Dariusz Dudka (2000/2023).Dariusz Dudka (2000/2023).
KronikiDariusz Dudka
Dariusz Dudka
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 9.12.2023
2000/2023 / FOT. 400MM/CYFRASPORT2000/2023 / FOT. 400MM/CYFRASPORT

Tego pana kibice w Polsce będą kojarzyć z występów w trzech rodzimych klubach – Amice Wronki, Wiśle Kraków i Lechu Poznań. Ale nie tylko. Był on również jednym z przedstawicieli polskiego futbolu we Francji, gdzie z powodzeniem występował przez 4 lata w drużynie z Ligue 1 – AJ Auxerre (wraz z Ireneuszem Jeleniem). Z reprezentacją Polski zagrał na trzech mistrzowskich imprezach, był nawet jej wicekapitanem. Dziś pora przedstawić sylwetkę Dariusza Dudki – jednego z członków Klubu Wybitnego Reprezentanta.

 

DEBIUT

Urodzony w Kostrzynie nad Odrą zawodnik rozpoczął karierę w tamtejszej Celulozie. To tam został wypatrzony przez Amikę Wronki i właśnie z tego klubu trafił do drużyny narodowej. Dudkę doskonale znał ówczesny selekcjoner Paweł Janas (pracował we wronieckim zespole). 11 lipca 2004 roku „Janosik” pozwolił mu zadebiutować w kadrze w towarzyskim spotkaniu ze Stanami Zjednoczonymi (1:1), które zostało rozegrane na stadionie Soldier Field w Chicago. Obrońca Amiki (lub też defensywny pomocnik) zaliczył 90 minut. Polski zespół złożony był z zawodników grających na co dzień w ekstraklasie. Wśród nich byli m.in. Jarosław Bieniuk, Mariusz Mowlik, Patryk Rachwał (strzelec gola) i Tomasz Jarzębowski.

 

OSTATNI MECZ

Dudka zagrał w drużynie narodowej w 65 meczach (2 zdobyte bramki). Miał okazję wystąpić na mistrzostwach świata w Niemczech w 2006 roku, mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii w 2008 roku oraz Euro 2012 w Polsce i Ukrainie. Właśnie ostatni z wymienionych turniejów był dla Dudki pożegnaniem z reprezentacją. Stało się tak po spotkaniu grupowym z Czechami (0:1), które odbyło się 16 czerwca 2012 roku na Stadionie Miejskim we Wrocławiu (domowy obiekt Śląska). Porażka oznaczała, że współgospodarz mistrzostw Europy zakończył udział w turnieju. Z reprezentacją Polski żegnał się nie tylko Dudka, ale również selekcjoner Franciszek Smuda. Piłkarz grający wówczas we francuskim AJ Auxerre zaliczył 90 minut (jako defensywny pomocnik). W składzie biało-czerwonych pojawili się tego wieczora m.in. Przemysław Tytoń, Sebastian Boenisch, Eugen Polanski i Robert Lewandowski.

 

PO KARIERZE

Karierę piłkarską Dudka zakończył w wieku 35 lat – w 2019 roku. Ostatnim klubem, w którym występował, był poznański Lech, a konkretnie – jego rezerwy. Rok później dołączył do sztabu szkoleniowego Kolejorza, gdzie pełnił funkcję asystenta trenera Dariusza Żurawia. Po przyjściu Macieja Skorży jego rola się zmieniła. Odpowiadał za indywidualną pracę z młodymi piłkarzami klubowej akademii, którzy wchodzili dopiero do pierwszej drużyny. Nic się w tej kwestii nie zmieniło, gdy szkoleniowcem Lecha został John van den Brom. Sprawowana przez byłego reprezentanta Polski funkcja to – trener pomocniczy do spraw młodzieży.

 

SUKCESY

► Mistrz Polski z Wisłą Kraków (2008)
► Superpuchar Polski z Amiką Wronki (2000) i Lechem Poznań (2015, 2016)
► Uczestnik mistrzostw świata w Niemczech (2006)
► Uczestnik mistrzostw Europy w Austrii i Szwajcarii (2008) oraz w Polsce i Ukrainie (2012)