
Dla obu zespołów był to mecz ostatniej szansy. Aby jeszcze mieć nadzieję na wyjście z grupy, to spotkanie po prostu trzeba było wygrać. Wisła po dwóch porażkach 1:2 (u siebie z Blackburn Rovers i na wyjeździe z AS Nancy), mając w perspektywie jeszcze wyjazd do Rotterdamu, na trzecie potknięcie po prostu nie mogła sobie pozwolić. Goście z Bazylei z kolei, pod Wawelem kończyli już rywalizację, a dwa punkty wywalczone w trzech poprzednich spotkaniach były znacznie poniżej oczekiwań i ambicji przyjezdnych. Jednak mimo dobrego otwarcia drużyny prowadzonej przez Christiana Grossa, później na boisku przeważali wiślacy, którzy po dwóch trafieniach Pawła Brożka i golu Jeana Paulisty, w końcu mogli ucieszyć swoich sympatyków. Bohaterem meczu nie był jednak żaden ze zdobywców bramek, a wszędobylski Jakub Błaszczykowski, który biorąc pod uwagę asysty, zapisał na swoim koncie swoistego hat-tricka.
Mecz w Krakowie prowadził Viktor Kassai. Dla węgierskiego arbitra był to dopiero początek bogatej kariery. Na arenie międzynarodowej spotkania sędziował w latach 2003 – 2019. Był rozjemcą m.in. finału Ligi Mistrzów 2010/2011, w którym Barcelona pokonała Manchester United 3:1. Co ciekawe, podczas Klubowych Mistrzostw Świata w 2016 roku, został też pierwszym sędzią w historii, który podyktował rzut karny po przeprowadzeniu wideoweryfikacji.
13
A. Kokoszka
19
P. Małecki
5
J. Paulista
Ten mecz nie ułożył nam się dobrze. Przegrywając z tak dobrą drużyną jak FC Basel, można dostać jeszcze kilka bramek. Na szczęście udało się szybko doprowadzić do wyrównania. Wisła pokazała, że ma wartościowych zawodników i w trudnych momentach potrafi się podnieść. Przegraliśmy dwa ostatnie mecze ligowe, ale zawodnicy potrafili się dziś dobrze zaprezentować. Pokazali, że mają charakter.
Ten mecz był dla nas jak finał. Musieliśmy tak go potraktować, gdyż było to nasze ostatnie spotkanie w grupie. Poszliśmy na większe ryzyko, staraliśmy się grać do przodu, ale niestety straciliśmy bramkę na 1:2 praktycznie w pierwszej sytuacji Wisły w drugiej połowie. Wpuściłem jeszcze jednego ofensywnego zawodnika, ale nic to nie dało. Bez kompletu punktów u siebie trudno awansować i szukać zdobyczy na wyjeździe. Staraliśmy się, dobrze weszliśmy w dzisiejszy mecz, ale zabrakło efektywności i skuteczności.
W pierwszej dekadzie XXI wieku bracia Brożkowie byli kluczowymi postaciami krakowskiej Wisły. W meczu z FC Basel Piotr i Paweł wspólnie przebywali na boisku ponad godzinę.
Obaj napastnicy potrzebowali zaledwie kilku minut, żeby wpisać się na listę strzelców. Pierwszy do siatki trafił, znajdujący się w wyjściowym składzie gości, reprezentant Chorwacji i wydawało się, że mecz idealnie ułożył się dla ekipy z Bazylei. Obserwowany przez skautów silniejszych klubów Petrić, już wtedy wyceniany był na kwotę 3 milionów euro, a po zakończeniu sezonu trafił do niemieckiej Borussii Dortmund. Rok później z Polski na Cypr wyjechał natomiast Brazylijczyk, który w Wiśle występował w latach 2005-2008. Paulista w 65. minucie zmienił Piotra Brożka, żeby niedługo potem dać gospodarzom prowadzenie 2:1. Jak sam przyznał po latach, to efektowne uderzenie okazało się jedną z ładniejszych bramek w jego karierze.
Jestem bardzo szczęśliwy, bo potrzebowałem tego gola. Ale nie to jest najważniejsze. Najważniejsze było to, że ona dawała nam trochę szans i nadziei na wygraną. To było istotne nie tylko dla mnie, ale dla całej drużyny. A teraz mamy nadzieję, że w Holandii zagramy wielki mecz i zmienimy na naszą korzyść klasyfikację w tabeli.
Kiedy w 62. minucie na boisku pojawił się 18-letni Chorwat Ivan Rakitić, z pewnością niewielu kibiców na trybunach zdawało sobie sprawę, że obserwują grę przyszłej gwiazdy europejskiego futbolu. Wicemistrz świata z 2018 roku największe klubowe sukcesy odnosił w Barcelonie. W Katalonii występował w latach 2014-2020. Sięgnął po cztery mistrzostwa i cztery Puchary Hiszpanii, a w 2015 roku triumfował w Lidze Mistrzów. Na swoim koncie ma również występy w Schalke 04 Gelsenkirchen i Sevilli (z którą wygrał Ligę Europy 2013/2014). Z kadrą występował w trzech finałach mistrzostw Europy (2008, 2012 i 2016) i na dwóch mundialach (2014 i 2018).
Byliśmy źli, że straciliśmy tę bramkę, ale dobrze na to zareagowaliśmy. Myślę, że wynik jest bardzo ważny i kluczowa w tym meczu była determinacja do odniesienia zwycięstwa i pokonania tego kryzysu. Ja w Wiśle jestem 2,5 roku i nie pamiętam, takiej złej passy zespołu. Na pewno dłuższa przerwa pomogła nam się podnieść po tych kilku porażkach. Weryfikacją naszych występów w Pucharze UEFA będzie mecz z Feyenoordem. Na pewno nie pojedziemy się tam bronić, spróbujemy tam wygrać.
► 732. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach
► 327. mecz klubu z Polski w Pucharze UEFA
► 77. mecz Wisły w europejskich pucharach
► 49. mecz Wisły w Pucharze UEFA
► 25. mecz Wisły w 1/32 finału europejskich pucharów
► 25. mecz Wisły w Pucharze UEFA na własnym boisku
► 420. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach bez porażki
► 70. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach ze strzelonymi dokładnie 3 bramkami
► 228. mecz polskiego klubu w Pucharze UEFA ze strzeloną minimum 1 bramką i 228. z minimum 1 straconą
► 111. mecz polskiego klubu w Pucharze UEFA ze straconą dokładnie 1 bramką
► 55. mecz polskiego klubu w 1/32 finału europejskich pucharów (faza grupowa Pucharu UEFA była właśnie tym poziomem, bowiem awans z grupy był premiowany grą w 1/16 finału) ze straconą dokładnie 1 bramką
► 20. mecz polskiego klubu w Pucharze UEFA na własnym boisku ze strzelonymi dokładnie 3 bramkami
► 20. mecz Wisły w Pucharze UEFA na własnym boisku bez remisu
► 20. mecz Wisły w Pucharze UEFA na własnym boisku bez porażki
► 33. mecz Wisły w Pucharze UEFA ze straconą minimum 1 bramką
► 33. mecz Wisły w europejskich pucharach na własnym boisku bez remisu
► 30. mecz polskiego klubu w 1/32 finału europejskich pucharów na własnym boisku ze straconą dokładnie 1 bramką
► 30. mecz Wisły w europejskich pucharach na własnym boisku bez porażki
► 44. mecz polskiego klubu w 1/32 finału Pucharu UEFA na własnym boisku ze straconą minimum 1 bramką
► 60. mecz Wisły w europejskich pucharach ze strzeloną minimum 1 bramką
► 11. mecz Wisły w 1/32 finału Pucharu UEFA ze strzeloną minimum 1 bramką
► 10. mecz Wisły w 1/32 finału Pucharu UEFA ze straconą minimum 1 bramką
► Siódmy mecz Wisły w 1/32 finału Pucharu UEFA na własnym boisku bez remisu, siódmy bez porażki i siódmy ze strzeloną minimum 1 bramką
► 260. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach na własnym boisku bez porażki
► Drugi gol dla Wisły był bramką nr 650 strzeloną przez polskie kluby w meczach europejskich pucharów na własnym boisku
► 77. wygrana polskiego klubu w Pucharze UEFA na własnym boisku
► 33. zwycięstwo polskiego klubu w meczu 1/32 finału europejskich pucharów na własnym boisku
► Trzeci gol dla Wisły był jej bramką nr 30 strzeloną w meczach 1/32 finału europejskich pucharów
► 70. wygrana polskiego klubu w europejskich pucharach różnicą 2 bramek
► 20. wygrana polskiego klubu w Pucharze UEFA na własnym boisku różnicą 2 bramek
► Drugi gol dla Wisły był jej bramką nr 20 strzeloną w meczach 1/32 finału Pucharu UEFA
► Drugi gol dla Wisły był jej bramką nr 20 strzeloną w meczach 1/32 finału europejskich pucharów na własnym boisku
► 11. Wygrana Wisły w europejskich pucharach różnicą 2 bramek
► Szósty kolejny mecz Wisły w Pucharze UEFA na własnym boisku bez remisu (pobity rekord)
► 10. mecz Wisły w 1/32 finału Pucharu UEFA bez porażki
► Pierwsza wygrana polskiego klubu w meczu 1/32 finału Pucharu UEFA na własnym boisku w rozmiarze 3:1
► Pierwsza wygrana Wisły w meczu 1/32 finału Pucharu UEFA w rozmiarze 3:1
► 1080. gol stracony przez polskie kluby w europejskich pucharach
► 100. mecz polskiego klubu w 1/32 finału Pucharu UEFA ze straconą minimum 1 bramką
► Po tym starciu bilans meczowy w polskich klubów w 1/32 finału Pucharu UEFA na własnym boisku stał się równy (23-22-23), a bilans bramkowy dodatni (89-88)
► 88. gol stracony przez polskie kluby w meczach 1/32 finału Pucharu UEFA na własnym boisku
► 20. gol stracony przez Wisłę w meczach 1/32 finału Pucharu UEFA
► 22. wygrana Wisły w Pucharze UEFA
► 22. gol stracony przez Wisłę w meczach Pucharu UEFA na własnym boisku
► 11. mecz Wisły w 1/32 finału europejskich pucharów bez porażki
► 11. mecz Wisły w 1/32 finału europejskich pucharów na własnym boisku bez remisu