Robert Lewandowski, Jakub Błaszczykowski, Kamil Glik, Michał Żewłakow, Grzegorz Lato, Grzegorz Krychowiak – elitarne grono reprezentantów Polski, którzy w koszulce z orłem na piersi rozegrali co najmniej 100 spotkań, już w czerwcu może powiększyć się o kolejne nazwisko. Piotr Zieliński, który 20 maja świętuje 31. urodziny, uzbierał dotychczas 99 występów i jeśli Michał Probierz, zgodnie z oczekiwaniami, znów postawi na pomocnika Interu Mediolan, urodzony w Ząbkowicach Śląskich zawodnik będzie świętował swój reprezentacyjny jubileusz. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się dotychczasowej karierze „Ziela” w drużynie narodowej w ujęciu statystycznym.
► W kadrze Piotr Zieliński zadebiutował 4 czerwca 2013 roku w towarzyskim meczu z Liechtensteinem w Krakowie, gdzie w przerwie zmienił na boisku Kamila Grosickiego. Co ciekawe, wygrane 2:0 spotkanie na stadionie w Cracovii było również pożegnaniem z reprezentacją Jerzego Dudka. Na boisku się jednak nie spotkali, bo zwycięzcę Ligi Mistrzów w barwach Liverpoolu, wcześniej zastąpił w bramce Artur Boruc.
► W czołowej dziesiątce reprezentantów z największą liczbą występów, Zieliński z 99 meczami zajmuje aktualnie siódmą pozycję, a bezpośrednio za jego plecami plasują się Kazimierz Deyna (97), Jacek Bąk i Jacek Krzynówek (po 96).
► Przez 12 lat występów w kadrze, Piotr Zieliński przyjeżdżał na zgrupowania jako zawodnik czterech klubów, wszystkich występujących we włoskiej Serie A. Zaczynał w Udinese Calcio (7 spotkań), później było Empoli FC (9), SSC Napoli (77) i od początku lipca 2024 roku Inter Mediolan (6).
► „Zielu” dotychczas miał okazję współpracować z siedmioma selekcjonerami. Zadebiutował jeszcze u Waldemara Fornalika (pod jego wodzą rozegrał 7 meczów). Później był powoływany przez: Adama Nawałkę (29), Jerzego Brzęczka (20), Paulo Sousę (10), Czesława Michniewicza (12), Fernando Santosa (6) i Michała Probierza (15).
► Jeśli chodzi o to, co w futbolu najważniejsze, czyli o bramki, to reprezentacyjny pomocnik w kadrze zdobył ich dotychczas 14. Pierwszy raz do siatki rywali trafił w towarzyskim starciu z Danią 14 sierpnia 2013 roku, wygranym 3:2 w Gdańsku. Na swoim koncie ma łącznie pięć goli w meczach bez stawki, cztery w Lidze Narodów, jednego w eliminacjach mistrzostw Europy i trzy w eliminacjach mistrzostw świata. Jeśli chodzi o turnieje finałowe, to na listę strzelców wpisał się raz, w wygranym 2:0 starciu z Arabią Saudyjską podczas mundialu w Katarze.
► Futbol to jednak nie tylko gole, ale również asysty, które w przypadku pomocników są równie ważne. Tych Zieliński „uzbierał” 16: dwie w mistrzostwach Europy, jedną w Lidze Narodów, dwie w eliminacjach ME, dziewięć w eliminacjach MŚ i dwie w spotkaniach towarzyskich.
► Piotr Zieliński ośmiokrotnie wyprowadzał drużynę narodową na murawę w roli kapitana. Za każdym razem było to związane z nieobecnością w składzie Roberta Lewandowskiego. Po raz pierwszy miało to miejsce 12 października 2023 roku, w wyjazdowym meczu eliminacji EURO 2024 z Wyspami Owczymi (wygranym 2:0), który był selekcjonerskim debiutem Michała Probierza.
► Spośród 99 występów w kadrze, zdecydowaną większość stanowią te, w których Zieliński rozpoczynał mecz w wyjściowej jedenastce. Tak było w 86 przypadkach. 13-krotnie wchodził na boisko z ławki rezerwowych.
► Siedem meczów w mistrzostwach świata (na turniejach w 2018 i 2022 roku), siedem podczas mistrzostw Europy (od jednego występu na Euro 2016, poprzez niemal komplet minut na czempionatach w 2021 i 2024 roku), 22 w eliminacjach MŚ, 20 w walce o ME, 20 w Lidze Narodów i 23 spotkania towarzyskie – to reprezentacyjna kariera pomocnika Interu w podziale na rozgrywki.
► Bilans meczów reprezentacji Polski z udziałem Piotra Zielińskiego jest korzystny. Biało-czerwoni zwyciężyli 44 razy, 22 razy zremisowali, a 33-krotnie musieli uznać wyższość rywali.
► Na 99 meczów w koszulce z orłem na piersi, Zieliński rywalizował z 53 rywalami. Najwięcej występów – 6 zaliczył przeciwko Holandii. 4 razy mierzył się z Portugalią i Ukrainą. Trzykrotnie z: Albanią, Austrią, Czarnogórą, Danią, Mołdawią, Słowenią, Szkocją, Walią i Włochami. Po dwa mecze rozegrał z: Andorą, Anglią, Armenią, Belgią, Chorwacją, Czechami, Francją, Islandią, Izraelem, Kazachstanem, Litwą, Łotwą, Macedonią Północną, Meksykiem, Rumunią, Szwecją, Węgrami i Wyspami Owczymi. Wśród „jednorazowych” przeciwników znajdziemy natomiast: Arabię Saudyjską, Argentynę, Bośnię i Hercegowinę, Chile, Estonię, Finlandię, Gibraltar, Grecję, Hiszpanię, Japonię, Kolumbię, Koreę Południową, Liechtenstein, Niemcy, Nigerię, San Marino, Słowację, Senegal, Serbię, Szwajcarię, Turcję i Urugwaj.
► Co oczywiste, w trakcie 99 występów, pomocnikowi reprezentacji Polski zdarzyło się również łamać przepisy. Trzeba jednak przyznać, że jest on zawodnikiem grającym wyjątkowo czysto. Sędziowie ukarali go bowiem tylko pięcioma żółtymi kartkami. Ani razu nie został wykluczony z gry.
► ZOBACZ WSZYSTKIE BRAMKI I ASYSTY PIOTRA ZIELIŃSKIEGO W REPREZENTACJI POLSKI