GKS
JAG
31.10.201819:30
GKS Katowice
Logo Totolotek Puchar Polski (2019-2020).Logo Totolotek Puchar Polski (2019-2020).Totolotek Puchar Polski 2018/2019

GKS Katowice - Jagiellonia Białystok 0:1 (pd.), 31.10.2018

Tymoteusz Puchacz, Przemysław Frankowski i Karol Świderski… Ciekawe, czy ktoś oglądając ten mecz jesienią 2018 roku pomyślał, że niespełna trzy lata później właśnie oni staną się podstawowymi piłkarzami naszej kadry na Euro? Zwłaszcza że dwóch z nich nie znalazło miejsca nawet w wyjściowych jedenastkach swoich drużyn. Wypożyczony z Lecha do Katowic Puchacz pojawił się na boisku w 70. minucie i błysnął tylko jedną akcją, która jednak nie przyniosła gola. Na ławce spotkanie zaczął też Świderski – on był najbliżej szczęścia, bo trafił w słupek. Od pierwszego gwizdka zagrał Frankowski, ale niczym się przy Bukowej nie wyróżnił. Na tle przeciętnie grających Polaków błyszczeli obcokrajowcy, a jeden z nich – Brazylijczyk Guilherme – okazał się bohaterem spotkania. To on w końcówce dogrywki wykorzystał karnego, który zapewnił Jagiellonii awans do 1/8 finału Pucharu Polski.

26.09.2018
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 0:0.
Sędzia kończy pierwszą połowę dogrywki.
Sędzia rozpoczyna drugą połowę dogrywki.
111
Żółta kartka! Wojciech Lisowski!
Wojciech Lisowski
120+1
GOOOL! Haubert Sityá Guilherme!
Haubert Sityá Guilherme
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 0:1.
-
Żółta kartka! Šimon Kupec!
Šimon Kupec
0
1
Sędzia: Krzysztof Jakubik
Koszulka GKS Katowice (2018/2019).Koszulka GKS Katowice (2018/2019).

S. Frankowski

GKS Katowice - Jagiellonia Białystok 0:1 (pd.), 31.10.2018GKS Katowice - Jagiellonia Białystok 0:1 (pd.), 31.10.2018

O piłkę walczą Tymoteusz Puchacz (z lewej) i Przemysław Frankowski.​​​​​​ Piłkarz Jagiellonii zagrał w tym meczu na nietypowej dla siebie pozycji prawego obrońcy.

Gieksa w pierwszej lidze spisuje się koszmarnie, przegrała aż dziesięć spotkań, ale w obecnej edycji Pucharu Polski zaskakuje pozytywnie. Pod koniec września wyeliminowała Pogoń Szczecin, wygrywając w rzutach karnych. Rewelacyjnie bronił wtedy drugi golkiper katowiczan Krzysztof Baran. Teraz znowu otrzymał szansę i ponownie pokazał klasę. Grająca w rezerwowym składzie Jagiellonia (w porównaniu do meczu ligowego z Legią trener Ireneusz Mamrot dokonał siedmiu zmian) przeważała, ale gracze ofensywni mieli ogromne problemy z pokonaniem Barana, byłego golkipera Jagi. W pierwszej połowie goście byli też zaskoczeni tym, że sędzia nie zauważył zagrań gospodarzy ręką w polu karnym. Po rzucie wolnym piłka odbiła się od ręki Jakuba Wawrzyniaka, a później, w innej sytuacji, trafiła w rękę Wojciecha Lisowskiego.

Fragment relacji Leszka Błażyńskiego; „Przegląd Sportowy”, 2 listopada 2018 r.
ireneusz mamrot

Choć mecz zakończył się naszym zwycięstwem dopiero po dogrywce, to wbrew pozorom nie mam pretensji do zawodników o ich grę. Mogę być niezadowolony tylko i wyłącznie ze skuteczności. Tych sytuacji mieliśmy naprawdę dużo i albo nie trafialiśmy w bramkę, albo znakomicie bronił Krzysztof Baran, który rozegrał świetny mecz i przez długi czas utrzymywał GieKSę w grze. Gospodarze też mieli swoje sytuacje, choć było ich dużo mniej. Gdy graliśmy coraz wyżej, rywale wychodzili z kontratakami. Jedna sytuacja, najlepsza dla GKS-u Katowice, miała miejsce po błędzie Grzegorza Sandomierskiego, który powinien był wybić piłkę.

Pomeczowa wypowiedź trenera Jagiellonii Białystok, Ireneusza Mamrota
SKUTECZNOŚĆ NA TRÓJĘ

Goście mogli i powinni w środę wygrać po 90 minutach, gdyby nie bramkarz GKS Krzysztof Baran, który bronił wszystko, a raz uratował go słupek. Katowiczanie mieli jedną, ale za to „dwustuprocentową” sytuację. W 51. minucie mogło być 1:0 Pomylił się bramkarz „Jagi” Grzegorz Sandomierski i w efekcie w idealnej sytuacji znalazł się Adrian Błąd. Zawodnik GKS spudłował z 10 metrów. W doliczonym czasie dogrywki doszło w polu karnym do starcia Wojciecha Lisowskiego (GKS) z Karolem Świderskim. Sędzia początkowo ukarał zawodnika gości żółtą kartką za symulowanie faulu, jednak po analizie wideo podyktował „jedenastkę” dla przyjezdnych, zamienioną na gola przez Guilherme.

Fragment relacji na polsatsport.pl; 31 października 2018 r.
NAJPIERW BŁĄD, POTEM KARNY
Jakub WawrzyniakJakub Wawrzyniak
Jakub
Wawrzyniak
W GKS–ie Katowice od 2018 roku

Stadion przy Bukowej to był ostatni przystanek w jego przygodzie z piłką. Dość niespodziewaną decyzję o grze w barwach Katowic podjął latem 2018 roku. Na karku miał już 35 lat, właśnie skończył mu się kontrakt w Lechii Gdańsk i wszyscy oczekiwali, że podejmie decyzję o zakończeniu kariery. On jednak – po wielu sezonach występów w reprezentacji, a także w polskiej, greckiej i rosyjskiej ekstraklasie – postanowił zejść o szczebel niżej i pomóc GieKsie w awansie do krajowej elity. Plan się nie powiódł, bo drużyna ze stolicy Śląska przez kolejne miesiące wlokła się w ogonie tabeli i w rezultacie zamiast zdobyć promocję spadła do II ligi. To przelało czarę goryczy. Latem 2019 roku Wawrzyniak ostatecznie zawiesił buty na kołku.

GuilhermeGuilherme

Guilherme
W Jagiellonii Białystok od 2017 roku

Jeden z dwóch Brazylijczyków o tym przydomku, którzy w drugiej dekadzie XXI wieku biegali po boiskach ekstraklasy. Bardziej znany Guilherme Costa Marques występował w barwach Legii, skąd potem został wytransferowany do włoskiego Benevento. Starszy o rok Guilherme Haubert Sityá zanim trafił na Podlasie grał w klubach rumuńskich (Concordia Chiajna, Petrolul Ploeszti, Steaua Bukareszt) i w Niemczech (SpVgg Greuther Fürth), a w Polsce pierwsze kroki stawiał w barwach Termaliki Bruk-Bet Nieciecza. Zwykle występował na lewej obronie, ale czasem – jak w pucharowym starciu z Katowicami – był przesuwany do drugiej linii, gdzie nieźle sobie radził ze względu na wysokie umiejętności techniczne. W Jagiellonii grał do lata 2020 roku. Kolejnym klubem w jego CV został turecki Konyaspor.

Mój zespół pokazał dziś wolę walki, determinację, ale i dobrą organizację gry. Z rezultatu oczywiście nie mogę być zadowolony, ale jeśli tak będziemy pracować, wyniki przyjdą. Szkoda, że w pucharze nie ma od razu rzutów karnych, bo teraz mamy za sobą 120 minut ciężkiej pracy, kolejną porażkę, a za trzy dni ważny wyjazdowy mecz z Bytovią. Dziękuję kibicom za wsparcie, bo wiadomo, że kiedy się przegrywa mecz za meczem, sytuacja jest trudna.

Pomeczowa wypowiedź trenera GKS-u Katowice, Dariusza Dudka
WYNIKI PRZYJDĄ?

► Drugi mecz tych drużyn w PP i tym razem wygrana Jagiellonii (poprzednio porażka w Białymstoku 0:3 w 1/8 finału sezonu 1993/94)

► 15. zwycięstwo Jagiellonii Białystok w 1/16 finału PP
► We wszystkich 16 wyjazdowych meczach 1/16 finału PP Jagiellonia Białystok strzelała minimum jedną bramkę