Poznaj Polskę na sportowoArtykuły o polskiej piłce nożnejEkstraliga ma się dobrze, choć rodziła się w bólach
Ekstraliga ma się dobrze, choć rodziła się w bólach
Autor: Łączy nas piłka
Data dodania: 26.03.2023
Orlen Ekstraliga KobietOrlen Ekstraliga Kobiet
FOT. CYFRASPORTFOT. CYFRASPORT

Zrodzona w bólach, kilkakrotnie modyfikowana, raz nie doszła do skutku, a raz nie została dokończona. Polska liga piłki nożnej kobiet w różnych formach funkcjonuje od 1975 roku. Jej początki związane są z serią turniejów organizowanych przez Zarząd Główny Związku Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Okazało się bowiem, że w wyżej wymienionych turniejach biorą udział prawie wszystkie istniejące wówczas kobiece drużyny piłkarskie. W głowach działaczy zrodził się pomysł potraktowania ich jako mistrzostw Polski.

Pierwsze cztery edycje są uznawane za nieoficjalne, ponieważ nie firmował ich jeszcze PZPN. Tytuł za każdym razem przypadał Checzy Gdynia. Jesienią 1979 roku rozpoczął się pierwszy w pełni oficjalny sezon piłkarskiej ligi kobiet. Ciężar organizacji rozgrywek wzięły na siebie: sosnowiecki podokręg katowickiego OZPN oraz działacze Checzy Gdynia z Romanem Bieszkem na czele. Sezon ten przeszedł do historii jako pierwszy oficjalnie zatwierdzony przez PZPN oraz... najdłuższy. Wobec fatalnej sytuacji społeczno-politycznej w kraju mecz finałowy udało się rozegrać dopiero... 3 maja 1981 roku. Liga została zorganizowana w podziale na grupy: południową (pięć drużyn) i północną (sześć ekip). Dwa najlepsze zespoły z każdej grupy stworzyły pary półfinałowe. W finale drużyna Czarnych Sosnowiec pokonała 4:1 Checz Gdynia, a w meczu o trzecie miejsce Polam Warszawa zwyciężył 3:2 Karolinę Jaworzyna Śląska. Pierwszą królową strzelczyń w oficjalnych mistrzostwach Polski została Małgorzata Gospodarczyk z Polamu Warszawa, zdobywczyni 27 bramek. 

W latach 1982-1988 liga funkcjonowała bez fazy pucharowej. W roku 1985 po raz pierwszy pojawiły się rozgrywki drugiej ligi. W 1989 roku powrócono do podziału pierwszej ligi na grupy oraz zmodyfikowanej fazy pucharowej, z tą różnicą, że zwycięzcy obu grup grali od razu mecz o tytuł, a ich wicemistrzowie – o brąz. Sezon 1989 był również ostatnim rozegranym w systemie wiosna-jesień. 

Drużyna SMS Łódź fetująca pierwsze w historii mistrzostwo PolskiDrużyna SMS Łódź fetująca pierwsze w historii mistrzostwo Polski
FOT. PZPN

W sezonie 2021/2022 pierwsze mistrzostwo Polski wywalczył UKS SMS Łódź.

W sezonie 1989/90 zrezygnowano z podziału na grupy na poziomie pierwszej ligi. Kolejna zmiana nastąpiła już w kolejnym sezonie. Druga liga została zlikwidowana, a wszystkie zgłoszone drużyny umieszczone zostały w jednych rozgrywkach. Podzielono je na cztery grupy, z których najlepsze zespoły awansowały do fazy barażowej o mistrzostwo Polski. Kolejny sezon to powrót do podziału na dwie grupy z zachowaną, ale rozbudowaną fazą pucharową. Od sezonu 1992/93 liga prowadzona jest w ramach jednej grupy bez dodatkowych rund, kształt drugiej ligi natomiast jest uzależniony od liczby drużyn. W miarę rozwoju polskiej piłki nożnej kobiet na niwie klubowej, pojawiały się nowe ligi. W sezonie 2010/11 istniały cztery klasy rozgrywkowe, obecnie struktura liczy już pięć poziomów – od Ekstraligi do czwartych lig włącznie. Sezon 2005/06 był pierwszym rozegranym pod szyldem Ekstraligi, wobec czego dotychczasową nazwę pierwszej ligi przejął drugi poziom rozgrywkowy.  

W rozegranych do tej pory czterdziestu trzech edycjach oficjalnych mistrzostw Polski, najczęściej triumfowała drużyna Czarnych Sosnowiec – trzynaście razy. Rekord w liczbie tytułów mistrzowskich zdobytych z rzędu należy jednak do AZS Wrocław, który w latach 2001-2008 ośmiokrotnie cieszył się z końcowego sukcesu.  

Anna Gawrońska (Medyk Konin)Anna Gawrońska (Medyk Konin)
FOT. CYFRASPORT

Anna Gawrońska wciąż jest czołową zawodniczką Medyka Konin i pierwszą lub drugą najlepszą strzelczynią w historii Ekstraligi.

Rekord snajperski pod względem liczby bramek w jednym sezonie należy do Anny Żelazko – w sezonie 2004/05 zdobyła w barwach Czarnych Sosnowiec aż 47 goli. Do niedawna była ona również najskuteczniejszą strzelczynią w dostępnej historii najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce, z 256 bramkami na koncie. Istnieje jednak bardzo duże prawdopodobieństwo, że wyprzedziła ją już Anna Gawrońska. Niestety brak części danych z niektórych sezonów wczesnego etapu kariery tej zawodniczki nie pozwala jeszcze oficjalnie tego potwierdzić.   

Przez czterdzieści trzy edycje ligi, jej organizatorzy stawali przed różnorodnymi problemami, które wpływały zasadniczo na kształt i wielkość tabeli. Od kryzysu poprzedzającego wprowadzenie stanu wojennego zaczynając, poprzez masowe upadanie klubów w związku z przekształceniami ustrojowymi, na pandemii COVID-19 kończąc. Trzeba jednak przyznać, że mimo wielu obiektywnych trudności, Ekstraliga kobiet ma się dobrze, a od sezonu 2020/21 można ją oglądać w TVP Sport.

Autor: Maciej Witkowski