13.10.196518:30Hampden Park, Glasgow 107508
1:0 Gol B. McNeilla, asysta W. Hendersona
1:1 Gol E. Pohla, asysta E. Fabera
1:2 Gol J. Sadka, asysta E. Pohla

Szkocja - Polska 1:2, 13.10.1965

„To była nasza najważniejsza wygrana w latach sześćdziesiątych” – tak wspomina ten mecz jeden z jego uczestników Jacek Gmoch. Późniejszy selekcjoner i jego koledzy z reprezentacji polecieli do Glasgow jak na pożarcie, a wrócili jako bohaterowie, którzy nieoczekiwanie pokonali jedną z najlepszych ekip w Europie. Szkoci mieli wówczas gwiazd bez liku. Denis Law rok wcześniej został uhonorowany Złotą Piłką. Billy Bremner z Leeds, Alan Gilzean i Bill Brown z Tottenhamu oraz Pat Crerand z Manchesteru United zachwycali swoimi występami w Football League. Biało-czerwoni tymczasem należeli do kontynentalnych średniaków, a co gorsza fatalnie zaczęli eliminacje mundialu 1966: w trzech meczach zdobyli tylko dwa punkty, m.in. przegrywając na wyjeździe z Finlandią. Na wypełnionym po brzegi Hampden Park też długo zanosiło się na porażkę, ale w ostatnich minutach nagłą śmierć zadali gospodarzom Ernest Pohl i debiutujący w drużynie narodowej Jerzy Sadek. Dzięki temu Polacy wrócili do gry o awans.

scotland
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:0.
poland
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:2.
scotland
1
2
poland
Sędzia: Hans Carlsson
Koszulka Szkocja (1965).Koszulka Szkocja (1965).
Sędzia:Hans Carlsson
Szkocja - Polska 1:2 (13.10.1965)Szkocja - Polska 1:2 (13.10.1965)
KADR Z TRANSMISJI

Reprezentacje Szkocji i Polski wychodzą na murawę Hampden Park. Pierwszy z prawej maszeruje Stanisław Oślizło, za nim Jacek Gmoch.

Do 85. minuty meczu nic nie wskazywało na sukces Polaków. Gospodarze, po zdobyciu prowadzenia w 13. minucie ze strzału McNeilla, mieli jeszcze sporo dogodnych sytuacji podbramkowych. Doskonale spisujący się nasz bramkarz Kornek stanął jednak na wysokości zadania, a napastnicy polscy po pauzie coraz bardziej zagrażali bramce Browna. Wreszcie w 85. minucie Pohl zdobył ostrym strzałem wyrównanie, a w niespełna dwie minuty potem Sadek uzyskał zwycięską bramkę. Sto tysięcy widzów zebranych na stadionie zaskoczył tego rodzaju epilog meczu, w którym zespół szkocki, występujący w roli zdecydowanego faworyta, został pokonany tuż przed końcem zawodów.

Zygmunt Anczok.

Po porażce z Finlandią zrobiła się afera. Trener wystawił dwóch debiutantów: mnie i Jurka Sadka. Podczas zgrupowania przechodziłem chrzest za chrzestem. Związany był z każdą nową okolicznością w moim życiu: pierwszym przyjazdem na zgrupowanie, pierwszą podróżą samolotem, debiutem w kadrze. Za każdym razem polegał na tym samym: dostawałem po tyłku. Ale podczas meczu tremę odczuwałem tylko na początku, kiedy słyszałem krzyki i hymny. Potem wystarczyło jedno dobre zagranie i walczyłem jak równy z równym.

Zygmunt Anczok w rozmowie z Maciejem Kaliszukiem; „Przegląd Sportowy”, 8 października 2015 r.
CHRZEST ZA CHRZESTEM

Gol dla Szkotów padł po błędzie Konrada Kornka, który minął się z piłką, ale potem polski bramkarz bronił jak w transie. Rywale chwalili go głównie za znakomitą grę na przedpolu – w walce o górne piłki nie miał sobie równych.

Jacek Gmoch

Sprzed meczu zapamiętałem program, w którym trener Szkotów Jock Stein mówił, że kluczem do zwycięstwa będzie poradzenie sobie z Gmochem. Miał rację, ale to dotyczyło nas wszystkich. Wiedzieliśmy, że Szkoci to wielcy wojownicy. Wielu z nich straciło na boisku zęby. Z nimi, w pierwszej kolejności, trzeba było podjąć walkę, a dopiero potem grać w piłkę. Kiedy przyjmowałem piłkę, zaraz był wślizg. Byliśmy jednak przygotowani. W Polsce znano mnie z tego, że grałem w angielskim stylu, Stasiu Oślizło też bardzo dobrze grał głową, Ernesta Pohla również nie dało się przewrócić.

Jacek Gmoch w rozmowie z Maciejem Kaliszukiem; „Przegląd Sportowy”, 8 października 2015 r.
BITWA O ZĘBY

Eugenisz Faber był jednym z wyróżniających się polskich piłkarzy w spotkaniu ze Szkocją. W Glasgow jednak dostał jeszcze jedną misję do spełnienia: w grudniu 1965 roku miał wziąć ślub, więc dzień przed meczem biegał po sklepach w poszukiwaniu materiału na suknię dla przyszłej żony.

W naszej drużynie wszystkim zawodnikom należą się słowa uznania za ogromną ambicję. Od 37. minuty polski zespół grał w zasadzie w dziesiątkę, bowiem Nieroba, brutalnie sfaulowany przez obrońcę gospodarzy McNeilla, był raczej statystą. W polskiej drużynie bardzo silnym punktem był Pohl. Mimo że pilnowany przez dwóch Szkotów, był świetnym dyrygentem naszej drużyny. Dobrze grali także Liberda oraz debiutant Sadek. Obrona i pomoc także bez zarzutu.

„Sport”, 14 października 1965 r.
STATYSTA NIEROBA

Na pierwszym planie Ernest Pohl, przy piłce Jerzy Sadek. Po akcji tych zawodników padła zwycięska bramka dla Polski. Strzelec gola meczem ze Szkocją zadebiutował w reprezentacji.

Polacy świętowali zwycięstwo na oficjalnym bankiecie. Zapewniają, że później nie ruszyli, by dalej bawić się w miejscowych lokalach. „Było zimno, a my nie mieliśmy wystarczająco ciepłych ubrań” – tłumaczy Stanisław Oślizło. „A za co niby mieliśmy balować?” – pyta retorycznie Gmoch. „Dostawaliśmy wtedy dietę w wysokości 1,5 dolara. Na takim wyjeździe można było kupić za to koszulę, ale na płaszcz ortalionowy już nie wystarczało” – dodaje.

Fragment artykułu Macieja Kaliszuka; „Przegląd Sportowy”, 8 października 2015 r.
ZA MAŁO NA PŁASZCZ
Denis LawDenis Law
Denis
Law
W reprezentacji od 18.10.1958

„Nie było z nim łatwo. Kiedy nie mógł się wyswobodzić, uderzył mnie głową w wargę, aż polała się krew. Ale w drugiej połowie, kiedy był odwrócony i przyjmował piłkę, trafiłem go w staw skokowy i już nie mógł grać na 100 procent. Nie faulowałem go umyślnie. To nie był rewanż za tamtą sytuację” – opowiadał po latach Jacek Gmoch o swoich starciach z Denisem Lawem. Obrońca Legii dostał zadanie pilnowania największej gwiazdy reprezentacji Szkocji i wywiązał się z niego znakomicie. A nie było to proste, bo urodzony w Aberdeen napastnik znajdował się wówczas w szczytowym okresie kariery. Rok wcześniej zdobył Złotą Piłkę dla najlepszego piłkarza lig europejskich, a późną wiosną 1965 roku sięgnął po mistrzostwo Anglii z Manchesterem United. Stał się legendą tego klubu. To właśnie jego wizerunek umieszczono obok George’a Besta i Bobby’ego Charltona na słynnym pomniku „United Trinity”, stojącym przed stadionem Old Trafford.

Ernest PohlErnest Pohl
Ernest
Pohl
W reprezentacji od 29.05.1955

„Chciałem pokazać, że nie jestem za stary ani za wolny, by grać w reprezentacji. Pretensje do mnie, że nie mam kondycji, można włożyć między bajki” – powiedział po meczu wysłannikowi „Przeglądu Sportowego”. Napastnik zabrzańskiego Górnika liczył sobie już 33 wiosny i od pewnego czasu w mediach toczyła się dyskusja, czy w tym wieku warto go jeszcze powoływać do drużyny narodowej. Pohl zawsze był zdania, że w życiu liczą się nie słowa, lecz czyny, więc w 90 minut udowodnił, ile znaczy dla zespołu. Najpierw to po jego plasowanym strzale biało-czerwoni zdobyli wyrównującą bramkę, a krótko potem właśnie on wypatrzył przed polem karnym Jerzego Sadka i posłał mu piłkę, którą napastnik ŁKS-u umieścił w siatce. Kijem Wisły jednak nie zawrócił. Po występie w Glasgow zagrał w koszulce z orłem na piersi już tylko dwa razy. Pożegnanie z kadrą miał wyjątkowo przykre: w listopadzie 1965 roku biało-czerwoni przegrali w Rzymie z Włochami aż 1:6.

Program meczowy Szkocja - Polska 1:2 (13.10.1965).Program meczowy Szkocja - Polska 1:2 (13.10.1965).
Przegląd Sportowy po Szkocja - Polska 1:2 (13.10.1965)Przegląd Sportowy po Szkocja - Polska 1:2 (13.10.1965)

► 190. oficjalny międzypaństwowy mecz reprezentacji Polski
► Czwarty mecz reprezentacji przeciwko Szkocji i po nim bilans dodatni: 2-1-1, bramki: 7-6
► Przerwana niechlubna rekordowa seria reprezentacji 10 kolejnych meczów bez wygranej w eliminacjach MŚ i ME liczonych łącznie
► Szósty wyjazdowy mecz reprezentacji w eliminacjach MŚ, szósty bez remisu i szósty ze straconą minimum 1 bramką
► Ósmy wyjazdowy mecz reprezentacji w eliminacjach MŚ i ME liczonych łącznie, ósmy bez remisu i ósmy ze straconą minimum 1 bramką
► Dziewiąty wyjazdowy mecz reprezentacji w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie, dziewiąty bez remisu i dziewiąty ze straconą minimum 1 bramką
► 16. mecz reprezentacji w wielkich turniejach (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie rozegrany poza granicami kraju, 16. bez remisu i 16. ze straconą minimum 1 bramką

► 50. gol stracony przez reprezentację w wielkich turniejach (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 38. gol Ernesta Pohla w 44. występie w reprezentacji
► Przerwana niechlubna rekordowa seria reprezentacji 8 kolejnych meczów bez wygranej w wielkich turniejach (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► 80. wyjazdowy mecz reprezentacji ze straconą bramką
► 220. gol stracony przez reprezentację w meczu wyjazdowym
► 10. gol stracony przez reprezentację w wyjazdowych meczach eliminacji MŚ
► Przerwana niechlubna rekordowa seria reprezentacji 7 kolejnych meczów bez wygranej w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie
► Siódmy mecz reprezentacji w eliminacjach MŚ rozegrany poza granicami kraju, siódmy bez remisu i siódmy ze straconą minimum 1 bramką

► Rekord frekwencji na meczu reprezentacji rozegranym poza granicami kraju – ponad 107 000 widzów (do dzisiaj nie pobity)
► 10. mecz reprezentacji w mistrzostwach świata ze zdobytą bramką, licząc łącznie eliminacje i finały
► 40. mecz reprezentacji rozegrany w październiku
► 30. występ Stanisława Oślizły w reprezentacji
► Po raz 10. Karol Krawczyk wystąpił w roli selekcjonera reprezentacji Polski – w tym meczu było trzech trenerów
► 10. mecz reprezentacji w MŚ i ME liczonych łącznie (eliminacje + finały) rozegrany poza granicami kraju, 10. bez remisu i 10. ze straconą minimum 1 bramką
► 10. mecz reprezentacji w eliminacjach wielkich turniejów (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie, 10. bez remisu i 10. ze straconą minimum 1 bramką

► Pierwszy w historii reprezentacji mecz rozegrany 13 października
► Debiut Jerzego Sadka w reprezentacji i gol w debiucie
► Debiut Zygmunta Anczoka w reprezentacji

► Zagrało 11 zawodników z 6 polskich klubów (trzech z Górnika Zabrze)
► Ósmy mecz reprezentacji w MŚ (eliminacje + finały) rozegrany poza granicami kraju (mecz wyjazdowy lub na neutralnym gruncie), ósmy bez remisu i ósmy ze straconą minimum 1 bramką
► Dziewiąty mecz reprezentacji w eliminacjach MŚ i ME liczonych łącznie rozegrany poza granicami kraju, dziewiąty bez remisu i dziewiąty ze straconą minimum 1 bramką
► Pierwszy gol dla Polski był bramką nr 10 strzeloną przez reprezentację w MŚ (eliminacje + finały) w meczach rozegranych poza granicami kraju
► Drugi gol dla Polski był bramką nr 30 strzeloną przez reprezentację w wielkich turniejach (MŚ + ME + IO) liczonych łącznie (eliminacje + finały)
► Wszystkie dotychczasowe 190 meczów reprezentacji Polski rozstrzygali sędziowie z Europy
► Po tym meczu bilans bramkowy reprezentacji w MŚ (eliminacje + finały) stał się dodatni: 24-23