Marek Chojnacki 1994/2020Marek Chojnacki 1994/2020
KronikiMarek Chojnacki
Marek Chojnacki
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 6.12.2024
1994/2020 / FOT. 400MM/CYFRASPORT1994/2020 / FOT. 400MM/CYFRASPORT

Każdy kibic ŁKS-u Łódź wie kim był Marek Chojnacki. A przynajmniej, powinien. Starszym fanom tego piłkarza przedstawiać nie trzeba, młodszym warto przybliżyć jego sylwetkę. Pan Marek to legenda klubu z Alei Unii Lubelskiej, przez lata był rekordzistą pod względem liczby meczów rozegranych w ekstraklasie. Uzbierał ich aż 451 (pierwotnie 452, ale jedno ze spotkań z sezonu 1992/93 zostało anulowane – z Olimpią Poznań w ostatniej kolejce) – i co ważne – wszystkie zaliczył w barwach ŁKS-u. W piłkarskim życiorysie Chojnackiego pozostała jednak pewna wyrwa – to reprezentacja Polski, w której rozegrał zaledwie 4 spotkania.

 

DEBIUT

Doprawdy niewiele brakowało, aby liczba gier w kadrze A w przypadku pana Marka mogła wynosić... okrągłe „0”. Łódzki obrońca (bądź pomocnik) debiut w najważniejszej drużyny w Polsce zaliczył podczas japońskiego tournée na początku 1981 roku. Po Ryszardzie Kuleszy nastał czas Antoniego Piechniczka. Jednak nowy selekcjoner nie poleciał do stolicy Kraju Kwitnącej Wiśni, sprzeciwił się też, aby w towarzyskich meczach z Japonią wzięli udział najlepsi zawodnicy. Do Tokio udali się więc młodzieżowcy prowadzeni przez Waldemara Obrębskiego (kadra do lat 21). Jednym z nich był Chojnacki. Cztery spotkania z gospodarzami uznano ostatecznie za oficjalne dopiero w 1997 roku. Pierwsze starcie na National Stadium w Tokio z 25 stycznia 1981 roku było debiutem łodzianina. W naszej drużynie zagrali jeszcze m.in.: Jacek Kazimierski, Piotr Rzepka, Kazimierz Buda czy Krzysztof Baran.

 

Skrót meczu (bez komentarza)

OSTATNI MECZ

Japońskie tournée okazało się dla Chojnackiego jedyną okazją do zaprezentowania umiejętności w koszulce z orzełkiem w pierwszej reprezentacji. Ełkaesiak zagrał w każdym ze spotkań z Japończykami. Ostatni raz przywdział biało-czerwony trykot 1 lutego 1981 roku, a areną zmagań ponownie był National Stadium w Tokio. W polskiej drużynie pojawili się tego dnia m.in.: Adam Walczak, Mirosław Pękala, Waldemar Matysik czy Mirosław Okoński.

 

Niedosyt. Brakuje mi przede wszystkim udziału w ważnej imprezie reprezentacyjnej i zaliczenia chociaż dwudziestu spotkań w reprezentacji Polski. To był jednak okres, gdy nasza kadra grała naprawdę dobrze, a i ŁKS nie był klubem z tego ścisłego topu kilku najsilniejszych rodzimych zespołów. Byłem wyróżniającym się zawodnikiem, ale i tak ciut odstawałem od tych występujących regularnie w reprezentacji. Grałem w kadrze od juniorów, potem we wszystkich reprezentacjach młodzieżowych, w kadrze olimpijskiej. Zabrakło większej liczby występów w tej dorosłej. Tym bardziej, że byłem w szerokiej kadrze na mundial, gdy selekcjonerem był Antoni Piechniczek. Może brakło umiejętności i talentu, może trochę szczęścia.

Marek Chojnacki o przygodzie z reprezentacją
weszlo.com z 27 sierpnia 2015 r.

PO KARIERZE

Praktycznie całą karierę Chojnacki spędził w ŁKS-ie – z krótką przerwą na występy w Grecji (Ethnikos Pireus w 1989 roku). Ostatnie lata (1996-98) spędził już w Karkonoszach Jelenia Góra, w których był zarazem grającym trenerem. I na ten fach postawił zdecydowanie, choć jeszcze w trakcie biegania po boiskach miał zupełnie inne plany. Po 30-ce chciał bowiem zostać... sędzią. Ukończył nawet odpowiedni kurs, był arbitrem próbnym, dobrze potrafił „czytać” sporne sytuacje. Ale nie przewidział jednego – że będzie grał prawie do 40-ki. Myśli o sędziowaniu musiał porzucić. Uznał, że jest już za stary. Zajął się pracą trenera. Zdobył licencję UEFA Pro, prowadził kilka znanych klubów w Polsce – w tym swój ukochany ŁKS. Trenował nie tylko panów, ale również kobiety – od 2016 roku pracuje w UKS SMS Łódź. Już w pierwszym sezonie łodzianki trenowane przez Chojnackiego wywalczyły awans do Ekstraligi. Ale to był tylko wstęp do jeszcze większych sukcesów. W sezonie 2020/21 prowadzony przez Chojnackiego zespół z Łodzi sięgnął po wicemistrzostwo Polski, a w kolejnym stanął na najwyższym stopniu podium w Ekstraklasie.  

Marek Chojnacki - ŁKS Łódź

SUKCESY

► 3. miejsce na mistrzostwach Europy do lat 18 w Polsce (1978)
► 4. miejsce na mistrzostwach świata do lat 20 w Japonii (1979)
► 3. miejsce w klasyfikacji piłkarzy z największą liczbą występów w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce – 451 spotkań
► Mistrz Polski z UKS-em SMS-em Łódź jako trener (2022)
► Wicemistrz Polski z UKS-em SMS-em Łódź jako trener (2021)