Jan Bednarek - 25. urodzinyJan Bednarek - 25. urodziny
Kroniki12 kwietnia 1996
12 kwietnia 1996
Autor: Piotr Kuczkowski
Data dodania: 09.04.2021
FOT. CYFRASPORTFOT. CYFRASPORT

Jeśli ćwierćwiecze życia to dobry moment na pierwsze podsumowania dotychczasowych osiągnięć, on może być zadowolony z miejsca, w którym znajduje się w dniu 25. urodzin. Mimo, że nie jest jeszcze w połowie seniorskiej kariery, na koncie ma już sporo dokonań. Blisko 30 spotkań w pierwszej reprezentacji, debiut i bramka na mundialu. Mistrzostwo Polski, transfer i regularne występy od kilku sezonów w jednej z najsilniejszych lig świata – angielskiej Premier League. To wszystko sprawia, że na kolejne występy Jana Bednarka polscy kibice mogą czekać z nadzieją i niecierpliwością. Utalentowany obrońca już wie, że rok 2021 będzie dla niego wyjątkowy. I to nie tylko za sprawą boiskowych dokonań. 

Marzeniem każdego chłopca urodzonego w Wielkopolsce i planującego zawodową grę w piłkę nożną jest trafić właśnie tam – na ulicę Bułgarską w Poznaniu. Występy w największym klubie regionu, jednym z najbardziej znanych i utytułowanych w Polsce, są tym, do czego tysiące młodych zawodników dążą przez lata ciężkich treningów. Oczywiście tylko niewielu ma szansę dołączyć do ekipy Kolejorza i zadebiutować w pierwszej drużynie. Jemu się udało, a ta historia pokazuje, że talent, determinacja i praca prowadzą do realizacji postawionych celów. Urodzony w Słupcy Bednarek pierwsze kroki w futbolu stawiał w Sokole Kleczew. Do akademii Lecha mógł trafić już w wieku 15 lat, ale postawił na znaną z wyszukiwania piłkarskich talentów szkółkę w Szamotułach. Kilkanaście miesięcy później przeniósł się jednak do stolicy województwa, gdzie od 2012 roku występował w rozgrywkach juniorów i zespole Młodej Ekstraklasy. Cały czas pracował na swoją szansę i możliwość zaprezentowania umiejętności w seniorskiej piłce. 

Jan Bednarek - 25. urodzinyJan Bednarek - 25. urodziny
FOT. CYFRASPORT

Do pierwszej drużyny Lecha Jan Bednarek został włączony przed sezonem 2013/2014.

TRUDNE POCZĄTKI

17-latek nie mógł jednak od początku liczyć na regularne występy. W pierwszych kolejkach nie znajdował miejsca w kadrze meczowej ekipy prowadzonej przez Mariusza Rumaka. Szansę dostał w 9. kolejce sezonu. Mecz w Gliwicach z Piastem 23 września 2013 roku rozpoczął w wyjściowym składzie, a jego zespół zwyciężył 2:0. Jeśli wówczas miał nadzieję, że doczeka się regularnej gry, musiał przeżyć rozczarowanie. W całych rozgrywkach na boisku pojawił się jeszcze… tylko raz, w rewanżu z ekipą ze Śląska. W 24. serii gier dostał od trenera tylko kilkadziesiąt sekund.

Jan Bednarek - 25. urodzinyJan Bednarek - 25. urodziny
FOT. CYFRASPORT

Po włączeniu do pierwszej drużyny Lecha Jan Bednarek rywalizację obserwował głównie z takiej perspektywy. Na zdjęciu (drugi z lewej) w towarzystwie Dariusza Formelli, Darko Jevticia i Vojo Ubiparipa.

Przełomu nie przyniósł sezon 2014/2015. Choć dla Lecha był on wyjątkowo udany (poznaniacy zakończyli rozgrywki zdobywając mistrzostwo kraju), sam Bednarek nie mógł być z niego zadowolony. Bilans dwóch meczów w lidze i dwóch w Pucharze Polski był z pewnością poniżej ambicji i oczekiwań utalentowanego obrońcy.

Jan Bednarek - 25. urodzinyJan Bednarek - 25. urodziny
FOT. CYFRASPORT

7 czerwca 2015 roku – Jan Bednarek świętuje mistrzostwo Polski z zespołem Lecha Poznań.

Czekając na swoją szansę w Poznaniu, Bednarek regularnie występował w młodzieżowej reprezentacji Polski w kolejnych kategoriach wiekowych. Zaczął w drużynie do lat 17 prowadzonej przez Roberta Wójcika. Później zdobywał szlify pod okiem Marcina Sasala, Miłosza Stępińskiego i Marcina Dorny.

Jan Bednarek - 25. urodzinyJan Bednarek - 25. urodziny
FOT. CYFRASPORT

Jan Bednarek był kluczowym piłkarzem młodzieżowych reprezentacji Polski. Często (tak jak w tym towarzyskim meczu drużyn do lat 19 z Włochami w 2014 roku) pełnił funkcję kapitana.

KROK… W BOK

Dla młodego zawodnika liczą się jednak regularne występy w klubie. Tylko one gwarantują rozwój i dają szansę stawiania sobie kolejnych wyzwań. Dlatego po dwóch sezonach w Poznaniu Bednarek zdecydował się na zmianę. Choć przeprowadzki do Łęcznej i wypożyczenia do występującego w ekstraklasie Górnika nie można nazwać krokiem wstecz, to z całą pewnością na Lubelszczyźnie rywalizacja o miejsce w składzie była mniej zacięta niż w Wielkopolsce. Choć znów zaczynał na ławce, w drugiej części rozgrywek był już etatowym stoperem zespołu prowadzonego najpierw przez Jurija Szatałowa, a w końcówce sezonu przez Andrzeja Rybarskiego. I choć łęcznianie do samego końca walczyli o utrzymanie, ten cel udało im się zrealizować.

Jan Bednarek - 25. urodzinyJan Bednarek - 25. urodziny
FOT. CYFRASPORT

17 spotkań w ekstraklasie i 1 w Pucharze Polski – to bilans Jana Bednarka w barwach Górnika Łęczna.

Doświadczenie zdobyte w Górniku zaprocentowało w kolejnych rozgrywkach. Choć pierwsze cztery spotkania Bednarek znów oglądał z ławki, dostał szansę i ją wykorzystał. I nie chodzi tylko o bramkę w meczu 5. kolejki z Cracovią, ale także o serię występów w sezonie 2016/2017. Obrońca nie wychodził na murawę w podstawowym składzie tylko wtedy… kiedy pauzował za kartki. Większość meczów rozgrywał od pierwszej do ostatniej minuty. Bilans sezonu to 34 występy w lidze i krajowym pucharze.

Jan Bednarek - 25. urodzinyJan Bednarek - 25. urodziny
FOT. CYFRASPORT

12 sierpnia 2016 roku, wygranym 2:1 spotkaniem z Cracovią Jan Bednarek rozpoczął świetną serię w barwach Lecha. Tego dnia zdobył również swoją jedyną bramkę na polskich boiskach.

ŚWIĘTYM BYĆ

Najlepszy sezon w dotychczasowej karierze przyniósł prawdziwy przełom. Regularne i dobre występy sprawiły, że Bednarek był obserwowany przez przedstawicieli klubów z silniejszych lig. Stało się jasne, że 21-latek będzie kontynuował karierę za granicą. Ostatecznie wybór padł na Anglię, a najwięcej determinacji w pozyskaniu zawodnika wykazał Southampton FC. Za 5-letnią umowę Wyspiarze zaoferowali aż 6 milionów euro, co było nie tylko rekordem w historii Lecha, ale także całej polskiej ekstraklasy. Tyle klub z Poznania nie zarobił nawet na sprzedaży Roberta Lewandowskiego do Borussii Dortmund.

Jan Bednarek - 25. urodzinyJan Bednarek - 25. urodziny
ŹRÓDŁO: twitter.com/@SouthamptonFC

Doświadczenia z poprzednich klubów nauczyły Bednarka cierpliwości. Dobrze wiedział, że tylko pracą będzie mógł zasłużyć na debiut i regularną grę. Na występy na  St Mary’s Stadium czekał ponad 9 miesięcy. Kiedy pojawił się na boisku, od razu pokazał się z dobrej strony. Jego debiutancki mecz z Chelsea Londyn zakończył się co prawda porażką 2:3, ale Polak wpisał się na listę strzelców i zebrał pochlebne recenzje. Od tego czasu jest podstawowym defensorem zespołu, który mimo rywalizacji w dolnej połowie tabeli, skutecznie broni się przed spadkiem z angielskiej ekstraklasy.

Z ORŁEM NA PIERSI

Naturalnym następstwem transferu do Premier League, dobrej dyspozycji i dorobku w młodzieżowych reprezentacjach Polski było powołanie do pierwszej drużyny narodowej. Bednarka dla kadry odkrył Adam Nawałka, a jego debiut przypadł na mecz eliminacji mistrzostw świata 2018 z Kazachstanem (3:0).

Debiut w reprezentacji Polski Jana Bednarka

Choć udział obrońcy w wywalczeniu przepustek na mundial był symboliczny, selekcjoner nie miał wątpliwości czy zabrać go na turniej do Rosji. Bednarek zagrał we wszystkich trzech meczach grupowych. Z Senegalem (1:2) wszedł po przerwie, z Kolumbią (0:3) i Japonią (1:0) rozegrał już całe spotkania. Mimo, że starcie z ekipą z Azji przyniosło mu jak dotąd jedyną bramkę w reprezentacji, z całego turnieju nie mógł być zadowolony.

0:1 J. Bednarek zdobywa zwycięską bramkę
Jan Bednarek - 25. urodziny

Jesteśmy rozczarowani. Chcieliśmy wyjść z grupy, dać kibicom wiele radości. Nie wyszły nam pierwsze mecze, chcieliśmy ostatni mecz zagrać o honor, by wrócić do domu z podniesioną głową. To było dla nas teraz najważniejsze, żeby wygrać ten mecz. (...) Był to pozytywny akcent i patrzymy w przyszłość. Dla wielu z nas to wszystko się dopiero zaczyna, będziemy dojrzalsi i bardziej doświadczeni. Na pewno szkoda, źle weszliśmy w turniej, trzeba było grać od początku. Nie można odpuścić ani jednego spotkania. To był trudny turniej i lekcja na przyszłość, żebyśmy stali się mocniejsi.

Jan Bednarek
OBROŃCA REPREZENTACJI POLSKI W ROZMOWIE Z TVP

W dniu 25. urodzin Jan Bednarek ma na koncie 29 występów w reprezentacji i wiele wskazuje na to, że tak jak Adam Nawałka i Jerzy Brzęczek, tak również Paulo Sousa nie wyobraża sobie linii obrony bez jego udziału. Wiele wskazuje więc na to, że w najbliższych miesiącach czeka go kolejne wielkie wyzwanie – udział w mistrzostwach Europy.

POZA BOISKIEM

Rok 2021 dla Bednarka będzie przełomowy nie tylko ze względu na Euro. Wielkie zmiany szykują się również w jego życiu prywatnym. Piłkarz jest aktywny w mediach społecznościowych, gdzie często komunikuje się ze swoimi kibicami. Także w taki sposób jego narzeczona – Julia Nowak przekazała światu w Poniedziałek Wielkanocny dobrą nowinę.

Jan Bednarek - 25. urodzinyJan Bednarek - 25. urodziny
ŹRÓDŁO: twitter.com/@juuulencja

W wyjątkowym dniu 25. urodzin życzymy więc Janowi Bednarkowi dużo sił, wytrwałości i cierpliwości. Radości z przełomowych wydarzeń w życiu i sukcesów na piłkarskich boiskach. I jeszcze więcej szczęścia, którego jak widać Szanownemu Jubilatowi ostatnio nie brakuje!