Strzał J. Sáncheza, W. Szczęsny interweniuje
Sędzia dyktuje rzut karny dla Polski po interwencji VARu
G. Ochoa broni rzut karny R. Lewandowskiego!
Strzał E. Álvareza, główka H. Martina, świetnie W. Szczęsny!

Meksyk - Polska 0:0, 22.11.2022

Klątwa została zdjęta. Po trzech kolejnych mundialach, które rozpoczynali od porażki, naszym piłkarzom wreszcie udało się przerwać fatalną passę – trwającą od początku XXI wieku. Mimo to bezbramkowy remis w meczu z Meksykiem przyjęto w Polsce z poczuciem niedosytu. Nie tylko dlatego, że olbrzymią szansę na zdobycie zwycięskiej bramki zmarnował Robert Lewandowski (jego strzał z rzutu karnego obronił Guillermo Ochoa). Również ze względu na wyjątkowo defensywny styl gry zespołu Czesława Michniewicza, który okazał się tyleż skuteczny, co męczący w odbiorze. Pocieszyć się mogliśmy jednym: za każdym razem, gdy biało-czerwoni otwierali mistrzostwa świata wynikiem 0:0, wychodzili z grupy. Tak było w 1978 roku w Argentynie, cztery lata później w Hiszpanii i osiem lat potem w… Meksyku. To musiał być dobry omen.

mexico
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:0.
poland
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 0:0.
mexico
0
0
poland
Sędzia: Chris Beath
Koszulka Meksyk (2022).Koszulka Meksyk (2022).

R. Jiménez

Meksyk - Polska 0:0 (22.11.2022)Meksyk - Polska 0:0 (22.11.2022)

Reprezentacja Polski przed meczem z Meksykiem. Stoją od lewej: Grzegorz Krychowiak, Wojciech Szczęsny, Kamil Glik, Jakub Kiwior, Sebastian Szymański. W dolnym rzędzie: Matty Cash, Bartosz Bereszyński, Robert Lewandowski, Nicola Zalewski, Piotr Zieliński, Jakub Kamiński.

Mimo upływających lat, a także w sporej mierze dzięki brakowi  jakiejkolwiek konkurencji, wielu kibiców reprezentacji Polski wciąż nie wyobraża sobie jej składu bez Kamila Glika. Urodzony w Jastrzębiu-Zdroju defensor  we wtorek rozegrał swój 100. mecz w kadrze. Jednocześnie, dokonał tego mając 34 lata i 292 dni co czyni go naszym najstarszym reprezentantem na mundialu. Do tej pory tytuł ten dzierżył Jacek Zieliński, który w 2002 roku zagrał z USA mając 34 lata i 247 dni. Co ciekawe, w przeciwieństwie do rekordu Zielińskiego, rekord Glika może się długo nie utrzymać. Przebić go może Artur Jędrzejczyk, który ma dziś 35 lat i 18 dni.

Fragment relacji Bartłomieja Bukowskiego; sportowefakty.wp.pl; 22 listopada 2022 r.
Bartosz Bereszyński

Zgadzam się, że ten mecz był do wygrania. Wiedzieliśmy, że tak to będzie wyglądać, że nie będziemy grać lepiej niż Meksyk i swoich sytuacji będziemy szukać w kontrach. Duży niedosyt jest w związku z karnym, ale mamy cenny punkt. Wiedzieliśmy, że Meksykanie będą prowadzić grę, grać z jednej strony na drugą, ale nic z tego nie wynikało poza tą jedną główką w drugiej połowie. Zabrakło trochę odwagi całej drużyny, żeby grać szybciej, pewniej do przodu.

Pomeczowa wypowiedź obrońcy reprezentacji Polski, Bartosza Bereszyńskiego
DUŻY NIEDOSYT
Źródło: facebook.com

Nie graliśmy meczu z Meksykiem u siebie. Polski hymn zagłuszały gwizdy, a doping kibiców cichł w tumulcie wzniecanym przez fanów rywali, którzy mieli na trybunach wyraźną przewagę. Okrzyk: „Meksyk, Meksyk” dudnił w uszach, a zawodnicy Gerarda Martino próbowali budować ataki. Nasi piłkarze przyjęli raczej pozycję wyczekującą: schowani wypatrywali okazji do wyprowadzenia ciosu.

Fragment relacji Kamila Kołsuta; rp.pl, 22 listopada 2022 r.
Grzegorz Krychowiak

To był solidny występ, dlatego nie jest bardzo dobrze, ale tylko dobrze. Trzeba było wykorzystać nawet te pół sytuacji, które mieliśmy. Byliśmy trochę wyżej w drugiej połowie, dłużej się utrzymywaliśmy przy piłce. Do przerwy było widać trochę stresu związanego z grą na mistrzostwach, potrzebowaliśmy czasu, ale potem to już wyglądało dużo lepiej, lepiej się przesuwaliśmy. Byliśmy zespołem bardziej cofniętym, zostawiliśmy piłkę zespołowi Meksyku i czekaliśmy na kontry.

Pomeczowa wypowiedź pomocnika reprezentacji Polski, Grzegorza Krychowiaka
SOLIDNIE, ALE TYLKO DOBRZE

Czesław Michniewicz przed mistrzostwami odwiedził kilku turniejowych selekcjonerów, pogadał z nimi, popytał, co ich zdaniem należy robić i czego warto zdecydowanie unikać. Uzyskaną wiedzę przetrawił i połączył z autorskimi spostrzeżeniami. Wyszło mu, że polski piłkarz na boisku musi wytrwale cierpieć – nastawić się na destrukcję i czekać na potknięcia rywala. Nawet twardy, nieustanny pressing nie był wskazany, bo należało oszczędzać siły, mądrze nimi dysponować w całym spotkaniu. Przeszkadzanie i czujność – te słowa były na wagę złota. Widowiskowy futbol? Może kiedyś, a teraz trzeba rzetelnie wykonać swoją robotę.

Fragment felietonu Antoniego Bugajskiego; „Przegląd Sportowy”, 23 listopada 2022 r.
POLAK MUSI CIERPIEĆ
Źródło: twitter.com
Wojciech Szczęsny (Polska, 2022)

Nie wydaje mi się, że miałem sporo pracy. Rywale oddali tylko dwa groźne strzały, uderzali głównie zza pola karnego. Zagraliśmy bardzo konsekwentnie, szukaliśmy szans z kontry i stałych fragmentów gry, więc ten remis jest zasłużony. Mieliśmy przez cały mecz kontrolę – nie nad posiadaniem, ale nad sytuacją na boisku. Czułem się bardzo bezpieczny z tyłu.

Pomeczowa wypowiedź bramkarza reprezentacji Polski, Wojciecha Szczęsnego
ZASŁUŻONY REMIS
Guillermo OchoaGuillermo Ochoa
Guillermo
Ochoa
W reprezentacji od 14.12.2005

„Pracowaliśmy nad tym z trenerem bramkarzy przez ostatnie kilka tygodni, a nawet miesiąc. Oglądanie wideo rzutów karnych Lewandowskiego to prawdziwe wyzwanie: widzisz ponad pięćdziesiąt strzałów i nadal nie wiesz, jak strzeli. Cieszę się, że udało mi się obronić rzut karny i zachować czyste konto” – mówił po meczu. Ochoa to prawdziwy mundialowy weteran: na mistrzostwa świata wybrał się już po raz piąty. Do Niemiec i RPA pojechał jako trzeci golkiper i tamte turnieje przesiedział na ławce. W Brazylii był już numerem jeden i dotarł do 1/8 finału, gdzie jego zespół nie dał rady Holendrom (1:2). Cztery lata później w Rosji historia się powtórzyła, ale w tej fazie El Tri tym razem nie zdołali wyeliminować Canarinhos (przegrali 0:2). Co ciekawe, wygrywając pojedynek z „Lewym”, Ochoa został pierwszym meksykańskim bramkarzem, który obronił rzut karny na mistrzostwach świata od 1966 roku.

Robert LewandowskiRobert Lewandowski
Robert
Lewandowski
W reprezentacji od 10.09.2008

„W pierwszej połowie kapitan reprezentacji Polski zaczął nieźle – od dobrego podania na wolne pole do Kamińskiego, a następnie zablokowanego strzału głową. Im dalej w mecz, tym jednak było gorzej. Lewandowski nie wygrywał pojedynków, nie był w stanie utrzymać się przy piłce, a gdy taki pojedynek – i to bardzo istotny – wygrał z Héctorem Moreno, to po wywalczeniu rzutu karnego sam z niego uderzył fatalnie. Nerwy? Być może, ale fakty są takie, że Lewandowski uderzył zupełnie inaczej, niż do tego przyzwyczaił. Nawet nie próbował zmylić bramkarza, a także strzelił bardzo nieprecyzyjnie. Ochoa nie miał wielkich problemów ze skuteczną interwencją” – tak występ „Lewego” ocenił Jakub Seweryn ze sport.pl. No cóż… Napastnik Barcelony wpisał się w długą tradycję występów Polaków na mundialach. Nasi piłkarze w turniejach tej rangi strzelali z karnego pięć razy, ale tylko dwukrotnie trafili do siatki.

Zgadzam się, że wielu piłkarzy sprawdzian zaliczyło, może z niezbyt wysoką oceną, ale według sztabu pozwalającą uzyskać promocję do następnego spotkania. Brakowało mi jednak czegoś więcej. Trochę inwencji, polotu, odrobiny fantazji, pójścia w drybling, na przebój, czegoś ponad ramy, co potrafi przecież zrobić każdy z piłkarzy, który miał dać Lewandowskiemu więcej powietrza. Ale nie tylko jemu przecież. Zieliński, Szymański, Zalewski, Kamiński – każdy z nich potrafi poczarować. I aby to zrobić dwa, trzy razy w meczu, nie jest chyba potrzebna magiczna różdżka? Michniewicz z pewnością tego nie zabrania. Żeby wygrać, trzeba grać. Albo przynajmniej spróbować. Lepiej zróbmy to już w sobotę. Bo w środę możemy zostać stłamszeni.

Fragment komentarza Bożydara Iwanowa; polsatsport.pl, 23 listopada 2022 r.
ŻEBY WYGRAĆ, TRZEBA GRAĆ
magazyn guide kierunek katar 2022 magazyn guide kierunek katar 2022 Bilet Meksyk - Polska 0:0 (22.11.2022)Bilet Meksyk - Polska 0:0 (22.11.2022)
.

Jeśli grasz na mistrzostwach świata, jest zero do zera i miałeś rzut karny, a nie wykorzystałeś go, to zawsze będziesz czuć niedosyt. To się zdarza w sporcie, to są emocje, nikt nie ma pretensji do Roberta, wielcy piłkarze też nie strzelali z jedenastu metrów. A co do gry? No cóż… To był bardzo zamknięty mecz, wynik determinował pewne zachowania na boisku i zmiany. Było kilka momentów, kiedy mogliśmy spokojniej rozegrać piłkę, ale się nie udało się. Wynik jest sprawiedliwy.

Pomeczowa wypowiedź selekcjonera reprezentacji Polski, Czesława Michniewicza
BEZ PRETENSJI DO ROBERTA
Kulisy spotkania
Meksyk - Polska 0:0 (2022) Pełni szczęścia nie ma.
Okładka Piłka Nożna przed meczem Meksyk - Polska 0:0 (22.11.2022).Okładka Piłka Nożna przed meczem Meksyk - Polska 0:0 (22.11.2022).Przegląd Sportowy po meczu Meksyk - Polska 0:0 (22.11.2022)Przegląd Sportowy po meczu Meksyk - Polska 0:0 (22.11.2022)
Konferencja pomeczowa
Oficjalna konferencja prasowa po meczu z Meksykiem

► 871. oficjalny międzypaństwowy mecz reprezentacji Polski
► Doha to 240. miasto goszczące biało-czerwonych
► 10. remis reprezentacji w mistrzostwach świata i mistrzostwach Europy liczonych łącznie (eliminacje + finały) na neutralnym gruncie
► 20. remis reprezentacji w meczu rozegranym we wtorek
► 90. mecz reprezentacji na neutralnym gruncie bez porażki
► 310. mecz reprezentacji bez porażki w meczu rozegranym poza granicami kraju (wyjazd lub neutralny grunt)
► 40. listopadowy mecz reprezentacji bez zwycięstwa
► 20. listopadowy mecz reprezentacji bez zdobytej bramki
► Przerwana rekordowa seria reprezentacji liczby kolejnych meczów (12) w mistrzostwach świata (eliminacje + finały) ze zdobytą bramką
► Przerwana rekordowa seria reprezentacji liczby kolejnych meczów (12) w finałach MŚ bez remisu
► Gerardo Martino to selekcjoner nr 520 rywala reprezentacji Polski

► Po raz trzeci z rzędu reprezentacja Polski nie wykorzystała rzutu karnego w meczu finałów MŚ; to światowy rekord w historii mundiali
► Po raz dziewiąty reprezentacja Polski zagrała przeciwko Meksykowi; bilans: 3-3-3, bramki: 9-13
► 14. rzut karny egzekwowany w oficjalnym meczu międzypaństwowym reprezentacji przez Roberta Lewandowskiego i po raz drugi niewykorzystany
► 99. mecz reprezentacji bez porażki w MŚ i ME liczonych łącznie (eliminacje + finały) w spotkaniach rozegranych poza granicami kraju
► 222. mecz reprezentacji w wielkich turniejach (MŚ + ME + LN + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały) bez porażki
► 800. połowa (licząc obie jako oddzielne mecze) reprezentacji bez zdobytej bramki
► Druga żółta kartka Przemysława Frankowskiego w 27. występie w reprezentacji
► Héctor Moreno obejrzał żółtą kartkę nr 830 pokazaną zawodnikowi rywala reprezentacji Polski w oficjalnym meczu międzypaństwowym
► Przerwana rekordowa seria reprezentacji liczby kolejnych meczów (18) w MŚ i ME liczonych łącznie (eliminacje + finały) ze zdobytą bramką
► Przerwana rekordowa seria reprezentacji liczby kolejnych meczów (11) w wielkich turniejach (MŚ + ME + LN + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały) ze zdobytą bramką, rozegranych poza granicami kraju

► 100. występ w reprezentacji Kamila Glika – to piąty piłkarz biało-czerwonych, który zameldował się w ekskluzywnym Klubie Stu
► Robert Lewandowski wyśrubował własny rekord Polski liczby występów w roli kapitana reprezentacji, zagrał z opaską kapitana po raz 74.
► Robert Lewandowski wyśrubował własny rekord liczby występów w reprezentacji Polski, zagrał w niej po raz 135.
► Po raz drugi wyrównany rekord reprezentacji liczby kolejnych meczów (4) w finałach MŚ i ME liczonych łącznie i rozegranych poza granicami kraju
► 10. występ Czesława Michniewicza w roli selekcjonera reprezentacji Polski
► Po raz 950. biało-czerwonych poprowadził polski selekcjoner
► Po raz 40. zagrał w reprezentacji zawodnik występujący na co dzień we francuskim klubie Lens (Przemysław Frankowski)
► 30. listopadowy mecz reprezentacji bez straconej bramki
► 40. mecz reprezentacji w finałach MŚ i ME liczonych łącznie na neutralnym gruncie
► 70. remis reprezentacji w wielkich turniejach (MŚ + ME + LN + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)

► Pierwszy w historii oficjalny mecz międzypaństwowy reprezentacji rozegrany na terytorium Kataru
► Po raz pierwszy w historii reprezentacja Polski rozegrała oficjalny mecz międzypaństwowy 22 listopada
► Po raz pierwszy w historii mecz reprezentacji Polski rozstrzygał arbiter z Australii – Chris Beath

► Zagrało 14 zawodników z 14 zagranicznych klubów, w tym dwóch z Juventusu Turyn (Wojciech Szczęsny i Arkadiusz Milik)
► 20. mecz reprezentacji w finałach MŚ i ME liczonych łącznie bez zdobytej bramki
► 80. mecz reprezentacji rozegrany w listopadzie
► 190. mecz reprezentacji w wielkich turniejach (MŚ + ME + LN + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały) rozegrany poza granicami kraju
► 60. występ w reprezentacji zawodnika o imieniu Przemysław (Frankowski)
► 20. mecz reprezentacji w wielkich turniejach (MŚ + ME + LN + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały) bez zdobytej bramki
► Przerwana rekordowa seria reprezentacji liczby kolejnych meczów (10) w MŚ i ME liczonych łącznie (eliminacje + finały) rozegranych poza granicami kraju
► Przerwana rekordowa seria reprezentacji liczby kolejnych meczów (10) w finałach MŚ na neutralnym boisku
► Sześć krajów, które w tym meczu „dały” reprezentanta Polski (Anglia, Włochy, Francja, Niemcy, Holandia i Hiszpania), zrobiły to minimum 100 razy, odpowiednio (396, 508, 402, 893, 163 i 116) – jedynie Arabia Saudyjska dopiero po raz siódmy
► Bilans meczowy reprezentacji w roku 2022 pozostał dodatni: 4-3-3, bramkowy zaś ujemny: 9-13