Poznaj Polskę na sportowoArtykuły o polskiej piłce nożnej[ORLEN EKSTRALIGA KOBIET] Stomilanki Olsztyn
[ORLEN EKSTRALIGA KOBIET] Stomilanki Olsztyn
Autor: Redakcja Łączy nas piłka
Data dodania: 19.08.2023
Stomilanki OlsztynStomilanki Olsztyn
X.com/@StomilankiX.com/@Stomilanki

Przedstawiamy sylwetkę zespołu Stomilanek Olsztyn. Poniższe materiały zostały przygotowane na potrzeby programu „Poznaj Polskę na Sportowo”, który jest realizowany przez PZPN na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki.

Data założenia: 2011 r.

Historia założenia klubu: Formalnie klub powstał 8 stycznia 2011 roku, jednak treningi trwały już od kilku miesięcy. Pierwsze zajęcia trener Dariusz Maleszewski poprowadził we wrześniu 2010. To on, wraz z bratem, Markiem, budował klub od samego początku jego istnienia. – Zebrała się grupa fanatyków piłki nożnej, w efekcie zawiązała się sekcja kobieca – wspominał na łamach „Gazety Olsztyńskiej” Dariusz Maleszewski. Obecnie jest on prezesem i trenerem klubu, który w 2023 roku jest absolutnym beniaminkiem Orlen Ekstraligi.

Przydomki: Kobieca Duma Warmii

Barwy: biało-błękitne

Stadion: Stadion OSiR w Olsztynie jest jednym z największych, na którym kiedykolwiek odbył się mecz Orlen Ekstraligi. Powstał w latach 1977-1978 z okazji organizowanych przez władzę ludową Dożynek Centralnych. Miał wówczas 16800 miejsc siedzących, ale rekord frekwencji nawet przekracza tę pojemność. Finał Pucharu Polski w 1989, w którym Legia Warszawa wygrała 5:1 z Jagiellonią Białystok, obejrzało około 20 tysięcy widzów. Lata świetności stadionu w Olsztynie dawno już jednak minęły. Jeszcze w czasach gry Stomilu w Ekstraklasie trzeba było zamknąć część sektorów, które były na tyle zaniedbane, że nie pozwalały na bezpieczne oglądanie meczów.  W pewnym momencie dostępnych było już tylko 2550 miejsc. Obecnie pojemność została zwiększona do 4500 siedzisk, ale władze Stomilu i kibice od lat oczekują wybudowania nowego stadionu.
Na stadionie, na którym w 1997 roku zagrała reprezentacja Polski (wygrała 2:0 towarzyskie spotkanie z Litwą) obecnie domowe mecze rozgrywają piłkarze Stomilu oraz piłkarki Stomilanek. 

Klubowy herb: Aktualny herb klubu obowiązuje od lutego 2019 roku. Jest nim czarna duża litera „S” wpisana w błękitne tło przywodzące na myśl piłkę. Estetyka znaku nawiązuje nieco do herbu Stomilu Olsztyn.

Największe sukcesy: 
Zdecydowanie największym sukcesem Stomilanek jest awans do Orlen Ekstraligi. Kobieca Duma Warmii ocierała się o tę klasę rozgrywkową już wcześniej, bo od sezonu 2016/2017 do 2020/2021 pięć razy z rzędu zajmowały trzecie miejsce w tabeli I ligi. Kiedy w końcu przerwały tę serię, to spadły na czwartą pozycję i… były jeszcze bliżej promocji. W 2022 roku straciły tylko dwa punkty do Pogoni Tczew, która zajęła drugą lokatę – ostatnią premiowaną awansem. Wreszcie w kolejnych rozgrywkach na Stomilanki nie było mocnych, zwyciężyły one Orlen I Ligę i w obecnym sezonie grają już w elicie. Zadebiutowały w niej zremisowanym 0:0 wyjazdowym meczem ze Śląskiem Wrocław.

W rozgrywkach Orlen Pucharu Polski Stomilanki najdalej zaszły w sezonie 2021/2022, gdy grały w ćwierćfinale rozgrywek. Tam przegrały z piłkarkami UKS SMS Łódź, które w tym samym roku zdobyły mistrzostwo Polski.

Najbardziej znane piłkarki:
Adrianna Rosiak
– strzelczyni pierwszego gola dla Stomilanek w historii ich występów w Orlen Ekstralidze. W trzeciej kolejce bieżącego sezonu pokonała Oliwię Szperkowską z Czarnych Sosnowiec. Adrianna Rosiak jest wychowanką Stomilanek, była jedną z pierwszych zawodniczek, bo pojawiła się już na drugim treningu w historii klubu, w którym gra od samego początku (z przerwą na pobyt w FAS Stomil Olsztyn).

Esther Sunday – spędziła w Olsztynie tylko rok, ale bardzo przyczyniła się do największego sukcesu w historii klubu, czyli wymarzonego awansu do Orlen Ekstraligi. W sezonie 2022/2023 strzeliła bowiem 17 goli w Orlen I Lidze i została królową strzelczyń rozgrywek. Latem 2023 reprezentantka Nigerii przeszła do Rekordu Bielsko-Biała.

Katarzyna Kałużna – czołowa strzelczyni Stomilanek, która do klubu trafiła na początku 2021 roku. Doświadczenie z gry w Orlen Ekstralidze miała już przed debiutem olsztyńskiego zespołu w rozgrywkach, bo występowała wcześniej w TME UKS SMS Łódź. Występowała również w juniorskich reprezentacjach kraju.

Paula Krech – jedyna zawodniczka, która zagrała w pierwszym meczu zespołu, a 12 lat później świętowała awans do Orlen Ekstraligi. Na debiut w najwyższej lidze będzie musiała poczekać przynajmniej do wiosny, bo z gry w rundzie jesiennej wyklucza ją kontuzja. 30-letnia obrończyni jest związana ze Stomilankami na dobre i na złe. W klubie jest również trenerką juniorskich zespołów.

Macleans Chinonyerem – kolejna z Nigeryjek, która w Stomilankach grała krótko, ale pozostawiła po sobie doskonałe wrażenie. Na początku 2021 młoda napastniczka trafiła do Olsztyna z Bobrujczanki Bobrujsk. W Orlen I Lidze rozegrała osiem meczów, w których strzeliła 11 bramek. Szybko zwróciła więc na siebie uwagę silniejszych zespołów i już latem trafiła do Górnika Łęczna, w którym została królową strzelczyń Orlen Ekstraligi, a następnie wyjechała do Rosji, do Lokomotiwu Moskwa.

Inne sekcje: futsal (drużyny juniorskie i młodzieżowe).

Ciekawostki/cechy charakterystyczne: Dariusz Maleszewski pełni w klubie nietypową rolę. Jest bowiem założycielem, prezesem oraz trenerem Stomilanek Olsztyn. Jest również szkoleniowcem kadry U-15 Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej oraz członkiem Komisji ds. Piłkarstwa Kobiecego PZPN. „Gazeta Olsztyńska” wybrała go Trenerem Roku 2022 na Warmii i Mazurach.