Porażka z Portugalią (0:2) i wygrana z Maltą (2:0) – tak prezentował się bilans Polaków przed ostatnim meczem w grupie A. Drużyna Marcina Brosza potrzebowała zwycięstwa, aby awansować do półfinału mistrzostw Europy do lat 19. Każdy remis premiował drużynę Włoch. Oba zespoły miały po 4 punkty, a w bramkach, z uwagi na liczbę strzelonych goli, korzystniej wypadali gracze z Italii (5-5, przy 2-2 biało-czerwonych). Gdyby w 2. kolejce Polacy wygrali z Maltańczykami 3:0, wówczas to oni byliby w tabeli przed rówieśnikami ze Squadra Azzurra. I właśnie tego jednego trafienia zabrakło naszym kadrowiczom do zameldowania się w najlepszej czwórce turnieju. Z Włochami, mimo prowadzenia po strzale Igora Strzałka, nie udało się wygrać. 7 dni później Italia sięgnęła po mistrzostwo Europy (w finale pokonała Portugalię 1:0).
17
L. Amatucci
18
N. Turco
20
L. Koleosho
Spełnić marzenia się nie udało, lecz Polacy mieli pełne prawo, by opuścić Maltę z podniesionymi głowami. Konfrontacja z Włochami była najlepszym występem drużyny Brosza na turnieju.
Reprezentacja Polski do lat 19 przed meczem z Włochami. W górnym rzędzie od lewej: Wiktor Smoliński, Igor Drapiński, Miłosz Matysik, Jordan Majchrzak, Dawid Bugaj, Oliwier Zych (kapitan). W dolnym rzędzie od lewej: Antoni Kozubal, Igor Strzałek, Mateusz Kowalczyk, Jakub Lewicki, Junior Nsangou.
Mistrzostwa Europy w biało-czerwonym wydaniu nie wykreowały gwiazd. Wskazały jednak kilku zawodników gotowych do wyzwań z wyższej półki. Największym indywidualnym zwycięzcą okazał się Igor Strzałek, który na turniej jechał w roli rezerwowego, a w dwóch spotkaniach był niekwestionowanym liderem linii pomocy. Oliwier Zych pokazał, że również w dłuższej perspektywie nie musimy się martwić o obsadę reprezentacyjnej bramki. (...) Tomasz Pieńko z przyczyn taktycznych dwukrotnie zaczynał mecze na ławce, jednak będąc na murawie, stwarzał największe zagrożenie w okolicy pola karnego rywala. O powołanie na wrześniowe mecze eliminacyjne kadry U21 nie powinien się martwić (Miłosz – przyp. red.) Matysik. Stoper Jagiellonii Białystok potwierdził duży potencjał oraz zaimponował dojrzałością.
Mecz z Włochami był spotkaniem równorzędnych zespołów. Każdy wynik był możliwy, bo Włosi też mieli swoje sytuacje i ratowały nas świetne interwencje Oliwiera Zycha. Przyjeżdżając na turniej mówiliśmy, że naszym marzeniem są medale i, jak teraz widzimy, nie były to słowa rzucane na wiatr. Znaliśmy swoją wartość. Oczywiście, wiedzieliśmy, że spełnić te marzenia możemy tylko przy naszej optymalnej formie. Niedużo nam brakowało.
W ME do lat 19 wychowanek Interu Mediolan zdobył tylko jedną bramkę – z Maltą (z rzutu karnego). Jego dorobek mógł być lepszy, gdyby poprawił skuteczność. W spotkaniu z Polską miał dwie kapitalne sytuacje do strzelenia gola – bliźniaczo podobne, ale w obu przypadkach na drodze stanął Oliwier Zych, którego kapitalne interwencje uratowały biało-czerwonych. Pio Esposito (zawodnik w mediach społecznościowych pomijał imię Francesco) pochodzi z piłkarskiej rodziny. Dwójka jego starszych braci także zawodowo grała w futbol. Sebastiano Esposito pierwsze półrocze 2023 roku spędził na wypożyczeniu w Bari (z Interu), a Salvatore Esposito (nie mylić z aktorem z serialu „Gomorra”) na tej samej zasadzie grał w Spezii (czasowy transfer ze SPAL Ferrara), do której przeniósł się na stałe 1 lipca 2023 r.
Turniejowy debiutant (nie grał w eliminacjach, pierwszy raz w koszulce z orzełkiem wystąpił przeciwko Malcie) zakończył mistrzostwa Europy bez bramki. W konfrontacji z Włochami miał wyborną okazję na premierowego gola. Jednak jego uderzenie z bliskiej odległości – podobnie jak w przypadku Pio Esposito – obronił bramkarz. Nsangou na świat przyszedł w Kamerunie. Zaczynał od gry na ulicy – jak dzieje się to często w krajach afrykańskich czy Ameryki Południowej. Jako 9-latek przeniósł się do Anglii i z czasem trafił do akademii Blackburn Rovers. Polski paszport Nsangou otrzymał w kwietniu 2023 r. Obywatelstwo RP już wcześniej posiadał jego ojciec Alirou, który w 2006 r. został graczem Podbeskidzia Bielsko-Biała i występował na polskich boiskach przez 5 lat (głównie w niższych ligach), a także trójka rodzeństwa.
To był nasz najlepszy mecz na tych mistrzostwach. W porównaniu do spotkań z Portugalią czy Maltą, z Włochami pokazaliśmy, że potrafimy grać w piłkę. Generalnie rozegraliśmy dobry turniej. Zagraliśmy w mistrzostwach Europy po prawie 20 latach i wracamy z podniesioną głową. A do tego zebraliśmy mnóstwo doświadczenia. Naszym celem było wyjście z grupy, ale cztery punkty to okazało się za mało. Jest wielkie rozczarowanie i złość po takim spotkaniu. Gdybyśmy dołożyli jedną bramkę z Maltą, to dziś nam wystarczyłby remis. I to bardzo boli, bo odpadliśmy.
Zremisowaliśmy ten mecz, cały czas szliśmy po zwycięską bramkę i zabrakło nam naprawdę niewiele. Ten remis naprawdę boli. Siedzi mi w głowie spotkanie z Maltą, bo wiem, że też miało swoje znaczenie w tym wszystkim. Ciężko mi to wszystko przełknąć. Wiem, jak to jest z drugiej strony, gdy dzięki jednej bramce przechodzisz dalej. Tak było w eliminacjach. Teraz tą jedną bramką odpadliśmy. Wiem, jak to pięknie smakuje, ale teraz też wiem, jak to boli.
► Trzeci mecz reprezentacji w ME U19 rozegrany na terytorium Malty, bilans idealnie równy: 1-1-1, bramki 3-3
► Tym remisem reprezentacja zaprzepaściła szanse na awans do półfinałów ME U19
► 11. remis reprezentacji w ME U19 (eliminacje + finały) rozegrany na neutralnym gruncie w rozmiarze 1:1
► Przerwana seria 5 kolejnych porażek z Włochami w ME U19 (eliminacje + finały)
► 80. mecz reprezentacji w ME U19 (eliminacje + finały) rozegrany na neutralnym gruncie bez porażki
► 290. mecz reprezentacji w ME U19 (eliminacje + finały), do sezonu 2000/2001 były to ME U18
► Szósty kolejny mecz reprezentacji w ME U19 (eliminacje + finały) przeciwko Włochom ze straconą minimum 1 bramką (wyśrubowany rekord pod tym względem z tym rywalem)
► 25. remis reprezentacji w ME U19 (eliminacje + finały) w rozmiarze 1:1
► 12. kolejny mecz reprezentacji w finałach ME U19 na neutralnym gruncie ze straconą minimum 1 bramką (wyśrubowany rekord)
► 10. mecz reprezentacji w ME U19 (eliminacje + finały) przeciwko Włochom i pierwszy w historii remis, bilans: 2-1-7, bramki 9-20
► 20. gol stracony przez reprezentację w ME U19 (eliminacje + finały) w meczach przeciwko Włochom
► 66. mecz reprezentacji w finałach ME U19 ze straconą minimum 1 bramką
► 55. mecz reprezentacji w finałach ME U19 na neutralnym gruncie ze straconą minimum 1 bramką
► 30. mecz reprezentacji w finałach ME U19 na neutralnym gruncie ze strzeloną dokładnie 1 bramką