7.10.198614:15Stadion Zawiszy, Bydgoszcz 15000
1:1 Gol Kim Pung-ila, asysta Kim Song-juna
1:2 Gol Park Wang-chola, asysta Han Hyong-ila
2:2 Gol J. Karasia, asysta J. Urbana

Polska - Korea Północna 2:2, 07.10.1986

Wojciech Łazarek swoją karierę w roli selekcjonera reprezentacji Polski chciał rozpocząć z przytupem. Do Polski zaproszono drużynę z zaprzyjaźnionego socjalistycznego kraju, ale nie była to NRD, Czechosłowacja czy ZSRR, z którymi trudniej by było wygrać, tylko półamatorska ekipa z Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Cel był prosty: strzelić kilka, a może nawet kilkanaście bramek, sprawdzić jak największą liczbę zawodników (na boisku pojawiło się aż 21 piłkarzy z orłem na piersi!) i z uśmiechem zacząć przygotowania do meczu z Grecją w eliminacjach Euro 1988. Co z tego wyszło? Z trudem i to w ostatniej chwili wywalczony remis. Trener minę miał nietęgą, ale uspokajał: „Z budowaniem drużyny jest podobnie jak z robieniem słonia. Dużo kurzu, szumu, a efekt za dwa lata”. Niestety, dwa lata później powtarzał to samo.
poland
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:0.
poland
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:2.

J. Furtok

► Uwaga: zarówno Paweł Król (przed przerwą), jak i Juliusz Kruszankin (po przerwie) zagrali w koszulce z numerem 3, a Wiesław Wraga (przed przerwą) i Jan Furtok (po przerwie) w koszulce z numerem 10.

„Baryła”, czyli uwielbiany przez polskich kibiców Wojciech Łazarek. Gdy obejmował funkcję selekcjonera, miał olbrzymi kredyt zaufania, jednak z miesiąca na miesiąc był coraz ostrzej krytykowany.„Baryła”, czyli uwielbiany przez polskich kibiców Wojciech Łazarek. Gdy obejmował funkcję selekcjonera, miał olbrzymi kredyt zaufania, jednak z miesiąca na miesiąc był coraz ostrzej krytykowany.

„Baryła”, czyli uwielbiany przez polskich kibiców Wojciech Łazarek. Gdy obejmował funkcję selekcjonera, miał olbrzymi kredyt zaufania, jednak z miesiąca na miesiąc był coraz ostrzej krytykowany.

Uważam, że ten mecz odzwierciedlił aktualną formę reprezentacji Polski. Być może po zawodnikach było widać jeszcze zmęczenie niedzielnymi meczami ligowymi, późniejszymi podróżami na zgrupowanie, zwłaszcza z zagranicy, ale przynajmniej we fragmentach spotkania było widać, że zespół chce grać, choć pewnie mało jeszcze precyzyjnie. W każdym razie momenty były. Zmian dokonałem rzeczywiście dużo, ale chciałem wszystkim dać szansę. Teraz wiem, kto potrafi udźwignąć odpowiedzialność w występie w reprezentacji, a kto ma z tym problem.
Pomeczowa wypowiedź selekcjonera Wojciecha Łazarka
MOMENTY BYŁY
Jedynym polskim piłkarzem, który przeciwko Korei Północnej zagrał od pierwszej do ostatniej minuty, był napastnik Marek Leśniak. Mimo to nie wpisał się tego dnia na listę strzelców.Jedynym polskim piłkarzem, który przeciwko Korei Północnej zagrał od pierwszej do ostatniej minuty, był napastnik Marek Leśniak. Mimo to nie wpisał się tego dnia na listę strzelców.

Jedynym polskim piłkarzem, który przeciwko Korei Północnej zagrał od pierwszej do ostatniej minuty, był napastnik Marek Leśniak. Mimo to nie wpisał się tego dnia na listę strzelców.

Kazimierz Górski ujawnił, że „PZPN otrzymał latem 1986 dwanaście ofert, z czego sześć poważnych. Komisja wybrała trzy, a z tej trójki opowiedziała się za Łazarkiem i Podedwornym”. Katowicki „Sport” informował, że wśród „poważnych kandydatów byli Ryszard Kulesza, Andrzej Strejlau, Edmund Zientara oraz Łazarek i Podedworny, nie wymieniając, dla dobra zainteresowanego, szóstej kandydatury”. Skoro wyboru dokonali fachowcy z grona członków władz PZPN, zapewne kierowali się także dobrą wolą. Ich faworyt Wojciech Łazarek już w premierze zadziwił jednak szeroką publiczność, chyba nie tylko w kraju. W sześć tygodni po elekcji wystawił do premierowej próby przeciwko egzotycznej ekipie Północnej Korei, tej lepszej, jak jeszcze mówiono, bo „ludowo-demokratycznej”, dziś najbardziej sterroryzowanego przez rodzimą dyktaturę kraju świata, niemal wszystkich nadających się do gry na tym szczeblu polskich piłkarzy.
Andrzej Gowarzewski „Encyklopedia Piłkarska FUJI. Biało-czerwoni”; Wyd. GiA, Katowice 1997
KULISY WYBORU SELEKCJONERA
Marek Leśniak podczas meczu Polska - Finlandia 2:1 (13.04.1993)Marek Leśniak podczas meczu Polska - Finlandia 2:1 (13.04.1993)
Marek
Leśniak
W reprezentacji od 07.10.1986

Spośród aż 21 polskich piłkarzy, którzy tego dnia biegali po murawie stadionu bydgoskiego Zawiszy, tylko jemu, debiutantowi, było dane zagrać od pierwszego do ostatniego gwizdka. Leśniak czekał na swoją szansę dość długo, bo w lidze strzelał gole już jako 18-latek i uchodził za jeden z większych talentów polskiej piłki. W 1983 roku z kadrą U20 zajął trzecie miejsce na mistrzostwach świata. Trudno mu jednak było przebić się do dorosłej reprezentacji, gdzie za rywali miał takie tuzy, jak Zbigniew Boniek, Włodzimierz Smolarek, Jan Urban czy Dariusz Dziekanowski. Wszystko zmieniło się właśnie w sezonie 1986/87, który zaczął od debiutu w narodowej kadrze, a skończył zdobyciem ze szczecińską Pogonią wicemistrzostwa Polski i wywalczeniem korony króla strzelców.

Andrzej SikorskiAndrzej Sikorski
Andrzej
Sikorski

Drugi w historii piłkarz o dokładnie tym samym imieniu i nazwisku, który zagrał w reprezentacji Polski. Co ciekawe, obaj zaliczyli w narodowej kadrze tylko jeden mecz, każdy z dość egzotycznym rywalem i obaj byli zawodnikami stołecznej Gwardii. Andrzej Sikorski (I) w 1974 roku bronił naszej bramki w wyjazdowym towarzyskim spotkaniu z Haiti, wygranym 3:1. Niewiele od niego młodszy Andrzej Sikorski (II) szansę debiutu dostał dwanaście lat później w konfrontacji z Koreą Północną. Solidny ligowy obrońca, broniący już wówczas barw Legii, spisał się poniżej oczekiwań. Przegrał kilka pojedynków główkowych z niewysokimi rywalami, łatwo też dawał się mijać, kolejnego powołania do kadry więc nie otrzymał. Andrzej Sikorski (II) jest ojcem reprezentantki Polski w siatkówce Aleksandry Sikorskiej.

NA STARYCH SZPALTACH

Okładka piłki nożnej po meczu polska - krld (07.10.1986) Okładka piłki nożnej po meczu polska - krld (07.10.1986)
piłka nożna po meczu polska – krld (07.10.1986)piłka nożna po meczu polska – krld (07.10.1986)

► Trzeci w historii oficjalny mecz reprezentacji w Bydgoszczy i trzeci bez porażki
► Drugi mecz reprezentacji przeciwko Korei Północnej (dziesięć lat wcześniej zwycięstwo 5:0 na igrzyskach w Montrealu)
► 75. mecz reprezentacji w październiku

► 25. mecz Krzysztofa Pawlaka w reprezentacji
► Ryszard Tarasiewicz otworzył dziewiątą setkę goli dla reprezentacji Polski (pierwsza bramka dla biało-czerwonych w tym meczu)
► Druga bramka Ryszarda Tarasiewicza w 14. występie w reprezentacji

► Debiut Wojciech Łazarka w roli selekcjonera reprezentacji Polski (53. trener kadry)
► Zadebiutowało 6 zawodników: Henryk Bolesta, Tadeusz Świątek, Wiesław Wraga, Marek Leśniak, Andrzej Sikorski (II), Juliusz Kruszankin
► Debiutancki gol Jana Karasia w dziesiątym występie w reprezentacji

► Zagrało 21 zawodników (to rekord w historii reprezentacji) z 8 klubów (wszystkie krajowe)
► Drugi mecz reprezentacji rozegrany 7 października i drugi remis (poprzednio 3:3 ze Szwecją 24 lata wcześniej)
► 20. remis reprezentacji w rozmiarze 2:2