Przedstawiamy sylwetkę zespołu Górnika Łęczna. Materiał został przygotowany na potrzeby programu „Poznaj Polskę na Sportowo”, który jest realizowany przez PZPN na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki.
Data założenia: 20 września 1979 roku
Historia założenia klubu: Za oficjalne powstanie klubu Górnika Łęczna uznaje się datę 20 września 1979 roku. Wówczas pracownicy Kombinatu Budownictwa Górniczego „Wschód” wyszli z inicjatywą, aby założyć zespół. Byli piłkarze pochodzący z różnych regionów, takich jak Zagłębie Miedziowe, Dolny i Górny Śląsk czy Lubelszczyzna, zdecydowali, żeby utworzyć drużynę piłkarską i przystąpić do rywalizacji ligowych. Pierwszą sekcją, która powstała w Łęcznej, była właśnie sekcja piłki nożnej.
Przydomki: zielono-czarni, Duma Lubelszczyzny
Barwy: zielono-czarne
Stadion: obiekt umiejscowiony jest przy Al. Jana Pawła II 13 w Łęcznej. Od 2003 roku wyposażony jest w sztuczne oświetlenie, a w 2006 roku zainstalowano system podgrzewania murawy. Stadion Górnika Łęczna może pomieścić 7500 tysiąca kibiców i ma dwie zadaszone trybuny.
Klubowy herb: nawiązuje do historii górniczej klubu. Herb klubu składa się z trzech kolorów: zielonego, czarnego oraz żółtego.
Największe sukcesy: Bardzo daleko, bo aż do półfinału udało się zajść natomiast w Fortuna Pucharze Polski w sezonie 2022/2023. Zespół pod wodzą trenera Ireneusza Mamrota w meczu o finał musiał uznać wyższość jednak Rakowa Częstochowa.
Najbardziej znani piłkarze:
Grzegorz Bronowicki – urodzony 4 sierpnia 1980 roku w Jaszczowie. W Górniku Łęczna pierwsze spotkanie zagrał w 1998 roku i jego barwy reprezentował do 2005 roku. Łącznie zanotował ponad 130 występów i zdobył 11 bramek. W drużynie narodowej zadebiutował pod wodzą trenera Leo Beenhakkera – za najważniejsze spotkanie z orzełkiem na piersi śmiało można zaliczyć rywalizację z Portugalią, którą Polacy wygrali w Chorzowie 2:1, a Grzegorz Bronowicki zdołał powstrzymywać Cristiano Ronaldo.
Piotr Bronowicki – urodzony 10 września 1981 roku w Świdniku. W Górniku Łęczna występował w latach 1998-2006. Miał krótki epizod w Legii Warszawa i Piaście Gliwice. W 2009 roku ponownie został zawodnikiem Górnika Łęczna. Jego ostatnim klubem w karierze była Pogoń 07 Lubartów.
Przemysław Tytoń – karierę rozpoczynał w Hetmanie Zamość i w sezonie 2004/2005 dołączył do Górnika Łęczna. W ciągu dwóch sezonów na najwyższym szczeblu rozgrywkowym wystąpił w dwudziestu spotkaniach i na tej liczbie zatrzymał się jego licznik meczów. W kolejnych latach karierę kontynuował za granicą i był piłkarzem czołowych holenderskich klubów – PSV Eindhoven czy Ajaksu Amsterdam (w stolicy Holandii jednak nie zdołał zadebiutować). Grał także w VfB Stuttgart czy w Stanach Zjednoczonych w FC Cincinnati. W reprezentacji Polski wystąpił w czternastu spotkaniach. Najbardziej kojarzony jest z EURO 2012, gdy wszedł na boisko i obronił rzut karny w meczu otwarcia z Grecją.
Veljko Nikitović – serbski piłkarz w Polsce pojawił się w sezonie 2000/2001, gdy przyszedł do Górnika Łęczna z FK Mladost na zasadzie wypożyczenia. Występował także w FK Srem i Hajduku Kula. W 2003 roku ponownie trafił do Łęcznej, w której spędził aż trzynaście sezonów. W barwach Górnika zanotował niespełna trzysta występów i zdobył sześć bramek. W Górniku Łęczna pełnił funkcję kapitana. Po zakończeniu kariery pracował w strukturach klubu z Łęcznej.
Jan Bednarek – jego kariera w Górniku Łęczna była bardzo krótka. Został wypożyczony z Lecha Poznań i w Łęcznej zanotował łącznie 17 występów na poziomie ekstraklasy i zaliczył jedno spotkanie w krajowym pucharze. Wrócił do „Kolejorza”, by później trafić na Wyspy Brytyjskie – został zawodnikiem Southampton FC. Jan Bednarek to etatowy reprezentant Polski. Pojechał na dwa turnieje mistrzostw świata i jeden mistrzostw Europy. Jest autorem trafienia w zwycięskim 1:0 meczu z Japonią z 2018 roku.