lato z belgią lato z belgią
KronikiBiało-czerwone mundiale w liczbach (cz.3)
Biało-czerwone mundiale w liczbach (cz.3)
Autor: Redakcja Biblioteki PZPN
Data dodania: 25.11.2022
FOT. PAPFOT. PAP

Było już o minutach, w których nasi piłkarze strzelali gole oraz o klubach, które reprezentowali. W kolejnej części mundialowych zestawień Wojciech Frączek „prześwietlił" zawodników. W ośmiu biało-czerwonych występach zagrało ich dokładnie 117, ale w czołówkach kilku klasyfikacji naszego nadwornego statystyka znajduje się tylko „creme de la creme" polskich mundialistów.   

Zaczynamy od tego, „co tygrysy lubią najbardziej”. W klasyfikacji strzelców wciąż na tronie zasiada miłościwie nam panujący król Grzegorz Lato. „Bolek” był nie tylko najlepszym snajperem mistrzostw świata 1974, ale do siatki trafiał także na dwóch kolejnych mundialach. W sumie uzbierał 10 goli i jego „panowanie” w tej prestiżowym zestawieniu jest wciąż niezagrożone. A za nim kumpel z reprezentacyjnego ataku, z którym był na trzech MŚ. Gdy Lato został królem strzelców (z 7 golami), to Andrzej Szarmach był wicekrólem (z 5 trafieniami). Gdy Lato strzelał gole w Argentynie (1978) i Hiszpanii (1982), to „Diabeł” nie chciał być gorszy od przyjaciela i robił dokładnie to samo. Czyli mieliśmy genialny duet napastników wart dwa medale za 3. miejsce w turnieju. Dalsze lokaty zajmują kolejne asy polskiego futbolu, ale warto przypomnieć, że Ernest Wilimowski cztery gole strzelił tylko w jednym meczu – z Brazylią (1938)

zawodnicy z największą liczbą goli w MŚ zawodnicy z największą liczbą goli w MŚ

Mówi się, że nie ma ludzi nie do zastąpienia, ale my takich znaleźliśmy! Teraz bowiem czas na klasyfikację piłkarzy, którzy rozegrali na mundialach najwięcej minut. A w niej na czele, z wyraźną przewagą, dwóch dżentelmenów: Władysław Żmuda i Grzegorz Lato. Ten pierwszy wyprzedza drugiego o.. sześć minut! Skąd ta różnica? Na trzech mundialach (1974, 1978, 1982) Żmuda i Lato nie schodzili z boiska i zagrali dokładnie tyle samo, czyli 1800 minut. Cztery lata później do Meksyku Lato już nie pojechał, a Żmuda znalazł się wprawdzie w kadrze, ale w roli rezerwowego. Selekcjoner Antoni Piechniczek wpuścił go wprawdzie na murawę, ale tylko na te ostatnie sześć minut w meczu 1/8 finału z Brazylią (0:4). I tyle. Ale te skromne 6 minut zrobiło istotną różnicę. Na dalszych miejscach kolejni niezastąpieni: Zbigniew Boniek, Antoni Szymanowski i Kazimierz Deyna

grafika zawodnicy z największą liczbą minut w MŚ grafika zawodnicy z największą liczbą minut w MŚ

W chwili gdy Władysław Żmuda wchodził na boisko w 84. minucie meczu z Brazylią, to jednoczeście wchodził do... historii. To było bowiem 21 spotkanie znakomitego środkowego obrońcy w MŚ. Wtedy został współliderem (razem z Niemcem Uwe Seelerem) w klasyfikacji piłkarzy z największą liczbą meczów. Z czasem trochę się w tym prestiżowym zestawieniu obsunął, ale wciąż jest w czołówce. Podobnie jak inny polski król mundiali Grzegorz Lato. Warto przytoczyć czołówkę tej klasyfikacji. 

25 meczów - Lothar Matthaeus (Niemcy, 1982-1998)
24 - Miroslav Klose (Niemcy, 2002-2014)
23 - Paolo Maldini (Włochy, 1990-2002)
21 - Uwe Seeler (Niemcy, 1958-1970), Władysław Żmuda (Polska, 1974-1986), Diego Maradona (Argentyna, 1982-1994)
20 - Grzegorz Lato (Polska, 1974-1982), Cafu (Brazylia, 1994-2006), Philipp Lahm (Niemcy, 2006-2014), Bastian Schweinsteiger (Niemcy, 2002-2014), Javier Mascherano (Argentyna, 2006-2018)

grafika zawodnicy z największą liczbą meczów w MŚgrafika zawodnicy z największą liczbą meczów w MŚ

Nasz nieoceniony statystyk Wojciech Frączek sporządził również klasyfikację polskich uczestników mundiali, którzy zostali ukarani zółtymi kartkami. W niej na czele znany z czupurnego charakteuu i zadziorności Zbigniew Boniek. Tuż za nim kolejny piłkarz Widzewa, także waleczny i przebojowy Włodzimierz Smolarek. Z kolei dwie żółte kartki Radosław Sobolewski zobaczył w meczu z Niemcami (MŚ 2006). Konsekwencją była czerwona i pomocnik Wisły Kraków został pierwszym polskim piłkarzem na mundialu, którego sędzia musiał przedwcześnie odesłać do szatni. 

grafika zawodnicy z największą liczbą żółtych kartek grafika zawodnicy z największą liczbą żółtych kartek

Na koniec tej części zestawień statystycznych zapraszamy na wirtualny mecz „młodzi kontra starzy”. Kto był najmłodszym, a kto najstarszym piłkarzem na każdym z biało-czerwonych mundiali? Odpowiedzi udzieli za chwilę Wojciech Frączek, a my dodamy jedynie, że Andrzej Iwan był w ogóle najmłodszym zawodnikiem mundialu w Argentynie (1978). Napastnik Wisły Kraków zadebiutował w reprezentacji w meczu z Tunezją (1:0) w wieku 18 lat i  208 dni. Najmłodszym graczem w całej historii mundiali wciąż jest reprezentant Irlandii Północnej Norman Whiteside, który na hiszpańskim mundialu (1982) miał zaledwie 17 lat i 41 dni. 

grafika wiek piłkarzy na mundialachgrafika wiek piłkarzy na mundialach