Polsat Plus Arena GdańskPolsat Plus Arena Gdańsk
KronikiBałtycki bursztyn
Bałtycki bursztyn
Autor: Piotr Kuczkowski
Data dodania: 29.09.2022
FOT. PZPNFOT. PZPN

Wielu kibiców uważa go za jeden z najpiękniejszych stadionów piłkarskich w Europie. I trzeba przyznać, że obiekt wybudowany w Gdańsku przed Euro 2012, mimo już ponad dekady istnienia, wciąż zachwyca sympatyków futbolu i turystów odwiedzających Trójmiasto. Atrakcyjne położenie w jednej z najchętniej odwiedzanych polskich metropolii, funkcjonalność, ale przede wszystkim oryginalny – nawiązujący do „bałtyckiego złota” wygląd sprawiają, że nadmorskiej areny nie da się pomylić z żadną inną.

Koncepcja powstania nowego stadionu w Grodzie Neptuna zrodziła się jeszcze przed przyznaniem Polsce i Ukrainie organizacji mistrzostw Europy w 2012 roku. Kiedy UEFA ostatecznie podjęła decyzję, że najlepsze zespoły Starego Kontynentu zawitają do kraju nad Wisłą, z fazy koncepcyjnej trzeba było przejść do realizacji planów. Przygotowanie projektu powierzono niemieckiej pracowni Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Düsseldorfu, która miała na koncie m.in. realizację obiektów w Gelsenkirchen i Hanowerze. Prace przygotowawcze w dzielnicy Letnica – w miejscu, w którym wcześniej znajdowały się między innymi ogródki działkowe, ruszyły wiosną 2008 roku, a właściwa budowa – ponad rok później. Według pierwotnego planu stadion miał być gotowy do końca 2010 roku, ale ostatecznie został oddany z ponad półrocznym opóźnieniem.

Polsat Plus Arena GdańskPolsat Plus Arena Gdańsk
FOT. CYFRASPORT

Mieszkańcy Gdańska chętnie odwiedzali okolice placu budowy, żeby na własne oczy przekonać się jak postępują prace przy nowej arenie (zdjęcie z połowy 2010 roku).

Polsat Plus Arena GdańskPolsat Plus Arena Gdańsk
FOT. CYFRASPORT

24 lipca 2010 roku na budowie osiągnięto najwyższy punkt przyszłego obiektu. Podczas uroczystości z udziałem władz państwowych i miejskich zawieszono wówczas tradycyjną wiechę.

CZEKAJĄC NA WIELKIE OTWARCIE

Biorąc pod uwagę kilkumiesięczne opóźnienie, stadion pierwotnie zamierzano otworzyć podczas towarzyskiego meczu reprezentacji Polski z Francją 9 czerwca 2011 roku. Na organizację spotkania, w związku z niedopełnieniem wszelkich formalności dotyczących bezpieczeństwa, zgody nie wyraziła wówczas policja, a kadra przygotowująca się do Euro pod wodzą Franciszka Smudy z Trójkolorowymi zmierzyła się ostatecznie na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie. Pierwszy raz publiczność na trybunach nowego stadionu mogła pojawić się ponad dwa miesiące później. W rozgrywkach ekstraklasy, w 3. kolejce Lechia Gdańsk podejmowała Cracovię, a spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1.

Lechia Gdańsk - Cracovia 1:1 (14.08.2011)Lechia Gdańsk - Cracovia 1:1 (14.08.2011)
FOT. 400MM

Pierwszą bramkę w oficjalnym meczu na nowym stadionie w Gdańsku zdobył pochodzący z Ghany, holenderski napastnik Lechii – Fred Benson. Premierowe spotkanie z trybun obserwowało dokładnie 34444 widzów.

STADIONOWE FAKTY

Koszt wybudowania obiektu w Gdańsku ostatecznie znacznie przekroczył początkowe szacunki i jak podaje jego oficjalna strona internetowa – zamknął się w kwocie 730 milionów złotych. Pierwotnie, zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, stadion nosił nazwę „Arena Bałtycka”. W kolejnych latach, na mocy umów sponsorskich, zmieniał ją już trzykrotnie (w latach 2010-2015 obowiązywało określenie „PGE Arena Gdańsk”, w latach 2015-2020 – „Stadion Energa Gdańsk”, a od 2021 roku – „Polsat Plus Arena Gdańsk”). Do dyspozycji kibiców jest 41620 miejsc siedzących, a także 37 lóż VIP.

Polsat Plus Arena GdańskPolsat Plus Arena Gdańsk
FOT. PZPN

Loże na stadionie w Gdańsku mają różną aranżacje. Jedna z nich przypomina dwa triumfy Lechii w rozgrywkach o Puchar Polski w 1983 i 2019 roku. Co ciekawe, znajdujący się w jej centralnym punkcie stół, jest pokryty reprodukcjami okładek i artykułów prasowych informujących właśnie o tych sukcesach Biało-Zielonych.

Polsat Plus Arena Gdańsk to oczywiście nie tylko obiekt ściśle piłkarski. Poza dniami meczowymi, na co dzień funkcjonują w tym miejscu m.in. skate park, tor gokartowy czy escape rooms. Z racji tego, że od chwili otwarcia obiekt stał się również nowym „domem” Lechii, nie brakuje na nim też klubowych akcentów. Oficjalny adres stadionu to ulica Pokoleń Lechii Gdańsk 1, a w jego murach można zwiedzać chociażby muzeum. 

Polsat Plus Arena GdańskPolsat Plus Arena Gdańsk
FOT. PZPN

Wejście do klubowego muzeum zdobi zabytkowy zegar, który piłkarzom Lechii towarzyszył od 1983 roku na starym stadionie przy ulicy Traugutta (do czasu zastąpienia go nową tablicą świetlną). 

Polsat Plus Arena GdańskPolsat Plus Arena Gdańsk
FOT. PZPN

W zbiorach muzeum znajduje się blisko dwa tysiące (nie tylko piłkarskich) eksponatów, a na miejscu można podziwiać m.in. trofea wywalczone przez gdańskich sportowców.

REPREZENTACYJNE EMOCJE

Wracając jednak do imprezy, która w ogóle doprowadziła do powstania piątego co do wielkości stadionu w Polsce (po Warszawie, Chorzowie, Wrocławiu i Poznaniu), należy przypomnieć początki reprezentacyjnej rywalizacji na Letnicy. Pierwszym spotkaniem drużyn narodowych było towarzyskie starcie Polski z Niemcami 6 września 2011 roku, które omal nie zakończyło się historycznym zwycięstwem biało-czerwonych nad naszymi zachodnimi sąsiadami. Dość powiedzieć, że w 89. minucie podopieczni Franciszka Smudy wyszli na prowadzenie 2:1, za sprawą rzutu karnego wykorzystanego przez Jakuba Błaszczykowskiego. Korzystnego wyniku nie udało się jednak utrzymać i ostatecznie padł wynik 2:2.

Skrót meczu

Podczas samych finałów Euro 2012 gdańska arena gościła w sumie sześć reprezentacji podczas trzech meczów grupowych i jednego ćwierćfinału. Najwięcej – bo aż trzy spotkania w Trójmieście rozegrali obrońcy tytułu i późniejsi triumfatorzy – Hiszpanie. Prowadzeni przez Vicente del Bosque piłkarze z Półwyspu Iberyjskiego w Gdańsku najpierw zremisowali z Włochami (1:1), żeby później uporać się z Irlandczykami (4:0) i Chorwatami (1:0). Co ciekawe, La Furia Roja z Italią spotkała się ponownie w wielkim finale w Kijowie, ale tam nie dała już szans rywalom wygrywając 4:0.

Polsat Plus Arena GdańskPolsat Plus Arena Gdańsk
FOT. PZPN

Choć podczas Euro 2012 reprezentacja Polski nie rozegrała w Gdańsku żadnego spotkania, na stadionie można znaleźć również biało-czerwone pamiątki – jak chociażby koszulka kapitana Jakuba Błaszczykowskiego z autografami piłkarzy.

Polsat Plus Arena GdańskPolsat Plus Arena Gdańsk
FOT. PZPN

Do dyspozycji piłkarzy na trójmiejskiej arenie przygotowano nie tylko komfortowe szatnie, sale rozgrzewkowe czy gabinety do fizjoterapii, ale także… wielowyznaniową kaplicę. Ciekawostką jest fakt, że organizowano w niej później ceremonie chrztów, a nawet ślub!  

EUROPEJSKIE POTĘGI

Po zakończeniu mistrzostw Europy w 2012 roku stadion był jeszcze wielokrotnie miejscem piłkarskiej rywalizacji na najwyższym poziomie. Co oczywiste, to tu swoje domowe mecze zarówno w krajowych zmaganiach, jak i europejskich pucharach rozgrywa Lechia. W Gdańsku gościły również zespoły ze ścisłej europejskiej czołówki. Dość powiedzieć, że właśnie tu swój pierwszy występ w barwach Barcelony zaliczył Neymar.

Polsat Plus Arena GdańskPolsat Plus Arena Gdańsk
FOT. PZPN

O spotkaniach Lechii z Dumą Katalonii czy Juventusem Turyn przypominają wielkoformatowe flagi, umieszczone w korytarzu prowadzącym do szatni. Na każdej można znaleźć autografy wszystkich piłkarzy, których podziwiano na żywo w Trójmieście.

Największym klubowym wydarzeniem na stadionie przy Pokoleń Lechii Gdańsk 1, był jednak wielki finał Ligi Europy UEFA. Pierwotnie miał się on odbyć w sezonie 2019/2020, ale ze względu na wybuch pandemii koronawirusa, mecz rozegrano bez udziału publiczności w niemieckiej Kolonii. Do Polski dwie najlepsze ekipy rozgrywek zawitały niemal rok później.

Villarreal - Manchester United 1:1, k. 11-10 (26.05.2021)Villarreal - Manchester United 1:1, k. 11-10 (26.05.2021)
FOT. CYFRASPORT

Spotkanie Manchesteru United z Villarrealem z trybun mogli już co prawda zobaczyć kibice, ale ich liczba ze względu na pandemiczne wytyczne, została ograniczona do 25 procent pojemności obiektu. Dlatego remis 1:1 i wygraną zespołu z Hiszpanii 11:10 w serii rzutów karnych, śledziło niespełna 10 tysięcy widzów.

Obecna Polsat Plus Arena Gdańsk przez ponad dekadę istnienia była oczywiście miejscem nie tylko piłkarskich wydarzeń. Na stadionie odbywały się również liczne masowe imprezy o charakterze kulturalnym, rozrywkowym czy nawet religijnym. Występowały tu takie gwiazdy światowej muzyki jak chociażby Jennifer Lopez, Bon Jovi czy Justin Timberlake. Jedno jest pewne – „bałtycki bursztyn” – jak często ze względu na swój wygląd nazywany jest obiekt – szybko stał się jednym z symboli nie tylko Gdańska, ale także całej Polski. I znacząco przyczynił się do ich promocji oraz zwiększenia atrakcyjności wśród turystów i kibiców.