
Tradycji stało się zadość. Widzew Łódź i Legia Warszawa po raz piąty w historii spotkały się w rozgrywkach o Puchar Polski i po raz piąty lepszy okazał się zespół ze stolicy. Obie drużyny do rywalizacji w 1/8 finału przystępowały w odmiennych nastrojach. Goście, którzy powoli zapominali już o odebranym mistrzostwie kraju za sezon 1992/1993 (po słynnej „niedzieli cudów”), dobrze spisywali się w lidze i od początku znów zgłaszali akces do walki o czołowe lokaty. Gospodarze z kolei zawodzili i nie byli w stanie zwyciężyć w trzech kolejnych spotkaniach. Starcie z odwiecznym rywalem, niezależnie od okoliczności, jak zawsze wzbudzało jednak duże zainteresowanie. I choć do przerwy, przeważający łodzianie prowadzili po bramce Marka Koniarka, ostatecznie nie udało im się odnieść historycznego zwycięstwa. Bo kiedy po wyrównaniu Adama Fedoruka wszystko wskazywało na dogrywkę, sprawy w swoje ręce wziął Wojciech Kowalczyk. Reprezentacyjny napastnik efektownym rajdem w ostatnich minutach rozstrzygnął losy rywalizacji.
Jeszcze w przeddzień spotkania nie było wiadomo, czy dojdzie do transmisji telewizyjnej. Chodzi o reklamy firmy „Cin and Cin” na widzewskim stadionie, ale tym razem Andrzej Pawelec, szef „Cin and Cin” i udziałowiec Widzewa miał argument – Górnik Zabrze reklamował przed tygodniem bez przeszkód elbląskie piwo. Osiągnięto kompromis: plansze zostały zasłonięte, ale materiałem tak cienkim, że wszystko było i tak widać, uznano też, że napis na koszulkach widzewiaków reklamuje firmę „Cin-Cin Music” formalnie z alkoholem nie mającą nic wspólnego i wilk był więc syty i telewizja cała...
15
P. Miąszkiewicz
W 1993 roku Dariusz Dziekanowski wrócił do Legii po latach spędzonych na Wyspach Brytyjskich w Celticu Glasgow i Bristol City. Kibice Widzewa wciąż pamiętali mu jednak przeprowadzkę z Łodzi do Warszawy w 1985 roku i wcześniejszy, słynny wywiad udzielony Jerzemu Chromikowi dla „Sportowca”.
Fedoruk (przyp. red.) doznał kontuzji i miał już zejść z boiska, ale nie było akurat przerwy w grze. (...) Strzelił bramkę, bo widząc piłkę zmierzającą w jego stronę zerwał się odruchowo. Fedoruk nie był już w stanie zejść z boiska o własnych siłach, bo… dodatkowo „osłabili” go koledzy spontanicznymi gratulacjami.
W Łodzi doszło do starcia dwóch przyszłych selekcjonerów reprezentacji Polski. Trener Widzewa – Władysław Stachurski objął kadrę w listopadzie 1995 roku. Szkoleniowiec Legii – Janusz Wójcik (na zdjęciu), niespełna dwa lata później.
O tym jak duży respekt wzbudzali ofensywni zawodnicy obu drużyn, najlepiej świadczy liczba popełnionych na nich przewinień. Zarówno Koniarkowi, jak i Kowalczykowi nie udawało się w tym meczu dochodzić do wielu klarownych sytuacji, ale te nieliczne, które mieli – wykorzystali. Zdecydowanie bardziej zadowolony ze swojej bramki mógł być wicemistrz olimpijski z Barcelony, który w samej końcówce zapewnił awans Legii do najlepszej ósemki rozgrywek.
Słaba forma widzewiaków w rundzie jesiennej sprawiała, że frekwencja na łódzkim stadionie systematycznie się zmniejszała. Mecz z odwiecznym rywalem z Warszawy przyciągnął jednak na trybuny blisko sześć tysięcy fanów.
► Piąty mecz tych drużyn w Pucharze Polski (cztery z nich w 1/8 finału i jeden w ćwierćfinale), wszystkie wygrała Legia, bramki 3-9, w żadnym Widzew nie strzelił więcej niż 1 gola
► 56. mecz Widzewa w Pucharze Polski
► 156. mecz Legii w Pucharze Polski
► 10. mecz Widzewa w PP ze straconymi dokładnie 2 bramkami
► 14. mecz Widzewa w PP na własnym boisku ze zdobytą bramką i 14. z bramką straconą
► 11. mecz Widzewa w 1/8 finału PP ze stracona bramką
► 11. wyjazdowy mecz Legii w 1/8 finału PP ze straconą bramką
► 25. wyjazdowy mecz Legii w PP ze straconą dokładnie 1 bramką
► 22. mecz Legii w 1/8 finału PP ze straconą bramką
► 22. wyjazdowy mecz Legii w 1/8 finału PP ze zdobytą bramką
► Dziewiąty mecz Legii w 1/8 finału PP ze strzelonymi dokładnie 2 bramkami i dziewiąty z dokładnie 1 bramką straconą
► 20. mecz Widzewa w PP ze strzeloną dokładnie 1 bramką
► 20. mecz Widzewa w PP na własnym boisku
► 25. awans Legii do ćwierćfinału PP
► 40. mecz Legii w 1/8 finału Pucharu Polski
► 30. mecz Legii w 1/8 finału PP bez porażki
► 22. wyjazdowy mecz Legii w 1/8 finału PP bez porażki
► Pierwsza porażka Widzewa w PP na własnym boisku w rozmiarze 1:2
► 10. porażka Widzewa w PP na własnym boisku
► 15. mecz (na 16 wszystkich) Widzewa w 1/8 finału PP bez remisu, jedyny to 2:2 w Łodzi z ŁKS-em w sezonie 1979/80, zakończony rzutami karnymi (w dogrywce 0:0), przegranymi przez Widzew 1:4
► 140. gol stracony przez Legię w PP
► 77. wyjazdowy mecz Legii w PP bez remisu
► 40. gol stracony przez Legię w meczach 1/8 finału PP