Dawno, dawno temu... w latach PRL-owskiej "propagandy sukcesu" wielką popularnością cieszył się w telewizji program "Turniej Miast". Dwie, z reguły blisko siebie położone miejscowości, rywalizowały o to, która jest lepsza. I to w różnych dziedzinach: gospodarce, kulturze i oczywiście w sporcie. My także zapraszamy na "turniej miast", ale w ujęciu statystycznym. Nasz nadworny rachmistrz i kronikarz, czyli Wojciech Frączek przygotował zestawienie polskich miast, w których naczęściej grała najważniejsza drużyna w kraju. Zapraszamy na wirtualną podróz śladem biało-czerwonych.
Na pierwszym miejscu rankingu, co oczywiście nie jest żadną niespodzianką, znajduje się Warszawa. Biało-czerwoni wychodzili na murawy stołecznych obiektów aż 141 razy, a już niedługo zagrają na PGE Narodowym dwa kolejne mecze: towarzyski z Łotwą i o punkty z Czechami. Co ciekawe kadra grała w Warszawie na sześciu różnych obiektach. Zaczęło się jeszcze przed wojną, 10 czerwca 1924 roku nasi piłkarze zadebiutowali na Agrykoli meczem ze Stanami Zjednoczonymi. O wyniku wspominamy tylko z kronikarskiego obowiązku, bo,,, nie ma czym się chwalić. Gospodarze byli bardzo „gościnni” - Amerykanie wygrali 3:2. Biało-czerwoni jeszcze trzykrotnie przed wojną wracali na Agrykolę, a zakończyli tę serię w 1928 roku, jakżeby inaczej, znowu spotkaniem ze Stanami Zjednoczonymi (3:3). Później kadra czterokrotnie „zmieniała” warszawskie adresy: Stadion Wojska Polskiego („dom” Legii), obiekt przy Konwiktorskiej („gospodarstwo” Polonii) i dwa „giganty”: Stadion Dziesięciolecia, a później jego godny następca - PGE Stadion Narodowy.
► ZOBACZ WSZYSTKIE GOLE REPREZENTACJI POLSKI STRZELONE NA PGE NARODOWYM
A kto na drugim? Łatwo się domyśleć. Stadion Śląski był świadkiem wielu ważnych i pamiętnych meczów. Zaczynając od zwycięstwa nad Związkiem Radzieckim 2:1 w el. MŚ w 1957 roku, a kończąc na wygranej ze Szwecją 2:0 w barażu o ubiegłoroczny mundial w Katarze. W sumie kapitanowie biało-czerwonych wyprowadzali drużynę 62 razy na murawę chorzowskiego „Kotła Czarnowic”. To na „Śląskim gigancie” Polacy świętowali awans na mundial w Argentynie (1978) oraz Korei i Japonii (2002), a także, pierwszą w historii, promocję na Euro – po 2:0 z Belgią w 2007 roku.
► ZOBACZ PAMIĘTNE GOLE REPREZENTACJI POLSKI NA STADIONIE ŚLĄSKIM
Trzeci stopień na podium zajmują wspólnie Poznań i Wrocław. Stolice Wielkopolski i Dolnego Śląska gościły biało-czerwonych po 28 razy. Pierwszy mecz w Poznaniu odbył się w 1928 roku (wygrana z Finlandią 7:1), ostatni w 2021 roku - towarzyski sprawdzian z Islandią (2:2) przed Euro. Wrocław przyjmował reprezentację Polski aż na trzech obiektach. Zaczęło się 5 lat po II wojnie światowej gdy na Stadion Olimpijski przyjechała drużyna Rumunii (3:3), jedno spotkanie, ale za to o punkty w el. MŚ 2010 (ze Słowenią 1:1), odbyło się na obiekcie Śląska przy ulicy Oporowskiej. Wreszcie z myślą o Euro 2012 powstał we Wrocławiu piękny, nowoczesny i funkcjonalny stadion, który od 2011 roku (0:2 z Włochami) gościł naszą drużynę 13-krotnie. Trzynastka nie była jednak pechowa. W ubiegłym roku Polacy wygrali 2:1 z Walią w Lidze Narodów.
I tak o tej liście można jeszcze długo opowiadać, aż do 30. miejsca (bo w tylu polskich miastach grała pierwszą reprezentacja). Co ciekawe dziewięć z nich tylko raz gościło drużynę narodową: Białystok (3:2 z Bułgarią, 1988), Brzeszcze (1:1 z Litwą, 1993), Gdynia (2:0 z Szwecją, 1991), Grodzisk Wielkopolski (1:3 z Białorusią, 2005), Iława (1:0 z Łotwą, 1992), Jastrzębie-Zdrój (1:0 z Czechami, 1992), Olsztyn (2:0 z Litwą, 1997), Opole (2:1 z Finlandią, 1985) i Rybnik (3:1 z Finlandią, 1987). W tej 30-tce jest także jeden gród, w którym biało-czerwoni grali 3-krotnie, ale tylko przed wojną. Chodzi oczywiście o Lwów (po 1945 roku znalazł się na terytorium ówczesnego Związku Sowieckiego). Czekamy zatem aż ta lista jeszcze się rozrośnie. Ten „turniej miast” wciąż ma bowiem przed sobą wielką przyszłość.
Pozostałe miasta: Katowice – 6 meczów, Mielec – 4, Ostrowiec Świętokrzyski – 4, Kielce – 3, Lubin – 3, Lwów – 3, Radom – 3, Bełchatów – 2, Płock – 2, Słupsk – 2, Wronki – 2, Białystok – 1, Brzeszcze – 1, Gdynia – 1, Grodzisk Wielkopolski – 1, Iława – 1, Jastrzębie – 1, Olsztyn – 1, Opole – 1, Rybnik – 1.