3:1 Gol M. Bílka
Strzał I. Haška, J. Wandzik broni, dobija S. Levý
Strzał A. Iwana, interwencja L. Mikloško

Czechosłowacja - Polska 3:1, 27.10.1987

Dziwne to było spotkanie. Na stadionie w Bratysławie zmierzyły się bowiem drużyny, które w minionych latach wiele osiągnęły (gospodarze to mistrzowie Europy z 1976 i brązowi medaliści z 1980 roku), a na trybunach zasiadło tylko trzy tysiące widzów. Połowę mniej niż miesiąc wcześniej, gdy na tym samym obiekcie urządzili sobie pokazowy mecz miejscowi aktorzy z dziennikarzami! Brak zainteresowania ze strony kibiców miał jednak swoją przyczynę. Obie drużyny znalazły się w głębokim kryzysie i właśnie lizały rany po przegranych eliminacjach Euro 1988. Z odbudową morale dużo lepiej poradzili sobie Czechosłowacy, którzy zwycięstwem 3:1 uczcili ostatni występ w reprezentacji jednej ze swoich legend – Zdenka Nehody.

* W archiwum TVP nie zachowała się relacja z 1. połowy.

Václav Daněk
Sędzia kończy pierwszą połowę. Do przerwy wynik 1:0.
Jozef Chovanec
Sędzia kończy mecz. Spotkanie zakończyło się wynikiem 3:1.
3
1
poland
Sędzia: Laszló Kovács
Koszulka Czechosłowacji z 1987 roku.Koszulka Czechosłowacji z 1987 roku.

M. Bílek

W 61. minucie gospodarze przekonali się, co znaczy w polskim slangu piłkarskim „spadający liść dębu”. Swoje popisowe uderzenie zaprezentował Ryszard Tarasiewicz.W 61. minucie gospodarze przekonali się, co znaczy w polskim slangu piłkarskim „spadający liść dębu”. Swoje popisowe uderzenie zaprezentował Ryszard Tarasiewicz.
KADR Z TRANSMISJI TVP

W 61. minucie gospodarze przekonali się, co znaczy w polskim slangu piłkarskim „spadający liść dębu”. Swoje popisowe uderzenie zaprezentował Ryszard Tarasiewicz.

Najpierw „odkurzony” dla reprezentacji Ostrowski w dziecinnie prosty sposób ograny przez Knoflíčka wymusił na Wenclewskim desperacką interwencję, po której arbiter wskazał na „wapno”. O ile w tym przypadku polscy obrońcy próbowali przeszkodzić zawodnikowi czechosłowackiemu, to zupełnie zaspali przy pierwszym rzucie rożnym po przerwie. Nie zareagował odpowiednio Wandzik, a Wdowczyk pozwolił się staranować niższemu o głowę Mičincowi, który jako drugi wpisał się na listę strzelców.
Fragment relacji Marka Latasiewicza dla „Tempa”; 28 października 1987 r.
TAK PADŁY PIERWSZE DWA GOLE
Trzeci gol dla Czechosłowacji to efekt błędów popełnionych po kolei przez Wiesława Ciska, Czesława Jakołcewicza i Ryszarda Tarasiewicza. Wprowadzony na boisko kilkadziesiąt sekund wcześniej debiutant Michal Bílek znalazł się sam na sam z Józefem Wandzikiem i nie dał mu szans.Trzeci gol dla Czechosłowacji to efekt błędów popełnionych po kolei przez Wiesława Ciska, Czesława Jakołcewicza i Ryszarda Tarasiewicza. Wprowadzony na boisko kilkadziesiąt sekund wcześniej debiutant Michal Bílek znalazł się sam na sam z Józefem Wandzikiem i nie dał mu szans.

Trzeci gol dla Czechosłowacji to efekt błędów popełnionych po kolei przez Wiesława Ciska, Czesława Jakołcewicza i Ryszarda Tarasiewicza. Wprowadzony na boisko kilkadziesiąt sekund wcześniej debiutant Michal Bílek znalazł się sam na sam z Józefem Wandzikiem i nie dał mu szans.

Od kilku już spotkań reprezentacji daje się zauważyć, że środkiem polskiego pola karnego można wjechać jak do stodoły. Tak było w Bydgoszczy w meczu z Rumunią, tak samo było w Warszawie i Zabrzu. Poza tym okazało się, że nie mamy w kraju żadnego prawego obrońcy i stąd Marek Ostrowski grał na nie swojej pozycji. Wprawdzie Ivo Knoflíček biegał na całym boisku, więc kryjący go Ostrowski często bywał i na „swojej” lewej stronie. Niestety, Knoflíček zbyt często mu uciekał.
Fragment komentarza Pawła Smacznego dla „Piłki Nożnej”; 3 listopada 1987 r.
JAK DO STODOŁY
Zdeněk NehodaZdeněk Nehoda
Zdeněk
Nehoda
W reprezentacji od 25.09.1971

„Mecz w Bratysławie był okazją do pożegnania jednego z najbardziej zasłużonych czechosłowackich piłkarzy Zdenka Nehody. To on zdobył dla naszych południowych sąsiadów złoty i brązowy medal mistrzostw Europy. Reprezentował Stary Kontynent w pokazowym meczu przeciwko Włochom. Grał w TJ Gottwaldov i Dukli Praga, z którą w 1977 i 1979 zdobył mistrzostwo CSRS. Dwa razy był królem ligowych strzelców. Zagrał kilkanaście minut i poszedł do szatni. Ostatni raz” – relacjonowali dziennikarze „Piłki Nożnej”. Jego występ w tym spotkaniu był ewenementem, bo Nehoda, choć miał wówczas tylko 35 lat, od ponad roku nie grał zawodowo w piłkę. Mieszkał w Austrii, gdzie trenował zawodników amatorskiego klubu SC Amaliendorf. W pożegnalnym meczu miał na koszulce numer jedenaście i po tylu minutach opuścił boisko. Tym razem nie zdążył strzelić gola.

Ryszard RobakiewiczRyszard Robakiewicz
Ryszard
Robakiewicz
W reprezentacji od 14.10.1987

„By nie być posądzonym o niehumanitarne kopanie leżącego, nie będę rozwodził się już nad zastraszająco słabą wytrzymałością naszych reprezentantów i »ligową« szybkością najwyraźniej uwidocznioną w startach do piłki łódzkiej »błyskawicy« Ryszarda Robakiewicza” – tak występ napastnika ŁKS-u podsumował korespondent krakowskiego „Tempa”. Jeden z trzech braci, którzy dali się poznać z dobrej strony na boiskach ekstraklasy w latach 80. (Zbigniew i Józef byli bramkarzami), w reprezentacji nie zrobił furory. Zadebiutował dwa tygodnie wcześniej w końcówce meczu z Holandią, w starciu z Czechosłowacją został zdjęty z boiska po przerwie, a potem zagrał w kadrze narodowej już tylko raz, w czerwcu 1988 roku z ZSRR. W tych trzech meczach koszulkę z orłem na piersi miał na sobie w sumie przez... 77 minut.

Strzały Iwana i Dziekanowskiego w końcowym fragmencie spotkania były już tylko łabędzim śpiewem. Nie mogły zmienić ani wyniku całego meczu, ani opinii o grze polskiego zespołu, który na tle nie prezentującego przecież najwyższego poziomu rywala wypadł nieszczególnie. I to by było na tyle, jeśli chodzi o samo spotkanie. Wnioski lepiej zostawić trenerom. Na pewno nie ma czego zazdrościć Wojciechowi Łazarkowi, ale tak to już dziś jest. Coraz trudniej o prawdziwych Rumcajsów, gdy każdy już jako Cypisek ma się za wielkiego rozbójnika.
Fragment relacji Josefa Mikolasza dla „Sportu”; 28 października 1987 r.
W ROLI CYPISKA
PÓŁKA Z PAMIĄTKAMI
Program meczowy Czechosłowacja - Polska 3:1 (27.10.1987)Program meczowy Czechosłowacja - Polska 3:1 (27.10.1987)
Piłka nożna po meczu CSRS - Polska 3:1 (27.10.1987)Piłka nożna po meczu CSRS - Polska 3:1 (27.10.1987)

► Drugi w historii mecz reprezentacji rozegrany w Bratysławie i drugi na stadionie Tehelné pole
► Siedemnasty mecz reprezentacji przeciwko Czechosłowacji, druga kolejna porażka w identycznym rozmiarze 1:3, bilans: 3-5-9, bramki: 26-39
► Drugi mecz reprezentacji rozegrany 27 października, 59 lat wcześniej również porażka i również z Czechosłowacją 2:3 w towarzyskiej potyczce w Pradze

► Wyjazdowa porażka nr 100 w historii oficjalnych meczów reprezentacji
► Po raz 80. wystąpił w reprezentacji zawodnik o imieniu Dariusz (Wdowczyk albo Dziekanowski – obaj zagrali od początku meczu)
► Po raz 100. wystąpił w reprezentacji zawodnik o imieniu Ryszard (Tarasiewicz albo Robakiewicz – obaj zagrali od początku meczu)
► 310. towarzyski mecz reprezentacji

► 160. wyjazdowy mecz reprezentacji ze zdobytą bramką
► Czwarty gol Ryszarda Tarasiewicza w 25. występie w reprezentacji
► 30. występ Jana Urbana w reprezentacji

► Debiut Witolda Wenclewskiego w reprezentacji
► Debiut Ryszarda Tarasiewicza w roli kapitana reprezentacji – to 68. kapitan biało-czerwonych

► Zagrało 14 zawodników z 8 polskich klubów (po trzech z Górnika Zabrze i Śląska Wrocław)
► Jedenasty kolejny mecz reprezentacji przeciwko Czechosłowacji ze strzeloną bramką
► Jozef Chovanec to 120. rywal biało-czerwonych ukarany przez sędziego żółtą kartką
► Josef Masopust to 20. czechosłowacki trener prowadzący reprezentację rywala Polaków