Poznaj Polskę na sportowoArtykuły o polskiej piłce nożnejBeach soccer – przepisy gry i zasady. Mikst futsalu i piłki nożnej
Beach soccer – przepisy gry i zasady. Mikst futsalu i piłki nożnej
Autor: Tadeusz Danisz
Data dodania: 29.08.2022
beach soccerbeach soccer

Piłka nożna plażowa to dyscyplina cały czas się rozwijająca i zdobywająca coraz większe grono fanów. Kibicom, oprócz dynamiki i wielu emocji w trakcie zawodów, może podobać się również między innymi prostota i przejrzystość, jeżeli chodzi o reguły gry.

Piłka nożna plażowa w Europie zaczęła zdobywać wielką popularność w ostatnich trzydziestu latach. Są co prawda wyjątki - na przykład w Brazylii sport ten ma dużo większe tradycje, właściwie jest pewnego rodzaju kulturą, zwłaszcza w ośrodkach, gdzie jest więcej piasku aniżeli zielonych boisk. W Europie jednak mówimy o stosunkowo nowej grze, a przepisy beach soccera po raz pierwszy ujęto w ramy w latach 90-tych ubiegłego wieku.

Boisko do beach soccera powinno mieścić się w regulaminowych standardach, to jest 35-37 metrów długości i 26 do 28 metrów szerokości. Długość pola karnego to 9 metrów i jest ono oznaczone żółtymi flagami, wyznaczającymi jego rogi. Bramki do beach soccera również są mniejsze - mają 2 metry i 20 centymetrów wysokości oraz 5,5 metra szerokości. Używana piłka również jest nieco lżejsza niż ta do tradycyjnej odmiany futbolu.

Pod pewnymi względami w beach soccerze można doszukać się pewnych analogii do futsalu, zwłaszcza w regulaminie. Na boisku mamy 5 zawodników w każdej drużynie, czterech graczy z pola i bramkarz. Jest też nielimitowana liczba zmian, na ławce powinno być od 5 do 7 zawodników. Obowiązkowo każdy z nich gra boso, ale dozwolone jest użycie miękkich ochraniaczy na kostki, ściągaczy, skarpetek lub bandaży.

Długość meczu to tylko 36 minut, na które składają się trzy części po 12 minut. Tu także liczy się efektywny czas. Zegar główny jest zatrzymywany na czas przerw w grze, a za całość odpowiedzialny jest sędzia czasowy. W beach soccerze przerw jednak nie ma zbyt wiele - następują one przede wszystkim gdy padnie bramka, zarządzony jest rzut wolny lub karny, poproszą o to sędziowie, w przypadku kontuzji. Gdy piłka wyjdzie na aut, czas nie jest zatrzymywany.

beach soccerbeach soccer

Przerwa między tercjami wynosi trzy minuty. Jest on odmierzany przez oficjalny zegar. Każdy mecz musi mieć swojego zwycięzcę, nie ma bowiem w plażówce remisów. Jeżeli mecz w regulaminowym czasie nie wyłoni zwycięzcy, to zarządzana jest trzyminutowa dogrywka, a jeżeli i to nie przyniesie efektu, to mamy rzuty karne w zasadzie „złoty gol” - wykonywane do momentu osiągnięcia jednobramkowej przewagi po jakiejkolwiek kolejce.

Mamy dwóch sędziów na boisku, współpracujących przy podejmowaniu decyzji, wspomagani są oni przez trzeciego sędziego liniowego i czwartego, zarządzającego zegarem. W kontekście czasu bardzo ważne jest również to, że bramkarz nie może posiadać piłki w polu karnym dłużej niż cztery sekundy. Zresztą rola bramkarza jest szczególnie istotna. Golkiper może złapać piłkę podaną przez zawodnika swojej drużyny tylko jeden raz, dopóki piłki nie dotknie zawodnik drużyny przeciwnej.

O wyniku w beach soccerze bardzo często decydują stałe fragmenty gry. Po faulu, zagraniu ręką, błędzie zmiany lub przetrzymaniu przez bramkarza piłki w swoim polu karnym przez okres dłuższy niż cztery sekundy następuje rzut wolny. Rzuty wolne wykonywane są wyłącznie przez poszkodowanego, chyba że dojdzie do sytuacji, że nie będzie on w stanie go wykonać. Na linii strzału - pomiędzy piłkarzem wykonującym rzut wolny a bramką - nie może nikt się znajdować, z wyjątkiem bramkarza. Tu, w przeciwieństwie do innych „piłkarskich dyscyplin”, innej sytuacji nie zobaczymy - zawodnicy drużyny broniącej nie mogą tworzyć muru

Rzut karny jest zarządzany po faulu dokonanym przez zawodnika w swoim polu karnym lub zagraniu ręką w polu karnym. Jest on wykonywany z odległości dziewięciu metrów od bramki na środku wizualnej linii wyznaczającej pole karne. Po wyjściu piłki poza pole gry może ona być wprowadzana do gry poprzez wrzut piłki rękoma zza głowy lub poprzez kopnięcie piłki położonej na piasku.

Sędzia może pokazać zawodnikowi żółtą lub czerwoną kartkę. Żółta oznacza ostrzeżenie. Dwa „żółtka” skutkują kartką czerwoną. Natomiast po czerwonej kartce zawodnik musi opuścić boisko do końca meczu. I tu kolejna analogia z futsalem. Po dwóch minutach - lub w przypadku straconej bramki w tym okresie - drużyna może w miejsce zawodnika ukaranego czerwoną kartką wprowadzić innego gracza. Jeżeli drużyna pozostanie z mniej niż trzema graczami zdolnymi do gry przegrywa spotkanie walkowerem.