Jacek Grembocki (1995/2022)Jacek Grembocki (1995/2022)
KronikiJacek Grembocki
Jacek Grembocki
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 10.03.2024
1995/2022 / FOT. 400MM1995/2022 / FOT. 400MM

Jako piłkarz miał okazję mierzyć się z czołowymi europejskimi klubami – Realem Madryt czy Juventusem Turyn. Wychował się w Lechii Gdańsk, ale to nie z nią, lecz Górnikiem Zabrze zdobywał mistrzostwo Polski. Jako trener pracował zaś z młodym i obiecującym napastnikiem – Robertem Lewandowskim. W cyklu „Z biegiem lat, z biegiem dni” przypomnimy sylwetkę Jacka Grembockiego – siedmiokrotnego reprezentanta naszego kraju.

 

DEBIUT

Przygodę z seniorską piłką młody „Gremboś” rozpoczął w trudnym momencie. Lechia Gdańsk walczyła o utrzymanie w II lidze (obecnie I liga) i starała się ratować byt wszelkimi możliwymi sposobami – m.in. z pomocą młodzieży. 16-letni Grembocki był jednym z takich piłkarzy. Gdańszczanie jednak spadli z ligi, choć potem z przytupem wrócili na zaplecze ekstraklas. Zakończyli rozgrywki na 1. miejscu, a wcześniej zdobyli Puchar Polski (jeszcze jako trzecioligowiec). W nagrodę zmierzyli się z naszpikowanym gwiazdami Juventusem Turyn (0:7 na wyjeździe i 2:3 u siebie) w Pucharze Zdobywców Pucharów, co dla gdańszczan było wielkim świętem.

Dobra gra Grembockiego w barwach biało-zielonych zaowocowała transferem do Górnika Zabrze. To tam rok po roku udało się mu wywalczyć mistrzostwo kraju, a także trafić do reprezentacji Polski. Debiutancki występ obrońca (lub pomocnik) zabrzan zaliczył 18 marca 1987 roku w towarzyskiej potyczce z Finlandią (3:1) rozegranej na stadionie ROW-u Rybnik. „Gremboś” wszedł na boisko w 36. minucie. Wśród wybrańców selekcjonera Wojciecha Łazarka, którzy tego dnia pojawili się na murawie znaleźli się m.in.: Józef Wandzik, Mirosław Pękala, Jan Urban czy Marek Koniarek.

 

OSTATNI MECZ

Z siedmiu meczów rozegranych przez Grembockiego w biało-czerwonych barwach tylko jeden był starciem o punkty – z Węgrami (3:2) na stadionie Wojska Polskiego w Warszawie w eliminacjach Euro 1988. Było to zarazem jedno z trzech starć, w których pan Jacek zaliczył 90 minut. Pozostałe to towarzyskie potyczki – ze Szwecją (2:0) w Gdyni w 1991 roku oraz Hiszpanią (1:1) w Santa Cruz de Tenerife w 1994 r. W tym samym roku „Gremboś” po raz ostatni przywdział reprezentacyjny trykot. Pożegnanie z drużyną narodową odbyło się 17 maja na stadionie GKS-u w Katowicach. Kadra Henryka Apostela podejmował towarzysko Austrię (3:4). Grembocki grał do 67. minuty, a zmienił go Dariusz Gęsior. Na murawie pojawili się jeszcze m.in.: Janusz Jojko, Tomasz Łapiński czy Kazimierz Moskal.

 

PO KARIERZE

Po rozstaniu z Górnikiem Grembocki jeszcze dwukrotnie wracał do rodzinnego Gdańska – w 1995 roku (krótki pobyt w Lechii/Olimpii), a następnie w 1996 r. (do Lechii) W międzyczasie podróżował po zagranicznych klubach. Grał w Niemczech oraz... w Wenezueli. Końcówkę kariery spędził w Polsce, w drużynach z niższych lig, gdzie pełnił rolę grającego trenera. Już po zawieszeniu butów na kołku poświęcił się pracy szkoleniowej. To m.in. pod jego okiem w Zniczu Pruszków rozwijał się talent Roberta Lewandowskiego.

Jacek Grembocki (2009)

Przyznam szczerze, że wtedy wydawał się zbyt delikatny. Inni piłkarze robili na mnie większe wrażenie, np. Bartek Wiśniewski. Wiśniewskiego szybko kupiła Wisła Płock, a Robert został i zauważyłem w nim potencjał.

Jacek Grembocki o początkach Roberta Lewandowskiego w Zniczu Pruszków
sport.pl z 14 kwietnia 2012 r.

W latach 2008-2009 Grembocki pracował w Polonii Warszawa, najpierw z rezerwami, potem już z pierwszym zespołem – jako asystent, a potem trener. To pod jego wodzą Czarne Koszule zakwalifikowały się do europejskich pucharów.

W 2016 roku został dyrektorem sportowym Olimpii Osowa. To właśnie w tej dzielnicy Gdańska otworzył Akademię Piłkarską Jacka Grembockiego, gdzie skupił się na szkoleniu młodych adeptów piłki nożnej.

 

SUKCESY

► Mistrz Polski z Górnikiem Zabrze (1987, 1988)
► Wicemistrz Polski z Górnikiem Zabrze (1991)
► Puchar Polski z Lechią Gdańsk (1983)
► Superpuchar Polski z Lechią Gdańsk (1983) i Górnikiem Zabrze (1988)