Krzysztof Ratajczyk (1997/2019)Krzysztof Ratajczyk (1997/2019)
KronikiKrzysztof Ratajczyk
Krzysztof Ratajczyk
Autor: Adrian Woźniak
Data dodania: 8.11.2023
1997/2019 / FOT. EAST NEWS/PRZEGLĄD SPORTOWY1997/2019 / FOT. EAST NEWS/PRZEGLĄD SPORTOWY

W Legii mówili o nim – król lewej strony boiska. „Rataj” po dołączeniu do Wojskowych z Warty Poznań na początku lat 90. stał się niekwestionowanym liderem defensywy klubu ze stolicy. Dla wielu młodych kibiców był również idolem. Silny, atletycznie zbudowany, z zawadiacką fryzurą. Był trudnym zawodnikiem do ogrania. Przeciwnik mógł go minąć, piłka również, ale gracz rywali z piłką przy nodze – już nie. A i gola potrafił strzelić takiego, że fani nagradzali go owacją na stojąco. Dobre występy w Legii zaowocowały powołaniem do reprezentacji Polski, a następnie transferem do Rapidu Wiedeń.

 

DEBIUT

Debiutancki występ w drużynie narodowej zaliczył 17 sierpnia 1994 roku. Na stadionie Radomiaka w Radomiu biało-czerwoni zmierzyli się towarzysko z Białorusią (1:1). Był to pierwszy w historii mecz z tym rywalem. W zespole prowadzonym przez Henryka Apostela pojawili się tego dnia także tacy piłkarze, jak Andrzej Woźniak, Marcin Jałocha, Piotr Nowak czy Grzegorz Mielcarski. „Rataj” spędził na boisku 90 minut.

Na pierwszego gola w narodowych barwach czekał do spotkania numer 5 – z Węgrami (1:0) na stadionie Legii w Warszawie (przyjechał do stolicy już jako piłkarz Rapidu Wiedeń). W sumie zanotował w kadrze trzy trafienia.

 

OSTATNI MECZ

Ratajczyk wystąpił w reprezentacji 16-krotnie. Jako zawodnik Legii zagrał w niej tylko w trzech spotkaniach. Barwy narodowe przywdziewał potem głównie jako piłkarz Rapidu i Austrii Wiedeń (ostatnie cztery). Nigdy nie było mu dane pojechać z kadrą na turniej rangi mistrzowskiej. Kwalifikacje do Euro 2000 i 2004, w których pojawiał się sporadycznie, zakończyły się niepowodzeniem.

Finisz reprezentacyjnej przygody „Rataja” nastąpił 6 września 2003 roku na stadionie w Rydze. Biało-czerwoni zmierzyli się w tym dniu z Łotwą (2:0) w eliminacjach mistrzostw Europy 2004. Ratajczyk grał przez 90 minut. W składzie drużyny prowadzonej przez Pawła Janasa pojawili się m.in. Jerzy Dudek, Tomasz Kłos, Jacek Krzynówek i Paweł Kryszałowicz.

 

PO KARIERZE

Piłkarską karierę Ratajczyk zakończył w Austrii. I tam też osiadł na stałe. Nie podążył drogą niektórych kolegów i nie zajął się pracą w roli szkoleniowca... choć początkowo spróbował, ale – jak sam mówił – mocno się na tym sparzył. Postanowił odciąć się od futbolu.

Krzysztof Ratajczyk (2019).

Czemu się odciąłem? Przejechałem się na piłce. To biznes, każdy chce na tym zarobić, a ja nie mam ochoty oszukiwać, żeby coś z tego mieć. Wolę iść do normalnej pracy, zarobić i mieć czyste sumienie.

Krzysztof Ratajczyk
sportowefaktywp.pl z 4 kwietnia 2016 r.

Najpierw pracował w kasynie jako krupier. Nie był to łatwy kawałek chleba. Na dłuższą metę wykonywanie tego zawodu stało się męczące. Przebranżowił się więc jeszcze raz i zaczął pracę w banku. O sobie nie chce zbyt wiele mówić. Nie udziela się w mediach, ceni spokój i prywatność. W wolnych chwilach lubi czytać książki, czasem nawet po trzy jednocześnie. Coraz rzadziej bywa rozpoznawany przez kibiców na ulicach Wiednia. Wygląda na to, że niegdysiejsze przenosiny z Rapidu do Austrii zostały mu zapomniane.

 

SUKCESY

► ćwierćfinalista Ligi Mistrzów z Legią Warszawa (1996)
► mistrz Polski z Legią Warszawa (1994, 1995)
► Puchar Polski z Legią Warszawa (1994, 1995)
► Superpuchar Polski z Legią Warszawa (1994)
► mistrz Austrii z Austrią Wiedeń (2003) 
► Puchar Austrii z Austrią Wiedeń (2003, 2005)
► Superpuchar Austrii z Austrią Wiedeń (2003, 2004)
► brązowy medal mistrzostw Europy do lat 16 (1990)