PUŁ
LEG
8.08.201716:00
Wisła Puławy
Logo Puchar Polski (bez sponsora)Logo Puchar Polski (bez sponsora)Puchar Polski 2017/2018

Wisła Puławy - Legia Warszawa 1:4, 08.08.2017

To był mecz, który skończył się po… 11 minutach. Tyle czasu bowiem potrzebowali mistrzowie Polski, aby zdobyć w Puławach dwie bramki, a tym samym odebrać gospodarzom nadzieję na sprawienie wielkiej niespodzianki. Najpierw swoje pierwsze trafienie w barwach Legii zaliczył Krzysztof Mączyński, a chwilę potem dość kuriozalnego samobója uderzeniem głową z 20 metrów strzelił Tomasz Sedlewski. Załamani drugoligowcy (trzeci poziom rozgrywek) od tej pory myśleli już tylko o jednym: aby uniknąć dwucyfrowej porażki. Udało im się to, choć głównie dlatego, że ekipa z Warszawy zadowoliła się skromnym prowadzeniem. Podwyższyła je dopiero w ostatniej tercji spotkania. W ten sposób legioniści zrobili pierwszy krok do zdobycia pucharu w sezonie 2017/18. Ostatni miał miejsce dziewięć miesięcy później na Narodowym, gdzie w finale pokonali Arkę Gdynia 2:1.

Artur Jędrzejczyk
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:2.
GOOOL! Armando Sadiku!
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:4.
1
4
Sędzia: Bartosz Frankowski
Koszulka Wisła Puławy (2017/2018).Koszulka Wisła Puławy (2017/2018).

D. Pożak

Wisła Puławy - Legia Warszawa 1:4 (08.08.2017)Wisła Puławy - Legia Warszawa 1:4 (08.08.2017)

Serdeczny uścisk dłoni między trenerami obu drużyn. Po prawej szkoleniowiec gospodarzy Adam Buczek, po lewej prowadzący drużynę ze stolicy Jacek Magiera.

W ostatnim czasie gra Legii poddawana jest nieustannej krytyce. Mistrzowie Polski nie mogą odnaleźć formy z końcówki poprzedniego sezonu i po porażce w dwumeczu z FK Astana zdążyli już pożegnać się z walką o fazę grupową Ligi Mistrzów. Sytuacji z pewnością nie poprawia fakt, że również na ligowym podwórku legioniści zanotowali falstart. Na inaugurację przegrali z beniaminkiem Górnikiem Zabrze 1:3, który rok temu, także na poziomie 1/16 finału Pucharu Polski, wyeliminował ich z rozgrywek. Później przyszedł jednobramkowy remis u siebie z Koroną Kielce, zwycięstwo 2:0 nad drugim z beniaminków Sandecją Nowy Sącz, a także kompromitująca porażka z Bruk-Bet Termaliką 0:1. Po trzeciej wyjazdowej porażce z rzędu ze Słoniami kibice Wojskowych nie ukrywali swojej frustracji i stało się jasne, że w przypadku ewentualnej kompromitacji Legii w Puławach czara goryczy zostanie ostatecznie przelana.

1
Izabela Koprowiak, Przegląd Sportowy (2018).

Bilety na mecz z Legią wyprzedały się w 20 minut. Kibice z Puław, którzy nie zdążyli ich nabyć, ustawiali się na okolicznych pagórkach, by chociaż z oddali obejrzeć mecz Wisły z mistrzem Polski. Piłkarze drugoligowca chcieli zapewnić swoim fanom trochę emocji, wykorzystać, że w składzie stołecznej drużyny wyszło pięciu zawodników, którzy obecnie są w lidze rezerwowymi.

Fragment relacji Izabeli Koprowiak; „Przegląd Sportowy”, 9 sierpnia 2017 r.
KIBICE NA PAGÓRKACH

Popełniłem straszny błąd. Źle ustawiłem głowę do wybicia piłki i niestety skierowałem ją do własnej bramki. Przez chwilę liczyłem jeszcze, że sytuację uratuje Nazar, ale nie był w stanie. Myślę, że gdybym chciał w ten sposób strzelić gola rywalom, to na dziesięć prób udałoby mi się może raz. No co tu gadać… Katastrofa. Zwłaszcza że to był początek spotkania, a my już przegrywaliśmy 0:2. Ten samobój zupełnie podciął nam skrzydła.

Pomeczowa wypowiedź obrońcy Wisły Puławy, Tomasza Sedlewskiego
JAKA PIĘKNA KATASTROFA
Robert HirszRobert Hirsz
Robert
Hirsz
W Wiśle Puławy od 2017 roku

„Trener Adam Buczek odbudował w przerwie pewność siebie swoich piłkarzy i Wisła zaprezentowała się zdecydowanie lepiej na początku drugiej połowy. W 52. minucie powinna zdobyć kontaktowego gola, ale Robert Hirsz nie trafił w piłkę. (...) W 90. minucie ten sam zawodnik zdobył jednak honorową bramkę dla ekipy z Puław po asyście Jakuba Smektały” – relacjonowała Interia.pl. Wychowanek gdańskiej Lechii miał w tym meczu swoje do udowodnienia, bo dwanaście lat wcześniej niewiele brakowało, a zostałby zawodnikiem Legii. Ekipę z Warszawy prowadził wówczas Dariusz Wdowczyk, który zaprosił 16-letniego reprezentanta Polski juniorów na testy. Ostatecznie z transferu nic nie wyszło, a Hirsz potem stracił formę i pozostały mu występy w klubach z niższych lig (grał nawet na Cyprze). Barw Wisły Puławy bronił tylko przez jeden sezon.

Daniel Chima ChukwuDaniel Chima Chukwu
Daniel Chima
Chukwu
W Legii Warszawa od 2017 roku

„Fizycznie czuję się dobrze. Miałem długi okres przerwy i cieszę się, że w końcu udało mi się wrócić do gry. Liczyłem na występy po przedsezonowych sparingach, ale przytrafił mi się uraz. Jestem zadowolony z naszej wygranej i z tego, że zaliczyłem dwie asysty. Szkoda jednak, że sam zmarnowałem okazje do zdobycia bramki” – mówił po meczu. Nigeryjczyk to jeden z najmniej udanych transferów Legii w ostatnich latach. Do Polski przyleciał jako trzykrotny mistrz i dwukrotny zdobywca Pucharu Norwegii z Molde FK, dla którego strzelił ponad 30 bramek, a także jako jeden z najskuteczniejszych napastników ligi chińskiej (w barwach Shanghai Shenxin trafiał do siatki w prawie co drugim meczu). Niestety, szybko okazało się, że jest kruchy jak porcelana. Czas w Warszawie spędził głównie na rekonwalescencji, a gdy już stanął na nogi, okazało się, że zapomniał, jak się zdobywa bramki. Rozstano się z nim bez żalu.

Łukasz Moneta

Nie można nikogo lekceważyć, bo rozgrywki pucharowe rządzą się swoimi prawami. Od początku meczu chcieliśmy narzucić swój styl gry i zdobyć szybko bramki. Potrzebowaliśmy spotkania, kiedy mogliśmy rozgrywać dłużej piłkę i czuć się pewniej na boisku. Teraz skupiamy się już tylko na piątkowym meczu z Piastem.

Pomeczowa wypowiedź obrońcy Legii Warszawa, Łukasza Monety
ROZGRYWAĆ DŁUŻEJ, PEWNIEJ SIĘ CZUĆ

► Pierwszy mecz tych drużyn w PP
► 27. mecz Wisły Puławy w PP
► Trzynasty kolejny mecz Wisły Puławy w PP ze strzeloną bramką

► 18. kolejny mecz Legii Warszawa w PP ze strzeloną bramką
► Druga najwyższa porażka Wisły Puławy w PP na własnym boisku (poprzednio również 1:4 w 1/16 finału z ŁKS Łódź w sezonie 1986/87)
► 230. bramka stracona przez Legię Warszawa w PP

► 60. wyjazdowe zwycięstwo Legii Warszawa w 1/16 finału PP
► 274. mecz Legii Warszawa w PP
► 1/16 to najwyższy szczebel rozgrywek PP, do którego zakwalifikowała się Wisła Puławy

► Czwarty mecz Wisły Puławy w 1/16 finału na własnym boisku i czwarty bez zwycięstwa
► Wszystkie cztery mecze 1/16 finału Wisła Puławy rozgrywała na własnym boisku i w każdym odpadała z dalszych rozgrywek; to jej czwarta nieudana próba historycznego awansu do 1/8 finału