
Przystępując do meczu 1/8 finału Pucharu Polski zespoły z Mielca i Wodzisława Śląskiego znajdowały się, w jak się wydawało, zwrotnych momentach swoich historii. Stal po tym jak w poprzednim sezonie pożegnała się z krajową elitą, fatalnie spisywała się również na zapleczu ekstraklasy. Kłopoty organizacyjno-finansowe sprawiły, że w ramach protestu kilka dni wcześniej piłkarze oddali ligowy mecz z Cracovią walkowerem, za co spotkały ich konsekwencje ze strony władz klubu. Odra z kolei, po historycznym awansie do I ligi, w roli beniaminka spisywała się bardzo dobrze, dlatego przed pierwszym gwizdkiem nie trudno było wskazać faworyta. Wydarzenia na boisku tylko potwierdziły przedmeczowe przewidywania. Podopieczni Marcina Bochynka nie dali szans gospodarzom, a przy jeszcze większej skuteczności, ich wygrana mogła być jeszcze bardziej okazała.
► Redakcja Biblioteki PZPN dysponuje obecnie wyłącznie zapisem wideo skrótu tego meczu.
Odra Wodzisław Śląski pod wodzą trenera Marcina Bochynka osiągnęła historyczny sukces. Pierwszy raz awansowała do I ligi, w której już w premierowym sezonie zajęła 3. miejsce (ustępując tylko Widzewowi Łódź i Legii Warszawa). W Pucharze Polski doszła natomiast do półfinału (zdjęcie wykonane przed sezonem 1996/1997).
P. Występek
W. Gajek
► Redakcja Biblioteki PZPN na bazie dostępnych źródeł nie była w stanie ustalić numerów zawodników oraz minuty, w której żółtą kartką został upomniany Paweł Kloc.
Legenda na ratunek. Po spadku z I ligi trenerem Stali został Grzegorz Lato. Dwukrotny mistrz Polski z zespołem z Mielca i król strzelców mundialu 1974 nie odmienił jednak oblicza ekipy z Podkarpacia.
Obu zawodników, którzy w tym spotkaniu wystąpili po przeciwnych stronach barykady, łączyła nie tylko pozycja. Obaj najdłużej w karierze reprezentowali właśnie kluby z Mielca i Wodzisławia Śląskiego i obaj, niedługo po zakończeniu gry w piłkę, przenieśli się na ławkę w nowej roli trenera. Tułacz był wychowankiem Stali i klub z Podkarpacia reprezentował w latach 1987-1992, 1993 -1994 i 1996 -1997. W sumie rozegrał dla niego 171 meczów ligowych, w których zdobył 17 bramek. Pierwsze kroki jako szkoleniowiec również stawiał w Mielcu, a później prowadził m.in. Resovię i Siarkę Tarnobrzeg. W 2015 roku przejął Puszczę Niepołomice, w której jego wieloletnia praca sprawiła, że został najdłużej pracującym szkoleniowcem na szczeblu centralnym w Polsce.
W sezonie 1995/1996 doświadczony pomocnik awansował z Odrą do ekstraklasy, a już w pierwszym występie w elicie (w wygranym 3:1 spotkaniu z Polonią Warszawa) zdobył dwie bramki (w tym pierwszą w historii klubu na najwyższym szczeblu rozgrywek). Jego licznik w I lidze ostatecznie zatrzymał się na 50 występach i 10 golach. Karierę piłkarską zakończył w 1998 roku i postawił na pracę trenera. Stosunkowo szybko, w 2001 roku objął „swoją” Odrę (w której wcześniej był asystentem Jerzego Wyrobka), żeby w sezonie 2001/2002 doprowadzić klub z Wodzisławia Śląskiego do mistrzostwa rundy jesiennej. W sumie pracę w Odrze podejmował czterokrotnie. Prowadził też między innymi takie zespoły jak: Korona Kielce, Górnik Zabrze, Piast Gliwice czy Polonia Bytom.
Można przegrać, zwłaszcza z rywalem reprezentującym wyższy poziom. Nikt nie miałby do kopaczy (celowo używam tego określenia) z Mielca pretensji, gdyby stało się to po walce. Ale kiedy oddaje się pole gry mając w nosie tę znikomą już garstkę najwierniejszych kibiców, to jest już bardzo źle.
Wczesna pora meczu i fatalna dyspozycja Stali sprawiły, że mecz z trybun oglądało niewiele ponad pół tysiąca kibiców.
► 82. mecz Stali w Pucharze Polski
► 32. mecz Odry w Pucharze Polski
► 22. wyjazdowy mecz Odry w PP
► Piąty mecz Odry w 1/8 finału PP i piąty bez remisu
► Najwyższa porażka Stali w PP
► Rekord liczby straconych bramek (4) przez Stal w meczu PP na własnym boisku
► 11. kolejny wyjazdowy mecz Odry w PP bez remisu (wyśrubowany rekord)
► Czwarta kolejny wygrana Odry w PP (pobity rekord)
► 15. kolejny mecz Odry w PP bez remisu (wyśrubowany rekord)
► Czwarty kolejny mecz Odry w PP bez porażki (pobity rekord)
► Drugi gol był bramką nr 40 strzeloną przez Odrę w PP
► Drugi gol był bramką nr 20 strzeloną przez Odrę w wyjazdowych meczach PP
► Rekord wysokości wygranej Odry w PP
► Trzeci gol był bramką nr 10 strzeloną przez Odrę w 1/8 finału PP
► Pierwszy mecz tych drużyn w Pucharze Polski
► Pierwsza porażka Stali w PP w rozmiarze 0:4
► Pierwsza wygrana Odry w PP w rozmiarze 4:0
► Pierwszy mecz Odry w 1/8 finału PP bez straconej bramki
► Czwarty gol był bramką nr 111 straconą przez Stal w meczach PP
► 11. porażka Stali w meczu 1/8 finału PP
► 18. mecz Stali w 1/8 finału PP (na 19 wszystkich) bez remisu, jedyny remis to 1:1 po dogrywce w Mielcu z Sokołem Tychy w poprzednim sezonie i przegrana 3:4 w rzutach karnych
► Drugi gol był bramką nr 30 straconą przez Stal w meczach 1/8 finału PP
► Szósty mecz Stali w 1/8 finału PP na własnym boisku (na 7 wszystkich) bez remisu, jedyny remis to 1:1 po dogrywce z Sokołem Tychy w poprzednim sezonie i przegrana 3:4 w rzutach karnych
► Czwarty mecz Odry w 1/8 finału PP (na 5 wszystkich) ze zdobytą bramką, jedyny bez strzelonej to 0:2 w Rzeszowie ze Stalą w sezonie 1990/91