Jeśli brać na kimś rewanż, to właśnie w takim stylu. Miesiąc wcześniej Szwecja wygrała z Polską 2:0, ale tym razem to biało-czerwoni byli wyraźnie lepszym zespołem w meczu eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy. W tym samym czasie trwała w Polsce dyskusja na temat zasadności powoływania młodzieżowców do seniorskiej kadry, która nie miała już szans na awans do mistrzostw świata 2014. Mimo to Piotr Zieliński i Paweł Wszołek przebywali z reprezentacją prowadzoną przez Waldemara Fornalika. Ich rówieśnicy w Krakowie udowodnili jednak, że bez bardziej znanych kolegów również są w stanie ogrywać silnych rywali.
► UWAGA! Uczestnicy eliminacji mistrzostw Europy do lat 21 2015 rozpoczynali rywalizację w różnych terminach. W grupie 7 Polacy i Maltańczycy zainaugurowali rywalizację 6 czerwca 2013, Turcy pierwszy mecz rozegrali 13 sierpnia, Szwedzi – 6 września, a Grecy rozpoczęli walkę o awans 10 września 2013.
20
P. Parzyszek
14
D. Dąbrowski
13
S. Steblecki
Reprezentacja Polski do lat 21 w przed meczem ze Szwecją. W górnym rzędzie od lewej: Jakub Szumski, Michał Żyro, Wojciech Golla, Rafał Janicki, Arkadiusz Milik, Marcin Kamiński. W dolnym rzędzie od lewej: Dominik Furman, Karol Linetty, Daniel Dziwniel, Michał Chrapek, Bartłomiej Pawłowski.
Polska zagrała bardzo dobrze, ale trochę dzięki nam. W wielu sytuacjach zbyt długo przetrzymywaliśmy piłkę i Polacy zdążali zaatakować nas pressingiem. Kiedy zdobędą piłkę, są bardzo silni. Byli dla nas groźni. wyprowadzili sporo szybkich kontr z własnej połowy. To bardzo inteligentna drużyna.
Przeważnie z tego miejsca trzeba tak dośrodkować, aby piłka dokładnie szła w światło bramki. Arek Milik mówił mi w przerwie, że faktycznie chciał przejąć tą piłkę. Załóżmy, że strzał był mierzony...
Widzieliśmy ciekawe spotkanie dwóch godnych siebie zespołów, jeśli chodzi o przygotowanie taktyczne i indywidualności. Cieszymy się z tego, że wyszliśmy zwycięsko z tej konfrontacji. Tym bardziej, że parę tygodni po bardzo podobnym meczu przegraliśmy. Robimy postęp. To spotkanie można uznać za ważny krok do przodu pod względem organizacji gry, przygotowania mentalnego i budowania zespołu.
To był doskonały powrót kapitana biało-czerwonych. W pierwszym meczu ze Szwedami Dominik Furman pauzował za żółte kartki i nie mógł wejść na boisko, choć poleciał z zespołem do Malmö. Jego powrót nie tylko uporządkował grę w środku boiska, ale też znacząco podniósł jakość dośrodkowań z rzutów rożnych i wolnych. Jedno z nich skończyło się nawet golem. Był bliski drugiego trafienia po przerwie, gdy odzyskał piłkę na połowie rywala, ale strzelił niecelnie. Dwa miesiące po meczu z Krakowie Furman rozpoczął pierwszą z trzech zagranicznych przygód. Ani we francuskim Toulouse FC, ani we włoskim Hellasie Werona, ani w tureckim Gençlerbirliği Ankara nie spędził jednak więcej niż rok.
Dwukrotnie był bliski pokonania Jakuba Szumskiego, ale za każdym razem bramkarz Piasta Gliwice wygrywał pojedynek ze szwedzkim napastnikiem. W pierwszej połowie efektownie obronił strzał Mikaela Ishaka zza pola karnego. W ostatnim kwadransie gry zaś Szwed dobijał strzał Robina Quaisona, ale znów przegrał pojedynek z Szumskim. Siedem lat później Ishak trafił do Polski i stał się gwiazdą PKO Ekstraklasy. Z Lechem Poznań zdobył mistrzostwo Polski i dotarł do ćwierćfinału Ligi Konferencji. Zdecydował się na reprezentowanie Szwecji, w której urodził się i wychowywał, choć ze względu na pochodzenie rodziców, mógł również wybrać Syrię.
► 44. mecz reprezentacji w eliminacjach igrzysk olimpijskich na własnym boisku
► 86. mecz reprezentacji w eliminacjach olimpijskich
► 114. mecz reprezentacji w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały)
► 141. mecz reprezentacji w eliminacjach ME U21
► 149. mecz reprezentacji w ME U21 (eliminacje + finały)
► 10. wygrana reprezentacji w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały) w rozmiarze 2:0, w meczu rozegranym przez drużynę U21
► 10. mecz reprezentacji w eliminacjach igrzysk olimpijskich na własnym boisku, w którym zagrała drużyna U21, ze strzelonymi dokładnie 2 bramkami
► 20. mecz reprezentacji w eliminacjach ME U21 na własnym boisku ze strzelonymi dokładnie 2 bramkami
► 30. wygrana reprezentacji w eliminacjach olimpijskich w meczu rozegranym przez drużynę U21
► 50. wygrana reprezentacji w eliminacjach olimpijskich
► 60. mecz reprezentacji w eliminacjach ME U21 na własnym boisku bez remisu
► 60. mecz reprezentacji w eliminacjach ME U21 na własnym boisku ze strzeloną minimum 1 bramką
► 70. zwycięstwo reprezentacji w ME U21 (eliminacje + finały)
► 100. mecz reprezentacji w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały) bez remisu
► 100. mecz reprezentacji w ME U21 (eliminacje + finały) bez porażki
► Dziewiąty kolejny mecz reprezentacji w eliminacjach igrzysk olimpijskich, w którym zagrała drużyna U21, na własnym boisku bez remisu (wyśrubowany rekord)
► Dziewiąty kolejny mecz reprezentacji w eliminacjach igrzysk olimpijskich, w którym zagrała drużyna U21, na własnym boisku bez remisu (wyśrubowany rekord)
► 15. kolejny mecz reprezentacji w eliminacjach olimpijskich, w których zagrała drużyna U21, bez remisu (wyśrubowany rekord)
► 15. kolejny mecz reprezentacji w eliminacjach olimpijskich, w których zagrała drużyna U21, bez remisu (wyśrubowany rekord)
► 11. wygrana reprezentacji w eliminacjach olimpijskich w rozmiarze 2:0
► 11. wygrana reprezentacji w eliminacjach ME U21 na własnym boisku w rozmiarze 2:0
► 23. mecz reprezentacji w eliminacjach olimpijskich, w którym zagrała drużyna U21, na własnym boisku bez zwycięstwa, 23. bez remisu i 23. ze strzeloną minimum 1 bramką
► 30. mecz reprezentacji w eliminacjach ME U21 na własnym boisku bez straconej bramki
► 33. mecz reprezentacji w igrzyskach olimpijskich (eliminacje + finały) ze strzelonymi dokładnie 2 bramkami
► 44. wygrana reprezentacji na własnym boisku w ME U21 (eliminacje + finały)
► 44. mecz reprezentacji w eliminacjach olimpijskich, w którym zagrała drużyna U21, bez remisu
► 55. mecz reprezentacji w eliminacjach ME U21 na własnym boisku bez porażki
► 110. mecz reprezentacji w eliminacjach ME U21 ze strzeloną minimum 1 bramką