[FORTUNA 1. LIGA] Miedź Legnica
Autor: Łączy nas piłka
Data dodania: 19.08.2023
Radosław Bella Radosław Bella

Przedstawiamy sylwetkę zespołu Miedzi Legnica. Materiał został przygotowany na potrzeby programu „Poznaj Polskę na Sportowo”, który jest realizowany przez PZPN na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki.

Data założenia: 14 września 1971 roku

Historia założenia klubu: data powstania Miedzi Legnica to 14 września 1971 roku. Wówczas zgromadzenie ogólne zdecydowało o zmianie statutu i nazwy klubu Międzyzakładowego Związkowego Klubu Sportowego w Legnicy na Klub Sportowy Miedź w Legnicy. Wyznaczeni zostali także pierwsi zarządcy klubu.

Przydomek: Miedzianka

Barwy: zielono-niebiesko-czerwone

Stadion: obiekt, na którym występuje Miedź Legnica należy do miasta, a zarządza nim Ośrodek Sportu i Rekreacji. Stadion usytuowany jest przy Parku Miejskim przy Al. Orła Białego 1 w Legnicy. Obiekt Miedzi Legnica przeszedł modernizację w latach 2005-2009 i na tę chwilę pomieścić może ponad 6000 osób.

Klubowy herb: W herbie Miedzi można dostrzec lwa, a barwami drużyny są odcienie: zielony, niebieski oraz czerwony.

Miedź Legnica Miedź Legnica

Największe sukcesy: Największym sukcesem Miedzi Legnica jest niewątpliwie sięgnięcie po trofeum Pucharu Polski w roku 1992. Wówczas zawodnicy Miedzianki na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie pokonali Górnika Zabrze. Najpierw padł remis 1:1, więc do rozstrzygnięcia spotkania konieczne były rzuty karne. Piątego i decydującego gola strzelił Artur Wójcik. Zwycięstwo w krajowym pucharze dało możliwość Miedzi Legnica zagrania w europejskich pucharach. Legniczanie wystąpili w 1/16 finału Pucharu Zdobywców Pucharów – wówczas zmierzyli się z AS Monaco (trenerem był wtedy legendarny Arsene Wenger). W pierwszym meczu Miedź przegrała 0:1, a w rewanżu padł bezbramkowy remis i w kolejnej rundzie zameldowali się monakijczycy. Przez kilkadziesiąt lat istnienia Miedź Legnica dopiero w sezonie 2018/2019 awansowała na najwyższy szczebel rozgrywkowy. Po jednym sezonie pożegnała się z ligą. W sezonie 2022/2023 ponownie zagrała w PKO BP Ekstraklasie, ale nie potrafiła się utrzymać.

Najbardziej znani piłkarze:

Rafał Augustyniak – urodzony 14 października 1993 roku w Zduńskiej Woli. Do Miedzi Legnica trafił na wypożyczenie z Jagiellonii Białystok w sezonie 2017/2018 i stał się jej czołowym piłkarzem. Po zakończeniu wypożyczenia pozostał w klubie na kolejny sezon. W 2019 roku jego kolejnym klubem w karierze był Urał Jekaterynburg. Obecnie występuje w barwach Legii Warszawa. Zadebiutował w reprezentacji Polski w 2021 roku, gdy biało-czerwoni zagrali na Wembley z Anglią.

Stefan Dąbrowski – to pierwszy zawodnik, który został królem strzelców reprezentując barwy Miedzi Legnica. W sezonie 1976/1977 udało mu się zdobyć 22 bramki. Co ciekawe, wtedy zespół z Legnicy nie przegrał ani jednego spotkania walcząc o trzeci poziom rozgrywkowy.

Bibliografia (polecane książki o klubie): „Miedź Legnica. Pół wieku piłkarskiego klubu” – autorzy Marcin Makuch oraz Mariusz Bach.