Marek Chojnacki 1994/2020Marek Chojnacki 1994/2020
KronikiMarek Chojnacki
Marek Chojnacki
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 6.12.2023
1994/2020 / FOT. 400MM/CYFRASPORT1994/2020 / FOT. 400MM/CYFRASPORT

Każdy kibic ŁKS-u Łódź wie kim był Marek Chojnacki. A przynajmniej, powinien. Starszym fanom tego piłkarza przedstawiać nie trzeba, młodszym warto przybliżyć jego sylwetkę. Pan Marek to legenda klubu z Alei Unii Lubelskiej, przez lata był rekordzistą pod względem liczby meczów rozegranych w ekstraklasie. Uzbierał ich w sumie 451 (pierwotnie 452, ale jedno ze spotkań z sezonu 1992/1993 zostało anulowane – z Olimpią Poznań w ostatniej kolejce) – i co ważne – wszystkie zaliczył w barwach ŁKS-u. W piłkarskim życiorysie Chojnackiego pozostała jednak pewna wyrwa – to reprezentacja Polski, w której rozegrał zaledwie 4 spotkania.

 

DEBIUT

Doprawdy niewiele brakowało, aby liczba gier w kadrze A w przypadku pana Marka mogła wynosić... okrągłe „0”. Łódzki obrońca (bądź pomocnik) debiut w najważniejszej z drużyn narodowych w Polsce zaliczył podczas słynnego japońskiego tournée na początku 1981 roku. Po Ryszardzie Kuleszy nastał czas Antoniego Piechniczka. Jednak nowy selekcjoner nie poleciał do stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni, sprzeciwił się też, aby w towarzyskich meczach z Japonią wzięli udział najlepsi zawodnicy. Do Tokio udali się więc młodzieżowcy prowadzeni przez Waldemara Obrębskiego (kadra do lat 21). Jednym z nich był Chojnacki. Cztery spotkania z gospodarzami uznano ostatecznie za oficjalne dopiero w 1997 roku. Pierwsze starcie na National Stadium w Tokio z 25 stycznia 1981 roku było debiutem łodzianina. W naszej drużynie zagrali jeszcze m.in.: Jacek Kazimierski, Piotr Rzepka, Kazimierz Buda czy Krzysztof Baran.

 

OSTATNI MECZ

Japońskie tournée okazało się dla Chojnackiego jedyną okazją do zaprezentowania umiejętności w koszulce z orzełkiem w pierwszej reprezentacji. Ełkaesiak zagrał w każdym ze spotkań z Japończykami. Ostatni raz przywdział biało-czerwony trykot 1 lutego 1981 roku, a areną zmagań ponownie był National Stadium w Tokio. W polskiej drużynie pojawili się tego dnia m.in.: Adam Walczak, Mirosław Pękala, Waldemar Matysik czy Mirosław Okoński.

 

Niedosyt. Brakuje mi przede wszystkim udziału w ważnej imprezie reprezentacyjnej i zaliczenia chociaż dwudziestu spotkań w reprezentacji Polski. To był jednak okres, gdy nasza kadra grała naprawdę dobrze, a i ŁKS nie był klubem z tego ścisłego topu kilku najsilniejszych rodzimych zespołów. Byłem wyróżniającym się zawodnikiem, ale i tak ciut odstawałem od tych występujących regularnie w reprezentacji. Grałem w kadrze od juniorów, potem we wszystkich reprezentacjach młodzieżowych, w kadrze olimpijskiej. Zabrakło większej liczby występów w tej dorosłej. Tym bardziej, że byłem w szerokiej kadrze na mundial, gdy selekcjonerem był Antoni Piechniczek. Może brakło umiejętności i talentu, może trochę szczęścia.

Marek Chojnacki o przygodzie z reprezentacją
weszlo.com z 27 sierpnia 2015 r.

PO KARIERZE

Praktycznie całą karierę Chojnacki spędził w ŁKS-ie – z krótką przerwą na występy w Grecji (Ethnikos Pireus w 1989 roku). Ostatnie lata (1996-1998) spędził już w Karkonoszach Jelenia Góra, w których był zarazem grającym trenerem. I na ten fach postawił zdecydowanie, choć jeszcze w trakcie biegania po boiskach miał zupełnie inne plany. Po 30-ce chciał bowiem zostać... sędzią. Ukończył nawet odpowiedni kurs, był arbitrem próbnym, dobrze potrafił „czytać” sporne sytuacje. Ale nie przewidział jednego – że będzie grał prawie do 40-ki. Myśli o sędziowaniu musiał porzucić. Uznał, że jest już za stary. Zajął się pracą trenera. Zdobył licencję UEFA Pro, prowadził kilka znanych klubów w Polsce – w tym swój ukochany ŁKS. Trenował nie tylko panów, ale również kobiety – od 2016 roku pracuje w TME UKS SMS Łódź. Już w pierwszym sezonie łodzianki trenowane przez Chojnackiego wywalczyły awans do Ekstraligi. Ale to był tylko wstęp do jeszcze większych sukcesów. W sezonie 2020/21 prowadzony przez Chojnackiego zespół z Łodzi sięgnął po wicemistrzostwo Polski, a w kolejnym stanął na najwyższym stopniu podium w rozgrywkach ekstraklasy.  

Marek Chojnacki - ŁKS Łódź

SUKCESY

► 3. miejsce na mistrzostwach Europy do lat 18 w Polsce (1978)
► 4. miejsce na mistrzostwach świata do lat 20 w Japonii (1979)
► 3. miejsce w klasyfikacji piłkarzy z największą liczbą występów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce – 451 spotkań