
Próbowali, ale ostatecznie nie udało się im oszukać przeznaczenia. Piłkarze z Zabrza w ostatniej minucie podstawowego czasu gry doprowadzili do wyrównania, co skutkowało dodatkowymi 30 minutami rywalizacji. Ale w dogrywce, tak jak przez zdecydowaną większość całego spotkania, to zespół Pogoni dominował na boisku, a jedną z licznych akcji bramkowych udało mu się zamienić na zwycięskiego gola. Tym samym Portowcy w najlepszej ósemce Fortuna Pucharu Polski zameldowali się po raz pierwszy od siedmiu lat. W sezonie 2016/17 dotarli aż do półfinału i także tym razem liczyli na – co najmniej – powtórzenie tego wyniku.
73
A. Przyborek
81
B. Klebaniuk
17
M. Fornalczyk
10
L. Zahović
41
P. Stolarski
25
W. Lisowski
20
A. Gorgon
4
L. Borges
22
W. Biczachczjan
Ponad 20 lat kibice w Szczecinie musieli czekać, żeby z trybun stadionu przy ulicy Twardowskiego zobaczyć mecz zakończony dogrywką. Poprzednio miało to miejsce 8 sierpnia 2003 roku, kiedy to Portowcy pokonali w 1/16 finału Pucharu Polski Groclin Dyskobolię Grodzisk Wielkopolski (1:0).
Jestem dumny z tego, jak zawodnicy zareagowali po porażce w Zabrzu (w lidze – przyp. red.). Uważam, że pokazaliśmy dziś dużo lepsze przygotowanie mentalne. Dziś też zobaczyliśmy, że zmiany mogą nam pomóc wygrać mecz. Wszyscy, którzy pojawili się na boisku, dołożyli się do tego zwycięstwa.
Gdy strzeliliśmy w drugiej połowie na 1:1, to spodziewałem się, że lepiej pokierujemy wynikiem. Zabrakło nam większego wyrachowania, doświadczenia. Niepotrzebnie poszliśmy na otwartą walkę, choć wiedzieliśmy, że mamy atuty, aby to robić. Szkoda. Mogliśmy strzelić wyrównującą bramkę, ale tak się nie stało.
Pierwszy – dobijając własny strzał głową w słupek, przedłużył emocje w Szczecinie o 30 minut. Drugi – będąc jak się okazało asem w talii trenera Jensa Gustafssona, na początku dogrywki przechylił szalę zwycięstwa na korzyść Pogoni. Trzeba przyznać, że obok zdobywcy pierwszej bramki – Kamila Grosickiego, Musiolik i Borges odegrali kluczowe role w końcowym rozstrzygnięciu losów rywalizacji. Ale jak to w Pucharze Tysiąca Drużyn bywa – po końcowym gwizdku, nie wszyscy mogli być zadowoleni.
Mieliśmy podobny plan, jak podczas niedawnego meczu ligowego, ale pojawiły się problemy z realizacją i wypadło to nie najlepiej. Graliśmy gorzej, nie potrafiliśmy się dłużej utrzymać przy piłce po odbiorze, nasze kontry nie były wystarczająco groźne. Tym samym dawaliśmy się napędzać Pogoni, która w przebiegu spotkania była drużyną lepszą.
Trener zrobił mi miłą niespodziankę, że wyszedłem w pierwszym składzie. Wydaje mi się, że dobrze wykorzystałem tę szansę. Wiem, że dzięki każdej minucie, którą będę spędzał z tym zespołem, będę się stawał lepszym zawodnikiem. Na pewno szkoda tej sytuacji, którą miałem. Jestem ofensywnym zawodnikiem, więc będę szukał zawsze takich okazji, żeby strzelić bramkę czy asystować. To mnie napędza. Górnik ustawił się nisko i czekał na kontrataki. My z kolei po swojemu prowadziliśmy grę. Chcieliśmy narzucić przeciwnikowi swój styl, graliśmy szybko piłką, staraliśmy się stwarzać sytuacje. Z takim rywalem, który broni się bardzo nisko gra się jednak niezwykle ciężko. Na koniec najważniejsze, że daliśmy w tym meczu radę.
► Trzeci mecz tych drużyn w Pucharze Polski, bilans: 2-0-1, bramki 4-4, w każdym Górnik strzelał minimum 1 bramkę
► W poprzednim meczu tych drużyn w Szczecinie w półfinale sezonu 1981/82 padł identyczny wynik (1:1 w 90 minutach i 1:0 w dogrywce dla Pogoni)
► 174. mecz Pogoni w Pucharze Polski
► 10. wyjazdowy mecz Górnika w PP z dogrywką
► 236. mecz Górnika w Pucharze Polski
► 66. mecz Pogoni w PP ze straconą dokładnie 1 bramką
► 50. mecz Pogoni w PP na własnym boisku ze strzeloną minimum 1 bramką
► 40. mecz Pogoni w PP na własnym boisku ze straconą minimum 1 bramką
► 22. mecz Pogoni w PP na własnym boisku ze straconą dokładnie 1 bramką
► 30. mecz Pogoni w 1/8 finału PP ze straconą minimum 1 bramką
► 10. mecz Pogoni w 1/8 finału PP na własnym boisku bez porażki
► 10. mecz Górnika w 1/8 finału PP ze strzeloną dokładnie 1 bramką
► 15. mecz Pogoni w 1/8 finału PP na własnym boisku i 15. bez remisu
► 11. mecz Pogoni w 1/8 finału PP na własnym boisku ze straconą minimum 1 bramką
► 11. mecz Górnika w 1/8 finału PP ze straconymi dokładnie 2 bramkami
► 60. mecz Górnika w PP ze strzeloną dokładnie 1 bramką
► 130. wyjazdowy mecz Górnika w PP ze strzeloną minimum 1 bramką
► 88. wygrana Pogoni w PP
► Drugi gol dla Pogoni był jej bramką nr 300 strzeloną w meczach Pucharu Polski
► Drugi gol dla Pogoni był jej bramką nr 110 strzeloną w meczach PP na własnym boisku
► Drugi gol dla Pogoni był jej bramką nr 55 strzeloną w meczach 1/8 finału PP
► 20. wygrana Pogoni w PP w rozmiarze 2:1
► 10. wygrana Pogoni w meczu 1/8 finału PP na własnym boisku
► 150. mecz Pogoni w PP bez remisu
► 55. gol stracony przez Pogoń w meczach 1/8 finału PP
► 22. mecz Górnika w 1/8 finału PP bez wygranej
► Po tym starciu bilans bramkowy Pogoni w meczach 1/8 finału PP stał się równy: 55-55
► 10. wyjazdowa porażka Górnika w 1/8 finału PP
► 11. wygrana Pogoni w meczu 1/8 finału PP różnicą 1 bramki
► Drugi gol dla Pogoni był bramką nr 40 straconą przez Górnika w wyjazdowych meczach 1/8 finału PP