Zygmunt Anczok.Zygmunt Anczok.
KronikiZygmunt Anczok
Zygmunt Anczok
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 14.03.2024
FOT. EAST NEWSFOT. EAST NEWS

Czy po tylu latach ktoś jeszcze rozpoznaje mistrza olimpijskiego z Monachium? Jak stwierdził sam zainteresowany w wywiadzie dla „Przeglądu Sportowego” z września 2019 roku: „Czasem się zdarza, bo mieszkam w Lublińcu, czyli stosunkowo małym mieście, ale to już tylko ludzie z mojego pokolenia albo i starsi potrafią dostrzec we mnie dawnego piłkarza. Młodzi przechodzą obojętnie i wcale im się nie dziwię. Tyle lat już minęło, więc dlaczego mieliby mnie znać czy rozpoznawać?”.

DEBIUT

Zygmunt Anczok zadebiutował w reprezentacji 13 października 1965 roku. Biało-czerwoni wygrali ze Szkocją 2:1 na słynnym Hampden Park w Glasgow w eliminacjach MŚ. Był najmłodszym zawodnikiem w kadrze (miał wtedy 19 lat i 213 dni). Debiutował w gronie takich sław, jak Henryk Szczepański, Ernest Pohl czy Jan Liberda. W obronie grał m.in. z Jackiem Gmochem – późniejszym asystentem Kazimierza Górskiego i selekcjonerem reprezentacji.

Fragmenty meczu (bez komentarza)
OSTATNI MECZ

W biało-czerwonych barwach wystąpił 48 razy. Ostatni raz 28 marca 1973 roku. Polska przegrała z Walią 0:2 w eliminacjach MŚ. Spotkanie rozegrano na nieistniejącym już Ninian Park. Przygodę z kadrą kończył w gronie takich zawodników, jak Kazimierz Deyna, Włodzimierz Lubański czy Jerzy Gorgoń. Po porażce w Cardiff chyba nie spodziewał się, że Polacy wygrają eliminacje, a z niemieckiego mundialu wrócą jako trzeci zespół świata. Gdyby nie przewlekłe kontuzje, Anczok znalazłby się zapewne w kadrze na ten turniej. Do dziś nie może tego odżałować.

Skrót meczu
PO KARIERZE

Karierę zakończył w 1979 roku w wieku 33 lat. Próbował sił jako trener w Sparcie Lubliniec, ale w związku z kolejnymi problemami zdrowotnymi porzucił to zajęcie. Później pracował m.in. jako taksówkarz, był też radnym rodzinnego Lublińca. W 2014 roku został członkiem Klubu Wybitnego Reprezentanta.

SUKCESY

► Złoty medal igrzysk olimpijskich w Monachium (1972)
► Uczestnik pożegnalnego meczu słynnego bramkarza Lwa Jaszyna (1971)
► Mistrzostwo i Puchar Polski z Górnikiem Zabrze (1972)
► Piłkarz Roku w plebiscycie katowickiego „Sportu” (1966)