Mariusz Jop z lat 2005/2019.Mariusz Jop z lat 2005/2019.
KronikiMariusz Jop
Mariusz Jop
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 3.08.2023
FOT. EAST NEWSFOT. EAST NEWS

Za Mariuszem Jopem ciągnie się opinia pechowca. Kibice Wisły Kraków, choć zapewne nie wszyscy, mieli go za kogoś takiego jeszcze przed wydarzeniami z maja 2010 roku. Wówczas efektowny, ale – niestety dla obrońcy Białej Gwiazdy – samobójczy gol w derbach z Cracovią (1:1) pozbawił wiślaków mistrzostwa Polski na rzecz poznańskiego Lecha. Fani odsądzali Jopa od czci i wiary, ale przecież taka sytuacja mogła się przydarzyć każdemu. Ale jak pech, to wiadomym było, że musiał dopaść właśnie jego. A przecież nie należał nigdy do ułomków. Z Wisłą Henryka Kasperczaka święcił triumfy w lidze, pokazał się w europejskich pucharach i, co najważniejsze dla każdego piłkarza, zyskał zaufanie dwóch selekcjonerów reprezentacji Polski, w której zagrał w 27 meczach.

 

DEBIUT

Pierwszym, który dał szansę Jopowi w narodowych barwach, był Paweł Janas. Na początku w dwóch meczach towarzyskich. Debiut świętował 30 kwietnia 2003 roku na Stade Roi Baudouin w Brukseli. Polacy zmierzyli się wówczas z Belgią (1:3), a defensor Wisły zagrał całe spotkanie. Na boisku pojawili się wtedy m.in. Mariusz Liberda, Arkadiusz Głowacki, Jacek Krzynówek czy Artur Wichniarek. Kolejną szansę dostał w towarzyskim sprawdzianie z Kazachstanem (3:0) 6 czerwca 2003 roku. Na następną musiał poczekać ponad dwa lata.

 

OSTATNI MECZ

W końcu zyskał zaufanie Janasa. „Janosik” zabrał go na mistrzostwa świata w 2006 roku. Ale na mundialu w Niemczech Jop wystąpił tylko w pierwszym meczu z Ekwadorem (0:2). Po turnieju doszło do zmiany selekcjonera. Stery reprezentacji objął Leo Beenhakker. Holender chętnie korzystał z usług zawodnika grającego już wtedy w FK Moskwa. Dawał mu szansę w eliminacjach, a także powołał do kadry na Euro 2008. Jop pojawił się na boisku w drugim spotkaniu – z Austrią (1:1). Po nieudanych mistrzostwach Europy jego reprezentacyjna kariera powoli dobiegała końca. Zagrał jeszcze w dwóch meczach eliminacji MŚ 2010. Ten ostatni miał miejsce 10 września 2008 roku na Stadio Olimpico w Serravalle, gdzie Polska pokonała San Marino (2:0). Na murawę wybiegli wówczas m.in. Łukasz Fabiański, Michał Żewłakow, Roger Guerreiro i Euzebiusz Smolarek.

 

PO KARIERZE

Pięć lat po zakończeniu kariery został trenerem juniorów starszych w Wiśle Kraków. To nie było jego jedyne zajęcie. W PZPN pracował jako edukator, a także współuczestniczył w projektach Akademii Młodych Orłów i Ośrodku Szkolenia Sportowego Młodzieży. W 2018 roku dołączył do sztabu trenerskiego Wisły Kraków, gdzie przez ponad dwa lata był asystentem pierwszego szkoleniowca. Od sierpnia 2020 r. rozpoczął współpracę z Polskim Związkiem Piłki Nożnej. Najpierw był asystentem Macieja Stolarczyka w reprezentacji Polski do lat 17, a potem pełnił tę samą funkcję, ale w kadrze do lat 21. W czerwcu 2022 roku obaj panowie przenieśli się na Podlasie, aby objąć stery w Jagiellonii Białystok. Z „Jagą” rozstał się w kwietniu 2023 r. (po zwolnieniu Stolarczyka). Trzy miesiące później Jop został wybrany szkoleniowcem rezerw krakowskiej Wisły.

 

SUKCESY

► Uczestnik mistrzostw świata w Niemczech (2006)
► Uczestnik mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii (2008)
► Mistrz Polski z Wisłą Kraków (2001, 2003, 2004)
► Puchar Polski z Wisłą Kraków (2002, 2003)