
Po remisie 2:2 na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu wielu spisało Śląsk na straty. W sytuacji, gdy w europejskich pucharach obowiązywała zasada, że gol strzelony na wyjeździe liczy się podwójnie, wydawało się mało prawdopodobne, że w rewanżu wrocławianie będą w stanie wygrać lub zremisować np. 3:3. Tymczasem goście sprawili niespodziankę i zamknęli usta niedowiarkom. Wygrali na trudnym terenie, po kapitalnym golu Ryszarda Tarasiewicza. Polska prasa sportowa zgodnie napisała o: „przyjemnej niespodziance”, „złotej bramce” czy „nieoczekiwanym sukcesie”. Moskiewski korespondent „Sportu”, Zbigniew Bożek poinformował, że Śląsk zebrał pozytywne recenzje w radzieckiej telewizji: „Komentator TV, oceniając obiektywnie pojedynek, raz po raz zwracał uwagę na składną, dojrzałą taktycznie, przemyślaną grę Polaków oraz ich dobre wyszkolenie techniczne. Kilkakrotnie podkreślał skuteczną grę naszej obrony oraz bramkarza Kostrzewy”.
14
A. Szewcow
12
G. Adżojew
Pesymiści spisali już Śląsk na pucharowe straty, a tymczasem wrocławianie wygrali w Moskwie 1:0! O ile po spotkaniu we Wrocławiu krytykowano taktykę Śląska, to tym razem zawodnicy niemal bezbłędnie zrealizowali plan trenera Jana Calińskiego.
Oto decydująca akcja meczu. Do wybitej przez jednego z graczy Dynama piłki dopadł Ryszard Tarasiewicz i… piekielnie mocnym uderzeniem z woleja posłał ją do bramki rywali. Gol stadiony świata!
Tego się chyba nikt nie spodziewał. Piłkarze wrocławskiego Śląska, którzy przed 2 tygodniami zremisowali we Wrocławiu z Dynamem 2:2, wyjechali do Moskwy z małymi szansami na awans do kolejnej rundy. Tymczasem podopieczni trenera Calińskiego sprawili miłą niespodziankę wygrywając rewanżowy mecz 1:0.
Rezerwowy Jacek Nocko (w czerwonym dresie) musiał wejść na boisko już w 25. minucie za kontuzjowanego Mirosława Pękalę. Nocko to wychowanek Śląska, z którym w 1977 roku wywalczył mistrzostwo Polski, a rok później wicemistrzostwo. W 1982 r. ponownie zajął z wrocławskim klubem 2. miejsce w lidze.
Wierzyliśmy, że możemy wygrać w Moskwie. To przecież są rozgrywki pucharowe i każdy rezultat jest praktycznie możliwy. Wierząc zdawaliśmy sobie doskonale sprawę, że czeka nas bardzo ciężka przeprawa. Chłodne spojrzenie na możliwości obydwu zespołów wykluczało porywanie się na jakieś większe rzeczy. To musiała być taktyka ze znaczną przewagą elementów defensywnych. (…) Nastawienie mojej drużyny na grę ofensywną byłoby zupełnie nieodpowiedzialnym błędem. Skończyłoby się to zapewne katastrofą.
Na zdjęciu drugi trener Śląska Józef Majdura (z lewej) i fizjoterapeuta Piotr Ruśniok. Obaj przez wiele lat pracowali we wrocławskim klubie. Pierwszy z nich najpierw prowadził sekcje młodzieżowe, a następnie pełnił funkcję asystenta przy drużynie seniorów. Wiosną 1979 r. został nawet pierwszym szkoleniowcem Śląska. Obaj byli w sztabie WKS-u, gdy ten sięgnął po mistrzostwo Polski w 1977 r. Trener Majdura zmarł 9 lipca 2019 r., w wieku 84 lat.
Do środowego meczu dynamowcy mieli w swoich rękach wszystkie atuty, wrocławska drużyna swoją dobrą grą pozbawiła ich ostatniej szansy – stwierdził relacjonujący mecz WKS Śląsk – Dynamo Moskwa komentator telewizji radzieckiej.
Mimo przewagi gospodarzy, którzy wielokrotnie zagrażali bramce Śląska, wynik na boiskowym zegarze już się nie zmienił. Skromne wygrana wystarczyła wrocławianom do awansu. Centralny Stadion Dynamo w Moskwie, na którym rozegrano to spotkanie, został zamknięty 22 listopada 2008 r. Po latach w jego miejsce wybudowano nowy obiekt – VTB Arena, znany też pod nazwą – Stadion Dynamo im. Lwa Jaszyna.
Był jednym z bohaterów Śląska. Gdyby nie jego postawa w bramce, efektownie obronione strzały m.in. Aleksandra Machowikowa z rzutu wolnego i Aleksandra Minajewa z dystansu, wrocławianie nie wygraliby w Moskwie. Polakowi też przytrafiały się błędy – jak chociażby ten po rzucie rożnym wykonywanym przez Nikołaja Łatysza, gdy wypuścił piłkę z rąk, ale wówczas z pomocą przychodzili mu koledzy z defensywy. Zdzisław Kostrzewa był zawodnikiem Śląska w latach 1979-84, z którym dwukrotnie został wicemistrzem kraju. Trzykrotnie zagrał w reprezentacji Polski, był także w 22-osobowej kadrze na mundial w Argentynie (1978). Ostatnie lata kariery spędził w Australii: w Polonii Melbourne. Pracował również w miejscowej fabryce. Niestety, podczas jednej z wykonywanych prac poniósł śmierć. Miał zaledwie 36 lat.
Takimi uderzeniami, jak w meczu z Dynamem, pomocnik Śląska mógłby burzyć mury. Zresztą popularny „Taraś” słynął właśnie z takich strzałów. Kolokwialnie rzecz ujmując – miał „kopyto” w nodze. Gdy piłka idealnie „siadła” mu na stopie, bramkarze rywali znajdowali się w opałach. Szanse na obronienie piekielnie mocnych uderzeń, po których futbolówka szybowała z ogromną prędkością, były bowiem niewielkie. Przekonał się o tym dobitnie Nikołaj Gontar. Mistrz ZSRR z 1976 r. z Dynamem nie zdołał w porę zareagować. W 2. połowie Ryszard Tarasiewicz próbował jeszcze raz zaskoczyć bramkarza strzałem z rzutu wolnego, ale Gontar popisał się efektowną paradą.
Mając przewagę jednej bramki Śląsk przystąpił do obrony korzystnego rezultatu, dającego mu awans do II rundy Pucharu UEFA. Mimo licznych ataków dynamowców obrońcy Śląska i bramkarz Zdzisław Kostrzewa nie dali się zaskoczyć. Przewaga moskiewskiego zespołu rosła z minuty na minutę, w akcjach ofensywnych najgroźniejszym zawodnikiem gospodarzy był skrzydłowy Dżawadow. Na nic jednak zdały się wysiłki dynamowców. Śląsk w defensywie grał bardzo uważnie, skutecznie i właśnie bardzo dobra gra obrońców polskiego zespołu spowodowała, że wrocławianie zwycięsko zakończyli ten pojedynek.
Zdobywcy Moskwy z 1982 r., czyli zwycięska drużyna Śląska podczas wycieczki pod Borodino. To w tej podmoskiewskiej wsi, na początku września 1812 roku, rozegrała się jedna z najkrwawszych bitew w dziejach ludzkości, w której francuska Wielka Armia Napoleona Bonaparte starła się z rosyjskimi wojskami dowodzonymi przez generała Michaiła Kutuzowa.
► 272. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach
► 88. mecz klubu z Polski z Pucharze UEFA
► 44. potyczka (dwumecz) polskiego klubu w Pucharze UEFA
► 44. wyjazdowy mecz polskiego klubu w Pucharze UEFA
► 20. awans polskiego klubu w Pucharze UEFA do kolejnej rundy
► 20. wygrana polskiego klubu w meczu 1/32 finału europejskich pucharów
► 30. potyczka (dwumecz) polskiego klubu w 1/32 finału europejskich pucharów
► 30. wyjazdowy mecz polskiego klubu w 1/32 finału europejskich pucharów
► 10. potyczka (dwumecz) polskiego klubu w 1/32 finału europejskich pucharów kończona na wyjeździe
► 10. wygrana Śląska w europejskich pucharach
► 24. mecz Śląska w europejskich pucharach
► 16. mecz Śląska w Pucharze UEFA
► 70. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach bez straconej bramki
► 20. wyjazdowy mecz polskiego klubu w 1/32 finału europejskich pucharów bez remisu
► 40. mecz polskiego klubu w 1/32 finału europejskich pucharów bez remisu i 40. bez porażki
► 10. wyjazdowy mecz Śląska w europejskich pucharach bez remisu
► 11. mecz Śląska w Pucharze UEFA bez remisu i 11. bez porażki
► 17. mecz Śląska w europejskich pucharach bez remisu i 17. bez porażki
► Czwarty wyjazdowy mecz Śląska w 1/32 finału Pucharu UEFA i czwarty ze zdobytą minimum 1 bramką (w 2 meczach jedna i w dwóch dwie)
► 25. wyjazdowy mecz polskiego klubu w Pucharze UEFA ze zdobytą minimum 1 bramką
► 25. potyczka (dwumecz) polskiego klubu w 1/32 finału Pucharu UEFA
► 25. wyjazdowy mecz polskiego klubu w 1/32 finału Pucharu UEFA
► 50. mecz polskiego klubu w 1/32 finału Pucharu UEFA
► 50. wygrana polskiego klubu w europejskich pucharach różnicą 1 bramki
► 60. mecz polskiego klubu w 1/32 finału europejskich pucharów
► 90. gol strzelony przez polskie kluby w meczu 1/32 finału europejskich pucharów
► 80. wyjazdowy mecz polskiego klubu w europejskich pucharach ze zdobytą minimum 1 bramką
► 70. gol strzelony przez polskie kluby w meczach 1/32 finału Pucharu UEFA
► 40. gol strzelony przez Śląsk w europejskich pucharach
► Pierwsza wygrana Śląska w Pucharze UEFA w rozmiarze 1:0
► Pierwszy wyjazdowy mecz Śląska w 1/32 finału Pucharu UEFA bez straconej bramki
► Pierwsza wygrana Śląska w meczu 1/32 finału europejskich pucharów różnicą 1 bramki
► 88. mecz polskiego klubu w europejskich pucharach ze zdobytą dokładnie 1 bramką
► 20. wyjazdowy mecz polskiego klubu w 1/32 finału europejskich pucharów ze zdobytą minimum 1 bramką
► 11. wygrana polskiego klubu w meczu 1/32 finału europejskich pucharów różnicą 1 bramki
► 11. gol strzelony przez Śląsk w wyjazdowym meczu Pucharu UEFA
► Siódmy mecz Śląska w 1/32 finału europejskich pucharów – wszystkie w Pucharze UEFA (na 8 wszystkich) ze zdobytą minimum 1 bramką, jedyny bez zdobytej to 0:0 we Wrocławiu ze szkockim Dundee United w sezonie 1980/81
► Siódmy wyjazdowy mecz Śląska w Pucharze UEFA (na 8 wszystkich) ze zdobytą minimum 1 bramką, jedyny bez zdobytej to 0:3 na Anfield z Liverpoolem w 1/8 finału w sezonie 1975/76