28.10.198716:00Stadion Pogoni, Szczecin3000
Szansa M. Leśniaka, P. Frimann wybija z bramki po strzale G. Więzika
M. Leśniak z woleja, P. Schmeichel broni
0:2 Gol K. Vilforta, asysta P. Schmeichela
C. Nielsen sam na sam z M. Szczechem

Polska - Dania 0:2, 28.10.1987

Per Frimann i Roman Hurkowski. Przed meczem w Szczecinie nazwisko pierwszego było znane tylko najzagorzalszym polskim kibicom, a o drugim nikt nie słyszał w Danii. Kilka dni po spotkaniu to o nich jednak było najgłośniej. Pomocnik drużyny gości nie uczynił nic złego: po prostu wybiegł na murawę, a potem grał jak z nut, m.in. wybijając piłkę z pustej bramki po strzale Grzegorza Więzika i zaliczając asystę przy pierwszym golu Kima Vilforta. Dziennikarz „Piłki Nożnej” też zrobił tylko to, co do niego należało. Poszperał trochę w papierach, sprawdził dane, wykonał kilka telefonów i ustalił, że Frimann nie miał prawa wystąpić w tym meczu. Wcześniej bowiem zagrał trzy mecze w eliminacjach mistrzostw świata, a zgodnie z ówczesnymi przepisami w kwalifikacjach olimpijskich mogli uczestniczyć zawodnicy mający na koncie najwyżej jedno takie spotkanie. Skończyło się tak, że choć na boisku lepsi byli Duńczycy, to jednak Polakom przyznano zwycięstwo w rozmiarze 2:0. Niespodziewany walkower przedłużył nasze szanse na wyjazd do Seulu.

denmark
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:1.
poland
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 0:2.
poland
0
2
denmark
Sędzia: Philippe Mercier
Koszulka Polska (1987)Koszulka Polska (1987)

L. Kosowski

Polska – Dania 0:2 (28.10.1987)Polska – Dania 0:2 (28.10.1987)
KADR Z TRANSMISJI

To marzenie się nie spełniło. Pod olimpijską flagą duńscy i polscy piłkarze zagrali tylko w eliminacjach, w turnieju finałowym ich zabrakło. Do Seulu pojechała reprezentacja RFN.

zdzisław podedworny

Gratuluję zwycięstwa trenerowi Møllerowi i jego drużynie. Była ona dzisiaj po prostu lepsza na boisku. Widzieliśmy podczas tego spotkania, że nie jest dziełem przypadku dorobek punktowy oraz bilans bramek Danii w naszej grupie eliminacyjnej. Od pierwszego do ostatniego momentu spotkania nasz przeciwnik był zespołem grającym bardzo agresywnie. Do moich podopiecznych mam pretensje, że nie zrealizowali w pełni nakreślonych zadań. Przede wszystkim zabrakło nam konsekwencji i koncentracji w niektórych fragmentach meczu. Czy czas, jaki opiekuję się drużyną olimpijską, uważam za stracony? Trudno na to pytanie jest mi w tej chwili odpowiedzieć. Czas na refleksje przyjdzie niebawem. Co do zawodników – nie jest dziełem przypadku taki a nie inny skład drużyny. Są w niej najlepsi zawodnicy grający w lidze. W sprawozdaniach ligowych czytałem, że Kosowski strzelił dwie bramki, Leśniak strzela bramki i obydwaj są czołowymi postaciami swoich drużyn. Gdy przychodzi im grać w reprezentacji, nic z tego nie wychodzi.

0

Jako pierwsi na murawie stadionu Pogoni pojawili się goście. Ich trener zarządził ostrą rozgrzewkę, po której mocno spoceni zawodnicy na 10 minut przed pierwszym gwizdkiem bardzo ważnego dla obydwu drużyn meczu udali się do szatni. Nasi olimpijczycy na płycie pojawili się pół godziny po rywalach i do rozgrzewki podeszli znacznie luźniej. Nielicznych kibiców nurtowało pytanie, która z tych metod bezpośredniego przygotowania do zawodów okaże się trafniejsza. Odpowiedź dały już pierwsze zagrania piłki po rozpoczynającym grę gwizdku sędziego Merciera ze Szwajcarii.

Fragment relacji Jerzego Dusika; „Sport”, 29 października 1987 r.
DWA SPOSOBY NA ROZGRZEWKĘ

Duńczycy cieszyli się z pierwszego gola, zanim minęło pół godziny gry. Z lewego skrzydła dośrodkował Per Frimann, a piłkę do polskiej bramki posłał inny z pomocników Kim Vilfort.

Polacy mieli dwie znakomite sytuacje do zdobycia gola. W 14. minucie po strzale głową Więzika (po rzucie rożnym) piłka minęła bramkarza, trafiła jednak stojącego na linii obrońcę, który dobrze wiedział, gdzie być powinien. Sytuacja jasna i nie budząca wątpliwości. Ale po meczu stojący blisko polscy piłkarze twierdzili, że Duńczyk wybił piłkę ręką. Piszę o tym, nie będąc przekonanym o słuszności. Druga najlepsza sytuacja miała miejsce minutę po przerwie, kiedy strzał Sokołowskiego Schmeichel wybił na róg.

Fragment artykułu Stefana Szczepłka; „Piłka Nożna”, 3 listopada 1987 r.
BYŁA RĘKA CZY NIE?

Drugi gol dla gości był dość niezwykły, bo asystę przy nim zaliczył… bramkarz. Peter Schmeichel kopnął piłkę tak mocno, że wylądowała w naszym polu karnym, gdzie Kim Vilfort precyzyjnym strzałem głową nie dał szans Markowi Szczechowi.

W 71. minucie Vilfort jeszcze raz wystąpił w roli bezwzględnego egzekutora. Niesiona silnym wiatrem piłka po wykopie Schmeichela wylądowała w okolicach bramki Szczecha, a główka Vilforta dopełniła reszty. Gol kuriozum, zdobyty w przedziwnych okolicznościach, które mogą być dopuszczalne na podwórkowych boiskach, a nie w meczach o międzynarodowej randze.

Fragment relacji Jerzego Cierpiatki; „Tempo”, 29 października 1987 r.
GOL KURIOZUM
Waldemar TęsiorowskiWaldemar Tęsiorowski
WALDEMAR
TĘSIOROWSKI
Nie zadebiutował w reprezentacji A

„Oto w 24. minucie lewy obrońca Steffensen sfaulował Tęsiorowskiego obok polskiego pola karnego. Piłkarz Śląska zrobił najgorszą rzecz, jaką mógł zrobić. Zachował się jak początkujący junior. Zamiast leżeć na boisku i czekać, aż sędzia zmuszony będzie przerwać grę, osłabił swój zespół, schodząc z boiska. W minutę później Duńczycy przeprowadzili z tej strony akcję, żaden z kolegów miejsca Tęsiorowskiego nie zdążył zająć, sędzia liniowy nie podniósł chorągiewki, kiedy Frimann przyjął piłkę będąc na spalonym, nastąpiło podanie do środka i uderzenie Vilforta. 0:1” – tak, dość surowo, zrecenzował występ wrocławianina Stefan Szczepłek z „Piłki Nożnej”. Zawodnik, któremu przecież nie brakowało doświadczenia (ponad 250 spotkań w lidze, 15 występów w kadrze olimpijskiej), tym razem zagrał słabo. Zaspał też przy drugiej bramce dla drużyny gości.

Per FrimannPer Frimann
PER
FRIMANN
W reprezentacji od 12.10.1983

„W środę 28.X.1987 r. na stadionie szczecińskiej Pogoni Dania pokonała Polskę 2:0, przy czym przez pełne 90 minut w drużynie Danii grał Per Frimann. Zdziwiło nas to bardzo. Raz jeszcze sięgnęliśmy do źródłowego »Denmark World Cup in football 1986«, wydanego przez duńską federację piłkarską po awansie tej reprezentacji do finałów mistrzostw świata 1986. Na stronie 34. publikacji wydrukowano składy drużyny Danii z eliminacji do turnieju Mexico’86. (...) Z powyższego jasno wynika, że udział Frimanna w szczecińskim meczu z Polską był sprzeczny z postanowieniami FIFA” – orzekł w imieniu redakcji „Piłki Nożnej” Roman Hurkowski. I miał rację. Po trwającej blisko trzy tygodnie batalii FIFA przyznała rację PZPN, weryfikując wynik spotkania na 2:0 dla biało-czerwonych. Bohater całego zamieszania w drużynie olimpijskiej oczywiście już więcej nie zagrał. Rok później pojechał jednak na mistrzostwa Europy do RFN.

roman hurkowski

Absolutnie nie kwestionujemy wysokiej obecnie klasy olimpijskiej drużyny Danii, więcej – wydaje nam się, że i bez Frimanna mogłaby wygrać w Szczecinie. W końcu bez pomocy tego zawodnika wywalczyła trzy efektowne zwycięstwa – 5:0 nad Grecją oraz 8:0 i 2:1 nad Rumunią. Nasze dochodzenie nie miało na celu sztucznego windowania naszej reprezentacji olimpijskiej. Szło nam tylko i wyłącznie o to, by wszyscy przestrzegali ustalonych przepisów. I chyba szanująca się krajowa federacja powinna temu sprzyjać. Zachęciliśmy zatem PZPN do energicznych posunięć. Cieszymy się, że po wyłożeniu naszych wątpliwości zadziałano, to znaczy odważono się wreszcie sformułować oficjalny protest. Został on przekazany do FIFA we wtorek 3.XI 1987, a więc dopiero na szósty dzień po meczu, zaś dokładnie w tydzień po ukazaniu się w „PN” zastrzeżeń odnośnie ewentualnej gry Frimanna. Dowiedzieliśmy się, że niezależnie od tego po meczu w Szczecinie sekretarz generalny PZPN złożył ustną wątpliwość obserwatorowi z ramienia FIFA. Na szczęście zdążono przed posiedzeniem funkcjonującej w ramach FIFA komisji organizacyjnej turnieju olimpijskiego. 11.XI.1987 jej przedstawiciele orzekli, że wobec udziału nieuprawnionego Pera Frimanna wynik meczu Polska – Dania weryfikuje się jako walkower 2:0 dla Polski.

Roman Hurkowski (na zdjęciu), Kazimierz Oleszek; „Piłka Nożna”, 17 listopada 1987 r.
ZASADY SĄ NAJWAŻNIEJSZE

NA STARYCH SZPALTACH

Piłka Nożna po Polska – Dania 0:2 (28.10.1987) 1Piłka Nożna po Polska – Dania 0:2 (28.10.1987) 1
„Piłka Nożna” po meczu Polska – Dania.
„Piłka Nożna” z 17 listopada 1987 roku, z artykułem informującym o przyznaniu walkowera biało–czerwonym.

► Po raz 15. w eliminacjach igrzysk zagrała reprezentacja olimpijska (wcześniej grała reprezentacja A)
► 30. zwycięstwo reprezentacji w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały)
► Mecz na boisku zakończył się wygraną Danii 2:0, ale z powodu gry w drużynie rywala nieuprawnionego zawodnika (Per Frimann) został zweryfikowany jako walkower 2:0 dla Polski (fakt ten odkrył dziennikarz piłkarski Roman Hurkowski)

► Pierwsza wygrana reprezentacji olimpijskiej w eliminacjach igrzysk w rozmiarze 2:0
► 10. mecz reprezentacji w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały) ze strzelonymi dokładnie 2 bramkami (w tym wypadku bramki wirtualne z walkowera)
► 10. mecz reprezentacji w eliminacjach olimpijskich ze zdobytą bramką (w tym wypadku bramki wirtualne z walkowera) z udziałem drużyny olimpijskiej (wcześniej grała też pierwsza drużyna narodowa)

► 20. mecz reprezentacji w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały) bez straconej bramki
► 10. zwycięstwo reprezentacji w eliminacjach olimpijskich na własnym boisku
► 10. mecz reprezentacji w eliminacjach olimpijskich na własnym boisku ze zdobytą bramką (w tym wypadku bramki wirtualne z walkowera)

► Pierwszy (wirtualny) gol dla reprezentacji był bramką nr 100 strzeloną w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały)
► Drugi (wirtualny) gol dla reprezentacji był bramką nr 30 strzeloną w eliminacjach olimpijskich na własnym boisku