GLE
LEG
12.08.201518:30
Górnik Łęczna
Logo Puchar Polski (bez sponsora)Logo Puchar Polski (bez sponsora)Puchar Polski 2015/2016

Górnik Łęczna - Legia Warszawa 0:2, 12.08.2015

Gdy polski wywiad potrzebował pomocy, to na kłopoty był zawsze Bednarski. To oczywiście serialowa fikcja ze Stefanem Friedmannem w roli głównej. Na boisku w Łęcznej mieliśmy już jednak rzeczywistość. Zarówno Górnik, jak i Legia przystąpiły do meczu w mocno rezerwowych składach, co odbiło się na jakości widowiska. Nieco lepsze wrażenie sprawiali goście z Warszawy, ale nie przekładało się to na sytuacje podbramkowe. Wydawało się, że wszystko zmierza ku dogrywce. I wtedy na kłopoty przyszedł... Saganowski. Na kłopoty legionistów, rzecz jasna. Górnicy nie byli z tego powodu zadowoleni, co oczywiste. Główka „Sagana” dała Legii prowadzenie, a 10 minut później wynik ustalił Aleksandar Prijović, który przerzucił piłkę nad Silvio Rodiciem i to stołeczny zespół zameldował się w 1/8 finału Pucharu Polski.

18
Żółta kartka! Jakub Rzeźniczak!
Jakub Rzeźniczak
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:0.
Aleksandar Prijović
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 0:2.
0
2
Sędzia: Sebastian Krasny
Koszulka Górnik Łęczna (2015/2016)Koszulka Górnik Łęczna (2015/2016)

T. Božić

Legia Warszawa miewała kłopoty z wyprowadzeniem piłki i popełniała proste błędy, co starał się wykorzystać Górnik. Kontry łęczyńskiej ekipy zwykle nie były jednak precyzyjne. Kilka razy celnie uderzał Jakub Świerczok, ale nie zaskoczył Dušana Kuciaka. Takie same pomyłki popełniali też gospodarze, co negatywnie wpływało na atrakcyjność widowiska. Często bezradny na skrzydle był Fiodor Černych i przegrywał pojedynki z rywalami.

Paweł Patyra
sportowefakty.wp.pl z 12 sierpnia 2015 r.
Górnik Łęczna - Legia Warszawa 0:2 (12.08.2015)Górnik Łęczna - Legia Warszawa 0:2 (12.08.2015)

Trener Legii mocno przemeblował skład swojej drużyny. Tylko kilku zawodników – na czele z bramkarzem Dušanem Kuciakiem i Igorem Lewczukiem (tuż za Słowakiem) – było graczami podstawowej jedenastki, która wybiegała na boiska ekstraklasy.

Wrócił stary Henning Berg. Przynajmniej w meczu 1/16 finału Pucharu Polski. W Łęcznej przeciwko Górnikowi niemal w całości wymienił skład. Z piłkarzy, którzy występowali dotychczas w większości meczów zostali tylko Dušan Kuciak, Bartosz Bereszyński, Jakub Rzeźniczak, Igor Lewczuk i Aleksandar Prijović.

0
Henning Berg (trener Legia Warszawa, 2015).

Gramy wiele meczów, praktycznie do trzy dni. Do tego kilku graczy jest kontuzjowanych, szczególnie ze środka pola. Stąd te zmiany. Nie zmienia to jednak naszego nastawienia. Chcemy zdobyć Puchar Polski.

Henning Berg, trener Legii Warszawa
WYPOWIEDŹ Z PRZEDMECZOWEJ KONFERENCJI PRASOWEJ
Jurij Szatałow (trener Górnik Łęczna, 2015).

To była powtórka z meczu ligowego. W pierwszej połowie gra była wyrównana, ale po przerwie po zmianach uwidoczniła się jakościowa przewaga Legii.

Jurij Szatałow, trener Górnika Łęczna
WYPOWIEDŹ Z POMECZOWEJ KONFERENCJI PRASOWEJ
Postacie meczu
Jakub Świerczok (do meczu Górnik Łęczna - Legia Warszawa 0:2, 12.08.2015).Jakub Świerczok (do meczu Górnik Łęczna - Legia Warszawa 0:2, 12.08.2015).
Jakub
Świerczok
W Górniku Łęczna od 2015 roku

Należał do najgroźniejszych zawodników Górnika pod bramką Legii. Miał trzy dogodne sytuacje, ale w każdej z nich górą był Dušan Kuciak. Świerczok trafił do Łęcznej z Zawiszy Bydgoszcz, który spadł z ekstraklasy. Na Lubelszczyźnie bardzo na niego liczyli. Uchodził w końcu za niezwykle utalentowanego napastnika. W Górniku pograł jednak tylko rok. Miewał występy bardzo dobre, ale i bardzo słabe. O zaledwie rocznej przygodzie z Łęczną zadecydował trudny charakter piłkarza. Świerczok potrafił spóźniać się na treningi i za karę był odsuwany od kadry meczowej. W końcu stracono do niego cierpliwość i pożegnano bez żalu. Z wiekiem dojrzał. Bardzo zmienił go wyjazd do bułgarskiego Łudogorca Razgrad. Gdy w 2020 roku wrócił do Polski i trafił do Piasta Gliwice, zobaczyliśmy już zupełnie innego gracza. Wysoką formą i golami strzelonymi na boiskach PKO BP Ekstraklasy zapracował na powrót do reprezentacji Polski i udział w Euro 2020.

Pablo Dyego (Górnik Łęczna - Legia Warszawa 0:2, 12.08.2015).Pablo Dyego (Górnik Łęczna - Legia Warszawa 0:2, 12.08.2015).
Pablo
Dyego
W Legii Warszawa od 2015 roku

Brazylijski pomocnik trafił do Legii w ramach współpracy stołecznego klubu z Fluminense FC. Sprowadzono go na zasadzie wypożyczenia. Miał stanowić alternatywę na lewą stronę linii pomocy. Ten transfer okazał się jednak kompletnym niewypałem. Pablo Dyego zadebiutował w barwach Legii meczem z Górnikiem Łęczna w Pucharze Polski. Nie był to udany występ. Brazylijczyk miał jedną dobrą okazję do zdobycia bramki, ale z jego strzałem poradził sobie Silvio Rodić. Henning Berg stracił cierpliwość do Dyego już po 45 minutach. Jak się potem okazało było to jego pierwsze z dwóch spotkań rozegranych w pierwszej drużynie (kolejne w 6. kolejce Ligi Europy z Napoli przegrane 2:5). Brazylijczyk występował głównie w rezerwach (9 meczów i 2 gole oraz 1 samobój). W przerwie zimowej sezonu 2015/2016 odesłano go z powrotem do Fluminense.

► Jubileuszowy, 20. mecz Górnika w PP na własnym boisku
► Jubileuszowy, 10. mecz Górnika w 1/16 finału PP na własnym boisku (połowa z nich to porażki)