjęcia18
Historia mistrzostw Europy16
Jak on to zrobił2
Koło taktyczne1
Kulisy turnieju1
Od redakcji9
O tym się mówi14
Pamiętne gole37
Piłka kobieca8
Piłka w liczbach24
Polskie stadiony44
Ściągawka z historii76
Wspomnienie59
Wydarzenie tygodnia96
Z biegiem lat, z biegiem dni118
Z ławki trenera11
Z polityką w tle9
Olimpijski debiutOlimpijski debiut

Olimpijski debiut

Najpierw wyjazd do Sztokholmu na sparing ze Szwecją, potem prom do Rostocku, tam przesiadka i początek długiej, trwającej 52 godziny podróży koleją przez Berlin i Kolonię do Paryża, dwa dni odpoczynku i na koniec konfrontacja z rywalem, który wyjątkowo nam nie leżał. Historyczny pierwszy występ polskich piłkarzy na igrzyskach to była droga przez mękę i skończył się spektakularną klapą. 26 maja 1924 roku nasz zespół przegrał z Węgrami aż 0:5.

Zobacz więcej
Polska - Holandia 2:0 (02.05.1979)Polska - Holandia 2:0 (02.05.1979)

Euro zmian

Mistrzostwa Europy 1980, to turniej inny niż poprzednie. Był to czas rewolucji – tak w eliminacjach, jak i finałach. Po raz pierwszy w gronie finalistów znalazło się 8 zespołów z 31, które walczyły w kwalifikacjach. Gospodarz miał już z góry zapewniony awans. Po 12 latach Euro wróciło do Włoch. Niestety, na Półwyspie Apenińskim ponownie zabrakło Polaków.

 

Zobacz więcej
Początki piłkarskiej kariery Kazimierza Górskiego.Początki piłkarskiej kariery Kazimierza Górskiego.

Tajemnica Sarenki

Czy poznajecie tego uśmiechniętego, niewysokiego chłopca o bardzo odstających uszach, który stoi pierwszy z lewej? Pręży dumnie pierś do zdjęcia jako junior Robotniczego Klubu Sportowego Lwów. Choć smykałkę do piłki miał wielką, na boisku dużej kariery nie zrobił. Za to cztery dekady później przeszedł do historii jako pierwszy polski szkoleniowiec, który zdobył medale mistrzostw świata i igrzysk olimpijskich.

Zobacz więcej
Krzysztof Mączyński i Adam NawałkaKrzysztof Mączyński i Adam Nawałka

Żołnierz Adama Nawałki

„Żołnierz Adama Nawałki” – takie określenie przed laty przylgnęło do Krzysztofa Mączyńskiego, który najlepszy czas w karierze miał właśnie wtedy, gdy Nawałka był selekcjonerem reprezentacji Polski, a Mączyński stanowił jej ważną postać.  Popularny „Mąka” jest barwną postacią, choć w jego życiu nie brakowało wzlotów i upadków. Od początku 2023 roku doświadczony zawodnik pozostawał bez klubu, ale dopiero niedawno podjął decyzję o zakończeniu kariery.

Zobacz więcej
Stanisław Oślizło 1970/2019.Stanisław Oślizło 1970/2019.

Stanisław Oślizło

Legenda zabrzańskiego Górnika, 57-krotny reprezentant kraju, jedyny strzelec gola dla polskiego klubu w finale europejskiego pucharu (Puchar Zdobywców Pucharów), do którego „Trójkolorowi” awansowali po słynnym rzucie monetą w starciu z Romą, człowiek chwalony przez samego króla futbolu – Brazylijczyka Pelégo. I choć z kadrą nigdy nie wystąpił na imprezie rangi mistrzowskiej, to na zawsze zapisał się w historii biało-czerwonych. Przed państwem Stanisław Oślizło.

 

Zobacz więcej
Reprezentacja Polski podczas hymnu przed meczem z Holandią.Reprezentacja Polski podczas hymnu przed meczem z Holandią.

Podcinka Panenki

Pójść za ciosem. Opromienieni trzecim miejscem na mundialu w RFN-ie reprezentanci Polski liczyli, że uda im się po raz pierwszy pojechać na Euro. W 1976 roku gospodarzem turnieju finałowego była Jugosławia - określana mianem piłkarskiej Brazylii Europy. Kadrze Kazimierza Górskiego nie udało się jednak przerwać fatalnej serii. Na pocieszenie pozostało efektowne zwycięstwo nad wicemistrzami świata Holendrami na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

 

Zobacz więcej