Bestsellery Biblioteki54
Był taki mecz31
Futbolowe abecadło47
Gramy dla Polski9
Historia jednego zdjęcia18
Historia mistrzostw Europy16
Jak on to zrobił2
Koło taktyczne1
Kulisy turnieju1
Od redakcji9
O tym się mówi15
Pamiętne gole37
Piłka kobieca9
Piłka w liczbach27
Polskie stadiony45
Ściągawka z historii77
Wspomnienie62
Wydarzenie tygodnia96
Z biegiem lat, z biegiem dni120
Z ławki trenera11
Z polityką w tle9
Kazimierz Kmiecik (2023)Kazimierz Kmiecik (2023)

„Badyl”, co Wisłę zawrócił

Jest takie powiedzenie: „Nie zawracaj kijem Wisły”. Odnosi się ono do sytuacji, w której ktoś próbuje zmienić coś, co już się wydarzyło, a jego działanie nie ma większego sensu. Znany jest jednak taki przypadek, gdy zawrócenie Wisły, ale tej piłkarskiej – z Krakowa, okazało się trafnym posunięciem. Dokonał tego piłkarz o pseudonimie... „Badyl”. Jego gole dały Białej Gwieździe mistrzostwo Polski i możliwość pokazania się w Europie. On sam czterokrotnie wygrywał klasyfikację ligowych strzelców i do tej pory jest najskuteczniejszym graczem w historii klubu z Reymonta. A i sukcesów z reprezentacją Polski można mu pozazdrościć. Krótko mówiąc: Pan Piłkarz – Kazimierz Kmiecik.

 

Zobacz więcej
Jonathan NsangouJonathan Nsangou

„Polska mnie adoptowała”. Kolejny z rodzeństwa Nsangou w reprezentacji

Junior Nsangou przed rokiem wystąpił w mistrzostwach Europy U19, Aisha Nsangou przygotowuje się do mistrzostw świata U17, a w Siedlcach w ich ślady ruszył Jonathan Nsangou. Choć do gry dla ich kadry namawiali go Anglicy, to postanowił reprezentować biało-czerwonych.

Zobacz więcej
salvatore schillacisalvatore schillaci

Polski ślad w karierze „Toto”

Był zawodnikiem tylko jednej imprezy. Ale za to jakiej! W 1990 roku został królem strzelców mistrzostw świata we Włoszech, choć rozpoczął turniej w roli rezerwowego. Wszedł jednak na boisko w trakcie drugiej połowy premierowego starciu Italii z Austrią, a w 78. minucie przesądził o wygranej gospodarzy. Później wpisał się na listę strzelców w meczach z Czechosłowacją (2:0), Urugwajem (2:0), Irlandią (1:0), Argentyną (1:1 i porażka w karnych) oraz Anglią (2:1). Włosi zdobyli brązowy medal, a „Toto” miano najlepszego snajpera i zasłużone miejsce w historii futbolu.

Zobacz więcej
Historia Jednego Zdjęcia - Grzegorz Piechna Historia Jednego Zdjęcia - Grzegorz Piechna

Diabeł czy anioł?

Na życiowy sukces nigdy nie jest za późno. Grzegorz Piechna został bohaterem masowej wyobraźni dopiero w wieku 28 lat. Jesień 2005 roku należała do napastnika Korony Kielce pieszczotliwie nazywanego „Kiełbasą” (na początku kariery grę w piłkę łączył z pracą w masarni). W ekstraklasie Piechna strzelał wtedy gole jak szalony, a to „szaleństwo” musiał dostrzec selekcjoner reprezentacji. Piechna dostał powołanie od Pawła Janasa na towarzyski mecz z Estonią (3:1). Z roli „jokera” wywiązał się bez zarzutu. W drugiej połowie wszedł na boisko i ustalił wynik meczu.

Zobacz więcej
wacław kuchar wacław kuchar

Dziesięć twarzy Wacława

Kiedyś to byli sportowcy! Nie zarabiali może wielkich sum, nie było o nich głośno w mediach, nie wywoływali wielkich skandali. Za to umieli dosłownie wszystko. Bo wyobrażacie sobie Państwo, że na ten przykład Robert Lewandowski jedzie na zimowe igrzyska do Pekinu, by reprezentować Polskę jako panczenista? Tymczasem sto lat temu znalazłby się ktoś, kto podjąłby to wyzwanie. Nazywał się Kuchar. Wacław Kuchar. Człowiek wielu talentów.

 

Zobacz więcej
Ernest PohlErnest Pohl

Ernest pije, ale Ernest gro. Najlepszy w dziejach

Był najlepszym piłkarzem w Polsce w latach 60. dwudziestego wieku, 13 kolejnych sezonów kończył jako medalista mistrzostw Polski (w tym dziesięciokrotnie jako mistrz), do dziś jest najlepszym strzelcem w historii ekstraklasy. W reprezentacji Polski zachwycał i błyszczał choćby w igrzyskach olimpijskich, ale na mistrzostwach świata czy Europy nigdy nie wystąpił. Choć poza boiskiem daleko mu było do ideału, to trudno nie nazwać go legendą Górnika Zabrze i całej polskiej ligi. 3 listopada 1932 roku urodził się Ernest Pohl.

Zobacz więcej