
Po losowaniu I rundy Pucharu UEFA 2001/02 wydawało się, że Polonia ma sporą szansę na awans do kolejnej fazy rozgrywek. Trafiła wprawdzie na rywala z silniejszej ligi, Eredivisie, ale jednocześnie na ekipę, która poprzedni sezon zakończyła w dolnej połowie tabeli. Twente Enschede awansowało do kontynentalnych rozgrywek dzięki triumfowi w Pucharze Holandii. Na stadionie w Łodzi Polonia ponownie się męczyła (podobnie jak w spotkaniu z TNS Lllansantffraid), ale z o wiele gorszym efektem, niż w rundzie wstępnej.
14
B. Tarachulski
26
Ł. Adamski
7
T. Moskal
Warta podkreślenia jest sytuacja z przygotowań do dwumeczu. Trener John van't Schip po obejrzeniu nagrań meczów Polonii uznał, że nie będzie ich pokazywał swoim zawodnikom. Polacy byli tak słabi, że mogłoby mieć to jedynie negatywny wpływ na piłkarzy Twente.
Polonia przegrała z holenderskim Twente Enschede 1:2 głównie dlatego że brak w tym zespole napastników (...). „Czarne Koszule” przegrały mecz, który mogły i powinny wygrać. Jednak Maciej Bykowski, jedyny napastnik Polonii przez blisko godzinę gry, częściej patrzył się na sędziego odgwizdującego faule tego piłkarza lub na nim niż na piłkę. Nie wykorzystał też sytuacji sam na sam z Sanderem Boschkerem.
Dla bramkarza Polonii był to mecz dwóch kompletnie odmiennych połów. Przed przerwą miał sporo pracy, a bronił bardzo pewnie i nie dał się pokonać. Po zmianie stron zaś długimi fragmentami nic nie działo się przed jego bramką, a mimo wszystko zakończył mecz puściwszy dwa gole. „Strzał Arjana van der Laana z 18 metrów na pewno nie był nie do obrony” – napisał o drugim trafieniu Twente korespondent tygodnika „Piłka Nożna” i trudno odmówić mu racji. Dla Liberdy był to ostatni mecz w europejskich pucharach w barwach Polonii Warszawa, z której kilka miesięcy później przeszedł do Groclinu Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski. Z nim odniósł pamiętne sukcesy w Pucharze UEFA 2003/04, gdy polski zespół wyeliminował Herthę Berlin oraz Manchester City.
Wychowanek Twente, który spędził w klubie niemal całą karierę. Jedynie w sezonie 2003/04 był w Ajaksie Amsterdam, ale nie rozegrał tam żadnego oficjalnego spotkania. W Twente zaś zadebiutował w 1989 roku, a ostatni mecz rozegrał w 2013 (miał wówczas prawie 43 lata). Jest więc jedną z największych legend klubu, w którym po zakończeniu kariery zajął się szkoleniem bramkarzy i bramkarek. W spotkaniu z Polonią kilka razy popisał się udanymi interwencjami, ale popełnił też ogromny błąd w 67. minucie, którego jednak nie wykorzystał Tomasz Moskal. Kilka lat później Boschker przeszedł jednak do historii holenderskiej piłki. 1 czerwca 2010 roku mając 39 lat i 224 dni stał się najstarszym debiutantem oraz najstarszym zawodnikiem w ogóle w historii reprezentacji Holandii. Miesiąc później świętował z nią wicemistrzostwo świata.
Myślę, że dobrze nam zrobiła porażka z Twente. Piłkarze byli wściekli na siebie i dzisiaj nie chcieli popełnić tych samych błędów.
► 25. mecz Polonii w europejskich pucharach
► 609. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach
► 240. mecz klubu z Polski w Pucharze UEFA
► 33. mecz polskiego klubu w 1/64 finału Pucharu UEFA bez remisu
► 25. mecz polskiego klubu w 1/64 finału Pucharu UEFA ze strzeloną minimum 1 bramką
► 22. mecz polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów na własnym boisku
► 22. gol strzelony przez Polonię w meczach europejskich pucharów na własnym boisku
► 240. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach na własnym boisku ze strzeloną minimum 1 bramką
► 260. porażka polskiego klubu w europejskich pucharach
► Pierwszy gol dla Twente był bramką nr 320 straconą przez polskie kluby w meczach europejskich pucharów na własnym boisku
► 10. mecz polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów ze strzeloną dokładnie 1 bramką
► 10. mecz polskiego klubu w 1/64 finału Pucharu UEFA na własnym boisku ze straconą minimum 1 bramką
► 10. porażka polskiego klubu w meczu 1/64 finału europejskich pucharów różnicą 1 bramki
► 10. mecz Polonii w europejskich pucharach na własnym boisku ze strzeloną minimum 1 bramką
► Pierwszy gol dla Twente był bramką nr 10 straconą przez Polonię w meczach 1/64 finału europejskich pucharów
► Drugi gol dla Twente był bramką nr 30 straconą przez Polonię w meczach europejskich pucharów
► 50. porażka polskiego klubu w Pucharze UEFA różnicą 1 bramki
► 19. kolejny mecz polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów na własnym boisku bez remisu (wyśrubowany rekord)
► 18. mecz polskiego klubu w 1/64 finału Pucharu UEFA na własnym boisku (na 19 wszystkich) bez remisu. Jedyny remis to 0:0 Zagłębia Lubin z armeńskim Szirakiem Giumri w Pucharze UEFA w sezonie 1995/96
► Dziewiąty mecz Polonii w Pucharze UEFA i dziewiąty bez remisu
► Pierwszy mecz Polonii w Pucharze UEFA ze zdobytą dokładnie 1 bramką, a zarazem pierwsza porażka w rozmiarze 1:2
► Pierwsza porażka Polonii w meczach europejskich pucharów na własnym boisku w rozmiarze 1:2
► Pierwszy mecz Polonii w 1/64 finału europejskich pucharów ze strzeloną dokładnie 1 bramką, a zarazem pierwsza porażka w rozmiarze 1:2
► Piąty mecz Polonii w 1/64 finału Pucharu UEFA i piąta porażka, ale pierwsza ze strzeloną bramką
► 21. mecz polskiego klubu w 1/64 finału europejskich pucharów na własnym boisku (na 22 wszystkie) bez remisu, jedyny remis to 0:0 Zagłębia Lubin z armeńskim Szirakiem Giumri w Pucharze UEFA w sezonie 1995/96
► Siódmy mecz Polonii w 1/64 finału europejskich pucharów, siódmy bez remisu i siódmy ze straconą minimum 1 bramką
► 480. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach bez remisu
► 160. mecz polskiego klubu w Pucharze UEFA bez wygranej
► 330. gol strzelony przez polskie kluby w Pucharze UEFA
► 40. mecz polskiego klubu w Pucharze UEFA ze straconymi dokładnie 2 bramkami
► 80. porażka polskiego klubu w europejskich pucharach na własnym boisku
► 80. gol strzelony przez polskie kluby w meczach 1/64 finału europejskich pucharów