Niemal perfekcyjna pierwsza połowa i zapaść po przerwie. Zaliczka wywalczona w początkowej fazie spotkania wystarczyła jednak młodzieżowej reprezentacji Polski do zwycięstwa nad rówieśnikami z Turcji, którym w końcowych minutach udało się sprowokować Juliena Tadrowskiego i doprowadzić do bójki zakończonej dwiema czerwonymi kartkami. Po dwóch meczach eliminacji mistrzostw Europy biało-czerwoni mieli sześć punktów (dwa miesiące wcześniej wymęczyli zwycięstwo 2:0 nad Maltą) i odważnie liczyli na awans do turnieju w Czechach, a dalej – do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro.
► UWAGA! Uczestnicy eliminacji mistrzostw Europy do lat 21 2015 rozpoczynali rywalizację w różnych terminach. W grupie 7 Polacy i Maltańczycy zainaugurowali rywalizację 6 czerwca 2013, Turcy pierwszy mecz rozegrali 13 sierpnia, Szwedzi – 6 września, a Grecy rozpoczęli walkę o awans 10 września 2013.
17
J. Tadrowski
18
K. Przybyłko
14
D. Dąbrowski
Mecz poprowadził zespół sędziowski z Serbii: Danilo Grujić, Vladimir Čadjenović, Goran Miletić, Dejan Filipović.
Wybrańcy Dorny zaprezentowali w meczu z Turcją dwie właściwe Polakom postawy: w pierwszej połowie była to fantazyjna, pozbawiona hamulców husaria, a po przerwie klasyczna „obrona Częstochowy”. Stąd też oceny zawodników po, bądź co bądź, okazałym zwycięstwie, nie są najwyższe.
Z tak dobrą drużyną trzeba grać bardzo konsekwentnie i liczyć na umiejętności oraz pewne schematy, które wypracowaliśmy podczas treningów. Trener dał nam jasne zadania, staraliśmy się je realizować. Wyprowadzaliśmy bardzo groźne kontrataki, szczególnie w pierwszej połowie, z których padały gole.
Wiedzieliśmy, że gramy z bardzo wymagającym przeciwnikiem, zespołem, który robi wszystko, żeby dominować ma boisku, żeby utrzymywać się przy piłce dłużej od przeciwnika. Musieliśmy zaplanować odpowiedni sposób gry na turecki zespół.
Dzisiaj trzeba było pokazać charakter, bo późno zjeżdżaliśmy się na to zgrupowanie. W drugiej połowie to było widoczne, opadliśmy z sił, ale pokazaliśmy charatker i z tego się cieszymy.
Pierwszy mecz el. ME U21 2015 rozpoczął na ławce rezerwowych, ale w drugiej połowie spotkania z Maltą był kluczową postacią zespołu. Mocno ożywił grę Polaków i wywalczył miejsce w podstawowym składzie na spotkanie z Turcją. Michał Żyro szybko odpłacił się trenerowi Marcinowi Dornie, bo zwłaszcza w przed przerwą prezentował się korzystnie i zaliczył asystę przy golu Arkadiusza Milika. W późniejszej karierze Żyrze brakowało szczęścia. Na początku 2016 roku przeszedł z Legii Warszawa do Wolverhampton Wanderers, gdzie miał znakomity początek i szybko zaskarbił sobie sympatię kibiców. Już w kwietniu tego samego roku doznał jednak poważnej kontuzji, po której nigdy nie wrócił do dawnej formy.
Urodzony w Niemczech Turek w czasie meczu z polską młodzieżówką był już wschodzącą gwiazdą europejskiej piłki. Rozpoczął właśnie debiutancki sezon w Hamburgerze SV, w którym spisał się na tyle świetnie, że już po roku został wykupiony przez silniejszy i bogatszy Bayer Leverkusen. Jako specjalista od goli strzelanych z rzutów wolnych trafił później do AC Milan, a następnie do Interu Mediolan. Cztery tygodnie po meczu w Warszawie zaś zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Turcji, której po latach został kapitanem. W spotkaniu z Polską niczym specjalnym się jednak nie wyróżniał. Nie zdołał pokonać Jakuba Szumskiego, a najbardziej widoczny był wtedy, gdy sprowokował Juliena Tadrowskiego chwyciwszy go za gardło.
► 50. mecz reprezentacji U21 w eliminacjach olimpijskich
► 84. mecz reprezentacji w eliminacjach olimpijskich
► 112. mecz reprezentacji w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały)
► 139. mecz reprezentacji w eliminacjach ME U21
► 147. mecz reprezentacji w ME U21 (eliminacje + finały)
► 40. mecz reprezentacji U21 w eliminacjach olimpijskich ze strzeloną minimum 1 bramką
► 70. mecz reprezentacji w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały) ze straconą minimum 1 bramką
► 80. mecz reprezentacji w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały) bez porażki
► Pierwszy gol dla Polski był bramką nr 110 strzeloną przez reprezentację U21 w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały)
► 140. gol stracony przez reprezentację w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały)
► Pierwszy gol dla Polski był bramką nr 140 strzeloną przez reprezentację w eliminacjach ME U21 na własnym boisku
► Pierwszy gol dla Polski był bramką nr 150 strzeloną w eliminacjach olimpijskich
► Drugi gol dla Polski był bramką nr 220 strzeloną przez reprezentację w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały)
► Ósmy kolejny mecz reprezentacji w eliminacjach igrzysk olimpijskich, w którym zagrała drużyna U21, na własnym boisku bez remisu (wyśrubowany rekord)
► 13. kolejny mecz reprezentacji w eliminacjach olimpijskich, w których zagrała drużyna U21, bez remisu (wyśrubowany rekord)
► 13. kolejny mecz reprezentacji w eliminacjach olimpijskich, w których zagrała drużyna U21, bez remisu (wyśrubowany rekord)
► 11. wygrana reprezentacji U21 w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały) różnicą 2 bramek
► 11. wygrana w eliminacjach olimpijskich na własnym boisku różnicą 2 bramek
► 22. mecz reprezentacji w eliminacjach igrzysk olimpijskich, w którym zagrała drużyna U21, na własnym boisku bez remisu, 22. bez porażki i 22. ze strzeloną minimum 1 bramką
► 22. mecz reprezentacji w ME U21 na własnym boisku ze straconą dokładnie 1 bramką
► 30. wygrana reprezentacji w eliminacjach olimpijskich na własnym boisku
► 33. zwycięstwo reprezentacji U21 w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały)
► 33. mecz reprezentacji U21 w eliminacjach olimpijskich ze straconą minimum 1 bramką
► 60. mecz reprezentacji w eliminacjach olimpijskich bez porażki
► 99. mecz reprezentacji w ME U21 (eliminacje + finały) bez porażki