
To był pierwszy mecz Miedziowych w szczęśliwym dla tej drużyny sezonie. Na jego zakończenie świętowali drugie w historii mistrzostwo Polski, o czym w lipcu 2006 roku nikt nawet nie śnił. Wtedy cała uwaga skupiała się na starcie w europejskich pucharach, od których lubinianie mieli długą przerwę. W 1995 roku, w Pucharze UEFA, zmierzyli się ze słynnym AC Milan (0:4 na wyjeździe,1:4 u siebie). Po 11 latach do Lubina zawitał przeciwnik z dużo niższej półki. W 1. rundzie eliminacyjnej los skojarzył Zagłębie z Dynamem Mińsk. Drużyna ze stolicy polskiej miedzi przystępowała do spotkania z nowym trenerem. Po zajęciu 3. miejsca w sezonie 2005/2006 Franciszek Smuda objął Lecha Poznań, a stery w Zagłębiu przejął Edward Klejndinst (pierwsza praca z seniorami). Jego oficjalny debiut przypadł na starcie z wicemistrzem Białorusi. Dynamo okazało się wymagającą przeszkodą. Spotkanie zakończyło się remisem, choć przewagę mieli gospodarze. W 74. minucie popełnili jednak kuriozalny błąd, który w tej rywalizacji okazał się brzemienny w skutkach.
26
Ł. Piszczek
18
D. Banaczek
23
M. Jovanović
Aby myśleć o awansie do drugiej rundy eliminacyjnej Zagłębie musi zagrać bardziej ofensywną piłkę, niż miało to miejsce w Lubinie. Bo ustawienie z zaledwie jednym napastnikiem, to stanowczo za bojaźliwa taktyka na bądź co bądź słabego rywala.
To była pierwsza niezwykle groźna sytuacja pod bramką Dynama. Oko w oko z bramkarzem rywali znalazł się Mateusz Bartczak, ale Artur Leśko okazał się szybszy od pomocnika Zagłębia.
Wydaje mi się, że nie jest to zły rezultat. Na pewno debiut (trenera w Zagłębiu – przyp. red.) mógłby być bardziej udany, ale myślę, że wielkie brawa należą się chłopakom. Rzeczywiście, ten moment, w którym się znajdujemy jest daleki od szczytu formy, jaki chcemy osiągnąć. Chcemy mimo wszystko jeszcze w tym pucharze powalczyć. To nie jest nasze ostatnie słowo. Myślę, że za 2 tygodnie będziemy wyglądać znacznie lepiej.
Ta sytuacja przesądziła o remisie. W polu karnym Zagłębia doszło do nieporozumienia między bramkarzem Mariuszem Liberdą a obrońcą Vidasem Alunderisem. Skwapliwie skorzystał z tego, czający się za Litwinem, Leonid Kowiel. „Obrońca zrobił zamach nogą i się przestraszyłem” – tłumaczył golkiper Miedziowych.
Piłkarze Zagłębia po spotkaniu także narzekali na brak ogrania i świeżości, podkreślając, że za dwa tygodnie powinno być lepiej. Chociaż błąd, po którym padł gol dla Dynama, trudno usprawiedliwić ciężkimi treningami.
Urodził się w Gdyni, ale był wychowankiem… Lechii Gdańsk. Przygodę z tym klubem rozpoczął w 1987 roku. Do drużyny seniorów trafił 9 lat później. Utalentowanym pomocnikiem zainteresował się w tym czasie Bayern. Młody Dawid Banaczek zdecydował się na wyjazd do Monachium. Nie dane mu było jednak zadebiutować w pierwszym zespole Bawarczyków. Występował tylko w rezerwach. Po 2 latach w Niemczech udał się do Szwecji, skąd potem powrócił do Polski. Był zawodnikiem RKS-u Radomsko i Widzewa Łódź. W 2004 roku znów postanowił wyjechać za granicę. Grał w Liechtensteinie i Grecji. Po roku znów był w Polsce. Najpierw trafił do Amiki Wronki, a następnie do Zagłębia. Z Miedziowymi zajął 3. miejsce w ekstraklasie, a w kolejnym sezonie zdobył mistrzostwo Polski.
Legenda białoruskiej piłki, wychowanek Dynama Mińsk. Jego pierwsza przygoda z seniorskim zespołem klubu ze stolicy Białorusi trwała 4 lata. W tym czasie pomocnik zdobył po 4 tytuły mistrzowskie i 2 puchary. Później występował w Dynamie Kijów. Trafił na złoty okres w historii tej drużyny. W ciągu 8 lat siedmiokrotnie wygrywał ligę ukraińską i czterokrotnie zdobywał puchar tego kraju. Do Mińska wrócił w 2005 roku i występował w Dynamie do końca kariery, czyli do 2007 r. Pełnił wówczas funkcję grającego trenera. W reprezentacji Białorusi zaliczył 39 spotkań i zdobył 4 bramki. Po zawieszeniu butów na kołku Chackiewicz zajął się pracą szkoleniową. Prowadził m.in. drużyny Dynama Mińsk, Dynama Kijów oraz kadrę narodową swojego kraju.
Nie tego spodziewali się kibice. Mecz z Dynamem Mińsk miał być spacerkiem. Zwycięstwo i worek bramek. Tymczasem przez ponad godzinę utrzymywał się wynik bezbramkowy, a momentami aż żal było patrzeć na grę trzeciej drużyny polskiej ekstraklasy.
► 716. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach
► 315. mecz klubu z Polski w Pucharze UEFA
► 77. remis polskiego klubu w europejskich pucharach na własnym boisku
► 23. mecz Zagłębia w europejskich pucharach
► 11. gol stracony przez Zagłębie w Pucharze UEFA
► 1030. gol strzelony przez polskie kluby w europejskich pucharach
► 236. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach ze strzeloną dokładnie 1 bramką i 236. z dokładnie 1 straconą
► Siódmy mecz Zagłębia w Pucharze UEFA i siódmy ze strzeloną co najwyżej 1 bramką (w 3 jedna i w 4 żadnej)
► Szósty mecz Zagłębia w Pucharze UEFA (na 7 wszystkich) bez wygranej, jedyne zwycięstwo to 1:0 w Erywaniu z armeńskim Szirakiem Giumri w 1/64 finału sezonu 1995/96
► Czwarty mecz Zagłębia w Pucharze UEFA na własnym boisku i czwarty bez wygranej
► Trzeci mecz Zagłębia w Pucharze UEFA na własnym boisku (na 4 wszystkie) ze straconą minimum 1 bramką, jedyny na zero z tyło to bezbramkowy remis z armeńskim Szirakiem Giumri w 1/64 finału sezonu 1995/1996
► 410. mecz polskich klubów w europejskich pucharach bez porażki
► 220. mecz polskiego klubu w Pucharze UEFA ze strzeloną minimum 1 bramką i 220. z minimum 1 straconą
► 640. gol strzelony przez polskie kluby w meczach europejskich pucharów na własnym boisku
► Szósty kolejny mecz Zagłębia w europejskich pucharach bez wygranej (wyśrubowany rekord)
► Szósty kolejny mecz Zagłębia w europejskich pucharach ze straconą minimum 1 bramką (wyśrubowany rekord)
► 25. gol stracony przez Zagłębie w europejskich pucharach
► Trzeci kolejny remis Zagłębia w europejskich pucharach na własnym boisku (wyśrubowany rekord)
► Trzeci kolejny mecz Zagłębia w europejskich pucharach na własnym boisku bez wygranej (pobity rekord)
► Trzeci kolejny mecz Zagłębia w europejskich pucharach na własnym boisku ze straconą minimum 1 bramką (pobity rekord)
► Dziewiąty kolejny mecz Zagłębia w europejskich pucharach na własnym boisku ze strzeloną minimum 1 bramką (wyśrubowany rekord)
► Pierwszy w historii mecz polskiego klubu w 1/256 finału europejskich pucharów
► Pierwszy remis Zagłębia w Pucharze UEFA w rozmiarze 1:1
► 110. mecz polskiego klubu w Pucharze UEFA ze strzeloną dokładnie 1 bramką
► 280. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach na własnym boisku ze strzeloną minimum 1 bramką
► 220. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach na własnym boisku ze straconą minimum 1 bramką
► 130. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach na własnym boisku ze straconą dokładnie 1 bramką
► 55. mecz polskiego klubu w Pucharze UEFA na własnym boisku ze strzeloną dokładnie 1 bramką
► 10. mecz Zagłębia w europejskich pucharach ze straconą dokładnie 1 bramką
► 10. mecz Zagłębia w europejskich pucharach na własnym boisku ze strzeloną minimum 1 bramką