Łukasz Surma 1997/2021Łukasz Surma 1997/2021
KronikiŁukasz Surma
Łukasz Surma
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 25.06.2021
1997/2021 / FOT. PAP/CYFRASPORT1997/2021 / FOT. PAP/CYFRASPORT

O byłym pomocniku Wisły Kraków, Ruchu Chorzów, Legii Warszawa i Lechii Gdańsk można powiedzieć – reprezentant na piątkę. Może to zabrzmi złośliwie, ale nie taka była intencja autora tekstu. Łukasz Surma, który jest rekordzistą pod względem liczby występów w polskiej ekstraklasie (559 spotkań), zagrał bowiem w drużynie narodowej tylko 5 razy (bez gola). Może to trochę dziwić, ale gdy przypomnimy sobie nazwiska piłkarzy, z jakimi musiał rywalizować w środku boiska, sytuacja jest bardziej klarowna. Sam zainteresowany o występach w kadrze mówi krótko – były spełnieniem jego marzeń z dzieciństwa. I te wspomnienia pozostaną z nim do końca życia.

 

DEBIUT

Dziecięce marzenia spełniły się 12 października 2002 roku. Ale każdy polski kibic chciałby tę datę wymazać z pamięci. Na stadionie Wojska Polskiego reprezentacja Polski zmierzyła się z Łotwą (0:1) w eliminacjach Euro 2004 i doznała wstydliwej porażki z dużo niżej notowanym przeciwnikiem. Surma, który był wtedy piłkarzem Legii, pojawił się na murawie w drugiej połowie, ale nie pomógł zespołowi odwrócić losów rywalizacji. W składzie biało-czerwonych zobaczyliśmy tego dnia m.in. Jerzego Dudka, Krzysztofa Ratajczyka, Mariusza Lewandowskiego czy Artura Wichniarka. Mecz z Łotyszami był dla Surmy jedynym starciem o punkty.

 

OSTATNI MECZ

W 2002 roku „Surmik” wystąpił w kadrze jeszcze tylko raz – w towarzyskiej konfrontacji z Nową Zelandią (2:0). Na kolejne spotkania w koszulce z orzełkiem na piersi czekał ponad rok. I jak się okazało, były to jego trzy ostatnie mecze w drużynie narodowej. Po raz ostatni reprezentacyjny strój przywdział w towarzyskim starciu z Litwą (3:1), które odbyło się 14 grudnia 2003 roku na Malcie – na National Stadium w miejscowości Ta’Qali. Reprezentacja była złożona głównie z graczy polskiej ekstraklasy. W składzie pojawili się m.in. Grzegorz Szamotulski, Marcin Adamski, Marcin Radzewicz i Adrian Sikora.

 

PO KARIERZE

Przygodę z ekstraklasą Surma zakończył w 2017 roku w chorzowskim Ruchu – spadkiem z najwyższej klasy rozgrywkowej. Pomocnik nie przedłużył kontraktu z klubem. W 2018 roku zameldował się w IV lidze – jako grający trener Watry Białka Tatrzańska. Właśnie z funkcją szkoleniowca związał swoją przyszłość. W tym samym roku w lipcu pojawiła się informacja, że został mianowany trenerem drużyny juniorów (U-19) Wisły Kraków. Jednak po protestach Stowarzyszenia Kibiców klub jeszcze w tym samym miesiącu rozwiązał umowę ze swym wychowankiem. Surma szybko odnalazł się w innym miejscu. Przez sezon prowadził Sołę Oświęcim, a w 2019 roku został trenerem Garbarni Kraków. W ślady ojca poszedł syn Tobiasz, który zbierał piłkarskie szlify w Akademii Wisły Kraków (rocznik 2007).

 

SUKCESY

► Mistrz Polski z Legią Warszawa (2006)
► Wicemistrz Polski z Legią Warszawa (2004)
► Rekordzista pod względem występów w historii ekstraklasy – 559 meczów
► Pierwszy piłkarz w historii ekstraklasy, który rozegrał przynajmniej po 100 meczów ligowych w trzech różnych zespołach
 

Łukasz Surma - rekordzista pod względem liczby występów w Ekstraklasie