
To była reklama otwartej, ofensywnej piłki w PKO BP Ekstraklasie. Lech i Raków stworzyli emocjonujące widowisko, w którym kibice przed telewizorami (na trybunach zabrakło ich z powodu ograniczeń sanitarnych w trakcie pandemii COVID-19) zobaczyli aż sześć bramek! Bardzo dobrze spisujący się od początku sezonu w lidze goście z Częstochowy, przy Bułgarskiej prowadzili już dwiema bramkami, ale w końcówce to oni musieli drżeć o wynik. Kolejorz drugi raz z rzędu nie był jednak w stanie utrzymać prowadzenia i znów (tak jak w poprzedniej kolejce w Warszawie z Legią) stracił bramkę w doliczonym czasie. W stolicy podopiecznych Dariusza Żurawia kosztowało to porażkę. Tym razem mecz zakończył się podziałem punktów, który nikogo w Poznaniu jednak nie cieszył.
91
B. Butko
14
N. Kaczarawa
3
W. Kraweć
34
T. Klupś
33
M. Malenica
13
T. Dejewski
6
K. Muhar
4
T. Rogne
11
F. Marchwiński
Kolejny mecz, w którym w ostatniej akcji tracimy bramkę i punkty. Jest trudno zebrać tak na gorąco myśli. Spotkanie ułożyło się dla nas źle, przegrywaliśmy 0:2 po kolejnych prostych błędach w defensywie. Udało się jednak wyjść na prowadzenie i gra była wyrównana – momentami Raków miał przewagę, momentami my. Gdy wydawało się, że trzy punkty zostaną w Poznaniu, to przytrafiła się akcja, w samej końcówce, którą trudno mądrze opisać i dobrać słowa.
Spotkanie było bardzo piłkarskie, dwie drużyny patrzyły sobie w oczy. My – jako trochę taki Kopciuszek – przyjechaliśmy do wielkiego Lecha, który gra w Lidze Europy i który ma jakość piłkarską przede wszystkim. Byliśmy odważni, graliśmy z charakterem, mieliśmy plan, który chcieliśmy wykonać. Trochę pozostaje niedosyt, bo sytuacji stuprocentowych mieliśmy więcej niż rywal. Z drugiej strony wiemy jednak, jaki to jest trudny teren.
Runda jesienna sezonu 2020/21 dla napastników obu zespołów, którzy trafiali w tym meczu do siatki, była początkiem występów w ekipach z Poznania i Częstochowy. Ich dalsza historia potoczyła się jednak zupełnie inaczej. Szwedzki snajper Lecha, jak się okazało, związał się z Kolejorzem na lata, a w przyszłości Mikaela Ishaka czekały sukcesy w lidze i udane występy w europejskich pucharach. Oskar Zawada z kolei, z Rakowem pożegnał się już w grudniu, a gol strzelony przy Bułgarskiej był jego jedynym dla „Medalików”.
Ta bramka doda mi pewności siebie. Potrzebowałem jej. Już w spotkaniu z Górnikiem było blisko, ale wtedy sędzia niestety gola nie uznał. Teraz powinno mi być łatwiej, dlatego jestem bardzo zadowolony z tego trafienia. (…) Mecz był wymagający, Lech zagrał bardzo dobrze, długo utrzymywali się przy piłce. Musieliśmy czekać na swoje okazje, ale kiedy już wychodziliśmy z kontrą, to potrafiliśmy stworzyć zagrożenie. Remis jest sprawiedliwy.
Końcowy rezultat wynika z naszego braku odpowiedzialności w grze defensywnej. Mecz ułożył się dla nas fatalnie, straciliśmy szybko dwie bramki i już grało się zupełnie inaczej, musieliśmy odrabiać straty. Udało się to zrobić, nawet wyjść na prowadzenie i potem drugi raz z rzędu w końcówce tracimy gola. To jest niewiarygodne. W piłce trzeba być gotowym przez pełne 90 minut na to, że w każdej chwili może się coś stać. I może zacznijmy wreszcie to robić.
► Lech w starciach z Rakowem w ekstraklasie tracił średnio dokładnie 1 bramkę na mecz (11/11)
► Lech w meczach z Rakowem w Poznaniu wygrywał 2 razy więcej niż przegrywał (2/1)
► Lech w meczach z Rakowem w Poznaniu remisował 3 razy więcej niż przegrywał (3/1)
► Lech w meczach z Rakowem w ekstraklasie remisował 2 razy więcej niż przegrywał (4/2)
► W meczach tych drużyn w Poznaniu tylko 1 raz wygrał Raków – 2:1 w sezonie 1995/96
► Lech zremisował dokładnie połowę wszystkich meczów z Rakowem w Poznaniu (3/6)
► Lech wygrał dokładnie 1/3 wszystkich meczów z Rakowem w Poznaniu (2/6)
► Lech przegrał dokładnie 1/6 wszystkich meczów z Rakowem w Poznaniu (1/6)
► Lech w starciach z Rakowem w Poznaniu wygrywał i remisował tyle samo razy ile razy wygrał z tym rywalem we wszystkich meczach w ekstraklasie – 5
► Lech w starciach z Rakowem w Poznaniu remisował i przegrywał tyle samo razy ile razy zremisował z tym rywalem we wszystkich meczach w ekstraklasie – 4
► Lech nie przegrał żadnego z ostatnich 6 meczów tych drużyn w ekstraklasie
► Po tej kolejce Raków notował najdłuższą serię kolejnych meczów bez porażki – 9
► Po tej kolejce Lech notował najdłuższą serię kolejnych meczów ze zdobytą bramką – 14
► Po tej kolejce Lech notował najdłuższą serię kolejnych meczów bez porażki na własnym boisku – 9
► Piąty gol był bramką nr 30 w meczach pomiędzy tymi rywalami w ekstraklasie
► Drugi gol dla Lecha był ich bramką nr 2400 zdobytą we wszystkich meczach w ekstraklasie
► Raków wyśrubował do 9 swój klubowy rekord liczby kolejnych meczów w ekstraklasie bez porażki
► Raków wyśrubował do 12 swój klubowy rekord liczby kolejnych wyjazdowych meczów w ekstraklasie ze strzeloną minimum 1 bramką
► Raków wyśrubował do 5 swój klubowy rekord liczby kolejnych wyjazdowych meczów w ekstraklasie bez porażki
► Lech w meczach z Rakowem w ekstraklasie strzelił dotychczas 20 goli
► Drugi gol dla Rakowa był bramką nr 10 straconą przez Lecha w meczach z tym rywalem w ekstraklasie
► Po tej kolejce Raków był jedyną drużyną w tabeli ze średnią strzelonych goli w tym sezonie powyżej 2