Hero banner – Kazimierz GórskiHero banner – Kazimierz Górski
Kroniki100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego
100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego
Autor: Piotr Kuczkowski
Data dodania: 01.03.2021

Są w historii Polski, polskiego sportu i polskiego futbolu postaci niezastąpione. Wybitne osobowości, które wyprzedzały swoje pokolenia i zmieniały oblicze naszego kraju. Takie, które sprawiały, że rzeczy dotąd niemożliwe, stawały się możliwe. Które inspirowały i prowadziły do wielkich sukcesów. Dla polskiej piłki nożnej taką postacią był Kazimierz Górski. Trener legenda, który poprowadził naszą drużynę narodową na sam szczyt. Mistrzostwo i wicemistrzostwo olimpijskie, trzecie miejsce na mundialu, niezapomniane mecze i triumfy w starciach z czołowymi drużynami świata. Z okazji przypadającej 2 marca 2021 roku setnej rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego, oddajemy w Państwa ręce specjalną stronę Biblioteki PZPN, poświęconą właśnie Trenerowi Tysiąclecia.

Charyzmatyczny przywódca, cierpliwy nauczyciel i skuteczny taktyk. A przy tym wyjątkowo skromy i życzliwy człowiek. Ktokolwiek miał zaszczyt i przyjemność poznać Pana Kazimierza, z pewnością doświadczył tych cech najwybitniejszego polskiego szkoleniowca w historii. Obdarzonego ogromnym poczuciem humoru i trafnie, jak nikt inny, oceniającego boiskową rzeczywistość. 

Młynarski o Górskim

Piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Albo my wygramy, albo oni.

Kazimierz Górski

Nie ma w Polsce kibiców, nawet wśród tych najmłodszych, którzy nie znaliby złotych myśli Kazimierza Górskiego, idealnie oddających istotę tej najpopularniejszej na świecie dyscypliny sportu. Nie wszyscy jednak mieli okazję poznać szczegóły życiorysu Trenera Tysiąclecia, obejrzeć największe mecze reprezentacji Polski pod jego wodzą, czy zajrzeć za kulisy jego pracy z drużyną narodową. Właśnie to wszystko można teraz znaleźć na specjalnej stronie Biblioteki PZPN.

Konferencja prasowa i odprawa taktyczna Polaków przed meczem z Walią

Materiały wideo, strony meczów, zbiór artykułów, cytaty, galerię zdjęć i kalendarium poświęcone Kazimierzowi Górskiemu można znaleźć TUTAJ.