Przedstawiamy sylwetkę zespołu Widzewa Łódź. Poniższe materiały zostały przygotowane na potrzeby programu „Poznaj Polskę na Sportowo”, który jest realizowany przez PZPN na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki.
Data założenia: 24 listopada 1910 roku, sekcja futsalu – 3 września 2020 r.
Historia założenia klubu: TMRF Widzew został zarejestrowany przez władze carskie 18 listopada 1910 roku, a tydzień później wpisany został do rejestru stowarzyszeń działających na terenie guberni piotrkowskiej. Tworzyli go w dużej mierze działacze PPS. Po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu niepodległości wznowili swoja działalność pod nazwą RTS Widzew. Nazwa klubu pochodzi od nazwy dzielnicy Łodzi – Widzew.
Sekcja futsalu powstała zaś latem 2020 roku. W lipcu odbyły się pierwsze treningi, a 3 września prezes klubu Martyna Pajączek ogłosiła założenie drużyny futsalowej. Widzew przejął licencję założonej w 2011 roku drużyny Malwee Łódź, której prezes, Przemysław Olczak, stał się koordynatorem sekcji w Widzewie.
Przydomki: Czerwono-biało-czerwoni, Władcy Miasta Włókniarzy, Czerwona Armia, Widzewiacy.
Barwy: czerwono-biało-czerwone.
Hala: Widzew korzysta z wielofunkcyjnej hali przy ulicy Stanisława Małachowskiego 7 w Łodzi, którą zarządza Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Na trybunach są 752 miejsca.
Klubowy herb: Od 1910 roku herb ulegał licznym zmianom. Dziś używana wersja wywodzi się z 1970 roku. Okrąg herbu tworzy wieniec, po jednej stronie tworzą go liście dębu (symbol siły) a po drugiej liście laurowe (symbol zwycięstwa). Na wcześniejszych wersjach herbu wyraźnie widać, że po obu stronach liście były różne. U góry widnieje data powstania klubu – 1910, a pod nią sztanga (symbol nawiązujący do sekcji gimnastycznej TMRF Widzew Łódź). Pochodnia olimpijska stanowi symbol sportowej rywalizacji, a biało-czerwony żagiel z napisem RTS na białej części i Widzew na czerwonej nawiązuje do Łodzi, czyli miasta powstania klubu. Łódź w XIX i początku XX wieku była miastem wielu rzek i stawów.
Największe sukcesy: Awans do Fogo Futsal Ekstraklasy i spokojne utrzymanie się w niej. W sezonie 2022/2023 Widzew zajął dziewiąte miejsce w tabeli. W Pucharze Polski najdalej dotarł w sezonie 2021/2022, gdy wyeliminował Futbalo Białystok oraz FC Toruń i dopiero w 1/8 finału odpadł z Constractem Lubawa, z którym przegrał po dogrywce.
Najbardziej znani zawodnicy:
Daniel Krawczyk – legenda polskiego futsalu, jest najlepszym strzelcem w historii Fogo Futsal Ekstraklasy, w której zdobył 340 bramek (stan na koniec sezonu 2022/2023). Rodowity łodzianin pierwszy raz do Widzewa trafił w 2004 roku, gdy uprawiał jeszcze klasyczną odmianę piłki nożnej. Był wówczas zawodnikiem Startu Łódź i pojawił się w Widzewie na testach. Nie został jednak w klubie, a wkrótce „przebranżowił” się i postawił na futsal. Grał w Grembachu Łódź, Hurtapie Łęczyca, Borucie Zgierz, Marwicie Toruń, Gatcie Zduńska Wola i Cleareksie Chorzów. Do futsalowego Widzewa dołączył latem 2021 i awansował z nim do Fogo Futsal Ekstraklasy. W debiutanckim sezonie klubu na tym poziomie strzelił 15 goli, a więc najwięcej ze wszystkich zawodników w zespole. Uprawia również beach soccer.
Dariusz Słowiński – były bramkarz dwóch reprezentacji Polski: w futsalu i beach soccerze. Uprawianie tych dwóch dyscyplin łączył jeszcze z grą na trawiastych boiskach (najwyżej grał na II poziomie rozgrywkowym w Piotrcovii Piotrków Trybunalski). Do Widzewa dołączył, gdy tylko powstała futsalowa sekcja tego klubu. Jako podstawowy zawodnik wywalczył z nim awans i utrzymanie w Fogo Futsal Ekstraklasie, w której strzelił nawet jednego gola. W sezonie 2023/2024 jest zmiennikiem dla Kamila Izbiańskiego.
Michał Marciniak – szósty najlepszy strzelec w historii Fogo Futsal Ekstraklasy (263 gole, stan przed pierwszą kolejką sezonu 2023/2024), a drugi spośród wciąż aktywnych zawodników. Król strzelców w sezonach 2011/2012 i 2012/2013. Największe sukcesy odnosił w barwach Gatty Zduńska Wola, z którą zdobył złoty, trzy srebrne i dwa brązowe medale mistrzostw Polski. Do Widzewa trafił zaraz po powstaniu futsalowej sekcji klubu. Występował również w reprezentacji Polski.
Marcin Stanisławski – grający trener Widzewa, który szkoli futsalowy zespół od samego początku jego powstania. Grał nie tylko w hali, ale również na boisku trawiastym (najwyżej na drugim poziomie rozgrywkowym w ŁKS-ie Łódź) oraz na piasku (z KP Łódź został mistrzem Polski). W latach 2015-2020 był selekcjonerem reprezentacji Polski w beach soccerze. Do Widzewa trafił przy powstawaniu sekcji futsalu, wcześniej spędził osiem lat w Gatcie Zduńska Wola, z którą świętował m.in. mistrzostwo kraju.
Klubowa maskotka: Feniks – mityczny ptak symbolizujący odrodzenie klubu. Ma także podkreślać usposobienie sportowców Widzewa, którzy zawsze mają walczyć do końca. Widzewski feniks jest czerwony, a na jego piersi widnieje klubowy herb.
Inne sekcje: Piłkarze Widzewa Łódź rywalizują na trawiastych boiskach w PKO BP Ekstraklasie, a koszykarki występują w 1. lidze. Formalnie wszystkie sekcje mają jednak oddzielną osobowość prawną.
Ciekawostki/cechy charakterystyczne: Klubowym hymnem jest utwór pt. „Taniec Eleny” – kompozycja Michała Lorenca do filmu ,,Bandyta” z 1997 roku. Autor przekazał Widzewowi Łódź prawa do wykorzystywania utworu (w formie certyfikatu) podczas otwarcia nowego stadionu.