Mimo, że obiekty, na których swoje mecze na co dzień rozgrywają oba zespoły są od siebie oddalone o niespełna 40 kilometrów, kibiców Zagłębia i Górnika z pewnością znacznie więcej dzieli niż łączy. I nie chodzi tylko o legendarne animozje pomiędzy mieszkańcami Górnego Śląska a Zagłębia Dąbrowskiego, ale również o rywalizację czysto sportową. W przeszłości obie drużyny przez lata mierzyły się bowiem w najwyższej klasie rozgrywkowej, a także w Pucharze Polski, w którym dwukrotnie – rywalizowały ze sobą w wielkim finale. W sezonie 1961/62 lepsi okazali się sosnowiczanie, a dziewięć lat później zabrzanie. Tym razem – już w zgoła odmiennych realiach – los skojarzył oba kluby w 1/16 finału, co nie oznacza, że tym razem zabrakło emocji. Do wyłonienia zwycięzcy potrzebne było aż 120 minut, podczas których zobaczyliśmy niemal wszystko, co w futbolu najważniejsze: bramki, zwroty akcji, uderzenia w słupek i poprzeczkę, niewykorzystany rzut karny i nieuznane trafienie.
80
Ł. Uchnast
77
K. Wrzesiński
88
A. Troć
20
T. Klupś
11
M. Fabry
18
D. Guezen
28
K. Bębenek
33
M. Kos
96
P. Caliński
Pierwszy raz w historii Zagłębie podejmowało Górnika na swoim nowym stadionie. ArcelorMittal Park był częścią nowoczesnego kompleksu Zagłębiowskiego Parku Sportowego.
Drużyna pokazała dzisiaj charakter i wiarę, że pomimo tego, że tak nas nęka los, tych wszystkich kontuzji, które mają miejsce w ostatnim czasie, to jesteśmy w stanie rywalizować jak równy z równym z ekstraklasowiczem. W wielu momentach rozpierała mnie duma z piłkarzy, że są w stanie tak dobrze realizować nasz plan.
Fajny mecz. Taki typowy mecz pucharowy między drużynami, które za sobą nie przepadają. To było widoczne na trybunach, jak i na boisku. Oczywiście wiedzieliśmy w jakim stanie jest murawa, ale była jednakowa dla wszystkich i ten temat zamknęliśmy dzień przed spotkaniem, żeby po prostu o tym nie mówić.
Zawodników występujących w linii pomocy łączyła nie tylko „szesnastka” umieszczona na koszulce i pozycja na boisku. Obaj gracze, którzy w tym spotkaniu wpisali się na listę strzelców, byli bowiem związani ze swoim klubami od lat. Ryndak Zagłębie – z kilkoma przerwami – reprezentował od czasów juniorskich, występując w ponad 200 spotkaniach. Nie może więc dziwić powierzenie właśnie jemu – w tym prestiżowym spotkaniu – kapitańskiej opaski. Tę w ekipie z Zabrza – po zejściu z murawy Roberta Dadoka – przejął rezerwowy Olkowski. Były reprezentant Polski w Górniku grał w latach 2011-2014, żeby po przygodach w Niemczach, Anglii i Turcji, wrócić do niego z początkiem sezonu 2022/23.
Uważam, że naprawdę nie pokazaliśmy się na murawie ze złej strony na tle Górnika. A trzeba odnotować, że w ostatnim czasie zabrzanie byli rozpędzeni po wygranej nad ŁKS-em 5:0. Przede wszystkim to jednak jest ekstraklasowicz z dużą liczbą uznanych zawodników i z dobrym trenerem na pokładzie. Zdecydowanie nie daliśmy plamy, ale jest nam szkoda, że odpadliśmy z rozgrywek. Mogliśmy dociągnąć to spotkanie do rzutów karnych i jeszcze podsycić emocje.
Faktycznie nabiegałem się w tym meczu, ale to jest rzecz, której nie może zabraknąć w piłce nożnej. Musimy wszyscy grać intensywnie, a dopiero później przychodzą aspekty piłkarskie. Na początku spotkania mieliśmy problem z kreowaniem sytuacji. Przeciwnik zmusił nas do tego, żebyśmy zaczęli lepiej grać, bo dopiero po straconej bramce weszliśmy na swój poziom. Kwestią czasu było to, kiedy strzelimy pierwszą i kolejną bramkę. Byłem o tym przekonany, że zamkniemy ten mecz w 90 czy w 120 minutach. Mówi się, że murawa dla obu zespołów była taka sama, ale nie skłamię, jeśli powiem, że przeszkadzała dzisiaj w dobrej grze.
► 144. mecz Zagłębia w Pucharze Polski
► 50. porażka Zagłębia w PP
► 235. mecz Górnika w Pucharze Polski
► 60. wyjazdowy mecz Górnika w 1/16 finału PP
► 110. mecz Zagłębia w PP ze strzeloną minimum 1 bramką
► 99. mecz Zagłębia w PP ze straconą minimum 1 bramką
► 36. mecz Zagłębia w 1/16 finału PP ze strzeloną minimum 1 bramką i 36. z minimum 1 straconą
► 10. mecz Zagłębia w 1/16 finału PP ze straconymi dokładnie 2 bramkami
► 10. porażka Zagłębia w meczu PP na własnym boisku różnicą 1 bramki
► 14. mecz Zagłębia w 1/16 finału PP na własnym boisku i 14. bez remisu
► 20. wyjazdowy mecz Górnika w 1/16 finału PP ze strzelonymi dokładnie 2 bramkami
► 111. wyjazdowy mecz Górnika w PP bez porażki
► 44. wyjazdowy mecz Górnika w PP ze strzelonymi dokładnie 2 bramkami
► Jubileuszowy, 10. mecz tych drużyn w Pucharze Polski i 10. bez remisu, bilans: 4-0-6, bramki 10-13
► 18. kolejny mecz Zagłębia w 1/16 finału PP bez remisu (wyśrubowany rekord klubowy)
► 80. gol strzelony przez Zagłębie w meczach 1/16 finału PP
► 20. gol strzelony przez Zagłębie w meczach 1/16 finału PP na własnym boisku
► 40. wyjazdowa wygrana Górnika w PP różnicą 1 bramki
► Pierwsza dogrywka w meczu tych rywali w Pucharze Polski
► Pierwszy gol dla Górnika był jego bramką nr 120 strzeloną w wyjazdowych meczach 1/16 finału PP
► Zagłębie w meczach z Górnikiem w PP strzeliło dotychczas 10 bramek
► 11. porażka Zagłębia w PP w rozmiarze 1:2
► 10. porażka Zagłębia w 1/16 finału PP na własnym boisku
► 10. mecz Zagłębia w 1/16 finału PP na własnym boisku bez wygranej
► 13. mecz Zagłębia w 1/16 finału PP na własnym boisku (na 14 wszystkich) ze straconą minimum 1 bramką, jedyny bez straconej to 2:0 z Górnikiem Zabrze w sezonie 2009/10 - Zagłębie grało wówczas w II lidze (3. poziom rozgrywkowy), a Górnik w I lidze (2.poziom rozgrywkowy)
► 25. porażka Zagłębia w PP różnicą 1 bramki
► 22. wyjazdowa wygrana Górnika w meczu 1/16 finału PP różnicą 1 bramki