1:2 M. Braithwaite
2:2 W. Sobota, asysta J. Błaszczykowski
3:2 Debiutancki gol w kadrze P. Zielińskiego

Polska - Dania 3:2, 14.08.2013

Co może mieć wspólnego z reprezentacją Polski Christian Grey, główny bohater powieści brytyjskiej pisarki E.L. James? Na pierwszy rzut oka wydaje się, że zupełnie nic. Gdy jednak prześledzi się uważnie spotkanie towarzyskie z Danią, można dojść do wniosku, że wspólnym mianownikiem są... twarze. Tytułowa postać książki miała ich pięćdziesiąt, nasz zespół tylko dwie. Pierwsza z nich, ta brzydsza, objawiła się w pierwszej połowie, gdy biało-czerwoni słabo grali w obronie (zwłaszcza stoperzy) i bezproduktywnie rozgrywali piłkę wszerz boiska. Druga twarz była już naprawdę urodziwa. Po przerwie nasz zespół momentami prezentował się tak, że można było z optymizmem myśleć o zbliżających się meczach eliminacji mistrzostw świata.

denmark
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:2.
poland
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:2.

A. Mierzejewski

Reprezentacja Polski przed meczem z Danią w Gdańsku.Reprezentacja Polski przed meczem z Danią w Gdańsku.

Reprezentacja Polski przed meczem z Danią. W górnym rzędzie od lewej: Łukasz Szukała, Robert Lewandowski, Artur Jędrzejczyk, Kamil Glik, Przemysław Kaźmierczak, Wojciech Szczęsny, Grzegorz Krychowiak. W dolnym rzędzie od lewej: Mateusz Klich, Waldemar Sobota, Jakub Wawrzyniak, Jakub Błaszczykowski (kapitan).

Mecz z Danią pokazał jeszcze jedno. Fornalik, który nie ma w zwyczaju ryzykować, stawiać na młodzież, tym razem to zrobił. Choć trzeba przyznać, że przymusiła go do tego sytuacja kadrowa i absencje kilku graczy (...). Postawił na Klicha, postawił na Sobotę. Przy niekorzystnym wyniku po przerwie zdecydował się wpuścić na boisko Piotra Zielińskiego, modyfikując ustawienie taktyczne (po zejściu Przemysława Kaźmierczaka na boisku został jeden nominalny defensywny pomocnik). Takie roszady przyniosły pozytywną zmianę. Polacy przestali bawić się w pozorowanie rozgrywania akcji. Bramkę zdobył Sobota, chwilę później w trzecim występie w narodowych barwach do bramki trafił Zieliński.
Łukasz Cielemęcki
POMECZOWA RELACJA DZIENNIKARZA „Przeglądu Sportowego”
Piotr Zieliński vs Dania (2013) i Holandia (2020)
2
Reprezentacja zmarnowała pierwszą połowę sparingu w Gdańsku, ale w drugiej pokazała, że nie musi się bać i tylko czekać na to, co zrobi przeciwnik.
Robert Błoński
POMECZOWA RELACJA NA SPORT.PL
Waldemar Sobota.Waldemar Sobota.
Waldemar
Sobota
W reprezentacji od 16.12.2011

Był jednym z motorów napędowych reprezentacji Polski w starciu z Danią. Na początku drugiej połowy to właśnie on zainicjował akcję, po której posłał piłkę do siatki obok bezradnego Stephana Andersena. Było to jego trzecie trafienie w biało-czerwonych barwach. To był świetny okres Waldemara Soboty. Rok wcześniej został mistrzem Polski ze Śląskiem Wrocław. W kolejnym sezonie tej sztuki powtórzyć się już nie udało, ale forma skrzydłowego zwyżkowała. Znakomita postawa Soboty w meczach z Club Brugge w eliminacjach Ligi Europy (dwa gole w spotkaniu rewanżowym na Jan Breydel Stadion) zaowocowała transferem do tegoż zespołu. W Belgii wiodło mu się już różnie. W styczniu 2015 roku został wypożyczony do FC St. Pauli, a ponad rok później wykupiony przez klub z 2. Bundesligi.

Nicki Bille Nielsen.Nicki Bille Nielsen.
Nicki Bille
Nielsen
W reprezentacji od 14.08.2013

Meczem z Polską debiutował w drużynie narodowej. Na boisku pojawił się na początku drugiej połowy... i niewiele wniósł do gry reprezentacji Danii. Jednak to on mógł w ostatnich sekundach doprowadzić do wyniku 3:3. W dogodnej sytuacji uderzył nad bramką Artura Boruca. Nicki Bille Nielsen to postać dobrze znana w naszym kraju. W 2016 roku zasilił szeregi poznańskiego Lecha. Miał stanowić o sile ataku Kolejorza i... określenie „miał” idealnie oddaje pobyt Duńczyka w wielkopolskim klubie. W 32 spotkaniach ekstraklasy zdobył zaledwie 4 gole, co jak na napastnika nie jest imponującym wynikiem. Po rozstaniu z Lechem więcej niż o boiskowych wyczynach słychać było o jego wybrykach i kłopotach z prawem. Prawdopodobnie dlatego nigdy nie został podporą duńskiej kadry. Bilans jego występów zamknął się na trzech meczach i jednym golu (wszystkie w 2013 roku).

POMECZOWE KOMENTARZE

Selekcjoner Waldemar Fornalik na konferencji po meczu z Danią
Okładka przeglądu sportowego po meczu Polska - Dania (14.08.2013)Okładka przeglądu sportowego po meczu Polska - Dania (14.08.2013)

► Trzeci gol Waldemara Soboty w szóstym występie w reprezentacji (średnio 1 bramka na 2 mecze)
► Drugi mecz reprezentacji rozegrany 14 sierpnia i tym razem zwycięski (poprzednio porażka)
► Zagrało 17 zawodników z 15 klubów

► 160. zwycięstwo reprezentacji na własnym boisku
► 360. bramka reprezentacji (druga dla Danii) stracona w meczu na własnym boisku
► 530. mecz reprezentacji ze straconą bramką
► 140. towarzyski mecz reprezentacji na własnym boisku ze straconą bramką

► Debiut Łukasza Szukały w reprezentacji
► Po raz pierwszy w reprezentacji zagrał zawodnik występujący na co dzień w rosyjskim klubie FK Krasnodar (Artur Jędrzejczyk)
► Po raz pierwszy w reprezentacji zagrał zawodnik występujący na co dzień w holenderskim klubie PEC Zwolle (Mateusz Klich)
► Po raz pierwszy w reprezentacji zagrał zawodnik występujący na co dzień we włoskim klubie Sampdoria Genua (Bartosz Salamon)