Stadion Dziesięciolecia otwarcie (1955)Stadion Dziesięciolecia otwarcie (1955)
KronikiPechowe otwarcia
Pechowe otwarcia
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 21.07.2023
FOT. PAPFOT. PAP

22 lipca – to data, która łączy dwa piłkarskie obiekty w Polsce. Dzieli je natomiast rok „narodzin” oraz położenie. Ale również coś ważniejszego. Otóż starszy z nich już... nie istnieje, a drugi, po wielu renowacjach, wciąż świeci blaskiem. Mowa o przeżywającym renesans Stadionie Śląskim w Chorzowie oraz Stadionie Dziesięciolecia, który możemy oglądać tylko na starych fotografiach. Ten tekst nie będzie jednak poświęcony historii wspomnianych aren, ale meczom otwarcia, które na nich rozegrano. A działo to się w latach 50. XX wieku.

 

WIELKIE ŚWIĘTO PRL

22 lipca to dzień najważniejszego święta państwowego w Polsce Ludowej. W 1944 roku opublikowano Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego. Mimo że w nazwie pojawił się przymiotnik „polskiego”, miało to niewiele wspólnego z prawdą. Manifest PKWN zatwierdził bowiem... w Moskwie Józef Stalin, przywódca ZSRR. Komuniści zrobili w ten sposób grunt pod przejęcie władzy w Polsce po II wojnie światowej. Odezwa delegalizowała rząd RP na uchodźstwie, uznając Krajową Radę Narodową za jedyny legalny ośrodek władzy. Na jej czele stanął Edward Osóbka-Morawski.

Stadion Dziesięciolecia otwarcie (1955)Stadion Dziesięciolecia otwarcie (1955)
FOT. PAP

Wielkie otwarcie Stadionu Dziesięciolecia w Warszawie w 1955 roku. Ceremonii towarzyszyła m.in. uroczysta defilada dziewcząt maszerujących z biało-czerwonymi flagami.

WYCZYN NA SKALĘ ŚWIATOWĄ

Od tamtych wydarzeń minęło 11 lat. Był 22 lipca 1955 roku. Tego dnia otwarto w Warszawie Stadion Dziesięciolecia. Stołecznego giganta oddano do użytku w ekspresowym tempie. Od rozpoczęcia budowy minęło... 11 miesięcy. Z uwagi na wielkość obiektu, wyczyn ten uznano za światowy rekord. Jedna rzecz mogła budzić wątpliwość. Skoro inauguracja odbyła się w rocznicę powstania Manifestu PKWN, skąd wzięło się określenie „dziesięciolecia”? Za punkt odniesienia wzięto okres od zakończenia II wojny światowej. W 1955 roku minęła dokładnie 10 rocznica istnienia PRL-u.

Stadion Dziesięciolecia budowa (1955)Stadion Dziesięciolecia budowa (1955)
FOT. EAST NEWS

Budowa Stadionu Dziesięciolecia. Gdy w czerwcu 1954 r. podjęto decyzję o powierzeniu Warszawie organizacji V Światowego Festiwalu Młodzieży i Studentów w kolejnym roku, prace znacznie przyspieszyły. Stołeczny obiekt miał być bowiem areną główną imprezy.

„STADION JEST KLAWY”

Otwarcie zorganizowano z wielką pompą. Wydarzeniu towarzyszyła gala w stylu ludowym. Na trybunach, których budulcem były gruzy zrujnowanej Warszawy, zasiadło 83 tysiące widzów. Wśród nich prezydent Bolesław Bierut i premier Józef Cyrankiewicz.

22 lipca 1955 roku odbył się pierwszy mecz na stołecznym olbrzymie. Naprzeciw siebie stanęły reprezentacje Warszawy i Stalinogrodu (taką nazwę nosiły wówczas Katowice). Lepsi okazali się gracze z Górnego Śląska, którzy wygrali 2:1. Premierową bramkę zdobył zawodnik przyjezdnych, Czesław Ciupa.

Obiekt wzbudzał powszechny podziw. Dziennikarze „Przeglądu Sportowego” przepytywali na tę okoliczność wychodzących ze spotkania kibiców – także tych nieco młodszych. „Stadion jest klawy. Jak dużo jest tu miejsca. I bilety są tak tanie, że nie musiałem wchodzić na gapę” – zachwalał jeden z fanów.

Gdy się jednak dzisiaj patrzy na tego 70-tysięcznego kolosa, na jego przestrzeń i ogrom, na jego piękne, estetyczne wykończenie – gdy się dokładnie uświadomi olbrzymi rozmiar dokonanej pracy – to właśnie teraz dopiero przychodzi do głowy myśl: czy to rzeczywiście możliwe…?

FRAGMENT RELACJI W „PRZEGLĄDZIE SPORTOWYM” Z 22 LIPCA 1955 R.
Okładka Przegląd Sportowy (22.07.1955) Stadion DziesięcioleciaOkładka Przegląd Sportowy (22.07.1955) Stadion Dziesięciolecia

Okładka „Przeglądu Sportowego” z 22 lipca 1955 roku. Na okładce zamieszczono m.in. tekst o nowopowstałym obiekcie w Warszawie – Stadionie Dziesięciolecia.

Stadion Dziesięciolecia (lata 70.)Stadion Dziesięciolecia (lata 70.)
FOT. NARODOWE ARCHIWUM CYFROWE

Stadion Dziesięciolecia w pełnej krasie. Zdjęcie wykonano w latach 70.

KOCIOŁ CZAROWNIC

Przenieśmy się teraz na południe, gdzie wyrósł inny piłkarski kolos. O Stadionie Śląskim mówi się Kocioł Czarownic. To określenie pojawiło się jednak dopiero po spotkaniu z Anglią (2:0) w el. MŚ 1974 (nadały ją brytyjskie media). Młodszy brat warszawskiego obiektu powstawał równocześnie ze stołecznym, ale został oddany rok później – 22 lipca 1956 r. Obie areny były do siebie łudząco podobne. Do wybudowania trybun użyto natomiast nieco innych składników niż w Warszawie.. Z czasem powstały kolejne elementy stadionowej infrastruktury – w tym słynna wieża (obecnie nieistniejąca). Nazwę śląskiego stutysięcznika, która funkcjonuje do dziś, wyłoniono w konkursie.

Polska - NRD 0:2 (22.07.1956) Polska - NRD 0:2 (22.07.1956)
FOT. PAP

Wielka inauguracja Stadionu Śląskiego w Chorzowie. W dniu obchodów 12. rocznicy Manifestu PKWN odbyło się towarzyskie spotkanie reprezentacji Polski z drużyną NRD. Nasz zespół wystąpił w składzie (od prawej): Horst Mahseli, Lucjan Brychczy, Czesław Ciupa, Jerzy Woźniak, Czesław Uznański, Marceli Strzykalski, Henryk Kempny, Leszek Jezierski, Roman Korynt, Ryszard Wyrobek i Edmund Zientara.

UROCZYŚCIE, ALE... NIE DO KOŃCA

Chorzowskiego giganta również otwierano z wielką pompą. Były pokazy lotnicze, kwiaty zrzucane z dwupłatowców, defilada dziewcząt i chłopców niosących biało-czerwone flagi. Na widowni zasiadły tłumy kibiców. Pojawili się także partyjni dygnitarze

Obywatele, dzięki wydatnej pomocy Państwa Ludowego oraz robotników różnych zawodów, wysiłkowi myśli technicznej inżynierów, pracy i ofiarności całego społeczeństwa śląskiego – powstał reprezentacyjny stadion sportowy – Stadion Śląski, na 100 tysięcy widzów. Na wybudowanie tego pięknego obiektu sportowego, jakkolwiek jeszcze nie wykończonego, potrzeba było czterech lat ofiarnej pracy budowniczych stadionu i wysiłku całego społeczeństwa. Dziś w dniu Święta Odrodzenia 22 lipca wieloletnie marzenie naszej młodzieży i sportowców stało się rzeczywistością.

Ryszard Nieszporek, przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Stalinogrodzie
FRAGMENT PRZEMÓWIENIA NA OTWARCIE OBIEKTU; „STADION ŚLASKI. KOCIOŁ CZAROWNIC 1956-2018”, WYDAWNICTWO STAPIS, KATOWICE 2018
Program otwarcia stadionu Śląskiego (22.07.1956)Program otwarcia stadionu Śląskiego (22.07.1956)

Z okazji otwarcia Stadionu Śląskiego wydano specjalny program uroczystości, które miały odbyć się 22 lipca 1956 roku. Na okładce mogliśmy zobaczyć zdjęcie stadionowego projektu.

Program otwarcia stadionu Śląskiego (22.07.1956)Program otwarcia stadionu Śląskiego (22.07.1956)

Wewnątrz programu można było znaleźć przypuszczalne składy Polski i NRD oraz potencjalne ustawienie. Nie zabrakło również ciekawostek z poprzednich konfrontacji tych drużyn.

Punktem kulminacyjnym był mecz Polska - NRD. I na tym skończyły się miłe chwile. Tak jak w przypadku warszawskiej inauguracji, gospodarze musieli uznać wyższość gości. Biało-czerwoni przegrali 0:2. Prasa uznała to spotkanie za „najczarniejszy dzień naszego piłkarstwa”, a nawet za „dno upadku polskiego piłkarstwa”. Publiczność była wściekła i domagała się dymisji selekcjonera Ryszarda Koncewicza. Pojawiły się nawet okrzyki: „Koncewicz – lipa”.

Organizatorzy przygotowali puchar z węgla dla strzelca pierwszego gola. Ale ta nagroda okazała się mocno problematyczna. Premierowa bramka padła bowiem po... samobójczym trafieniu Jerzego Woźniaka. Wynik ustalił Horst Assmy.

Stadion Śląski (1963)Stadion Śląski (1963)
FOT. EAST NEWS

Stadion Śląski w 1963 roku. Gigantyczny obiekt stanowił główny punkt na mapie chorzowskiego Parku Śląskiego.

RÓŻNE KOLEJE LOSU

Choć obiekty miały wspólny mianownik w postaci porażek gospodarzy na inauguracje, to ich losy potoczyły się odmiennie.

Stadion Dziesięciolecia pozostał „klawy” przez kolejne... dziesięciolecia. Aż nastał jego kres. Po raz ostatni reprezentacja Polski zagrała na nim 17 kwietnia 1983 roku, gdy niespodziewanie zremisowała 1:1 z Finlandią w el. mistrzostw Europy. Tym, który „zamknął” obiekt, był Paweł Janas – autor samobójczej bramki.

1:1 Samobójczy gol P. Janasa

Przez kolejne lata kolos niszczał. Uznano, że jego remont i przebudowa są nieopłacalne. W 1989 roku Warszawa wydzierżawiła go do celów handlowych i powstał Jarmark Europa, który funkcjonował do 30 września 2007 roku. Oficjalne zamknięcie obiektu nastąpiło prawie rok później. Dziś w miejscu chluby PRL-u możemy podziwiać PGE Narodowy.

Po roku 1989 roku Stadion Dziesięciolecia został zamieniony w wielki bazar. Handlowano zarówno na koronie, jak i u podnóża obiektu. Nie tylko legalnymi towarami. Z czasem stadion opanowały grupy przestępcze, więc kwitła tam sprzedaż pirackich płyt CD i kaset wideo, alkoholu i papierosów z przemytu, a nawet broni. „Jarmark Europa” zamknięto dopiero we wrześniu 2007 roku.Po roku 1989 roku Stadion Dziesięciolecia został zamieniony w wielki bazar. Handlowano zarówno na koronie, jak i u podnóża obiektu. Nie tylko legalnymi towarami. Z czasem stadion opanowały grupy przestępcze, więc kwitła tam sprzedaż pirackich płyt CD i kaset wideo, alkoholu i papierosów z przemytu, a nawet broni. „Jarmark Europa” zamknięto dopiero we wrześniu 2007 roku.
FOT. EAST NEWS

Zdjęcie Stadionu Dziesięciolecia, a w zasadzie tego, co z niego pozostało, z 2004 roku. Na koronie, jak i dookoła obiektu rozmieszono niezliczoną ilość straganów. Można tam było dostać praktycznie wszystko. Gdy ktoś miał z kolei pecha, mógł wrócić do domu bez… portfela.

Losów Stadionu Dziesięciolecia nie podzielił Kocioł Czarownic. Przede wszystkim dlatego, że nasi reprezentanci lubili na nim grać. Atmosfera była niepowtarzalna, o czym wspominał także selekcjoner Antoni Piechniczek, wielki zwolennik chorzowskiego giganta. Biało-czerwoni rozgrywali tam większość ważniejszych meczów aż do października 2009 roku. Potem przez 8 lat Kocioł Czarownic przechodził niezliczone modernizacje.

Stadion Śląski (2018)Stadion Śląski (2018)
FOT. CYFRASPORT

Stadion Śląski w Chorzowie w niczym nie przypomina dziś obiektu, który powstał w 1956 roku. Tak prezentował się po 62 latach.

Drużyna narodowa powróciła na niego 27 marca 2018 r. (towarzyskie starcie z Koreą Południową). Tak długa rozłąka ze Śląskim spowodowała, że reprezentacja przeprowadziła się na stałe do nowego domu – na PGE Narodowy.

► ZOBACZ GOLE REPREZENTACJI POLSKI STRZELONE NA STADIONIE ŚLĄSKIM