Poznaj Polskę na sportowoArtykuły o polskiej piłce nożnejTurnieje kadr wojewódzkich, czyli okno wystawowe do reprezentacji
Turnieje kadr wojewódzkich, czyli okno wystawowe do reprezentacji
Autor: Redakcja Łączy nas piłka
Data dodania: 12.08.2023
Turnieje kadr wojewódzkich Turnieje kadr wojewódzkich
CyfrasportCyfrasport

Każdego roku Polski Związek Piłki Nożnej organizuje turnieje dla kadr wojewódzkich: w kategoriach U-13 i U-14 chłopców oraz U-15 dziewcząt. W reprezentacjach województw występują wyselekcjonowani wcześniej zawodnicy i zawodniczki, którzy podczas turniejów są obserwowani przez skautów i selekcjonerów młodzieżowych reprezentacji narodowych.

CHŁOPCY

W ramach rozgrywek chłopięcych odbywają się: Puchar im. Kazimierza Deyny (w kategorii U-14) oraz Puchar im. Kazimierza Górskiego (U-13). Formuła obydwu do końca sezonu 2022/23 była taka sama. W okresie od września do listopada (runda jesienna) oraz od kwietnia do czerwca (runda wiosenna) drużyny podzielone geograficznie na cztery grupy grały w ich ramach po dwa mecze w systemie „każdy z każdym”. Dwie najlepsze ekipy z każdej grupy otrzymywały przepustkę do finału A. Pozostali wcale nie kończyli udziału w rozgrywkach, tylko rywalizowali w ramach finału B. Finały te miały zwykle miejsce pod koniec czerwca. 

Opisany powyżej schemat w sezonie 2023/24 obowiązuje w starszej kategorii wiekowej. Z kolei w młodszej mecze w ramach grup makroregionalnych odbywają się w formie turniejów podczas zgrupowań organizowanych jesienią i wiosną.

Za organizację poszczególnych finałów odpowiadają wybrane wcześniej Wojewódzkie Związki Piłki Nożnej. Na przestrzeni czterech dni drużyny rozgrywają tam po 3 spotkania grupowe, po dniu przerwy zwycięzcy grup przystępują do meczu o puchar i złote medale, a ekipy z drugich miejsc – o brąz (w Lidze A). W Lidze B harmonogram jest bardzo podobny, tyle że tam gra toczy się o 9. miejsce w całych rozgrywkach.

W sezonie 2022/23 po puchar w starszej kategorii wiekowej sięgnęła reprezentacja Dolnego Śląska, a w młodszej – Wielkopolski. – W naszych kadrach idziemy w kierunku wyznaczonym przez PZPN: chcemy grać ofensywnie i mieć inicjatywę. Dzięki temu zawodnik kończący przygodę z kadrą województwa, który otrzyma powołanie do reprezentacji Polski U-15 jest już zaznajomiony z tą filozofią i zachowaniami w określonym modelu gry. Po prostu wie, co go może czekać na zgrupowaniu reprezentacji – opowiada Jakub Wojtkowiak, jeden z dwóch – obok Błażeja Czyżewskiego – trenerów kadr Wielkopolski. 

Na przykładzie kadry prowadzonej przez Wojtkowiaka doskonale widać, jaką pracę wykonuje się w ramach wojewódzkich reprezentacji. W 2021 i 2022 roku zawodnicy kadry Wielkopolskiego ZPN rocznika 2010 spotykali się na krótkich akcjach po dziesięć razy. Od kategorii U-12 drużyna zaczęła rozgrywać mecze i turnieje towarzyskie. We wrześniu ubiegłego roku, już jako kadra U-13, przystąpiła do fazy kwalifikacyjnej Pucharu im. Kazimierza Górskiego, a w sezonie 2023/24, pod szyldem U-14, przystąpiła do rywalizacji w Pucharze im. Kazimierza Deyny. 

– W rozpoczynającym się właśnie sezonie będę prowadził rocznik 2010 (U-14) w Pucharze Deyny, a z rocznikiem 2012 (U-12) będę kontynuował pracę selekcyjną. Z kolei drugi z trenerów – Błażej Czyżewski, który w tym roku doprowadził rocznik 2009 do wicemistrzostwa Polski – poprowadzi rocznik 2011 (U-13) w Pucharze Górskiego oraz przejmie powstającą kadrę rocznika 2013 (U-11). Ja mam roczniki parzyste, a Błażej nieparzyste. Dzięki temu mamy systematykę. Obaj jesteśmy też trenerami Mobilnej AMO, z czego skrzętnie korzystamy. Docieramy w ten sposób do każdego powiatu, mamy możliwość obserwacji zawodników z nawet najmniejszych miejscowości – tłumaczy Wojtkowiak.

Uczestnicy turniejów kadr WZPN mają szansę trafić na zgrupowanie AMOUczestnicy turniejów kadr WZPN mają szansę trafić na zgrupowanie AMO
Cyfrasport

Uczestnicy turniejów kadr WZPN mają szansę trafić na zgrupowanie AMO

DZIEWCZĘTA

W przypadku dziewcząt kadry wojewódzkie rywalizują co roku w Turnieju im. Ireny Półtorak w kategorii do lat 15. Tu również – tak jak u chłopców – 16 drużyn jest podzielonych terytorialnie na czterozespołowe grupy makroregionalne. W pierwszej fazie zmagań w ramach każdej grupy odbywają się 4 miniturnieje (po dwa jesienią i wiosną). W ciągu trzech dni ekipy mierzą się każda z każdą, a po kolejnych turniejach sumaryczna tabela jest aktualizowana. Drużyny, które na koniec fazy kwalifikacyjnej, a więc po rozegraniu łącznie 12 kolejek, zajmują dwa pierwsze miejsca w swojej grupie, uzyskują awans do turnieju finałowego.

Finałowa faza turnieju odbywa się w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. 8 zespołów jest w nich podzielonych na dwie grupy i w ciągu czterech dni grają w nich „każdy z każdym”. Ekipy z miejsc 3-4 z obu grup kończą rywalizację na tym etapie. Zwyciężczynie grup z kolei mierzą się w bezpośrednim starciu o trofeum, a drużyny z drugich miejsc – o brąz.