[2. LIGA] Stal Stalowa Wola
Autor: Redakcja Łączy nas piłka
Data dodania: 27.08.2023
Stal Stalowa WolaStal Stalowa Wola
CyfrasportCyfrasport

Przedstawiamy sylwetkę zespołu Stal Stalowa Wola. Poniższe materiały zostały przygotowane na potrzeby programu „Poznaj Polskę na Sportowo”, który jest realizowany przez PZPN na zlecenie Ministra Edukacji i Nauki.

[2. LIGA] Stal Stalowa Wola

Data założenia: 1938

Historia założenia klubu: Klub Sportowy „Stalowa Wola” założył przybysz ze Śląska, dyrektor Zakładu Hutniczego Feliks Olszak. Klub dysponował boiskiem piłkarskim bez bieżni i trybun oraz czterema kortami tenisowymi. Zawodnicy byli amatorami, trenowali po godzinach pracy, a mecze rozgrywali w niedzielę. Po wielu latach funkcjonowania jako stowarzyszenie, w maju 2010 roku do życia została powołana spółka akcyjna. „Stal” Stalowa Wola Piłkarska Spółka Akcyjna jest prawnym następcą i kontynuatorem ZKS „Stal” Stalowa Wola. W lipcu 2018 roku pakiet większościowy spółki przejęło Miasto Stalowa Wola.

Przydomek: „Stalówka”, „Hutnicy”

Barwy: zielono-czarne

Stadion: Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej, ul. Hutnicza 10a. Kompleks wybudowano w latach 2017-20. Główny stadion ma pojemność 3764 miejsc siedzących, jest wyposażony w podgrzewaną murawę i oświetlenie.

Klubowy herb: Obecny herb obowiązuje od 9 lipca 2021 roku i nawiązuje do historycznych znaków z nietypowo przełamaną tarczą.

Herb Stali Stalowa WolaHerb Stali Stalowa Wola

Wcześniejszy herb obowiązywał zaledwie kilka miesięcy.

Największe sukcesy: 4 sezony w Ekstraklasie (1987/88, 1991/92, 1993/94, 1994/95); najwyższe miejsce – 12. (1993/94)

1/4 finału Pucharu Polski (1991/92)

Wojewódzki Puchar Polski Podkarpackiego ZPN – 2021/22, 2022/23

Najbardziej znani piłkarze:

Rudolf Patkoló – dwukrotny reprezentant Węgier i trzykrotny reprezentant Polski. W Stali występował w latach 1953-56, później wiele lat pracował jako trener z miejscową młodzieżą. Do dziś w Stalowej Woli rozgrywany jest coroczny turniej jego imienia.

Piotr Piechniak – wychowanek Stali najlepsze lata spędził w Groclinie (Dyskobolii) Grodzisk Wielkopolski, z którą wywalczył m.in. Puchar Polski i dwukrotnie Puchar Ligi. W Ekstraklasie wystąpił 238 razy, strzelił 26 goli. Trzykrotny reprezentant Polski.

Waldemar Adamczyk – dwukrotny reprezentant Polski spędził w Stali sezon 2002/03.

Józef Dankowski – w barwach Górnika Zabrze cztery razy był mistrzem Polski i raz wywalczył Superpuchar Polski. Trzy razy zagrał w reprezentacji Polski, w Ekstraklasie zaliczył 246 spotkań. Stal reprezentował podczas jej ostatniego sezonu w Ekstraklasie.

Józef DankowskiJózef Dankowski

Prejuce Nakoulma – w Stali spędził pół roku – rundę jesienną sezonu 2007/08. Później grał między innymi w Górniku Łęczna i Górniku Zabrze, po czym wyjechał do Turcji. W piłkarskim CV ma też sezon w FC Nantes.

Dariusz Sajdak – wychowanek Stali był jej czołowym strzelcem w rozgrywkach II ligi oraz jednym z głównych autorów historycznego awansu stalowowolskiego klubu do I ligi (czyli ówczesnej Ekstraklasy) w 1987 roku. Po roku w macierzystym klubie na najwyższym poziomie rozgrywek w Polsce, na trzy lata odszedł do Stali Mielec. Do macierzystego klubu wrócił w 1991 roku. Łącznie w Ekstraklasie zagrał 133 razy i strzelił 35 goli.

Eugeniusz Cebrat – kolejny mistrz Polski z Górnikiem (dwukrotny), który później przeniósł się do Stalowej Woli. Sześciokrotny reprezentant Polski grał w „Stalówce” przez cztery sezony – od 1988 do 1992 roku.

Klubowe legendy:

Jerzy Kopa – jako 30-letni trener w 1973 roku po raz pierwszy w historii wprowadził Stal do II ligi (czyli na drugi poziom rozgrywkowy). Później był jednym z najbardziej cenionych szkoleniowców w Polsce. Pracował m.in. w Legii Warszawa, Lechu Poznań i Pogoni Szczecin.

Władysław Szaryński – autor kolejnego historycznego awansu, tym razem do Ekstraklasy w 1987 roku. – Do Stalowej Woli przyszedłem w 1986 roku, na trzy ostatnie mecze przed zakończeniem sezonu w drugiej lidze. Zastąpiłem Mariana Geszke, a dużą rolę przy podjęciu przeze mnie pracy w Stali odegrał znany trener Zbigniew Myga, który mnie polecił do Stalowej Woli. Do utrzymania brakowało nam tylko jednej wygranej i sięgnęliśmy po nią, wygrywając z Unią Tarnów 3:0. A w kolejnym sezonie walczyliśmy już o awans do Ekstraklasy. I awansowaliśmy, po barażach z Górnikiem Knurów. To był wielki sukces – wspominał po latach dwukrotny reprezentant Polski.

Krystian Muskała – wychowanek Ruchu Chorzów trafił do Stali w 1968 roku i pracował na jej chwałę 35 lat. Najpierw jako piłkarz, później jako trener. Wspólnie z Szaryńskim wprowadził zespół do Ekstraklasy.

Włodzimierz Gąsior – wychowanek Stali Mielec w Stalowej Woli spędził rok jako piłkarz, a po kilkunastu latach wrócił jako trener i w sezonie 1992/93 zespół pod jego wodzą awansował do Ekstraklasy.

Mieczysław Ożóg – pierwszy raz jako piłkarz trafił do „Stalówki” na pół sezonu w 1986 roku. Wrócił wiosną 1989 roku i został – z przerwami – aż do 2007 roku. W Ekstraklasie (dla Stali i Siarki Tarnobrzeg) rozegrał 106 meczów i strzelił osiem goli. Mimo 57 lat wciąż występuje w rozgrywkach Klasy A, w zespole Bukowa Jastkowice.

Jaromir Wieprzęć – wychowanek Stali spędził w niej niemal całe piłkarskie życie. W pierwszy zespole (w Ekstraklasie) zadebiutował w wieku 18 lat w 1992 roku, karierę zakończył w 2012 roku. Kolejne lata spędził w „Stalówce” jako trener.

Jaromir WieprzęćJaromir Wieprzęć

Tomasz Wietecha – kolejny wychowanek „Stalówki”. Bramkarz w jej zespole seniorów (z kilkoma przerwami) spędził prawie 30 lat. Rozegrał ponad 200 meczów i 61 razy zachował czyste konto.

Tomasz WietechaTomasz Wietecha

Wojciech Nieradka – napastnik rozegrał dla swojego macierzystego klubu 31 meczów w Ekstraklasie i strzelił w nich dwa gole (dołożył jeszcze 24 spotkania w Siarce Tarnobrzeg). Później był kierownikiem pierwszego zespołu.

Klubowa maskotka: „Demon”. Jest z klubem od 2009 roku, spośród kilku propozycji wybrali go w głosowaniu kibice.

Inne sekcje + sukcesy: koszykówka mężczyzn i kobiet (pod skrzydłami stowarzyszenia ZKS „Stal”). Wychowankami Stali są m.in. wielokrotni reprezentacji Polski Halina Iwaniec i Roman Prawica. Dawniej w klubie funkcjonowały także sekcje: boksu, hokeja na lodzie, tenisa, tenisa stołowego, kolarska, lekkoatletyczna, łucznicza, strzelecka i motorowa.

Ciekawostki/cechy charakterystyczne:

Wychowankiem Stali i jej wieloletnim zawodnikiem był Lucjan Trela, 10-krotny medalista (w tym pięciokrotny złoty) mistrzostw Polski w boksie w wadze ciężkiej. W 1968 roku w igrzyskach olimpijskich w Meksyku stoczył walkę z późniejszym mistrzem olimpijskim, jednym z najsłynniejszych bokserów, George’em Foremanem (przegrał na punkty).

Klubowy hymn: brak