Piłkarze na środku boiska przed meczem Polska - Łotwa.Piłkarze na środku boiska przed meczem Polska - Łotwa.
KronikiZakończyć rok wygraną - historia meczów z Łotwą
Zakończyć rok wygraną - historia meczów z Łotwą
Autor: Piotr Kuczkowski
Data dodania: 20.10.2023
FOT. PZPNFOT. PZPN

Choć przeciętnemu kibicowi reprezentacji Polski ostatni rywal w 2023 roku kojarzy się raczej z europejskim Kopciuszkiem i wyraźnymi wygranymi biało-czerwonych, to nie zawsze tak było. Łotwa, która obecnie zajmuje w światowym rankingu 132. miejsce, dotychczas mierzyła się z naszą kadrą 15 razy i dwukrotnie udało się jej zakończyć tę rywalizację z tarczą. Bilans spotkań jest jednak zdecydowanie bardziej korzystny dla naszych piłkarzy, a historia rywalizacji sięga aż 1930 roku...

Chcąc kompleksowo spojrzeć na polsko-łotewską rywalizację, należy sięgnąć do znacznie dalszej historii niż do 1991 roku, kiedy Republika Łotwy odzyskała międzynarodową podmiotowość po upadku Związku Sowieckiego. To nadbałtyckie państwo niepodległość proklamowało po zakończeniu I wojny światowej, dokładnie tydzień po wracającej na mapę Europy Polsce – 18 listopada 1918 roku. Okres 20-lecia międzywojennego był również czasem początków futbolu nad Wisłą, a tak się składa, że Łotysze byli wówczas naszym częstym rywalem. W latach 1930-38 rozegraliśmy łącznie osiem spotkań. Wszystkie rzecz jasna miały charakter towarzyski. Początkowo kończyły się one wyraźnymi zwycięstwami biało-czerwonych: 6:0 w 1930, 5:0 w 1931, 2:1 w 1932 i 6:2 w 1934 roku. Później jednak nasi rywale zaczęli podejmować rękawicę, dwukrotnie remisując 3:3 (1935 i 1936). Ale później na wygraną Polaków 2:1 w 1937, rok przed wojną odpowiedzieć historycznym zwycięstwem w takim samym stosunku. Bilans przedwojennych starć polsko-łotewskich był jednak dla nas korzystny: 5-2-1 (bramki: 28-12).

POLSKA – ŁOTWA 1:0 (18.11.1992)

Na kolejną okazję, żeby znów sprawdzić się na zielonej murawie, obie drużyny musiały czekać ponad pół wieku. Już podczas II wojny światowej Łotwę formalnie włączono do ZSRR i z objęć Wielkiego Brata ze Wschodu udało jej się oswobodzić dopiero w nowej rzeczywistości lat 90., a o swojej niepodległości Łotysze zadecydowali w referendum. Nieco ponad rok po tych wydarzeniach, piłkarska ekipa z tego kraju zawitała do... Iławy, gdzie pierwszy raz w historii można było zobaczyć również reprezentację Polski. Nic dziwnego, że wiele zakładów dało tego dnia swoim pracownikom wolne, a dzieci zamiast do szkół mogły udać się na stadion Jezioraka. 12 tysięcy kibiców było świadkami skromnej wygranej prowadzonych przez Andrzeja Strejlaua gospodarzy, którą zapewnił strzał Grzegorza Mielcarskiego.  

Skrót meczu

POLSKA – ŁOTWA 0:1 (12.10.2002)

Pięć lat po wspomnianym pamiętnym meczu dla mieszkańców Warmii i Mazur, Polska z Łotwą zmierzyły się podczas zimowego zgrupowania na Cyprze. Drużyna prowadzona przez Antoniego Piechniczka przegrywała wówczas już 0:2, ale po udanej końcówce i trzech golach, była w stanie odwrócić losy spotkania. Kolejne pół dekady później, obie reprezentacje w końcu sprawdziły się w zmaganiach o stawkę. Chociaż o tym, co wydarzyło się na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie chcielibyśmy najchętniej zapomnieć. W drugim meczu eliminacji Euro 2004 biało-czerwoni pod wodzą Zbigniewa Bońka, ponieśli porażkę ze skazywanym na pożarcie przeciwnikiem. Ten wynik nie najlepiej wróżył w kontekście walki o przepustki do portugalskiego turnieju, choć nikt nie przypuszczał jeszcze wtedy, że podopieczni Aleksandrsa Starkovsa okażą się rewelacją zmagań i wywalczą historyczny awans.

Skrót meczu

ŁOTWA – POLSKA 0:2 (06.09.2003)

Okazja do rewanżu nadarzyła się niespełna rok później. Polacy mieli jeszcze szanse na awans, ale wygrana w Rydze była koniecznością. Kadrę prowadził Paweł Janas, a jego zespół choć nie zachwycił – wygrał 2:0. Obie bramki goście zdobyli tuż przed przerwą, a do siatki trafili Mirosław Szymkowiak i Tomasz Kłos. Ostatecznie nie udało się jednak wywalczyć historycznych biletów na Euro. Grupę wygrała Szwecja (która w ostatniej kolejce sensacyjnie przegrała 0:1 z Łotwą i ten wynik sprawił, że biało-czerwonym nic już nie dało wyjazdowe zwycięstwo 2:1 nad Węgrami). Łotysze, kosztem Polski, awansowali do baraży, w których sprawili kolejną niespodziankę – eliminując Turków.

Skrót meczu

POLSKA – ŁOTWA 1:0 (22.05.2012)

To była już zupełnie inna epoka. W czasie, w którym do inauguracji najważniejszej sportowej imprezy w historii Polski – organizowanego w naszym kraju (wraz z Ukrainą) Euro 2012 odliczaliśmy nie miesiące, a tygodnie, drużyna przygotowująca się do turnieju pod wodzą Franciszka Smudy udała się do Klagenfurtu. Właśnie tam miał miejsce ostatni etap szlifowania formy przed zaplanowanym na 8 czerwca meczem otwarcia z Grecją. Pierwszym z trzech sparingpartnerów w Austrii była właśnie Łotwa, którą biało-czerwoni pokonali w mało przekonywującym stylu. Gola strzelił Artur Sobiech.

Skrót meczu

POLSKA – ŁOTWA 2:0 (24.03.2019)

Dwa mecze, dwie wygrane. Ostatnie polsko-łotewskie konfrontacje miały miejsce w eliminacjach mistrzostw Europy 2020. Zanim świat sparaliżowała pandemia koronawirusa, Polacy pod wodzą selekcjonera Jerzego Brzęczka – choć nie zachwycali stylem – kroczyli od zwycięstwa do zwycięstwa. Po cennej wygranej 1:0 na początek zmagań z Austrią w Wiedniu, do Warszawy przyjechała ekipa znad Dźwiny. W jej składzie nie zabrakło graczy znanych z polskich boisk jak chociażby Pāvels Šteinbors, Deniss Rakels czy Vladislavs Gutkovskis, którzy nie byli jednak w stanie przeciwstawić się gospodarzom. Wygraną Polakom dały w ostatnim kwadransie główki Roberta Lewandowskiego i Kamila Glika, ale mimo to po meczu nie uniknęli krytyki ze strony kibiców i dziennikarzy. 

Skrót meczu

ŁOTWA – POLSKA 0:3 (10.10.2019)

Do ostatniej polsko-łotewskiej potyczki doszło niewiele ponad cztery lata temu na Stadionie Daugava w Rydze, gdzie kolejny ze swoich wielu „popisów” w drużynie narodowej dał jej kapitan. Robert Lewandowski ustrzelił hat-tricka i przełamał barierę 60 trafień w koszulce z orłem na piersi. Polacy wygrali bezdyskusyjnie i zrobili ważny krok w stronę awansu. Jak pokazała przyszłość, z kwalifikacji mogli się cieszyć już trzy dni później po zwycięstwie 2:0 nad Macedonią Północną w Warszawie. 

Skrót meczu
Bilans meczów Polski z ŁotwąBilans meczów Polski z Łotwą