vs
PIA
3.04.202415:30
Wisła Kraków
Fortuna Puchar Polski logotyp 2023/2024Fortuna Puchar Polski logotyp 2023/2024Puchar Polski "Fortuna Puchar Polski" 2023/2024

Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024

Dla takich historii kibice z zainteresowaniem śledzą Puchar Tysiąca Drużyn. Skazywana na pożarcie, występująca na zapleczu najwyższej klasy rozgrywkowej Wisła, postawiła się wyżej notowanym przeciwnikom i po wyeliminowaniu pięciu rywali (w tym dwóch z PKO BP Ekstraklasy) awansowała do wielkiego finału na PGE Narodowym w Warszawie. Kluczowy dla losów rywalizacji z Piastem był wystrzałowy początek gospodarzy, którzy za sprawą Szymona Sobczaka, wyszli na prowadzenie już w pierwszej minucie! Gliwiczanie, który w lidze nie mieli najlepszego okresu, pod Wawelem stracili dokładnie tyle bramek (dwie), co w czterech poprzednich rundach, a zdołali odpowiedzieć zaledwie jednym trafieniem. Wisła awansowała do finału krajowego pucharu po raz 11. w historii, ale pierwszy od 16 lat.

27.02.2024
Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024

Jak się okazało, w sezonie 2023/24 droga Wisły do wielkiego finału Fortuna Pucharu Polski wiodła tylko przez stadion przy ulicy Reymonta w Krakowie. Los i regulamin rozgrywek sprawiły, że Biała Gwiazda występowała wyłącznie w roli gospodarza.

Jakub Czerwiński
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 2:0.
Mariusz Kutwa
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:1.

Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024 Albert Rude

Uważam, że zasługujemy na ten finał, bardzo na to zasługujemy! Na ostatniej konferencji pytałem Was o to, jak długo Wisła nie grała w finale. Około 15 lat, prawda? Więc musimy bardzo szanować i docenić to, co osiągnęliśmy. Nie mogę zapomnieć o trenerach Radosławie Sobolewskim i Mariuszu Jopie. Wygrali mecze w trakcie tej podróży, więc ten finał to także ich zasługa.

Albert Rudé
POMECZOWA WYPOWIEDŹ TRENERA WISŁY
Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024 Aleksandar Vuković

Widać było, że dla piłkarzy Wisły to jest łatwiejszy mecz niż te ligowe, które grają może i niekiedy ze słabszymi rywalami, ale to jest jakby normalne. Próbowaliśmy w drugiej połowie i udało się strzelić jedną bramkę. Potem sporo ryzyka, mogło też dojść do podwyższenia wyniku, ale też mieliśmy kilka zamieszań pod bramką, po których zabrakło niewiele, żeby zrobić może coś więcej. Nie udało się. Gratulacje dla wszystkich, dla moich zawodników, że doszli do półfinału, a dla Wisły awansu do finału.

Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024 Alan Uryga

Byliśmy groźni po kontratakach, mieliśmy swoje momenty w szybkim ataku, a z tyłu, nie czułem wielkiego zagrożenia ze strony Piasta. Oczywiście, groźne były stałe fragmenty. Po raz kolejny bardzo dalekie wrzuty z autu, to co miało miejsce trzy dni temu (w meczu ligowym – przyp. red.), więc można powiedzieć, że troszkę nas to przygotowało pod dzisiejsze spotkanie. Później było trochę więcej emocji, przez straconą bramkę ze stałego fragmentu, ale już do końca żadnej sytuacji praktycznie Piast sobie nie stworzył, więc jest to pozytyw. To pokazuje, że ta drużyna ma niesamowity potencjał, no bo kolejny ekstraklasowicz u nas na stadionie został w jakiś sposób zdominowany, więc jest na czym budować.

Alan Uryga
POMECZOWA WYPOWIEDŹ KAPITANA WISŁY, ŹRÓDŁO: WISLAPORTAL.PL

Dla takich chwil się trenuje i kibicuje. Piłkarzom i sympatykom Wisły od lat brakowało sukcesu, jakim był awans do finału Fortuna Pucharu Polski.

POSTACIE MECZU
Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024 Jesus AlfaroWisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024 Jesus Alfaro
0
Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024 Ariel MosórWisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024 Ariel Mosór

JEDEN DAŁ NADZIEJĘ, DRUGI AWANS

Kiedy drużyna przegrywa do przerwy 0:2, to po zmianie stron musi zrobić wszystko, żeby jak najszybciej zdobyć kontaktową bramkę. Jednym z teoretycznie najprostszych sposobów, jest wykorzystanie wysokich obrońców przy stałych fragmentach gry. Tak też zrobił Piast, kiedy na początku drugiej połowy gola po rzucie rożnym strzelił główką Ariel Mosór. Defensor gości dał nadzieję na awans, która jednak nie znalazła pokrycia w rzeczywistości. Tym samym golem na wagę finału okazał się ten jeszcze z pierwszej połowy, autorstwa Jesúsa Alfaro. Co ciekawe tuż przed trafieniem Hiszpana na 2:0, piłkę głową nieskutecznie próbował wybić… Mosór.

Półka z pamiątkami
Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024
Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024 Grzegorz Tomasiewicz

Naszym celem było zgarnąć pełną pulę i jechać na Stadion Narodowy. Nie graliśmy tego, czego oczekiwaliśmy. Wisła dobrze zagrała i przede wszystkim szybko zdobyła bramkę, co nie powinno i tak nic zmienić, bo to była pierwsza minuta. Było jeszcze całe 90 minut do zdobycia wyrównującej bramki. Ten drugi gol był trochę niepotrzebny... W drugiej połowie musieliśmy gonić wynik. Trafiliśmy raz i chcieliśmy jak najszybciej strzelić drugiego gola, co się nie udało. Zabrakło nam po prostu czasu.

POMECZOWA WYPOWIEDŹ POMOCNIKA PIASTA, ŹRÓDŁO: PIAST-GLIWICE.EU
Na starych szpaltach
Wisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024 Przegląd SportowyWisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024 Przegląd SportowyWisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024 Tygodnik Piłka NożnaWisła Kraków - Piast Gliwice 2:1, 03.04.2024 Tygodnik Piłka Nożna

► 10. wygrana Wisły w PP na własnym boisku w rozmiarze 2:1
► 10. awans Wisły do finału PP wywalczony w półfinale (w roku 1926 Wisła w półfinale miała wolny los)
► 10. mecz Wisły w półfinale PP na własnym boisku ze strzeloną minimum 1 bramką
► Piąty kolejny mecz Wisły w półfinale PP ze straconą minimum 1 bramką (wyśrubowany rekord klubowy)
► Drugi gol dla Wisły był jej bramką nr 400 strzeloną w meczach PP
► Trzeci kolejny mecz Wisły w półfinale PP na własnym boisku ze straconą minimum 1 bramką (pobity rekord klubowy)