1. połowa (niekompletna, bez komentarza)
2. połowa (niekompletna, bez komentarza)
Strzał U. Kirstena, D. Wdowczyk wybija z bramki
1:0 Gol R. Ernsta, asysta M. Döschnera
1:1 Gol J. Furtoka
1:2 Gol J. Furtoka, asysta A. Rudego

NRD - Polska 1:2, 21.09.1988

Niewielkie, ale urokliwe miasto, znane w Polsce jako Chociebuż, a w Niemczech jako Cottbus, było areną ostatniego w historii starcia biało-czerwonych z reprezentacją NRD. U nas władzę dzierżyła jeszcze PZPR, za Odrą strach siała wszechobecna służba bezpieczeństwa Stasi, jednak już rok później upadł Mur Berliński, a w październiku 1990 roku wschodnie landy przyłączyły się do zachodnich i wasalne wobec Moskwy państwo przestało istnieć. W tym kontekście towarzyski mecz z drużyną Wojciecha Łazarka miał w sobie coś symbolicznego. W drużynie gospodarzy zagrali bowiem zawodnicy, którzy niedługo potem dostali szansę gry w barwach RFN: Ulf Kirsten, Andreas Thom, Thomas Doll i przede wszystkim Matthias Sammer. Tego dnia ich wszystkich przyćmił jednak strzelec dwóch goli Jan Furtok.

ddr
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:0.
ddr
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:2.

M. Sammer

Reprezentacja Polski przed meczem z NRD w Chociebużu. Od lewej: Jan Urban, Józef Wandzik, Damian Łukasik, Witold Bendkowski i Dariusz Wdowczyk.Reprezentacja Polski przed meczem z NRD w Chociebużu. Od lewej: Jan Urban, Józef Wandzik, Damian Łukasik, Witold Bendkowski i Dariusz Wdowczyk.
KADR Z TRANSMISJI TVP

Reprezentacja Polski przed meczem z NRD w Chociebużu. Od lewej: Jan Urban, Józef Wandzik, Damian Łukasik, Witold Bendkowski i Dariusz Wdowczyk.

Wojciech Łazarek

Mój zespół zasłużył na wygraną. W drugiej połowie nareszcie zagrał tak, jak sobie tego życzyłem. Uważnie w obronie, dynamiczniej i szybciej w ataku, wykorzystując grę skrzydłami. Po tym meczu mam już jasność co do składu na spotkanie z Albanią. Cieszę się dziś i jestem dobrej myśli na przyszłość.

Pomeczowa wypowiedź selekcjonera Wojciecha Łazarka
WEDŁUG WSKAZÓWEK TRENERA
„W 82. minucie nie mający strzeleckiego fartu w lidze Jan Furtok wpisał się po raz drugi na snajperską listę. 2:1 dla Polski w Cottbus! Któż wcześniej spodziewałby się takiego rozstrzygnięcia?” – pytała redakcja katowickiego „Sportu”. Po tym meczu napastnik GKS-u miał już na koncie sześć bramek w narodowych barwach.„W 82. minucie nie mający strzeleckiego fartu w lidze Jan Furtok wpisał się po raz drugi na snajperską listę. 2:1 dla Polski w Cottbus! Któż wcześniej spodziewałby się takiego rozstrzygnięcia?” – pytała redakcja katowickiego „Sportu”. Po tym meczu napastnik GKS-u miał już na koncie sześć bramek w narodowych barwach.
KADR Z TRANSMISJI

„W 80. minucie nie mający strzeleckiego fartu w lidze Jan Furtok wpisał się po raz drugi na snajperską listę. 2:1 dla Polski w Cottbus! Któż wcześniej spodziewałby się takiego rozstrzygnięcia?” – pytała redakcja katowickiego „Sportu”. Po tym meczu napastnik GKS-u miał już na koncie sześć bramek w narodowych barwach.

Przed meczem Wojciech Łazarek miał spore kłopoty personalne. Kontuzje wyeliminowały z gry Prusika i Wójcickiego, Kubicki ma jakieś problemy osobiste (?) i również nie mógł wystąpić, a Iwan przyjechał do Cottbus efektownym bmw, ale z bólami w okolicach krzyża (rwa kulszowa) i nie znalazł się nawet na liście rezerwowych. Mimo to Polacy rozegrali jedno z najlepszych spotkań za rządów Łazarka.

Fragment relacji Mieczysława Więckowicza; „Tempo”, 22 września 1988 r.
NIEZŁA FURA, DOBRA GRA
POSTACIE MECZU
Matthias SammerMatthias Sammer
MATTHIAS
SAMMER
W reprezentacji od 19.11.1986

Nikt z byłej NRD po upadku Muru Berlińskiego nie dorobił się tak silnej pozycji w reprezentacji zjednoczonych Niemiec. Urodzony w Dreźnie piłkarz zaczął karierę jako ofensywny pomocnik (taką rolę pełnił m.in. w meczu z Polską w Chociebużu, gdy w 65. wszedł na boisko w miejsce Thomasa Dolla), ale potem był przesuwany coraz bliżej własnego bramkarza. W połowie lat 90., kiedy był już zawodnikiem Borussii Dormund, grał już jako środkowy obrońca i właśnie wtedy świętował swoje największe sukcesy: mistrzostwo Europy 1996, triumf w Lidze Mistrzów 1996/97 oraz dwa tytuły mistrza Niemiec. W 1996 roku zdobył Złotą Piłkę magazynu „France Football” dla najlepszego zawodnika grającego w ligach europejskich, co wzbudziło kontrowersje, bo głównym faworytem do nagrody był wówczas Jürgen Klinsmann.

Włodzimierz Smolarek w akcji.Włodzimierz Smolarek w akcji.
WŁODZIMIERZ
SMOLAREK
W reprezentacji od 12.10.1980

„Włodzimierz Smolarek rozegrał taki mecz, jak podczas mistrzostw w Hiszpanii z Belgią i ZSRR. Zresztą tak zagrał cały zespół, ale Włodek był doskonały. To zawodowiec całą gębą. Wszyscy go tam znali – bo z telewizji i z Bundesligi – a on o tym wiedział. Grał tak, jak nas do tego przyzwyczaił. Dziś nie widzę naszego zespołu bez Smolarka. To jest gracz!” – zachwycał się w pomeczowym komentarzu redaktor „Piłki Nożnej”. Nasz bohater España 82 wrócił do kadry po prawie półtorarocznej przerwie, już jako zawodnik Feyenoordu Rotterdam (wcześniej grał w Eintrachcie Frankfurt). Na krótko jednak. Wystąpił jeszcze miesiąc później w spotkaniu eliminacji MŚ z Albanią (1:0), a na kolejne powołanie – zresztą ostatnie w karierze – czekał cztery lata. Występy w koszulce z orłem na piersi zakończył za kadencji Andrzeja Strejlaua.

W czwartkowej prasie najbardziej przypadł mi do gustu tytuł w „Panoramie Łużyckiej”, regionalnym dzienniku wychodzącym w Cottbus – „45-minutowy show gości”. Inne gazety odniosły się do meczu dość sceptycznie. „Junge Welt” nawet nie podała wyniku. Ważniejsze są medale Otto. Niemniej zauważyłem tekst o Wojciechu Łazarku. Nasi uczynni koledzy, których niemało było w Cottbus, przekazali co należy (sam widziałem). I czytam, że Łazarek to rekordzista świata, bo w meczu z KRL-D grało 22 piłkarzy z Polski (chyba 20, ale to nieważne), że łącznie z kadrą olimpijską przeszło przez reprezentację 114 zawodników (czyżby?), że na czele tabeli strzelców są gracze, których nie ma w drużynie narodowej – Sajdak, Kubisztal i Zyzio (?!). Ale to było przed meczem, więc koledzy mogli poszaleć. Po drugiej połowie pewnie żałowali, że sprzedali te informacje o Łazarku.

Fragment relacji Pawła Smacznego; „Piłka Nożna”, 27 września 1988 r.
SAJDAK, KUBISZTAL I ZYZIO
Półka z pamiątkami
Program meczowy NRD - Polska 1:2 (21.09.1988)Program meczowy NRD - Polska 1:2 (21.09.1988)
Na starych szpaltach
Piłka Nożna po NRD - Polska 1:2 (21.09.1988) 1Piłka Nożna po NRD - Polska 1:2 (21.09.1988) 1Piłka Nożna po NRD - Polska 1:2 (21.09.1988) 2Piłka Nożna po NRD - Polska 1:2 (21.09.1988) 2
Z notatnika statystyka
AUTOR: Wojciech Frączek
MECZOWY RENTGEN

► Chociebuż to 120. zagraniczne miasto goszczące reprezentację Polski
► Stadion der Freundschaft to piąty obiekt, a Chociebuż to piąte miasto na terenie NRD goszczące reprezentację Polski
► 19. i ostatni mecz przeciwko NRD przed zniknięciem tego państwa z mapy świata, bilans: 9-4-6, bramki: 26-27
► Trzeci w historii reprezentacji mecz rozegrany 21 września i trzeci zwycięski (37 lat wcześniej wygrana w Warszawie także z NRD i również w meczu towarzyskim)

► Pierwszy dublet Jana Furtoka w reprezentacji
► Pierwszy raz w reprezentacji zagrał zawodnik występujący na co dzień w holenderskim klubie Feyenoord Rotterdam (Włodzimierz Smolarek)
► Po raz pierwszy w reprezentacji zagrał zawodnik występujący na co dzień w lidze holenderskiej – to dziewiąty kraj zagraniczny, którego liga „dała” reprezentanta Polski

PO OSTATNIM GWIZDKU

► Zagrało 12 zawodników z 8 klubów (trzech z Górnika Zabrze)
► Po raz 360. wystąpił w reprezentacji zawodnik o imieniu Jan (Urban albo Furtok – obaj zagrali od początku meczu)
► Dirk Stahmann dziesiątym zawodnikiem z NRD, który obejrzał żółtą kartkę w meczu przeciwko Polsce
► Po raz 150. Lech Poznań „dał” reprezentanta Polski (Damian Łukasik)